Raid Salah: Suriye Yönetimi Meşruiyetini Yitirmiştir!

  • 0 Cevap
  • 2631 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı ozanca

  • *
  • 4676
Raid Salah: Suriye Yönetimi Meşruiyetini Yitirmiştir!
« : 18 Eylül 2012, 11:33:19 ÖS 23 »
Kudüs ve Civarındaki Osmanlı Mirasını Koruma ve Yaşatma Derneği'nin davetiyle Türkiye'ye gelen İsrail işgali altındaki Filistinlilerin kurduğu 1948 Filistin İslami Hareketi'nin lideri Şeyh Raid Salah, Suriye ve Filistin’deki gelişmeleri Anadolu Ajansı (AA)'ya değerlendirdi.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Salah, 1948 yılında başlayan Filistin direnişinden bu yana mescit ve kabirlerin maruz kaldığı saldırılar ile özelde Mescid-i Aksa'nın zor durumunu anlatmak için Türkiye'de bulunduklarını belirtti.

''BİRŞEVA CAMİSİ İÇİNDE PUTLAR SERGİLENİYOR''

Salah, İsrail'in dini ve tarihi eserlere yönelik politikalarına ilişkin ''Birşeva (Bi'r Seba) Camisi, maalesef İsrail yönetimi tarafından müze olarak kullanılmaktadır. Camide, içinde putların da bulunduğu tarihi eserler olduğu bilinmektedir. Bu da Müslümanların kutsal değerlerine yapılan saygısızlıktır. Caminin bu durumundan kurtulabilmesi için tek çözüm; Müslümanlara ibadete açılmasıdır. Ancak bu durumda cami kendi öz benliğine kavuşabilir. Bunun dışında getirilen tüm çözümler, zalimcedir ve kabul edilemezdir'' diye konuştu.

AA'YA TEŞEKKÜR

İsrail tarafından Birşeva Camisi'nde içki festivali düzenlenecek olmasını Anadolu Ajansı'nın dünya gündemine taşıdığına değinen Salah, şunları söyledi:

''Dört yıldır içki festivali düzenlendiğini tespit ettiğimiz Birşeva Camisi, AA'nın gündeme getirmesi nedeniyle bu yıl düzenlenmedi. AA'nın haberi üzerine, İsrail'in kutsal değerlere yönelik saygısızlığı tepkilere neden oldu. Dünyanın dört bir yanından yine Anadolu Ajansı'nın aracılığıyla yayınlanan tepkiler nedeniyle İsrail geri adım atmak zorunda kaldı. İçki festivalinin camide yapılmasını önleyen Anadolu Ajansı'na şükranlarımızı iletiyorum.''

''ESED REJİMİ, MEŞRUİYETİNİ YİTİRDİ''

Raid Salah Suriye'de yaşanan olaylara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

''Suriye rejimi, Arap dünyasında ve kendi topraklarında saygınlığını, meşruiyetini yitirmiş bir yönetimdir artık. İnsan haklarını ihlal eden bu yönetimi destekleyen tüm rejimler, Suriye halkına savaş açmıştır. Suriye halkının kendi liderini seçme ve özgürlerine yeniden kavuşma vaktidir.''

“KUDÜS’ÜN ÖZGÜRLÜĞÜ ŞAM’DAN GEÇER”

Gazze, Batı Şeria ve İsrail'in içerisindeki Filistin'in tüm kentlerinde Suriye halkıyla dayanışma gösterileri düzenlendiğini belirten Salah, Kudüs'ün özgürlüğünün Şam'ın özgürleştirilmesine bağlı olduğunu savundu.

Esed yönetiminin, Filistin davasını istismar aracı olarak kullandığını ifade eden Salah, Suriye ve Filistin'in Türkiye'ye Osmanlı mirası olduğunu kaydetti.
Not font kurbaa