Tekfircilerin Tekfir Listesi

• 34 Cevap
  • 37530 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Müslüman

• 511
  • Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.
Ynt: Tekfircilerin Tekfir Listesi
« Yanıtla #15 : 24 Ağustos 2013, 05:19:45 ÖS 17 »
Bak bak bak şu Ezhattıma bak.

Valla FECR veya diğer kardeşler belki üsturuplu cevap vereceklerdir ama bana hakaret eden ve beni tekfir edene kelimeleri özenle seçecek değilim.

Bu müstağnilik, kurtuluşa erme kuruntusu sizi yiyip bitirecek haberiniz olsun. Yaşın kaç bilmiyorum ama eminim ki daha yolun başındasın ve inş. okudukça, ilmin artıkça bir gün bu görüşlerinden de vazgeçeceksin. Çünkü zamanla etrafındaki insanların dağıldığını, kalbinin kas katı kesildiğini, gözyaşı damarlarının kuruduğunu ve artık yaptığın ibadetlerden dahi haz alamadığını fark edeceksin. Guraba hadisinde bulduğunu zannettiğin o teselli de artık seni teselli edemeyecektir bundan emin ol.

Nereden mi biliyorum, tecrübe efendim tecrübe. Tabi sizi bunu şimdi kulak arda edin.

Neymiş, İslam uleması bazı fırkaları tekfir etmişmiş. Ula alimlerin içtihatları, görüşleri ne zaman tekfire delil alınır olmuş?

Daha başka şeylerde söyleyecektim ama şu sözü onun gibi düşünenlerin usulsüzlükleri ve nasıl bir yanılgı içerisinde olduklarını göstermesi açısından yeterli olacaktır.

Şimdi şu ayete bakalım....

“Her kim Allah'a şirk koşarsa, Allah ona cenneti haram kılar…” (Maide, 72)

FECR hoca bu ayetlerin hükümlerini yalanlar mahiyette şeyler yazıyor....Ayet ne kadar açık.... Her kim Allah'a şirk koşarsa, Allah ona cenneti haram kılar buna yorum yapmaya bile gerek....

”Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz.....” Nisa-48

Bu ayete hem doğrudur diyor hemde aşağıya bir hadis aktararak ona yanlış mana vererek adeta bu ayetlerin hükmünü nasih ediyor bunun islamdaki adıa küfürdür.....Hadisler ayetleri nesh etmez eğer hadis ayeti nesh ediyor gibi gözüküyorsa ya o hadis tevil edilir veya o hadis sıhhatında sorun var deyip alınmaz...Bu da bir kaidedir...

[/color][/color][/b]

Ne diyor Ezhattım, "Hadisler ayeti nesh edemez bunu iddia etmek küfürdür". Şimdi samimi ol ve hadislerin ayeti nesh=iptal ettiğini iddia eden İmam Şafii dışında (ki o edemez diyorsa da recm konusundaki görüşü bunu yalanlıyor) Buhari de dahil neredeyse bütün cumhur-u ulemayı tekfir et.

Hatta Hükmü baki tilaveti mensuh (ayet Kuran'da yok ama hükmü devam ediyor) demek de küfürdür, bunu diyen ulemayı da tekfir et.

Tekfir et de samimiyetini görelim.

« Yanıtla #16 : 24 Ağustos 2013, 08:39:28 ÖS 20 »

Konu ne olmuş böyle.Sayın abiler sayın ablalar lütfen şu iki meseleyi sayın fecirle hal edene kadar ataya girmeyin.siden istirham ediyorum.

Evet sayın fecr siz konuyu neden başka mecralara kaydırıyorsunuz.sizin oradaki ithamınızı ilk okuduğumda adeta beynimden vurulmuşa döndüm.siz hem müslümanlara ağır ithamlarda bulunuyor hemde sözünüzün arkasında neden durmuyorsunuz.
Size soru sormuştum şöyleki.

Ebu leheb,Hz.Musa dönemindeki firavun,ebu cehil hakkında biri hayır bunlar kafir değilde müslümandırlar derse bu kişinin sizin tahayülünüze göre hükmü ne olur.
Siz şöyle cevap vermiştiniz.

(Benim tahayyülümde Ebu Leheb, Firavun, Ebu Cehil'e müslüman ismini verecek, onları müslüman olarak kabul edecek bir müslüman tanımıyorum. Allah Kur'an'da Ebu Leheb'e lanet edeken, Firavun'un zulmünden ve küfründen bahsederken ve Ebu Cehil'in özelliklerini ortaya koyarken hiç bir müslümanın tahayyülününde onları mümin sınıfına koyamaz. )

Siz sonuç itibarıyla ne diyorsunuz.şimdi ben bu isimlerden birine müslüman dersem bu inanç ve söylemim benim akidem üzerindeki etkisi nedir.?

Biraz daha netleştirirsek Allah o isimlere ve o özelliklerde olanlara kafir diyor.bende haşa öyle şey olurmu firavun müslümandır dersem benim sizin kuran tahalüyünüze göre hükmüm ne olur.

Buna cevap verirmisiniz.

Önce bu meseleyi hal edelim sonra diğerine geçeriz.Böyle kısa kısa

« Yanıtla #17 : 25 Ağustos 2013, 06:33:48 ÖÖ 06 »
Ne diyor Ezhattım, "Hadisler ayeti nesh edemez bunu iddia etmek küfürdür". Şimdi samimi ol ve hadislerin ayeti nesh=iptal ettiğini iddia eden İmam Şafii dışında (ki o edemez diyorsa da recm konusundaki görüşü bunu yalanlıyor) Buhari de dahil neredeyse bütün cumhur-u ulemayı tekfir et.

Hatta Hükmü baki tilaveti mensuh (ayet Kuran'da yok ama hükmü devam ediyor) demek de küfürdür, bunu diyen ulemayı da tekfir et.

Tekfir et de samimiyetini görelim.

Mülsüman-adlı üyeden alıntı

Sizi bu iftranızı ispat etmeye davet ediyorum ben hangi yazımda "Hadisler ayeti nesh edemez bunu iddia etmek küfürdür” demişim......? Böyle bir cümleyi ben ner de kullandım.....? delil lütfen...

Hem bana iftira atmışsınız hemde İmam Şafi-iye İmam hangi kitabında hadis ayeti nesh eder söylemiştir...Buda ikinci yalan.....

Yine her zaman olduğu gibi okuduklarınızı anlamamışsınız....

Gerek İmam Şafi-i gerekse ehli-sünnet alimleri recm hususunda hadis ayeti nesh etmiştir dememişlerdir....Siz meseleleri imamlar arası ihtilafları bilmeden her zamanki gibi lap diye cümleyi yapıştırmışsınız.....

Bakın recm konusundaki ehli-sünnet inancı şudur....Zina eden bekar erkek ve kadına ayetin hükmü yani 100 değnek uygulanır evli olursa recm uygulanır demişlerdir....Bazı alimlere görede Rasulullah (s.a.s) evet recm uygulamıştır fakat bir yahudi kadın ve erkeğe uygulamıştır dolayısıyla bu Tevratın hükmüdür bunu müslümanlara uygulamamıştır dolayısıyla bu hüküm müslümanlar için geçerli değil sadece Kur’an daki 100 değnek cezası vardır derler....Ve tartışmalı bir konudur....

Bu cümlenize gelince....Hatta Hükmü baki tilaveti mensuh (ayet Kuran'da yok ama hükmü devam ediyor) demek de küfürdür, bunu diyen ulemayı da tekfir et.....Peygambere bakış açımızı o kadar nakş ettik ortaya koyduk eğer siz azıcık o yazılanlardan birşeyle anlamış olsaydınız bu iftirayıda bana atmazdınız...Hep şunu söyledik Rasulullah (s.a.s) den söz sabit olmuşsa ve üzerinde ihtilaf yoksa o söz kıyamate kadar bakidir demişiz geçmiş yazılarımız ortada....

Siz şu sözünüzü açıklayıp delillendirirmisiniz konuyu saptırmayın lütfen......

Şunu o kalın kafalarınıza sokun artık; Küfrü imana tercih eden ile İmanı küfre tercih edip bilmeden imanlarına şirk bulaştıranlar bir değildir.

