Bayram Yaşatan Kurbanlar

  • 0 Cevap
  • 2366 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı serender

  • *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
Bayram Yaşatan Kurbanlar
« : 10 Aralık 2007, 11:05:18 ÖS 23 »

Bayram Yaşatan Kurbanlar
Kurban kesme işi aynı zamanda bir dayanışmadır. Bu sebeple kesilen kurbanların etlerinin kesen aileye, komşulara ve yoksullara verilmek üzere üç paya ayrılması sünnet kılınmıştır. Ama bugün bizden uzak beldelerde, oldukça zor şartlarda hayatlarını sürdürme ihtiyacı duyan mü’min kardeşlerimiz var ve onlara kestiğimiz kurbanlardan bir parça ayırıp gönderme imkânımız yok. O insanlara ancak kurbanlarımızı kendi beldelerinde kestirmekle yardımcı olabiliriz.

Geçen yılki Kurban bayramında 100 ülkede kurban kestirme hedefine ulaşan IHH bu yıl daireyi biraz daha genişleterek 111 ülkeye ulaşmayı hedeflemiş durumda. Bu hedefine ulaşması da kesecekleri kurbanların, zor durumdaki mümin kardeşleri için bayram yaşatmasını isteyenlerin destek ve katkılarıyla mümkün olacaktır.

Bu faaliyet rasgele bir kurban yardımı değil bir kurban seferberliğidir. Müslümanların bir bütün ve ümmet oldukları bilincine göre gerçekleştirilen kapsamlı bir seferberlik.

Bu yıl Filistin’e, özellikle de Gazze’ye uygulanan ambargo yüzünden kutsal toprakların bekçiliğini yapan Müslümanlar ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Çağdaş emperyalizmin verdiği destekten cüret alan işgalci Siyonist devlet Gazze ahalisini tamamen açlığa ve yavaş yavaş ölüme terk etmek istiyor. Zaten Annapolis Konferansı’nın en önemli amaçlarından biri bu bölgeye uygulanan ambargonun siyasi etkisini göstermesi için uzaktan kumanda edilen veya buna müsait yönetimleri daha aktif bir şekilde devreye sokmaktı.

Müstekbirler Filistin’e ambargo uygulamaya başladıkları zaman IHH oraya yardım kampanyası başlatmıştı. O kampanyayı tanıtma amacıyla bastırdığı afişler de oldukça anlamlıydı. “Ambargo” kelimesinin üstüne bir çarpı işareti koyarak, altına belirgin bir şekilde “Yardım” kelimesini yerleştirmişti. Şimdi işgalci Siyonistlerin mağdur ettiği insanlara sahip çıkılması, onların biraz olsun karınlarının doyurulması için kurban vesilesinden yararlanmaya çalışıyor. Bizim de bu vesileyi değerlendirmemiz, IHH kanalıyla o mazlumlara el uzatmamız mümkündür. Zaman zaman: “Kudüs ve Filistin için ne yapabiliriz?” sorusuyla karşılaşıyoruz. Bu mübarek vesile yapabileceklerimizden birini önümüze getirmiş durumda.

Sadece Filistin’de değil İslâm dünyasının pek çok bölgesinde gıda yetersizliği sıkıntısı yaşayan Müslüman kardeşlerimiz var ve IHH onlardan mümkün olduğunca çok sayıda insana ulaşmak için sürekli çemberi genişletmeye çalışıyor. Bu yardımlaşmanın önemine inananların da ona bu gayretinde yardımcı olmaları, destek vermeleri gerekir.

Kurban dayanışmasına destek için çeşitli formüller geliştirebiliriz. Örneğin büyük baş hayvan kesmek için gruplar oluşturulması bir gelenek haline geldi. Bunun bir benzerini uzak beldelerdeki insanlara kurban yardımı yapmak amacıyla gerçekleştirebiliriz. Diyelim ki altı kişi bir araya gelir. Dört tanesinin parasıyla bir kurbanlık alır, onların kurbanlarını kendi beldelerinde keserler. İki tanesinin kurban parasını da bağış olarak gönderirler. Dört kişi için kesilen kurbanın eti de altı kişiye dağıtılır. Böylece hem bağışta bulunulmuş hem de kurbandaki komşu hakkı gözetilmiş olur. Etin miktarının biraz az olmasıyla da bir şey kaybedilmez. Burada verdiğimiz sayı bir örnektir. Farklı sayılarda gruplar oluşturulabilir.

Aynı aileden iki kişi kurban kesecekse birini bağış olarak gönderirler. Bundan önceki yıllarda babamın kurbanını burada kestiriyorduk, kendi adıma kestireceğim kurbanı ise bağış olarak gönderiyordum. Bu yıl babam vefat etti. Allah hayır amellerini kabul etsin ve mekânını cennet eylesin. Ben kendi adıma kestireceğim kurbanı Allah izin verirse yine bağışlayacak ve özellikle Gazze’de emperyalizmin mağdur ettiği kardeşlerimiz için değerlendirilmesini isteyeceğim.

Avrupa’daki Müslüman kardeşlerimizden kurbanlarını Filistin’deki mağdur Müslümanlara bağışlamak isteyenler Filistin’e yardım amacıyla kurulmuş vakıflara ve yardım kuruluşlarına müracaat edebilirler. Bu kurumlara başvurmaları durumunda kurbanları özellikle Filistin’deki mağdur kardeşlerimize ulaşacaktır. Sözünü ettiğimiz insanlık dışı ambargo sebebiyle bu yıl Filistin’de kurban kestirme konusu üzerinde ısrarla durma ve teşvikte bulunma gereği duyuyorum. Uluslar arası zulmün toptan mağdur ettiği o halkı bizim ihmal etmememiz gerekir. Allah rızası için yapacağımız bu bağışlar, mağdur kardeşlerimize bayram yaşatacaktır. Halis niyetlerle yapacağımız amellerin ahirette önümüze gelmesi durumunda ise biz sonsuzluğa kadar mutluluğun kapılarını açacak gerçek bayramı yaşarız inşallah.
 
Ahmed VAROL
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8