İslami Düşünce Platformu

GENEL (Bilgi Platformu) => Gönül Muhabbet ister... => Konuyu başlatan: siyahî - 16 Eylül 2010, 02:40:43 ÖS 14

Başlık: Seyirlik Filmler
Gönderen: siyahî - 16 Eylül 2010, 02:40:43 ÖS 14
selamun aleykum,
değerli islami düşünce platformu üyeleri,
bu sayfada izleyip beğendiğiniz ve bizim de izlememizi tavsiye edebileceğiniz seyirlik filmleri paylaşırsanız, bizleri memnun ve mutlu etmiş olursunuz.
selametle...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: erbaiin - 03 Ekim 2010, 04:19:08 ÖS 16
ve aleykum selam siyahi.

selam ve sadân sahipsiz kalmış ama muhtemelen gözden kaçmıştır.
yoksa - en - karşılık bulması gereken, oldukça güzel bir başlık açmışsın.
orjinal filimler ve değerlendirmeleri sistenin eksiklerinden biri..
insan bazen izlediği filmler hakında konuşmak ve görüş alışverişi yapmak istiyor.
mesela bir ara trt de "kelebek" isminde  "şakirt production" u bir film izlemiştim
afganistanı ve oradaki halleri konu alan ve orada yapılması mümkün faaliyetlerden bahs ediyordu.
tek kelime ile rezalet bir film.

psikodrama tarzında sunulan kurgunun tek amacı bölge halklarını ve direniş örgütlerini karalamaya çalışmak ve onların  kurtuluşunu  -aslında onların bu durumuna neden olanların bir silahı olan-  modernizasyona bağlamaktı.
Kurgunun genelinde alternatif olarak sunulan düşünceler, bir bakıma  islam dünyasına karşı durudkları yer {?}i ve takındıkları tavrı meşrulaştırmanın bir çabası göze çarpmakta.

konu hakında bilgi sahibi olmayan bir çok izleyicinin kafasında  yanıltıcı imaj çizen  kelebek etkisinde ki bu saçmalığın mutlaka tartışmaya açılması gerekirdi.

kelebek-girdap-takva-büşra vs  türünden iyi niyet taşımayan filmler ve  siyahi'nin de belirtiği gibi "tavsiye" filmler {mesela mejid mejidi'nin enfes filmleri}i burda paylaşıma sunup üzerinde konuşabiliriz.


Sağolasın Siyahi...


Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: vesâir - 04 Ekim 2010, 02:20:12 ÖS 14
kelebek i bende izledim tavsiye edilebilir
benim en sevdiğim filimlerden biri "esaretin bedeli "tim robins ve morgan freeman ın başrol oynadığı film haksız yere  hapishaneye atılan bir adamın öyküsünü anlatıyor ..tavsiye ederim izlemeyen varsa
birde "yağmur adam " tom cruz un başrol oynadığı en önemli yapıtlardan biri
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: siyahî - 06 Ekim 2010, 01:35:51 ÖS 13
bir eksikliği farkettiğim için kendi adıma seviniyorum:)
lakin son günlerde dikkat yoğunluğu eksikliğinden kaynaklı çeşitli problemler yaşıyordum:)

gelelim asıl meseleye,
evet sinema önemli bir sanat (entelektüel bir tavır takınacağımı zannetmeyin hemen:):)
malumunuz yakın bir zaman önce mübarek ramazan ayını geride bıraktık.
işte geçirdiğimiz o ayda hemen hemen her gece bir film izledik kuzenlerimle(bu kuzen kelimesini de pek sevemedim ama neyse)
çok güzel filmler yani seyirlik filmler yanında izlerken sıkıldığımız filmler de vardı repertuarda.
öncelikle majid majidi'nin ilk defa izlediğim filmi "söğüt ağacı" ve güney kore'li yönetmen kim ki duk'un üçüncü defa izlediğim "boş ev"ini burda anmam gerekecek. (inşaallah ilerde bunlar hakkında daha geniş ve ayrıntılı konuşuruz)
tarkovsky'nin "stalker"ini de unutmamak lazım...