Çünkü bu söz sahibini küfre sokar....Bunu açıklayınız.....Bu cümleleri nerden okdudunuz veya neye göre sarf ettiniz...Bunu açıklayın....İmanlarına şirk bulaştıran kim var örnek verin lütfen..Bu hangi ayetlerde geçiyor delil....

Araf/37 Öyleyse, Allah hakkında yalan uydurup iftira eden veya ayetlerini yalanlayanlardan daha zalim kimdir? Kitap'tan kendilerine bir pay erişecek olanlar bunlardır. Nihayet elçilerimiz, hayatlarına son vermek üzere kendilerine gittiklerinde onlara diyecekler ki: "Allah'tan başka tapmakta olduklarınız nerede?" "Onlar bizi (yüzüstü) bırakıp-kayboldular" diyecekler. (Böylelikle) Bunlar, gerçekten kâfirler olduklarına kendi aleyhlerinde şehadet ettiler.

« Yanıtla #18 : 25 Ağustos 2013, 06:44:10 ÖÖ 06 »
Bu müstağnilik, kurtuluşa erme kuruntusu sizi yiyip bitirecek haberiniz olsun. Yaşın kaç bilmiyorum ama eminim ki daha yolun başındasın ve inş. okudukça, ilmin artıkça bir gün bu görüşlerinden de vazgeçeceksin.

Mülsüman-adlı üyeden alıntı

NEML SURESİ 79, 80 ve 81. AYETLER

“Allah'a dayanıp güven, çünkü sen apaçık gerçeğin üzerindesin.”

“Sen, ölülere işittiremezsin. Eğer dönüp giderlerse, sağırlara da çağrıyı duyuramazsın.”

“Ve sen, düştükleri sapıklıktan körleri de çıkaramazsın. Teslim olmuş kişiler halinde ayetlerimize inananlardan başkasına sesini duyuramazsın.”

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4698
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
« Yanıtla #19 : 25 Ağustos 2013, 04:44:24 ÖS 16 »
Alıntı
Ezhattım’dan alıntı:
FECR hoca hayırdır bakıyorum ki seni fena  sıkıştırmışlar.Haddim olmayarak mülazanızın içerisine daldım lakin fazla girmeyceğim sadec bir kaç usul hatası hatırlatmasından sonra mümkünse konuya müdahil olmamaya çalışacağım.

Benim sıkıştığım falan yok. Kendi  pencerenizden baktığınız için öyle görünüyordur. Size gore islamı ve Kur’an’ı siz anlıyorsunuz. Başkalarının anladığı İslam değil sanıyorsunuz. Konuya müdahil  olamamaya çalıştığınızı söylemeniz tam bir komedi. Konunun tam  göbeğindesin. Ezhattım ve Maximilyan yazılarının aynı yerden yazıldığı belli olmuyor mu sanıyorsunuz?

Alıntı
Ezhattım’dan Alıntı.
FECR hoca siz neden konuyu daldan dala değiştiriyorsunuz.Anladığım kadarıyla siz iki meseleyi mülaza ediyorsunuz oda sizin müslümanlara olan acımasız ve delilsiz ithamlarınızdan hareketle.

Müslümanlara karşı acımasız olan ben miyim yoksa siz misiniz. Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim.

Alıntı
Ezhattım'dan alıntı
Konu bu olduğuna göre siz ayetin şu cümlelerini neden buraya delil olarak aktarmışsınız bunu anlayamadım.....Şşu satırlar “llah, Musa a.s'a Firavun'a giderken "Dilini yumuşat" diye tavsiye ederken”.....Sizin konunuz tebliğin nasıl yapılması değilki....Neden bu kadar basitleşiyorsunuz.....Bir meseleye hüküm vermekle o meseleye dair tebliğ etmek farklı şeyler olduğünu illaki birilerinin mi size öğretmesi lazım....Hiçmi aklınızı kullanamıyorsunuz....? O delil olarak verdiğiniz Rasul Firavuna sözü yumuşak söyledi ama Firavuna kafir damgasınıda vurdu....Buna ne diyeceksiniz....? Sizin fikriniz çürüdü gitti....Meseleleri birbirine karıştırmayın bunlar ayrı ayrı şeylerdir......

Çürüyen benim fikrim mi yoksa sizing fikriniz mi? Hayret. Allah, küfrü apaçık belli olan kafir Firavun’a bile tebliğ yaparken “dilini yumuşat” darken sen kendisine Müslüman diyen kimselere “dilinde zehir” saçıyorsun maaleef.Siz  hala hatandan dönmemekte ısrar etmemekte ısrar ediyorsunuz.
Hüküm Allah’ındır, sizin elinizde sanki bir mühür var, o mührü kendi anlayışınıza uyana “mümin”, uymaya “kafir, müşrik” damgasını vurmaktan çekinmiyorsunuz. Sizdeki bu nasıl cesaret böyle. Cahil cesur olur derler ya herhalde öyle. Hiç bir aklı başında olan ilim adamı başka bir alim farklı düşünüyor diye tekfire yeltenmez. Tevilin olduğu yerde tekfir olmaz. Açın bakalım rivayet tefsirlerine, orada görürsünüz ki bir ayet hakkında bir birinden farklı nasıl görüşler varmış. Ama onların aklından başkası bu konuda farklı düşünüyor diye birbirlerini tekfir etmeyi bile düşünmüyorlar. Ehli Sünnet itikadı içinde Maturidiyye ve Eş’ariyye ekolu var. Birbirine bazı fikirleri olduğu halde ne Eş’ariyi ne Maturidiyi tekfir mi etmemiz lazım. İtikatte mezhep olur mu, olmaz mı tartışmasına girmek bile istemiyorum.

Alıntı
Ezhattım'dan Alıntı
Verdiğiniz hadise gelince o bir duadır konunuzla ne alakası var...
.

Bunu sen mi söylüyorsun Allah aşkına!

“De ki: «Duanız olmasa Rabbim size ne kıymet verir?» Demek ki, yalanladılar! O halde yarın ceza (yakalarına) yapışacak!” (25/Furkan-77)

Günde 5 vakit namazlarında yaptığın nedir? Bir dua, yakarış değil mi?

Alıntı
Ezhattım'dan Alıntı
Tekfir listesi diyerek müslümanları eleştirmişsiniz o müslümanlar hangi gerekçelerle ve hangi naslarla o belamları tekfir ettiklerini tek tek delilleri ile birlikte ortaya koymuşlardır, onları okudum siz o delil ve dayanakaları niçin asmamışsınız.....Bumu adaletiniz...? Onlar delilleriyle birlikte bunu yapmışken siz şurada üçbeş tane ayet asıp toplumunuzun şirklerini temize çıkaramıyorsunuz  hakikaten çok yazık....
.

Tekfir listesini yapanlarını savunuyorsunuz da bu bu listenin saçmalığını söyleyenleri adaletsizlikle suçluyorsun öyle mi? Listenin kendisi adaletli değil ki.Liste benim açımdan bir paçavradan ibarettir. Benim nazarımda bir kıymeti yoktur. Listedekilerin hepsinin görüşünü kabul ettiğim anlamına gelmez. Listede sevmediğim belki nefret ettiğim kimseler var, ama bu onları  müşrik ilan etmemi gerektirmez.
Biz kimsenin şirklerini temize çıkarmaya da çalışmıyoruz. Biz ne şirkleri temize çıkarırız ne de insanların şirk bataklığında kalmasını arzu ederiz. Duamız onların kurtulmasıiçin olur. Allah Rasulunun yaptığı gibi “ Bile bile şirk koşmaktan sana sığınırız, bilmediklerimizden senden aff dileriz” diye dua ederiz.
Tekfircilerin tekfir nedenleriyle ilgili yazılarını biliyorum. Daha önceden  de dediğim gibi onların kendi tahayyülerinin ürünüdür. Kendilerine gore tevillerle karşısındaki tekfir ediyorlar.
Biliyorsun sen de başka bir forumda benim bir yorumumdan dolayı beni de tekfir etmiştiniz. Beni ister tekfir edin etmeyin, ben dikkate almıyorum. Yukarıdaki tekfir listesini görünce tekfirin bana kadar gelmesi  normaldir.

