Kimi İnsan Vardır Ki

  • 0 Cevap
  • 1722 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı FECR

  • *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Kimi İnsan Vardır Ki
« : 16 Ağustos 2012, 03:56:10 ÖS 15 »
KİMİ İNSAN VARDIR Kİ

-Kimi insan vardır ki; Allahı’ın rızasını kazanmak için kendini feda eder
“İnsanlardan öyleleri de var ki, Allah'ın rızasını almak için kendini feda eder. Allah da kullarına şefkatlidir.” (2/ Bakara-207)


   -Kimi insan vardır ki; Allah’a ve ahret gününe iman eder ve yaptıkları infakın Allah’a yakınlaşmak olduğunu ve ayrıca   Peygamberin hayır duası almaya vesile olduğunu düşünür

  Bedevilerden, Allah'a ve ahiret gününe inanan, sarfettiğini, Allah katında ibadet ve Peygamberin dualarına nail olmağa vesile sayanlar da vardır. Bilin ki, verdikleri onlar için ibadettir. Allah, onlara rahmet edecektir. Allah şüphesiz bağışlar ve merhamet eder. (9/ Tevbe-99)

- Kimi insan vardır ki; İman etmedikleri halde “İman ettik “ der
İnsanlardan, inanmadıkları halde, «Allah'a ve ahiret gününe inandık» diyenler vardır.[/color] ( 2/Bakara-8)
 
-Kimi insan vardır ki; ömrünün uzun olmasını ister
“And olsun ki, onların hayata diğer insanlardan ve hatta Allah'a eş koşanlardan da daha düşkün olduklarını görürsün. Her biri ömrünün bin yıl olmasını ister. Oysa uzun ömürlü olması onu azabdan uzaklaştırmaz. Allah onların yaptıklarını görür.” (2/Bakara-96)

-Kimi insan vardır ki; Allah’a eş koşarlar ve onları Allah gibi sever

İnsanlar arasında, Allah'ı bırakıp, O'na koştukları eşleri tanrı olarak benimseyenler ve onları, Allah'ı severcesine sevenler vardır. Müminlerin Allah'ı sevmesi ise hepsinden kuvvetlidir. Zalimler azabı gördükleri zaman, bütün kuvvetin Allah'a aid bulunacağını ve Allah'ın azabının şiddetli olduğunu keşke bilselerdi! ( 2/ Bakara- 165)

-Kimi insan vardır ki; İslam düşmanı olduğu halde Müslümanların hoşuna gidecek söyleyerek takiyye yapar
İnsanlardan kimi de vardır ki, dünya hayatı hakkındaki sözü seni imrendirir ve o, kalbindekine Allah'ı şahit tutar. Oysa o, İslam düşmanlarının en azılısıdır. (2/ Bakara-204 )

-Kimi insan vardır ki; verdiklerini angarya sayanlar ve Müslümanların başına felaket gelmesini arzular


Bedevilerden kimi de var ki, verdiğini angarya sayar ve sizin üzerinize belalar gelmesini bekler. O çirkin belalar kendi başlarına olsun! Allah herşeyi işitendir, bilendir. ( 9/ Tevbe-98 )

-Kimi insan vardır ki; Bilgisizce Allah hakkında tartışırlar ve Şeytana uyar

İnsanlardan, bilgisi olmaksızın Allah hakkında tartışmaya giren ve her inatçı şeytana uyan birtakım kimseler vardır. (22/ Hac-3)

İnsanlardan kimi de vardır ki ne bir bilgiye, ne bir delile, ne de aydınlatıcı bir kitaba dayanmaksızın Allah hakkında tartışır. ( 22/Hac-8)

Allah'ın göklerde olanları da, yerde olanları da buyruğunuz altına verdiğini, nimetlerini açık ve gizli olarak size bolca ihsan ettiğini görmez misiniz? İnsanlardan, Allah hakkında hiçbir bilgisi olmadan, doğruluk rehberi ve aydınlatıcı bir Kitap bulunmadan tartışanlar vardır. (31/ lokman- 20 )

-Kimi insan vardır ki; Allah’a kulluğu çıkarcı olarak yapar
İnsanlar içinde Allah'a, bir yar kenarındaymış gibi kulluk eden vardır. Ona bir iyilik gelirse yatışır, başına bir bela gelirse yüz üstü döner. Dünyayı da ahireti de kaybeder. İşte apaçık kayıp budur. (22/Hac-21 )

İnsanlardan: «Allah'a inandık» diyenler vardır; ama Allah uğrunda bir ezaya uğratılınca, insanların ezasını Allah'ın azabı gibi tutarlar. Rabbinizden bir yardım gelecek olursa, and olsun ki, «Doğrusu biz sizinle beraberdik» derler. Allah, herkesin kalbinde olanları en iyi bilen değil midir? (29/ Ankebut-10 )

Kimi insan vardır ki; İnsanları saptırmak için boş sözle uğraşıp Allah yolunu alaya alır

İnsanlar arasında, bir bilgisi olmadığı halde Allah yolundan saptırmak için gerçeği boş sözlerle değişenler ve Allah yolunu alaya alanlar vardır. İşte alçaltıcı azap bunlar içindir. (31/Lokman-6)

Kimi insan vardır ki , Allah’tan sadece dünyalık ister
Hac ibadetinizi bitirdiğinizde, babalarınızı andığınız gibi, hatta ondan daha kuvvetli bir anışla Allah'ı anın. «Rabbimiz! Bize sadece dünyada ver» diyen insanlar vardır, öylesine, ahirette bir pay yoktur. (2/Bakara-200 )


Kimi insan vardır ki; Ayetleri inkar eder, Peygamberi ve adaleti emredenleri öldürür

Allah'ın âyetlerini inkâr edenler ve haksız yere peygamberleri öldürenler, insanlar içinde adaleti emredenlerin canına kıyanlar yok mu? Bunları acıklı bir azapla müjdele! ( Ali İmran-21 )
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com