bunların yanı sıra özellikle erbain hocamın üzerinde durduğu nokta önemli.
kelebek'i izlemedim lakin "uçurtma avcısı" diye bir film izledim,
khalid huseyn'inin aynı adlı romanından uyarlanmış bir holivud yapımı.
film afganistan'da çevrilmiş,
malum söz konusu işgal edilen yerler olunca yerel direniş hareketleri mutlaka vardır. hani bir zamanlar internette kafa kesme görüntüleri nev'inden görüntüler vardı ya işte onlar gerçekmiş dedirtecek türden görüntülerle kötüleme politikası güdülmeye devam ediliyor.


bu vesileyle konuya sahip çıkan başta erbain hocama ve ilgi gösteren, yorum yazan, yazacak olan, takip edecek olan bütün değerli üyelere ve üye olmayanlara teşekkürlerimi sunuyorum. :)

selam ile...
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: narcicegi - 06 Ekim 2010, 09:23:57 ÖS 21
Majid Majidi deyince, aklıma onun çok beğendiğim iki filmi geldi: İki kardeşin hikayesinin anlatıldığı "Cennetin Çocukları"  
(İngilizce adı “Children of Heaven” Türkiye’ye getiren firma tarafından: “CENNETİN ÇOCUKLARI” diye izleyicilere sunulan, Farsçası (aslı) “Gökyüzü Çocukları” isimli 1997 yapımı olan ve özellikle çocuklara güzel yapıcı örneklik teşkil etmesi bakımından, ebeveynlerince çocuklarıyla beraber izlemeleri gereken, ailece izlenebilecek bir film.
Tanıtım yazısı: http://www.mbirgin.com/?c=HTML&ID=168&t=cennetincocuklarichildrenofheaven (http://www.mbirgin.com/?c=HTML&ID=168&t=cennetincocuklarichildrenofheaven))

Ve  erkek kıyafetine bürünerek bir inşaatta kaçak işçi olarak çalışan Afgan kızın, Baran(Yağmur)'ın öyküsü...

Aklıma gelen bir diğer film, Ölü Ozanlar Derneği. Robin Wiliams oynuyor. Sıradışı bir edebiyat öğretmeni ve öğrencilerini anlatıyor...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler- "hür adam(!)"
Gönderen: siyahî - 03 Ocak 2011, 06:10:45 ÖS 18
Mustafa Özcan`ın köşe yazısı

‘Hür Adam’ filmiyle alakalı olarak yazıp yazmama arasında gidip geldim.  Lakin sorumluluk duygusu ağır bastı. Elbette Bediüzzaman’ın filmi çevrilebilir ve insanların ilgisine ve istifadesine sunulabilir. Zaten son sıralarda üzerinde yazılanlar ve çizilenler kendisinin de ibret için gençliğinde sinemaya gittiğini gösteriyor. Bunu Ertuğrul Özkök bile yazdı. Skolastik bir hoca olmadığını kendisi de söylüyor, ayrıca biz de biliyoruz. Filmi seyretmiş değilim lakin iki husus dikkatimden kaçmadı ve bu iki husus Bediüzzaman algısında bir tahrifat ve eksen kaymasına işaret ediyor ya da ben öyle algıladım. Pişmiş aşa su katmak istemem ama yine de sağlıklı zemine oturmak için konuyu irdelemek gerekiyor. Kanaatim şu ki, bazı Nurcular Bediüzzaman algısında bir eksen kayması yaşıyor. Ve bu film de adeta onu somutlaştırmış durumda. Meseleye son derece kompleksli bir biçimde yaklaşıyorlar. Bu iki mesele üzerinden bu kesimlerde güce prestişin izlerini görebiliyorsunuz. Halbuki, Bediüzzaman güç eksenli değil hizmet eksenli ve manevi eksenli bir şahsiyettir ve bu yönde hizmet etmiştir.

Sözgelimi, Hür Adam ifadesi Bediüzzaman’ın hayatında nereye tekabül ediyor? Şeyhülislam Mustafa Sabri ile birlikte Bediüzzaman adeta Ankara rejimi altında dindarların bir nevi esaret altında olduklarını söylüyor. Bu anlamda ‘hem esiriz’ mealinde sözler sarf eden bir zat için hür adam ifadesi kullanmak fazlasıyla kompleksli bir durumdur. Elbette ki gençlik günlerinde günün modası çerçevesinde hürriyet meselesiyle ilgilenmiş ve buna vurguda bulunmuştur. ‘Ekmeksiz yaşarım hürriyetsiz yaşayamam’ demiştir. Bu doğru olmakla birlikte genelde hürriyet meselesini tadil etmiş, dengesini bulmuş ve şer’i çizgisine oturtmuş ve çekmiştir. Meşrutiyet-i meşrua veya hürriyet-i meşrua ifadelerini kullanmıştır. Kürtler hakkında bile Prens Sabahaddin’in tezi olan adem-i merkeziyetçi yaklaşımı benimsememiştir. Dolayısıyla aşırı hürriyet anlayışlarını bir nevi rafiziliğe veya başka bir ifade ile Protestanlığa benzetmiştir.