Ezhattım’ın ve Maximilyan’ın diğer yazdıklarına cevap vermeyi düşünüyordum. Ama gereksiz olduğunu görüyorum.
Ha bu arada “müslüman” adlı kardeşimiz de bildiğim kadarıyla eski selefilerden . Senin şu anda bulunduğun durumu çok iyi kavrıyor sanıyorum. O bu tekfir hastalığından Allah’a şükür kurtulmuş ama siz hala inat ediyorsunuz. Allah kurtarsın.
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı Müslüman

• 511
« Yanıtla #20 : 26 Ağustos 2013, 10:28:49 ÖÖ 10 »

Sizi bu iftranızı ispat etmeye davet ediyorum ben hangi yazımda "Hadisler ayeti nesh edemez bunu iddia etmek küfürdür” demişim......? Böyle bir cümleyi ben ner de kullandım.....? delil lütfen...

[/color][/b]

Tabi tabi okuduğunu anlamak gibi sorunu olanlar nedense hep bizler oluyoruz, sizler her okuduğunuzu doğru anladığınızdan baksana neo-harici olup çıkmışsınız. İnna lillahi, hala ispat et diyor, senden alıntıladığım yeri okumadın mı, yoksa işine mi gelmedi. Kıvırmayasın diye özelikle kırmızılamış ve büyütmüşütm. Bir daha vereyim;

Şimdi şu ayete bakalım....

“Her kim Allah'a şirk koşarsa, Allah ona cenneti haram kılar…” (Maide, 72)

FECR hoca bu ayetlerin hükümlerini yalanlar mahiyette şeyler yazıyor....Ayet ne kadar açık.... Her kim Allah'a şirk koşarsa, Allah ona cenneti haram kılar buna yorum yapmaya bile gerek....

”Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz.....” Nisa-48

Bu ayete hem doğrudur diyor hemde aşağıya bir hadis aktararak ona yanlış mana vererek adeta bu ayetlerin hükmünü nasih ediyor bunun islamdaki adıa küfürdür.....Hadisler ayetleri nesh etmez eğer hadis ayeti nesh ediyor gibi gözüküyorsa ya o hadis tevil edilir veya o hadis sıhhatında sorun var deyip alınmaz...Bu da bir kaidedir...

[/color][/color][/b]

Bunlar senin sözlerin değil mi? Yanlış varsa buyur düzelt.

Hem bana iftira atmışsınız hemde İmam Şafi-iye İmam hangi kitabında hadis ayeti nesh eder söylemiştir...Buda ikinci yalan.....

Gerek İmam Şafi-i gerekse ehli-sünnet alimleri recm hususunda hadis ayeti nesh etmiştir dememişlerdir....Siz meseleleri imamlar arası ihtilafları bilmeden her zamanki gibi lap diye cümleyi yapıştırmışsınız.....

Bakın recm konusundaki ehli-sünnet inancı şudur....Zina eden bekar erkek ve kadına ayetin hükmü yani 100 değnek uygulanır evli olursa recm uygulanır demişlerdir....Bazı alimlere görede Rasulullah (s.a.s) evet recm uygulamıştır fakat bir yahudi kadın ve erkeğe uygulamıştır dolayısıyla bu Tevratın hükmüdür bunu müslümanlara uygulamamıştır dolayısıyla bu hüküm müslümanlar için geçerli değil sadece Kur’an daki 100 değnek cezası vardır derler....Ve tartışmalı bir konudur....

Bu cümlenize gelince....Hatta Hükmü baki tilaveti mensuh (ayet Kuran'da yok ama hükmü devam ediyor) demek de küfürdür, bunu diyen ulemayı da tekfir et.....Peygambere bakış açımızı o kadar nakş ettik ortaya koyduk eğer siz azıcık o yazılanlardan birşeyle anlamış olsaydınız bu iftirayıda bana atmazdınız...Hep şunu söyledik Rasulullah (s.a.s) den söz sabit olmuşsa ve üzerinde ihtilaf yoksa o söz kıyamate kadar bakidir demişiz geçmiş yazılarımız ortada....

[/color][/b]

İftira mı ettik, yahu biz siz miyiz de her önümüze gelene iftira edeceğiz.

Belli ki senin Ehl-i Sünnet inancından da haberin yok. Bana Ehl-i Sünnet alimlerinden “recmi” inkar eden veya senin ihtilaflı dediğin “Bu hüküm Müslümanlar için geçerli değildir. Kuran’da 100 değnek ceza vardır” diyen bir tane Ehl-i Sünnet ismi ver. Bilakis Ehl-i sünnet hadislerden delil getirmek suretiyle bunların mütevatır olduğunu, ashab ve tabiin’in de bu konuda icma ettiğini söyler.

Muslim’in İbn Abbas’tan yaptığı rivayete göre İbnu Abbâs (r.ah) anlatıyor:

"Hz. Ömer (r.a.)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti:
"Allah Teâla hazretleri Muhammed (s.a.v.)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Rasûlullah (s.a.v.) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir.
Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- subût bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım."

( Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Muslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, (, 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418)

Hz. Ömer’in bahsettiği recm ayet şu idi:

"Erkek ve kadın iki yaşlı yani evli zina ederse, her ikisini de Allah ‘tan ibretli bir ceza olarak recmedin. Allah Teala aziz ve hakimdir.”

Bu recim ayetinin tilaveti yani okunması nesholunmuş, kaldırılmış, hükmü ise ibka edilmiş, baki bırakılmıştır.( Suyuti, el-itkan, 2/25, Hakim, Müstedrek, 4/360)

İmam Şafii her ne kadar hadisler Kuran’ı nesh edemez derse de “recm, Hz. Peygamber’in sözü, fiili ve tevatüre yakın haberlerle sabittir”der. Bir başka yerde ise; “celde ayetinden sonra Hz. Peygamber Allah’tan aldığı bir emir (vahy-i gayrı metluv) ile zina eden evlilere recmi uygulamıştır” der. (er-Risale 147)

Şafii’nin bu konudaki görüşü, Sünnetin Kuran’la nesh edilemeyeceği şeklindedir. Resûlullah’ın sünnetini ancak Resûlullah’ın sünneti nesh edebilir. Kur’an bir sünneti nesh edemez, nesih olayı olması için bunu başka bir sünnetin ilân etmesi gerekir der. Kuran’ın sünnetle nesh edilip nesh edilemeyeceği konusuna gelince, her ne kadar Kur’an’ı ancak Kur’an nesh eder diyorsa da , uygulama konusunda durum hiçte öyle değildir. Örneğin, Kuran’a rağmen, zina olayında Recim cezasını kabul etmekle, sünnetin Kur’an’ı nesh edebileceğini açıkça beyan etmiş olur. Yani kısaca iddiası; Kur’an sünneti iptal edemez fakat sünnet Kur’an’ı iptal eder şeklindedir. (Konu hakkında bak: İmam Şafii. Osman KESKİOĞLU s.238-239. Büyük Şafii İlmihali, Yazan Halil Gönenç. Hilâl Yayınları 1979, 2. Baskı s. 375.)

Neyse, konumuz recm değil uzatmaya gerek yok.

Diğer ısrarla sorduğun soruyu unutmuş değilim.

« Yanıtla #21 : 26 Ağustos 2013, 10:35:29 ÖÖ 10 »

Siz neden sorulara cevap vermk yerine konuları hep sabotaj etmeye çalışıyorsunuz.daha evvel lafire kafir demeyen kafirdir sözünü kurnadan üstün tuyorlar diyerek müslümanlara çok ağır bir iftirada bulundunuz şimdide başka bir iftira.
Siz ne zamn zan la hareket etmekten vaz geçeceksiniz.

Siz beni tanıyormusnuz ki yine zan içene düştünüz.Siz zan yürütmenin haram olduğunu bilmiyormusunuz.siz bunu ispatlayamazsanız kesin olarak yalancı duruma düşecekseniz.

Bunu ispatlayın diyecem ama o kadar ispatlamanız gerekn şeyler olduki nerdeyse altında ezileceksiniz.ezhattım abi illaki size cevap verecek ben fazla birşey söylemeyecem.

Bakın biz 33 dairelik tek apartman olan büyük bir binada ikamet ediyrouz.interneti ortak kullanıyoruz.ismim Haluk ve Ş.Urfalıyı.Hayri abiyle her ne kadar bazı konularda aynı düşünmesekte fakat kendisinden çok istfade ettiğim değerli bir abimdir.
Sizide Allah a havale ediyor.

