Yaff Choq Manyaq Bi Topic

  • 0 Cevap
  • 2222 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Evvâh

  • *
  • 211
  • İnne İbrahîme Le Evvâhun Halîm (Tevbe-114)
    • KiŞiSel SiTeM
Yaff Choq Manyaq Bi Topic
« : 22 Mart 2012, 09:35:42 ÖÖ 09 »


Hamd  Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi  biricik Efendimiz   (s.a.v.) üstüne olsun. Rahman ve Rahîm olan Allah'ın  adıyla...

  “Yaff choq manyaq bi topic, çüüş falan olrsn yaanıı xDasdf”    diye başlasaydım yazıma birçoğunuz bu nasıl bir yazı diye hayrete    düşebilir ve devamını okumadan sayfayı terk edebilirdiniz. Ancak    günümüzde bu tip cümleleri o kadar çok görüyor ve duyuyoruz ki, sanırım    bir süre sonra konuşmayı ve yazmayı beceremeyen bir topluluk haline    geleceğiz gerekli önlemleri almazsak eğer. Oysa “dil” bir milletin en belirgin ve en güzel vasfıdır. Diller, bozulursa, ülkeler yok olur.Bu hale nasıl geldik, şöyle eskilere dönüp bir bakalım her beraber.Günümüzde    yaşanan bu konuşma ve yazışma bozukluğu aslında yabancı dil  hayranlığı   ve batı taklitçiliği ile ortaya çıkmaya başladı. Bizler  “dahi”  anlamında  olan “de” ayrı, birçok bitişik, pek çok ayrı yazılır  hatta  ince ve  kalın okunmasına göre “şapka işareti” nerelerde nasıl   kullanılır diye  dilimizi en güzel bir şekilde öğrenmeye çalışırken,   içimize sinsi sinsi  işlemeye başlayan bu taklitçilik ve yabancı dil   hayranlığı okuduğumuz  kitapları, dinlediğimiz müzikleri, izlediğimiz   programları birer birer  değiştirmeye, bunlara bağlı olarak da   kavramlarımızı farklılaştırmaya  diğer adıyla modernleştirmeye! başladı.   Cafe, shop, outlet, patisserie,  center veya hard, slow, pop, rock,  hip  pop vs. gibi kavramlarımız yoktu  önceleri mesela. Bir dilde  yabancı  sözcüklerin olması o dili  zenginleştirir ama gereksiz yere ve  yanlış  kullanımlar da o dili  öldürür.

Tam sıradanlaşmaya ve normalleşmeye başlamıştı ki bu kavramlar, hızla gelişen ve yenilen dünyaya ayak uydurmak adına “internet” diye yeni bir kavram çıktı karşımıza. Bu kavramla birlikte alfabemize "q" , "w" , "x"    gibi nur topu gibi yeni harfler eklendi!!! Her şeye hakkını vermek    gerekir düsturundan yola çıkarak! alakalı-alakasız her yerde bu harfleri    kullanmaya başladı milletimiz. Bizim için önemli ve değerli olan bazı    kavramlar bu gereksiz ve bilinçsiz kullanımın kurbanı oldu maalesef.    Mesela, "ashqım, sewgilim" kelimeleri bunun en bilindik    örnekleri. Kelimeler böyle bozulunca onlara can veren ruh da maalesef    yok oluyor. Bu nedenle, birçokları aşktan, sevgiden dem vurduğu halde    ona varamıyor, onu bulamıyor.

   Özellikle  gençlerimiz bu  yozlaşma  girdabının içine hızla sürüklenmekte ve  farkında olmasalar  bile yaşanan  bu bozulmanın birer kurbanı  olmaktadırlar. Her  istediklerine hemen  hemen rahat bir şekilde  kavuşabilen bu güzelim  gençliğe sahip çıkmaz,  bilgisayar ve internet  dünyasında kontrolsüz  bir şekilde kaybolmalarına  engel olmaz isek hem bu  dünyada hem de  ahirette bunun bedelini ağır  bir şekilde ödeyebiliriz.  Düşünün dilini  bu şekilde kullanan bir  öğretmen, eğitmen, hoca veya  ebeveyn nasıl  güzel bir miras bırakabilir  kendisinden sonra gelenlere.

Son  olarak şunları  söylemek  istiyorum. Bir zamanlar mirc/irc, sonraları  msn, şimdilerde  ise  facebook ve twitter çılgınlığı yaşanıyor ülkemizde  ve dünyada.  Yediden  yetmişe hemen herkes bunları artık nerdeyse biliyor  ve  kullanıyor.  Gelecekte isimleri değişik olacak ama bunlar yine var   olacaklar. Bu  yüzden kendimizi, yakınlarımızı ve sevdiklerimizi bize   zararı dokunacak  bu tip şeylerden korumalıyız. Eğer illa da olsun   istiyorsak helal  dairesinde dilimize ve kültürümüze sahip çıkmalıyız. "Yoqsa hepimis choq üsülürüs!!! bxvaasfd

İlyas Uçar – 20.03.2012
Konu:
http://www.ilyasucar.com/kimim-ben/m...-bi-topic.html