Bu açıdan filmin başlığı Hür Adam değil, kul adam olmalıydı. Zira herkese yakışan husus kulluktur. Peygamberimiz bile Hazreti Süleyman’la mukayese babında kendisinin kral peygamber değil, kul peygamber olmayı yeğleyeceğini söylemiştir. Dünyada kulluktan daha büyük mertebe yoktur. Onun dışında ve onu aşan mertebe arayanlar başka vadilerin adamlarıdır. İkinci sahne ise, Mustafa Kemal ile karşılaşmada Bediüzzaman’ın hilaf-ı mutat bir biçimde bacak bacak üstüne atmasıdır. Orada Kemalistlerin kendisine göre kutsalları vardır. O bizim analizimizin dışındadır. Biz burada ikinci ucu analiz sadedindeyiz. Bu da kompleks yüklü bir duruştur. Buradaki karşılaştırma aslında aynileştirme olmuştur. Sürekli Bediüzzaman’la Mustafa Kemal’i karşılaştırma havası içinde olan bazı Nurcular meseleyi işte buraya kadar taşıyarak Bediüzzaman’ın şahsiyeti ve kimliğiyle Mustafa Kemal’in kimliğini karıştırmışlardır. Burada bir algı hatası ve Bediüzzaman’ın şahsiyetini tahrif etme zihniyeti karşımıza çıkıyor. Onun ötesinde Bediüzzaman kompleksli bir şahsiyet olarak tasvir ediliyor. Sanki ulemadan birisi değil de Mustafa Kemal’in siyasi rakibi. Bediüzzaman namazla alakalı muhatabına nasihat ederken neden bacak bacak üstüne atma ihtiyacını hisseder? Bu kendisinin mi yoksa bazı taraftarlarının mı kompleksidir? Orada Bediüzzaman nefsini öne çıkarmıyor, aksine Allah lillah için nasihat ediyor ve namazın önemini anlatıyor. Halbuki, orada Bediüzzaman nasih bir üstadı değil daha ziyade bacak bacak üstüne atmış ve dünyevi meselelerden bahseden bir salon adamını andırıyor!

***

Dolayısıyla filmin ruhu bir sapma zeminine işaret ediyor. Burada bir eksen kayması var ve onun ötesinde Bediüzzaman bacak bacak üstünde bir surette sanki Mustafa Kemal’in başka bir versiyonu olarak takdim ediliyor. Yani zarf mazruftan daha önemli hale getirilmiş. Dolayısıyla bu portre kesinlikle Bediüzzaman’a tekabül etmiyor. Bediüzzaman bu anlamda hür olmaya çalışan bir dünya adamı değil, dünyanın esaretinden kurtulmaya çalışan abid bir adam abdullah yani mümin kuldur. Asıl hürriyet dünya bağlarından ve kayıtlarından kurtulmaktır. Kulluktur ve Bediüzzaman da öyle yapmıştır. Bazı Nurcuların Bediüzzaman anlayışı ne zaman yeniden kulluk ekseni üzerine oturursa o zaman doğru bir Bediüzzaman portesine ulaşabilir ve filmini çekebilirler. İlla da gerekiyorsa…

Minyeli Abdullah’dan Hür Adam’a; nereden nereye?