Tekrardan sorumu yeniliyorum.siz cevap verene kadar bu soruyu her foruma girdiğimde güncelleyeceğim.abinin de dediği gibi siz islamı bilmediğiniz gibi konuları saptırmaktada ve zanla hareket etmektede maharetlisiniz.

Evet sayın fecr siz konuyu neden başka mecralara kaydırıyorsunuz.sizin oradaki ithamınızı ilk okuduğumda adeta beynimden vurulmuşa döndüm.siz hem müslümanlara ağır ithamlarda bulunuyor hemde sözünüzün arkasında neden durmuyorsunuz.
Size soru sormuştum şöyleki.

Ebu leheb,Hz.Musa dönemindeki firavun,ebu cehil hakkında biri hayır bunlar kafir değilde müslümandırlar derse bu kişinin sizin tahayülünüze göre hükmü ne olur.
Siz şöyle cevap vermiştiniz.

(Benim tahayyülümde Ebu Leheb, Firavun, Ebu Cehil'e müslüman ismini verecek, onları müslüman olarak kabul edecek bir müslüman tanımıyorum. Allah Kur'an'da Ebu Leheb'e lanet edeken, Firavun'un zulmünden ve küfründen bahsederken ve Ebu Cehil'in özelliklerini ortaya koyarken hiç bir müslümanın tahayyülününde onları mümin sınıfına koyamaz. )

Siz sonuç itibarıyla ne diyorsunuz.şimdi ben bu isimlerden birine müslüman dersem bu inanç ve söylemim benim akidem üzerindeki etkisi nedir.?

Biraz daha netleştirirsek Allah o isimlere ve o özelliklerde olanlara kafir diyor.bende haşa öyle şey olurmu firavun müslümandır dersem benim sizin kuran tahalüyünüze göre hükmüm ne olur.

Buna cevap verirmisiniz.

Önce bu meseleyi hal edelim sonra diğerine geçeriz.Böyle kısa kısa

*

Çevrimdışı Müslüman

• 511
« Yanıtla #22 : 26 Ağustos 2013, 11:33:51 ÖÖ 11 »

Ha bu arada “müslüman” adlı kardeşimiz de bildiğim kadarıyla eski selefilerden . Senin şu anda bulunduğun durumu çok iyi kavrıyor sanıyorum. O bu tekfir hastalığından Allah’a şükür kurtulmuş ama siz hala inat ediyorsunuz. Allah kurtarsın.

Selefiler demeyelim istersen, zira bugün selefiler tek bir görüş değildir, aynen Nakşiler gibi kollara ayrılmışlardır. Tekfiri benimsemeyenler olduğu gibi Tekfiri en üste koyan kendilerini selefi diye niteleyen ana kabul etmeseler de Ezhattım gibi neo-harici olan kesimler de var.

Evet bende eskiden Tekfirciydim. En yakınlarımı tekfir ettim, annem ve babam dahi bundan kurtulamadı. Boşanma raddesine geldim. Her önüme geleni tekfir etmekten kalbim kas katı kesildi,  ibadetlerimden haz almamaya başladım. Eskiden hüzünlenen kalbim artık hüzünlenemez ağlayan gözlerim ağlayamaz olmuştu.

İlk başlarda çok güzeldi herşey, heytt beeee bizden başka Müslüman yoktu, herkes kafirdi. Bize Müslüman selamı verenlere kuşkuyla bakardık. Kılık, kıyafetine sakalı olup olmadığına bakardık. Öyle sakalı olması da yetmiyordu, bizim kriterlerimize de uymalıydı. Paranoyak tipler olup çıkmıştık. İnsanlar bizden gittikçe uzaklaşmaya başladı. Vera ve bera yapacağız derken çevremizle olan bütün ilişkilerimiz de kopma noktasına geldi. Artık sözlerimiz kaaleye alınmaz oldu.

Neler yaşadığımı bir Allah bilir bir de ben.

Ha bunlardan dolayı mı tekfircilikten döndük, hayır. İlim üç kulaçtır, ilk kulaçta insan çok şey bildiğini zannedermiş ya bizde de öyle oldu. Okudukça, ilmimiz artıkça doğru bildiğimiz şeylerin aslında doğru olmadığını fark ettik. Gönüllere bu şekilde girilemeyeceğini bizzat Peygamberimizin metodundan öğrendik. İnsanların dini bilmediklerini, mevcut doğruları da din adına doğru kabul ettiklerini anladık. Usulünce anlatıldığı takdirde kalplerin yumuşayabildiğini gördük.

Neyse uzatmayayım, bir süre tecrübeden sonra Tekfir'in doğru bir yol ve yöntem olmadığını anladık. Bu yolda olanlara da akıllarını başlarına almalarını tavsiye ederim. Bırakalım insanların dinini imanını kurtarmayı da kendi imanımızı kurtarmaya bakalım önce. Bir meselenin küfrüne hükmetmek ile bunu şahıslara indirgemek farklı şeylerdir. Küfür olan bir söz ve/veya fiilin küfür olduğunu söyleyelim yeter.

« Yanıtla #23 : 26 Ağustos 2013, 12:16:34 ÖS 12 »
Selam hidayete tabi olana.....

“Eğer yeryüzündekilerin çoğunluğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Çünkü onlar sadece "zann"a uyarlar ve saçmalarlar.”En’am/116

İnsanların sorulara cevap vermek yerine,konuları nasıl eğip büktüklerini gördükçe bir o kadar daha ne kadar hak yol üzere olduğumuza şükr ediyoruz.....

MaxiMilyan.’ın cismani olarak benim olduğunu ifade etmişsiniz,bu yalan ve kuru bir zandır.Fakat MaxiMilyan.’ın cismani değilde diğer türlü ben olduğunu kast ediyorsanız bu doğrudur..O benim bende oyum...Her ne kadar aramızda özel bir kırgınlık söz konusuysada...Çünkü müslümanlar yek vucüt ve tek vucütturlar....

Onu kendimden ayrı asla düşünmedim....Onu Allah için seviyorum....

Allah Rasulu (s.a.a) “Din Allah için sevmek Allah için buğz etmektir.” Buyurmuşlardır...Bu sebeple biz kimleri sevip kimlare buğz edeceğimizi islami kimliklerine göre olutşururuz...Sizinle mücadelemizin tamamı aslında bu hadisin manası   çerçevesi içerisinde geçmektedir.....Biz hep şunu söyledik İslam dini bir muamelat dinidir....İslam dini dostluk,velayet,sevgi,buğz gibi insani ilişkileri dizayn eden insan hayatı üzerinde son derece etkili olan bu değerlere bina edilmiş ve bunlar uslu-din meseleleri içerisinde değerlendirilmişlerdir....

Bu sebeple hangi toplumların müslüman hangi toplumların kafir olduğunun belirlenmesinin tıpkı Seyyid Kutub’un da ifade ettiği gibi En’am/55/ tefsiri işin başlangıç noktası olduğuna inanıyoruz....Aksi takdirde doğru ile yanlış,eğri ile düz,hak ile batıl birbirine karışır....

Oysaki hak ile batıl temeli noktasında kaynakları bir değildir...Birinin kaynağı Allah (c.c.) diğerinin kaynağı beşeri yetilerdir....

Şimdi sizi bu iddianızı ispat etmeğe davet çağırıyoruz.....

Bunun bir iftira oladuğuna dair benim delilim şu....FECR hoca sen Zülküfü tanıyorsun yani bu forumdada yazı yazan (müslümanlardan) o şuanda İstanbulda ikamet etmektedir ve sürekli telefonla görüşmekteyiz.....Eğer sizde telefonu varsa arayın o size hakikati anlatacaktır,eğer telefonu yoksa bana özelden yazın ben size numarasını vereyim....Biz daha bu Pazar günüde aynı bu konu üzerine takriben yarım saat görüştük.....ve  Haluk kardeşin sizi nasıl toz duman ettiğini uzun uzun konuştuk....Zülküf kardeşim müslümandır Allah’ın izniyle yalan konuşmaz...Şimdi siz iddianızı ispat edin bakalım....

Biz 33 daireden müteşekkil ormanın tam eteğinde bir apratmanda oturmaktayız...Zemin Katta mescidimiz var sabah ve yatsı namazlarını dileyen olursa cemaat olarak kılabilmektedir,her Çarşamba günü genel sohbetimiz vardır...Binamızın birçok şeyi ortak olarak kullanılmaktadır...Örneğin suyumuz kaynak suyudur hamd olsun su faturamız yoktur....

