Zekat İle İlgili Bilgiler

  • 16 Cevap
  • 14861 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Zekat İle İlgili Bilgiler
« Yanıtla #15 : 18 Ağustos 2012, 08:30:38 ÖÖ 08 »
zekat bir vergi ise eger müslümanlar devlet´e zaten vergi veriyor bu durum da "zekat" veren iki kere vergilendirilmis olmuyor mu ?

mesela,

1-halife ebubekir,zekat vermeyenlere savas (cezalandirma) ilan ediyor..

2-t.c. devleti vergi kaciranlari cezalandiriyor..


fark nerde ?

 
slm.

*

Çevrimdışı FECR

  • *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Ynt: Zekat İle İlgili Bilgiler
« Yanıtla #16 : 18 Ağustos 2012, 09:25:18 ÖÖ 09 »
zekat bir vergi ise eger müslümanlar devlet´e zaten vergi veriyor bu durum da "zekat" veren iki kere vergilendirilmis olmuyor mu ?

mesela,

1-halife ebubekir,zekat vermeyenlere savas (cezalandirma) ilan ediyor..

2-t.c. devleti vergi kaciranlari cezalandiriyor..


fark nerde ?

 
slm.

Farkı farketmeniz lazım değil mi?
Zekat islami bir vecibedir. . İslâmi esaslara dayanan İslâm devleti, nisaba malik olan müslümanlardan muayyen bir nisbette mallarının bir kısmını zekât niyetiyle alıp muhtaç kimselere verir. İslâm devleti olmadığı takdirde mükellef bizzat onu, verilmesi gereken yerlere verir.
Ayrıca İslam Devleti zekatı "zekat" adı altında toplar. Toplanan zekat paraları da Kur'an'da belirtilen yerlere teslim edilir.
T.C. Devletine gelince; Türkiye laik bir devlettir. Toplanan vergileri zekat olarak toplamaz, toplaması demek kendi ilkeleri ile çelişmesi demektir. T.C Devleti alınan vergileri istediği şekilde kullanıyor.Gayri islami alanlarda , özel harcamalarda veya birilerini zengin etmek için ihale işlerinde kullanıyor. Buna benzer yüzlerce sebepten devletin aldığı vergi zekat yerine geçmez.
İslamda gerek alan kurum ( devlet ) gerekse veren zengin aldığını ve verdiğini zekat niyetiyle yapması lazımdır.

Devletin aldığı vergiler sizin onunla yapmış olduğunuz sözleşme neticesindedir. Mesela; bir iş yeri açıyorsanız, sizden kazancına bağlı şu kadar vergi alırım diyor. Siz de bunu kabul ederek iş yeri ruhsatınızı alıyorsunuz. Eskiden devlete ödediğiniz vergiler yol,su, elektrik olarak size dönecek derlerdi ama şimdi yol da, su da , elektrik de paralı oldu  :)
Devlet vatandaşın işini nasıl kolaylaştırırım diye düşüneceğine bugün maalesef vatandaştan nasıl ve nelerden vergi alırım diye düşünüyor. Her gün yeni vergiler koymaktadır. Bu işlerden de rantı yiyen yiyene.

Hasılı kelam, devlete ödenen vergiler zekat yerine geçmez. Çünkü vergiyi alan İslami esaslar üzerine olan bir devlet değil ve öyle bir iddiası da yok zaten.Eğer devlete verilen vergileri zekat yerine sayan varsa , Temel fıkrasını bir okusunlar  :)

Temelin ineği hastalanmış, hangi veterinere götürmüşse bir türlü iyileşmemiş.

Temel biçare bir şekilde düşünürken ellerini açıp ALLAH'a yalvarmış.

-''Yarabbi sen ineğimi iyi et, iyi edersen 15 gün oruç tutarım."

Bu hayvan iki günden fazla yaşamaz diyen veterinerlere rağmen inek iyileşmiş.

Bizim temel 15 gün oruç tutmuş. 16.gün inek ölmüş.

Temel ne yapacağını şaşırmış.

İnek öldü, havadan 15 gün tutulan oruç.

Ellerini açmış :

-"Yarabbi sen sanıyorsun ki Temel aptaldır, hiç itiraz kabul etmem, ineği kurbana sayar, tuttuğum oruçları da ramazan'dan düşerim hiç kusura bakma.''' demiş.
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com