Yeni Akit
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: meryemdua - 22 Ocak 2011, 02:17:16 ÖS 14
çok faydalı bir konu gerçekten.öncelikle teşekkür ederim.
yazılan filimlerin hepsi birbirinden güzel ..
ancak burda bir şey eksik.beğenilerden öte sinemanın temsil gücü üzerinde durmakta fayda var.
tabirim yanlış anlaşılmasın  lüten ancak kuranı kerim  ilahi temsili ,sanat da beşeri temsili yansıtıyor ..bu açıdan sinemayı, olayın perde arkası nedir ,çekilen filmin çağının temel argümanı ,vakası nedir ? cinsinden ele almak gerekiyor..
aslında güzel bir çalışma yapılabilirse bu bölümde ,sinema tarihini ve sinemaya yön veren akımları filmler üzerinden hareketle faydalı bir bahis ve kompozisyon haline getirebilirz diye düşünüyorum.
selametle
Başlık: Film Önerileri
Gönderen: serender - 17 Aralık 2011, 05:27:08 ÖS 17
Merhaba...

Öyle güzelim filmlerin fragmanların arasına kaynamasına içim elvermedi..

İlk filim önermizi Hakan Albayrak'tan aldık.

Sneijg/Kar

Henüz izlemedim altyazısını ayrı indirdim, nasıl birleştirilip izleniyor çözebilmiş değilim. Uygun zamanda ona da bakacağım inşallah..

Hakan abi filmin yönetmenini epey bi övdü. Filmde iyi imiş....

İyi seyirler...
Başlık: Ynt: Film Önerileri
Gönderen: siyahî - 17 Aralık 2011, 07:13:49 ÖS 19
bay kim ki-duk'un Hwal/Yay filmini geçenlerde izlemiştim..

"öleceğim güne kadar bir yay gerginliğinde güzel güçlü bir ses gibi yaşamak istiyorum"

kim ki-duk... bu isim sinema tarihine altın harflerle yazılmayı hak eden bir isim. eğer şimdiye kadar herhangi bir filmini izlemediyseniz klasik deyimle "çok şey kaybetmişsiniz" derim ben. daha önce "boş ev", "ilkbahar yaz sonbahar kış ilkbahar" filmlerini izlemiştim. şimdi çok güzel bir site keşfettim ki bu sitede bay kim ki-duk'un bütün filmleri mevcut. Hwal/Yay filmiyle uzun bir aradan sonra tekrar sinemanın keyfine vardım diyebilirim.

izlediğim diğer iki filmde olduğu gibi bu filmde de söz çok nadir kullanılmış. daha çok görsellik ve müzik ön planda ve bu unsurlar sinemada şiirsellik kavramıyla zihinlerde yer buluyor. filmin görünürde çok basit bir konusu var gibi görünse de aslında yönetmenin -iyi bir sinema izleyicisine- arka planda hissettirmeye çalıştığı derin mevzular var.

bir okyanusun ortasında bir tekne.. bütün dünyası genç kız olan yaşlı bir adam.. yaşlı adamın 6 aşında bulup yanına aldığı, şimdi 16'sında bütün dünyası yaşlı adam, tekne, sonsuz su ve gökyüzünden ibaret olan genç bir kız.. genç kız 17 yaşına girmek üzeredir ve yaşlı adam genç kızın 17'sine ayak bastığı günü "düğün günü" olarak işaretlemiştir takvime... evet yaşlı adam genç kızla evlenecektir... (daha fazla anlatmayacağım :))

kore sinemasının da tıpkı iran sineması gibi kendine has bir üslubu var. Hwal/Yay filmini izledikten sonra garip bir hisse kapılıyor insan. bir kere ilginç yani hiç beklemediğiniz bir son sizi bekliyor. biraz önce filmin içinde derin mevzular barındırdığını söylemiştim ki zaten filmi özel ve özgün kılan da bu aslında. zihnimizde var olan bazı algıların canlanmasını sağladığı gibi ruhumuzda da derin izler bırakıyor. insanlar yani bizler hepimiz bazen kendimiz dışındaki insanların nasıl düşünmeleri, neler hissetmeleri gerektiğine karar verecek kadar vahşileşebiliyoruz. oysa her insan farklıdır. duyuşlarıyla, düşünüşleriyle, tavırlarıyla, davranışlarıyla...

iyisi mi siz bu filmi izleyin...

not: sayın serender, filmi indirin, açın ve alta yazıyı videonun üzerine sürükleyip bırakın.. hepsi bu kadar :)
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: serender - 19 Aralık 2011, 06:14:55 ÖS 18
Amir Khan'ın "Taare zameen par".. Sevgili Ayşegül'ün tavsiyesiydi... harikaydı.

Arkasından "Üç idiot"u da yine güzeldi....