Merkezi sistem kalürüferimiz vardı fakat şuan bina doğal gaza geçiş yaptı bu nimetten mahrum kaldık....Uydu sistemimizden tutun da ttnet e kadar birçok sosyal akvitelerimiz vardır...Daha başka bilgi istermisiniz.....?

FCER hoca Muhsin hoca bana istersen kamer34 lle birlikte başka bir avatar daha al onuda forum yazarı yaparız siz bu fikirlerinizi o avatarla yazın dedi...Çünkü kamer34 de kendimden fazla yetki verdim bizim de genel bir çizgimiz vardır buna bir zarar gelsin istemiyorum manasına gelen şeyler konuştuk...Hatta bunu forum da yazıyla da ifade etti kabul etmedim....

Beni herkes bu avatarımla biliyor ben bununla yazacağım dedim...Çünkü böyle şeylere benim ihtiyacım o gün yoktu bugün neden olsun.....İnancım uğruna başıma gelen meseleyi biliyorsun...Yaşadığım o imtihanı tam bir yıl ilaç kullanarak ancak atlatabildim...Bu dünyada kaç insan öyle bir imtihandan imanını heba etmeden çıkabilir bilemiyorum...

Halen geceleri yatağımdan fırlayarak uyanıyorum....Sizin böylesine basit böylesine anlamsız bu çıkışınızı doğrusu size yakıştıramadım...Eğer beni tanımayan biri olsaydınız illaki sizin için hüsnü zan beslerdim lakin siz biliyorsunuz ki Medinevveb forumda  Muhsin hoca tarafından tüm yetkiler bana verilmiş olmasına ben orada münafıklık yapmadım....Said Nursi'ye olan düşkünlüklerine rağmen Said Nursinin şirklerini küfürlerini işledim....Siz şimdi siz beni münafıklıkla itham ediyorsunuz,kanaatim odur ki bana hellalik alma borcunuz vardır...Böyle şeye neden tenezül ettin onuda anlamıyorum.....

Yazınıza daha sonra cevap vereceğim...

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4698
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
« Yanıtla #24 : 26 Ağustos 2013, 01:33:13 ÖS 13 »
Ezhatım ve Maximilyan adlı üyelerin aynı yerden yazdığını söyledim ki haklılığımı kendi sözlerinizle ilan ettiniz. Dikkat edin , Ezhattım ile Maximilyan aynı kişiler demedim. Aynı yerden yazıyor dedim. Bu yüzden münafıklık ile suçluyorsunuz ama önemli değil, sizin tarafınızdan müşrik kabul ediliyoruz ya , buna münafıklığı da eklediniz, aşk olsun.Burada helallik dilemesi lazım olan ben miyin, sen misin acaba? Allah doğrusunu Allah bilir.
Burada yönetici olduğumuz için kimin hangi IP adresinden yaptığını görebiliyoruz. Maxımilyan ve Ezhattım aynı Ip adresinden yazı yazıyor. Bu arada Maximilyanın mail adresi de senin gerçek soyadın ile alınmış görünüyor. Yazıların da aynı üslupla yazıldığı belli oluyor zaten.
Alıntı
ve  Haluk kardeşin sizi nasıl toz duman ettiğini uzun uzun konuştuk.
Haluk'un beni alt ettiğini nereden çıkardınız sahi.Haluk'la bir çok tartışmamız oldu. Tartışma biz hiç bir zaman cedelleşmeye, küfürleşmeye döndürmedik. Biz söylediğimizde ısrar ettik, o da kendi görüşünde ısrar etti.bu aşamada "kellim kellim la yenfa'" ( konuş konuş fayda vermez) ilkesi gereğince tartışmayı bıraktım. Tartışmadan çekilmeyi toz duman olmak olarak sizin zihninizde yer ettiyse bilmem. Ama sizinle tartışmalarımızda Haluk Beyin nezaketi ve üslubunu hiç göremiyorum.
İnsanları tekfir edici ve hakaret edici yazılarınıza devam etmeyi sürdürürseniz yönetim olarak yaptırım yapmak zorunda olacağız. İslami düşünce forumunda fikre dayalı bütün görüşlere açığız ama kişilere yönelik ithamlara (müşrik-kafir gibi) karşıyız. Formun kurallarını isterseniz tekrar okuyun:
http://www.islamidusunce.net/forum/index.php/topic,12042.0.html
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

« Yanıtla #25 : 26 Ağustos 2013, 01:44:09 ÖS 13 »
Haşa ben sizi münafıklıkla suçlamadım...Bu benim ne haddime....Sizden hakkınızı helal etmenizi istiyorum...Ben yanlış anlamışım......Çünkü manafıklık farklı bir şey....Birine şöyle denebilir sizde münafıklık alametleri var,fakat münafık demek için kalbi durumu bilmek lazım...Ki size münafıklık alameti dahi izafe etmedim eğer sözüm öyle anlışılmışsa bunun içinde sizden helallık diliyorum....Rabbime sığınıyorum.....

Sizde olmayan  bir özelliği heleki size isnat etmekten tekrardan Rabbime sığınıyorum.....Ben oradaki cümlelerinizi yanlış anlamışım...

*

Çevrimdışı Rahmetli

• *
  • 1056
« Yanıtla #26 : 26 Ağustos 2013, 04:40:49 ÖS 16 »
Haşa ben sizi münafıklıkla suçlamadım...Bu benim ne haddime....Sizden hakkınızı helal etmenizi istiyorum...Ben yanlış anlamışım......Çünkü manafıklık farklı bir şey....Birine şöyle denebilir sizde münafıklık alametleri var,fakat münafık demek için kalbi durumu bilmek lazım...Ki size münafıklık alameti dahi izafe etmedim eğer sözüm öyle anlışılmışsa bunun içinde sizden helallık diliyorum....Rabbime sığınıyorum.....

Sizde olmayan  bir özelliği heleki size isnat etmekten tekrardan Rabbime sığınıyorum.....Ben oradaki cümlelerinizi yanlış anlamışım...

Ben biliyorum ki yukarıda ismini zikredip kafirler listesine eklediğiniz zevatın her hangi birisini hangi sebeple olursa olsun kafir ve müşrik kabul etmemek küfür sebebidir. Yani işin aslı benim kafir dediğime kafir demeyen benim gözümde kafirdir anlayışı.

Böyle düşünmüyor musunuz? Baştan beri ben hep bu sebeple itirazlarımı dillendirmeye çalıştım. Birisinin hem de topluma mal olmuş birisinin tekfir edilebilmesi için çok güçlü delillerimizin olması gerekir.

Ben penceremden şöyle bakarım ve derim ki: Parlamento Allah'ın haram ve helallerini ters yüz eden yapıdır. Yasama Allah'a ait olması gereken bir mercidir. Böylesi bir kurumda bulunmak, bulunanları onaylamak, oylamak vs şirktir, küfürdür.. Dolayısıyla tüm bu yapıya harç taşıyanlar aynen onlar gibidir.

Bir başkası ise: Müslümanlık Allah'ın yeryüzüne gönderdiği en güzel nizamdır. Bu nizamın hakim olabilmesi için gerekirse yönetim kadrosu ele geçirilmeli, yavaş yavaş Allahın haram ve helalleri yürürlüğe sokulmalıdır.

Bir diğeri ise Müslümanlık denen şey safsatadır. Hem bu dinin hem de müntesiplerinin toptan yokedilmesi gerekir.

Bu ve benzeri farklı tonlarda anlayışlara sahip olan yığınlarca insan sayabiliriz. Bir insanın nasıl samimi bir itikada sahip olduğunu test etmek, birilerini tekfir etmeye asla bağlı değildir.

Çünkü bu anlayışa sahip birisi, belli kişiler dışında kalan herkesi kafir saydıkça istediği kadar haram işlesin, isterse muttaki bir çizgide olmasın, paçayı yırttı.

Dördü geçtik beşinci hatun başında kavga eden tekfirciler bilirim ben. Etrafını haraca bağlayan, evde karısına çoluk çocuğuna kan kusturan, nefes almasını bile yasaklayan, harbi diye etrafı talan eden, alışveriş merkezlerinden ganimet yürüten neçe tipler var ki sadece mevcut partiler ve onları destekleyenlere kafir dediği , mevcut tarikat ve cemaatlerin müntesiplerine kafir diyebilme medeni cesaretini gösterdikleri için MÜSLÜMAN..