"Fanaa" da, Kaşmir sorunu istemediğimiz tarzda ele alınsa da yine de izlenir..

"Benim Adım Khan" ve Ben Terörist Değilim de izlenir. Siyasi mesajları görmeyelim...

Yine aynı adamın "Veer zaara": Veer ile Zaara'nın aşkının imtihanı.

Yine aynı adamdan "Kabhi Khushi Kabhie Gham": Dağılan bir ailenin toplanma seruveni....

Hint filmlerine sardıysanız.... Bunlardan keyif alırsınız...

Birde İran sinemasından: "Mim mesle madar": anne gibi...(adı gibi çok güzel:))

İyi seyirler.
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: TaLiA - 19 Aralık 2011, 07:20:25 ÖS 19
'Fetih 1453'ün İlk Fragmanı Yayınlandı!

Dev bütçesiyle ve görsel efektleriyle adından çokça söz ettireceğe benzeyen 'Fetih 1453' filminin ilk fragmanı yayınlandı...

Film 1451 yılında Fatih Sultan Mehmet'in fetih planlarını yaptığı andan itibaren başlıyor. Filmde Molla Gürani, yani Fatih’i yetiştiren üstadı ve Fatih Sultan Mehmet'in çocukken aldığı eğitim süreçleri de yer alıyor. Gerçek oyuncuların yer aldığı filmde 3 boyutlu animasyonlar da olacak.
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: siyahî - 19 Aralık 2011, 08:50:07 ÖS 20
(http://www.sipesifik.com/images/araclar/v232xh_a2tuccxrp1clwyx12z2vpxuobhmjw.jpg)

Sır Çocukları

Filmin konusu Türkiye'nin kanayan yarası sokakların çocukları.. Aslında bu konuda söylenecek çok şey var.. Çünkü bu sorun sadece sokaklarda kalan, köprü altlarında yatıp kalkan, tiner, bali, uyuşturucu vb. maddelerle hayata tutunmaya çalışan bu insanların sorunu değil hepimizin sorunu. Birer şahsiyet olarak hepimizin bu konuda sorumluluğu vardır. İşte film bu sorumluluk bilincini hatırlatmaya çalışıyor.

Hikayeyi anlatmadan, izlerken özellikle üzerinde durmanız gereken bazı sahneler üzerinden değerlendirmek istiyorum..

1.   Çocukların bir köpeği vardır. Bir gün hastalanır ve hemen alıp bir doktora götürürler. İçerde sıra beklerken zengin olduğu halinden belli olan bir kadın köpeğe doğru yaklaşır ve çocuğa şöyle der: “bu köpeğin karnını doyuruyor musun?” bu sahne asla hayali bir sahne değildir. Burada zengin ama ruhsuz insanların hayvana olan sevgisi ve hayvanın açlığına dair kaygılarının altında aslında bir vicdan körelmesi kendini bütün çıplaklığıyla gösteriyor.

2.   Çay ocağında çalışan yaşlı bir amcaları vardır çocukların. Arada gelirler sıcak çay verir onlara bu amca. Bir gün yine Velit(çocukların bir nevi koruyucusu) ve birkaç çocuk çay ocağının kapısında beklerken polisler gelir ve hemen kükremeye başlarlar. Tam o sırada yaşlı amca elinde çaylarla gelip çocukları polislerin gazabından kurtarır. Bu sahneye de pek yabancı sayılmayız. Son günlerde emek, adalet, özgülük platformunun dikkat çektiği sokak çocuklarına polis şiddeti yadsınamayacak bir kerteye varmıştır. Bir diğer husus da şu ki; polisi bir çay ile de susturmak mümkündür…

3.   Şehrin içinde sığınabildikleri çok yer vardır sokak çocuklarının. Ne ki bu yerler soğuk, karanlık, kirli ve harabedir… işte bu yerlerden farklı bir yer vardır. Bu bir berber dükkanıdır. Berber ağabeyleri, çocukların sıkıştıklarında çaldıkları birkaç kapıdan biridir. iyi kalpli bir adam olan berber; “Velüt, bir ara çocukları getiriver de saçlarını bir kırpıvereyim he” derken çok sevimli bir hal alıyor.. bir gün yine çocuklar berber ağabeylerinin yanındayken dahası tam çıkacakları sırada içeri bir müşteri girer ve girer girmez hemen akıl vermeye kalkar: “Ya hu ne diye alıyorsun bu pis çocukları içeri, bir gün başına bela olacaklar.” Evet, bu tavır ve bakış açısı da çok yabancısı olduğumuz bir bakış ve tavır değil. Malumunuz medyada ‘tinerci dehşeti’, ‘tinerciler saldırdı’ vb. manşetler hiç eksik olmaz. Ve bu aslında bizleri farkında olmadan bu çocukların varlığından uzaklaştırma çabası olarak algılanmaz çoğu zaman.