Ben sizi bu densizler ile karıştırdğım için bir helallikte ben diliyorum ..
Bir kafirden helallik dilemek
ya da bir kafirin helallik dilemesini kabul etmek itikadınızca neye tekabül eder bilemiyorum ama
dilediğim helalliği kabul ederseniz sevinirim..
İyilik su gibidir, içmeyen ölür...

*

Çevrimdışı R4bia

• **
  • 63
« Yanıtla #27 : 26 Ağustos 2013, 09:38:00 ÖS 21 »

Şunu o kalın kafalarınıza sokun artık; Küfrü imana tercih eden ile İmanı küfre tercih edip bilmeden imanlarına şirk bulaştıranlar bir değildir.

Tekfir ettiğiniz insanlar Allah’ı ve Peygamberi seviyorlar. Namazlarını kılıyorlar, oruçlarını tutuyorlar. Küfrüne hükmettiğiniz kimselere getirdiğiniz o ayetlerin Mekke’de ki muhataplarında bunların hangisi var? En başta imanın şartlarından olan Peygamberi kabul etmiyorlardı. Arada hiç fark yok mu? Kaldı ki Allah, dinlerin temelinde tevhid bulunduğu için Yahudi ve Hıristiyanları ayrı muameleye tabi tutuyor ve onlara Ehl-i Kitap diye niteliyor. Müşrike müşrik diyor, Müslüman Müslüman, kafire kafir, Yahudi ve Hristiyanlara da Ehl-i Kitap, pekala neden?

İslam’da tekfir yoktur demiyoruz, alimler kitaplarında boşuna mürted bahislerini açmamışlar ancak Tekfir sizin gibi dünkü yetmelerin ağzına sakız olunca iş değişiyor, fitne hortluyor. Bu sefer önüne gelen tekfir konusunu abartıp, kendisi gibi düşünmeyenleri dindışı görüyor, aynen sizin yaptığınız gibi.

Herhangi bir amelin veya sözün küfür olduğunu söylemekle birinin küfrüne hükmetmek farklı şeylerdir. Muayyen ile umumi tekfiri birbirine karıştırıyorsunuz.

Peygamberimizin tebliğ metodunun insanları tekfir etmek değil, insanların Müslümanlaştırılması gayreti olduğunu görüyoruz. Mesela Medine döneminde kendisine münafıkların isimleri bildirildiği halde, o isimleri ifşa etmemiştir. Pek çok Hadislerinde “Ben Müslümanım” diyeni küfürle itham etmekten sakındırmıştır.

Tebliğ; Tevhid akidesini açık şekilde muhataba ulaştırmaktır, onun yolunu açmaktır. Peki siz ne yapıyorsunuz?

Dininizi yumuşatın demiyoruz, dilinizi yumuşatın.

;D

« Yanıtla #28 : 27 Ağustos 2013, 09:29:31 ÖÖ 09 »
Meseleye dönecek olursak.....Muhammed bin Abdülvahhab’ın çok güzel bir sözü vardır Allah ona rahmet eylesin şöyle der....”Bir bedevi müslüman dahi kafirlerin en alimini bile alt eder,çünkü batılın  delili yok” .......

Biz sizin gibi yüksek okullar okumadık,sizin gibi konuları ana temasından manevralarla başka mecralara kaydırmasını bilmeyiz  alim de değiliz,ehli-sünnet alimlerinin itikadi üzerineyiz lakin biz dinimizi sizden  iyi biliyoruz....Zaten bunu bildiğimiz için müslümanız....

Biz sizin toplumunuzun müşrik olduğuna dair yüzlerce nas gösterebiliyoruz fakat siz toplumunuzun nasıl müslüman olduğunu izah etmekten yoksunuz.....

Şimdi sözlerinize yanıt verebilirim...

“Müslümanlara karşı acımasız olan ben miyim yoksa siz misiniz. Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim.”

FCER-alıntı

Biz Allah’tan korkuyoruz kimlere niçin müslüman dediğimizi biliyoruz ...Lakin sizin müslüman ismini verdiklerinizin akidelerinde şirk vardır...Bu şirk bir anlık hataen akidelerine bulaşmış değildir, bilakis inançlarını atalar dinine ve demokrasi şirki üzerine inşa ettiklerinden dolayıdır....Siz bunun böyle olmadığına dair delil getirin....Her türlü iddiaya varım ki bugün “TAĞUT” nedir diye bir anket yapılsa tamamen bu kavramın kamu tarafından %90 larda bilinmediğ gerçeği ortaya çıkacaktır.

Tağutun ne olduğunu bilmeyen bir toplumun tağutu nasıl red edip iman edeceği ne teknik açıdan, ne şer-i açıdan,  nede mantıki açıdan bir açıklaması olamaz.İşte siz bu yüzden açıklama yapmaktan aciz kalmaktasınız.

(Çürüyen benim fikrim mi yoksa sizing fikriniz mi? Hayret. Allah, küfrü apaçık belli olan kafir Firavun’a bile tebliğ yaparken “dilini yumuşat” darken sen kendisine Müslüman diyen kimselere “dilinde zehir” saçıyorsun maaleef.Siz  hala hatandan dönmemekte ısrar etmemekte ısrar ediyorsunuz. )

FCER-alıntı

Allah yardımcınız olsun ve basiretinizi arttırsın...Size yemin olsun ki sizin yazılarınızı tane tane satır satır okumadan cevap yazmamaya özen gösteriyorum....Sizdende aynı hassasiyeti bekliyorum...Lakin görüyorum ki siz yazılanları okumadan cevaplar yazıyorsunuz....Yada okuyorsunuz da söyleyecek başka bir sözünüz olmamasından dolayı aynı cümlenin arkasına sığınıp durmaktasınız....

Bakın daha evvelde işaret ettiğimiz gibi tebliğ farklı şeydir meseleyi teşhis etmek farklı şeydir...Siz bunu bilen birisiniz.....Şimdi ben diyorum ki Hz.Musa (a.s) Firavun’a sözü yumuşak söyledi fakat Firavun’a müslüman demedi tam tersi kafir dedi....Siz bu iddiamı yalanlayabiliyor musunuz...?

Firavun’a kafir dediğine dair delilleri vereyim mi...? O halde tebliğin ulaşması metodu farklı birşey hüküm vermek farklı birşeydir...Daha evvelde tebliğ konusunda Rahmetli adlı üyede buna benzer şeyler söylemişti ve gerekli cevaplar verilmişti......Siz tebliğ meselelesinide hala anlamamış Kur’an’ı sadece bir yüzünden okumaktasınız...

Sözü yumuşak söylemek İslamın genel anlayışı olmakla birlikte bu kaide her durumda aynı tavrı göstermez...Buna Kur’an’dan onlarca ayet delildir..Kur’an’ın harbi olmayan kafirlere karşı çok sert bir uslübü vardır....Bu mesele duruma göre farklılık gösteririr bunu daha evvel delillerle açıkladık,tekrardan açıklayalım.......

Şimdi şu ayetlere vakalım...

“Ey Peygamber! Kâfirlerle ve münâfıklarla cihad et,onlara karşı sert davran. Onların varacağı yer cehennemdir. O gidilecek yer ne kötüdür! ” (Tevbe:73)

“.........Artık Allah'ın laneti kâfirlerin üzerinedir.”Bakara/89

“........Böylelikle gazab üstüne gazaba uğradılar. Kâfirler için alçaltıcı bir azab vardır.”Bakara/90

“Ama âyetlerimizi inkar etmiş ve kâfir olarak can vermiş olanlara gelince, işte Allah'ın laneti, meleklerin laneti ve insanların laneti hep onların üzerine olsun.”Bakar/161

“İşte onlar gerçek kâfirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azab hazırlamışızdır.”Nisa/151

Birde şu ayete bakar mısınız..?

De ki: "Ey kitap ehli! Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni uygulamadıkça bir esas üzerinde değilsiniz. Şüphesiz ki, Rabbinden sana indirilenler, onların çoğunun azgınlığını ve inkârını artıracaktır. Şu halde kâfir olan bir toplum için üzülme!Maide/68

Bu hitap Allah’ın elçisi tarafından ehli-kitabın yüzüne karşı okundu..Her ne kadar bu ayet ehli-kitaba hitap ediyorsa hükmü umumidir...O halde hitap bizdedirde...Şimdi FECR hoca ayette” Rabbinizden size indirileni uygulamadıkça bir esas üzerinde değilsiniz” sizin devlet anayasınız Rabbimizden inen yasalarmıdır? Bugün müslüman dediğiniz veya islam devleti dediğiniz şirkperest devlet yapınız bu ayetin neresinde....? Bu tür soruları neden yanıtlamıyorsunuz..? Bu kadar mı görmez oldunuz yaw....

Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır;

Allah'a karşı yalan söyleyen ve doğru kendisine geldiği zaman onu yalan sayandan daha zalim (daha haksız) kim olabilir? Kâfirlerin yeri cehennemde değil midir?Zümer/32

“Dediler ki: "Bizim kalplerimiz örtülüdür."  Hayır; Allah, küfürlerinden dolayı onları lanetlemiştir. Bundan dolayı onların pek azı iman eder”Bakara/88

“Resule karşı gelip, müminlerin yolundan başka bir yola gideni, o yönde bırakır ve Cehenneme sokarız; orası ne kötü bir yerdir.”Nisa/115

“Allah, Meryem oğlu Mesîh’tir diyenler kâfir olmuştur. Allah, kendine ortak koşana Cenneti haram kılar; artık onun yeri ateştir ve zalimler için yardımcı yoktur.” Maide/72

Ey dünya arkadaşım FECR hoca Rabbinin bu çağrısına kulak ver “Allah, kendine ortak koşana Cenneti haram kılar” bunun akssini söyleyen derhal tevbe etmeli derhal.....

Allah, Meryem oğlu Mesîh’tir diyenler kâfir olmuştur buyurduğu cümlesini Rasulullah (s.a.s) onların yüzlerine karşı  okudu...Daha onlarca ayet aktarabilirim...Bu ayetlerde ki sertlik bu ayetlerdeki tehdit insanın adeta kanını donduruyor....Birde zeten Kafirun suresi vardır...Kim iddia edebilir ki Kafirun suresinin uslübu yumuşaktır....?

Eğer sizin dediğiniz gibi “sözü yumuşak söyle” metodu sizin yorumladığınız biçimdeyse o zaman bu ayetler ve daha onlarca ayetler ne diyor....? Bunu düşenemiyor musunuz....? Daha evvel birçok kez örnekler verildi müslümanları hiciv eden Kab bin Eşref’in kellesi bizzat Rasulullah (s.a.s) tarafından alınmıştır...Medine yahudileri Medine’nden sürülmüşken kalan yahudi ve hırsitiyanlar Maide/5.ayetin hükmüne göre tölerans tanınmış onların kadınlarıyla evlenmek ve kestiklerini yemek müslümanlara helal kılınmıştır.......

İşte tüm nasların birbirine çakışmaması adına diyoruz ki iki türlü kafir vardır...

1-   Harbi olan kafirler

2-   Harbi olmayan yani zımmi olan kafirler...

Bu uygulamanın  gerek nübüvet döneminde gerek Osmanlı döneminde pratiğini görmek mümkündür...Görmek isteyene tabi..O yüzden sözü yumaşak söylemek yer,durum,pozisiyon ve şahıslara göre değişir...Hz.Musa (a.s) Firavun’nun sarayında tam olarak ölüm kalım poziyorunundadır değilmi...? İslam dinine göre böyle bir durumda yani can tehlikesi olan bir durumda bırakın karşınızdakine kafir demeyi Allah’ı inkar etme ruhsatınız bile vardır...Buna rağmen Firavun Hz.Musa (a.s) diliyle lanetlenmiş ve kafir olarak damgalanmıştır...Bu kadar delil hala sizi tatmin etmiyor mu...?

Fakat bizim konumuz bu değil.....

Siz konuyu neden buraya taşıyorsunuz oda ayrı bir hezeyan.....?

Bu birinci iddianız

(Hüküm Allah’ındır, sizin elinizde sanki bir mühür var, o mührü kendi anlayışınıza uyana “mümin”, uymaya “kafir, müşrik” damgasını vurmaktan çekinmiyorsunuz. Sizdeki bu nasıl cesaret böyle. Cahil cesur olur derler ya herhalde öyle. Hiç bir aklı başında olan ilim adamı başka bir alim farklı düşünüyor diye tekfire yeltenmez. Tevilin olduğu yerde tekfir olmaz. Açın bakalım rivayet tefsirlerine, orada görürsünüz ki bir ayet hakkında bir birinden farklı nasıl görüşler varmış. Ama onların aklından başkası bu konuda farklı düşünüyor diye birbirlerini tekfir etmeyi bile düşünmüyorlar. Ehli Sünnet itikadı içinde Maturidiyye ve Eş’ariyye ekolu var. Birbirine bazı fikirleri olduğu halde ne Eş’ariyi ne Maturidiyi tekfir mi etmemiz lazım. İtikatte mezhep olur mu, olmaz mı tartışmasına girmek bile istemiyorum.)

FCER-alıntı

FECR hoca neden böyle şeyler yazma psikolojisine giriyorsunuz...? Birileri sizi ve toplumunuzu şirkle itham ediyor ve bunu delillendirebiliyor.....Siz şirk unsuru olan düşünce ve amellerinizin bu kapsamda ŞİRK olmadığını delillendirme yerine yanlış yanlış konuşuyorsunuz....Bırakın onlar nasıl düşünüyorlarsa öyle düşünsünler,onların yanlış düşünmeleri sizin haklı olduğunuz anlamına gelmez...Siz ortaya delil koyunuz delil....

Tevilin olduğu yerde tekfir olmaz diyorsunuz...Güzel; bu bir savunma şeklidir ve doğru bir yoldur....Peki her şirk ve küfrü işleyen ve bunu tevil edene bu kaide geçerli midir....? Önemli olan burası...Bunu güncelleyecek olursak....Diyelim ki kişi adına domuz eti helaldir fetvası verdi...Buna gerekçe olarak 1400 sene önce domuzda bulunan bir virusun insana zarar verdiğini dolayısıyla bugün tıbbın bunu tespit ettiğini ve belirli bir takım aşamalardan sonra bu zararlı mikrobun etkisinin yok edildiğini bu sebeple haramlık faktöürünün ortadan kalktığını söylerse bu kişi ne yapmış olur....?

Ve size göre hükmü ne olur....? Cevap lütfen...

Bakın ehli-sünnet itikadine göre ameli bir takım günahlar ile şirk küfür kavramları birbirinden ayrı tutulmuş delilleri verildiği halde siz yine bu cümleleri kullanmaktan vaz geçmiyorsunuz....İtikaden sapma gösteren tüm fırkalar ehli-sünnet tarafından tekfir edilmişlerdir...Bir kısım fırkaların isimleri size verildi....

Gerek Maturidiye ve gerek Eş’ari’ye fırkalarının sizin toplmunuzdaki şirkleri gibi şirklerini ortaya koyun ve şöyle deyin bakın bu fırkaların şu şu düşünceleri şirk olduğu halde ehli-sünnet onları tekfir etmemiştir..Siz bunu yapmak yerine defalarca izah ettiğimiz fıkhi melelerdeki farkılıkları şerik ve küfüre delil olarak sunmaktasınız....Bunu bilerek mi yapıyorsunuz yoksa gerçekten anlamıyormusunuz bir türlü çözemedim....

Bana ehli-sünnet alimlerine göre şirk ve küfrü zahire vurmuş bir tane fırka gösterirmisinki tekfir edilmemişlerdir..Bakın Kanuni ve ikinci Selim dönemindeki Şeyhül İslam Ebu Suud ve büyük alim İbni Kemal kızılbaşların tevbe etmemesi üzerine onlara savaş etme fetvası vermiş ve onlarla savaşmanın cihad olduğunu ölenlerin şehit olacaklarına dair fetva vermişlerdir ve bunu siyasi değil akideleri vesilesiyle yapmışlardır....Hatta Ebu suud her kim ki İslam dininin selamını beyenmeyip kafirler gibi selam verirse kafir olur demiştir...İşte Ehli Sünnet itikadi budur.....

(Bunu sen mi söylüyorsun Allah aşkına!