Filmi izledikten sonra vicdanınızın sizi ayaklandıracağını umuyorum. Dediğim gibi eğer birileri, birçok oda boşken, dışarıda yatmak zorunda kalıyorsa bu bizim vicdanımızın yaralı hatta can çekişmekte olduğunu gösteren açık bir delildir…

http://www.sinematurk.com/film_genel/8136/Sir-Cocuklari
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 24 Aralık 2011, 05:22:53 ÖS 17
Sarhoş Atlar Zamanı

"Güneşi Gördüm" filmi üzerine söyleşi:
-Güneşi gördüm güzel değil!
-Güzel görecelidir. Sen beğenme, ben sevdim.
-Farkında mısın bilmem ama bir zulmu alaşağı ederken(devlet zulmu) diğer zulmu de alkışlıyor(terbiyesizlik)
-Onu demiyorum
-Görmezden gelemezsin
-Heralde görüyorum ve o tarafını zaten beğenmiyorum.
-O zaman filme güzel diyemezsin! Ben de olsam o kardeşimi affetmezdim(öyle kabul etmezdim- Hele hiç onaylayamazdım :S)
-Canım bizde olumlamıyoruz.. Ama ortada apaçık bir gerçek var. Yurtlarından zorla uzaklaştırılmış insanlar var...
-Tuzağa gelme. Senin "Hak"larını kullanarak Senin "hak"kını değersizleştirenleri onaylama!
- he he he hee....


Eğlenceli güzel bi film arıyorum...?
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: bbetull - 24 Aralık 2011, 06:50:18 ÖS 18
Eğlenceli güzel bi film arıyorum...?

aşk ve gurur u izle.edebiyat uyarlaması.eğleneceli değil ama güzel:) pişman olmazsın.tabi izlemediysen.
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: vesâir - 24 Aralık 2011, 10:17:41 ÖS 22
http://www.imdb.com/title/tt1832382/ (http://www.imdb.com/title/tt1832382/)

Jodaeiye Nader az Simin
İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin biten bir evliliği konu alan Jodaeiye Nader az Simin/Nader ve Simin, Bir Ayrılık adlı filmi

Film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor. Simin, kocası Nader ve kızı Termeh’le birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Nader’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 10 Ocak 2012, 10:51:56 ÖS 22
Beyaz Balon

Jafar Panahi yönetmeni

Kıyarustemi senaryoyu yazdı

İran filmi..

Az önce izlemeyi bitirdik.

İzlerken kendi çocukluğuma gidip-şimdiki büyük bene biraz alındım doğrusu..

Çok güzeldi...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 20 Ocak 2012, 08:48:59 ÖÖ 08
Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok..

İki arkadaşın kendi yaptıkları müziklerini ayağa kaldırma çabaları.

İçinde her şey var...

Özellikle o bir karedeki gelişigüzel uzanmış sokak çocuklarının arasında bişeyler yazmaya çalışan çocuğa bittim.. Sanırım zihnimden silinmeyecekler arasına çoktan geçti bile..
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 24 Ocak 2012, 03:40:34 ÖS 15
Dönüş / Vozvrashchenie (2003)

Vanya ve Andrey babasız büyümüş iki kardeştir. Bu durum birbirlerine daha fazla düşkün olmalarına sebep olmuştur. Rusya’da, yaşadıkları mahallenin diğer çocuklarıyla pek iyi anlaşamazlar.
 
Bir akşam eve döndüklerinde onları bir sürpriz beklemektedir. Yıllar sonra babaları dönmüş ve onları beraber çıkacakları bir tatile götürmek istemektedir. Sadece fotoğraflardan tanıdıkları babalarına kavuşma fikri, ilk önceleri çok heyecan ve coşku vericidir. Annelerinin de onayını alan iki kardeş babaları ile beraber tatile gider. Fakat içlerindeki baba özlemi tahmin ettikleri gibi dinmez. Babaları tarafından sürekli sorgulanmaları ve alışık olmadıkları baskılar yüzünden araları gitgide açılır.
 