“De ki: «Duanız olmasa Rabbim size ne kıymet verir?» Demek ki, yalanladılar! O halde yarın ceza (yakalarına) yapışacak!” (25/Furkan-77)

Günde 5 vakit namazlarında yaptığın nedir? Bir dua, yakarış değil mi?)

FCER-alıntı

Elbetteki bir dua ve yakarıştır....Bizde bunu söylüyoruz....Du ve yakarış yani ibadet konularına Allah’ın dışında bir takım şeyler bulaştırıldığında bu şirk olur dolayısıyla o amel yani namaz oruç vs gibi ameller boşa gider...

“İnkâr edenler ve (insanları) Allah yolundan alıkoyanlar var ya; işte Allah onların bütün amellerini boşa çıkarır.”Muhammed/1

Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır

“Fakat onlar öyle kimselerdir ki, ahirette kendilerine ateşten başka bir şey yoktur. İşledikleri şeyler orada boşuna gitmiştir. Zaten bütün yaptıkları da batıldır.”Hud/16
İşte tüm düşüncelerinizi yerin dibine koyan ayetler....Allah’a gereği gibi iman etmeyenleri tüm yaptıkları boştur..Hani siz diyordunuz ya M.İnsanoğluyla bilmem kimi aynımı görüyurosunuz sonrada işin içerisine vicdan gibi şeyleri katıyordunuz,bizde diyoruz ki onları Allah bir tutuyor biz sadece Rabbimizin emrini tasdik ediyoruz..İman ettiğini söyleyip Allah’ın ayetlerini inkar edeneler,kelimelerin yerlerini değiştirenler,hakkı batılla karıştıranlar,hakkı gizleyenler,kendi elleriyle yazılar yazıp buna Allah’ın sıfatlarını karıştıranlar,Allah’ın hükmüyle hükm etmeyenler evet tüm bunlar Ebu Cehil’in Firavun’un Ebu Leheb’in itikadleriyle aynıdır....Hatta Seyyid Kutub’unda dediği gibi bunlar doğrudan münafıkça geldikleri için daha aşağı durumdalar...Çünkü ayetlerin beyanına göre nasıl Ebu Cehillerin yaptıkları tüm işleri boş ise bunlarında boştur...İşte biz böyle delillerimizi sunuyor görüşlerimize dayanak olarak Allah’ın ayetlerini gösteriyoruz....Buyrun sizde bunu yapın.....

(Tekfir listesini yapanlarını savunuyorsunuz da bu bu listenin saçmalığını söyleyenleri adaletsizlikle suçluyorsun öyle mi? Listenin kendisi adaletli değil ki.Liste benim açımdan bir paçavradan ibarettir. Benim nazarımda bir kıymeti yoktur. Listedekilerin hepsinin görüşünü kabul ettiğim anlamına gelmez. Listede sevmediğim belki nefret ettiğim kimseler var, ama bu onları  müşrik ilan etmemi gerektirmez.
Biz kimsenin şirklerini temize çıkarmaya da çalışmıyoruz. Biz ne şirkleri temize çıkarırız ne de insanların şirk bataklığında kalmasını arzu ederiz. Duamız onların kurtulmasıiçin olur. Allah Rasulunun yaptığı gibi “ Bile bile şirk koşmaktan sana sığınırız, bilmediklerimizden senden aff dileriz” diye dua ederiz.
Tekfircilerin tekfir nedenleriyle ilgili yazılarını biliyorum. Daha önceden  de dediğim gibi onların kendi tahayyülerinin ürünüdür. Kendilerine gore tevillerle karşısındaki tekfir ediyorlar.
Biliyorsun sen de başka bir forumda benim bir yorumumdan dolayı beni de tekfir etmiştiniz. Beni ister tekfir edin etmeyin, ben dikkate almıyorum. Yukarıdaki tekfir listesini görünce tekfirin bana kadar gelmesi  normaldir. )

FCER-alıntı

Yine aynı uslüp yine aynı metod...Yok onlar  bunları tekfir etmişlerde daha sonra benide tekfir etmişmişlerde vs.vs.Sizinde dediğiniz gibi bu onların tahayülü ayrıca burada konumuz  onlar da değil...Kimlerin kimleri tekfir ettiğinin sizinde belirtmiş olduğunuz gibi hiç bir öenmi yoktur...Lakin kimlerin kimleri niçin tekfir ettikleri önemli....İşte biz seninle bu niçinlerin ihtilafındayız...Siz sebep ve sonuçların yerine illaki birilerini hadef gösteriyorsunuz...Bunada ilim falan diyorsunuz...Eğer sizi birileri tekfir ediyorsa va haklı gerekçeleri varsa sizin bu gerekçeleri açıklayıp çürütmeniz gerekmez mi...? Siz gerekçeler hususunda sıkıntı içerisindesiniz.....

Siz anladığım kadarıyla bu hadisten”Bile bile şirk koşmaktan Allah’a sığınırım” cümlesinden hareketle her ne kadar toplumum şirk içerisindeyse bunu bilmeden yapıyorları savunuyorsunuz....Gelmiş geçmiş hiçbir alim bu hadise bu manayı vermemiştir...Neden mi....? Bakın şu tarz ayetlerin hışmına uğramamak için...

“Yüzünü Allah’ı birleyen olarak dine, Allah’ın dinine çevir ki, Allah insanları o din üzerine yaratmıştır. Allah’ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmez.” /Rum/30

Buna benzer nice ayetler verdik size.... Fakat insanların çoğu bilmez...Yani bile bile yapmıyorlar cahil oldukları için bunu yapıyorlar.....Lakin bu bilmemezlikleri onları müşrik olmaktan kurtarmıyor...Rasulullah (s.a.s)in  Tevbe/31.ayetin tefsirini yaptığı bölüme bakabilrisiniz....

İşte bu düşünceniz bu ayetle çürümüş oldu....

(Ezhattım’ın ve Maximilyan’ın diğer yazdıklarına cevap vermeyi düşünüyordum. Ama gereksiz olduğunu görüyorum. Ha bu arada “müslüman” adlı kardeşimiz de bildiğim kadarıyla eski selefilerden . Senin şu anda bulunduğun durumu çok iyi kavrıyor sanıyorum. O bu tekfir hastalığından Allah’a şükür kurtulmuş ama siz hala inat ediyorsunuz. Allah kurtarsın.)

FECR-ALINTI

FECR abim sanki çok cevap verdinizde artık cevap vermeyi düşünmüyorsunuz...Objektif bir şekilde konuyu baştan sona kontrol et nasıl cevaplar VERMEDİĞİNİ göreceksin....

Doğrudur bazı insanlar sabır ve sebat etmede zaman içerisinde kayma gösterebiliyorlar bunlarla ilgili ayetler de vardır...Eğer layıksa Rabbim ona muhakkak yardım edecektir yeniden hidayet nasip edecektir....Yalnız onunda çaba sarf etmesi gerekir..
Mealen (Kul durumunu değiştirmedikçe biz onun durumunu değiştirmeyiz)Rad/11

Fakat beni ve yazdıklarını anlama konusunda FECR hoca size katılmıyorum....Çünkü o okuduklarını anlamıyor....Okurken cevap verme moduna geçiyor..Bu yüzden yanlışlar yapıyor...

“Kişi (Kıyamet günü) sevdiğiyle birliktedir”

Buhari/Edep/ 96....Müslim/ Birr/ 165

Şahsıma; Ey kul böbürlenip kendini müstağni görme,Allah’a dayan çünkü sen doğru yol üzerindesin.........

“Allah'a dayanıp güven, çünkü sen apaçık gerçeğin üzerindesin.”

“Sen, ölülere işittiremezsin. Eğer dönüp giderlerse, sağırlara da çağrıyı duyuramazsın.”

“Ve sen, düştükleri sapıklıktan körleri de çıkaramazsın. Teslim olmuş kişiler halinde ayetlerimize inananlardan başkasına sesini duyuramazsın.”
Neml/79, 80 ve 81.

“Hayır, biz onlara hakkı getirdik, ancak onlar gerçekten yalancıdırlar”Müminun/90

Selametle kalın......

*

Çevrimdışı kutbay

• *
  • 2536
    • İslami Düşünce Platformu
Allâhûmme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin ve Alâ Âli Seyyidinâ Muhammed