Dönüş, 2004 Venedik Film Festivali dahil olmak üzere, katıldığı bir çok festivalde en iyi film ödüllerini topladı.

(http://www.sinegoz.com/wp-content/uploads/2011/12/Vozvrashchenie-2003.jpg)

Bu güzel filmide Sinegöz sayesinde izledim...
Ben bu filmi nasıl anlatacağım bilemedim, açıklamayı alıntıladım. Aslında açıklama da açıklamıyor :)
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: serender - 11 Şubat 2012, 10:11:34 ÖS 22
Alıntı
1. Dünya Savaşı sırasında kırsal İngiltere ve Avrupa arasında geçen “Savaş Atı”, Joey adlı bir at ile onu evcilleştirip eğiten Albert adında genç bir adam arasındaki muazzam dostlukla başlıyor. İkili mecburen ayrı düşüyor. Atın savaş boyunca yaptığı sıra dışı yolculuğu anlatan film Tarafsız Topraklar’da duygusal sona yaklaşırken atın karşılaştığı herkesin, İngiliz süvarilerin, Alman askerlerinin, bir Fransız çiftçi ve onun torunun hayatlarını nasıl değiştirdiğini konu ediyor.

Gayet güzeldi...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 12 Şubat 2012, 08:36:15 ÖS 20
(http://www.sinegoz.com/wp-content/uploads/2012/01/Rosso-Come-Il-Cielo-2006.jpg)

Alıntı
Yıl 1970. Mirco, Toskanalı ve sinemaya çok düşkün bir çocuktur. Bir kazada görme yetisini kaybeder. Dönem İtalya’sında yasalar kör insanları özürlü olarak görür ve onların devlet okuluna gitmelerine izin vermez. Ailesi de onu kendisi gibi görme engelli çocukların eğitim gördüğü bir enstitüye gitmesi konusunda zorlar. Burada küçük çocuk eski bir bant makinesi bulur ve onunla sesleri kaydederek hikâyeler üretir.

Gökyüzü Kadar Kırmızı; Rosso Come il Cielo 2006

Kaçırılmayacak kadar güzel...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 23 Şubat 2012, 08:17:16 ÖÖ 08
Jodhaa Akbar

(http://cdn.sinegoz.com/wp-content/uploads/2012/02/Jodhaa-Akbar-2008.jpg)

16. yüzyılda geçen büyüleyici bir aşk masalı. Moğol İmparatoru Celaleddin Muhammed Akbar ve Hindu Rajput prensesi Jodhaa. İki krallığın ittifakı için yapılan zorlama bir evlilikten gerçek bir aşk doğuyor. İmparatorluğunun sınırlarını, birbirinden başarılı fetihlerle; Himalayalar’dan Afganistan’a kadar devasa bir alanda genişleten İmparator Akbar için politik başarının çok da değeri yoktur. Onun için, refah bir imparatorluğun tanımı, barış, huzur ve hoşgörü içinde yaşayan halklardır.

Hoşgörüsü, cömertliği, gücü ve zekası ile İmparator Akbar, sonunda Hindu bölgesinin en saldırgan ve cesur halkı olan Rajput’ların sadakatini de kazanır. Her iki taraf da bu bağlılığın daha da güçlenmesi için ne yapılması gerektiğinin farkındadır. İki taraf arasında bir evlilik. Güzeller güzeli Rajput prensesi Jodhaa, babasının zoruyla, hiç görmediği İmparator ile evlenmeyi kabul eder. Ama bir Müslüman olan Akbar’dan, kendi geleneklerini koruyacağı konusunda söz ister. Prensesin, sarayına kendi rızasıyla gelmediğini fark eden İmparator, Jodhaa’nın ve Rajput halkının kalbini kazanmak ve imparatorluk sınırları içinde hayalini kurduğu refahı sağlamak için şimdiye dek alışık olmadığı bir sınav vermek zorundadır. Bunlar yetmezmiş gibi, imparatorluğu içten yıkmak isteyen güçler yavaş yavaş harekete geçer. Akbar acımasız iç ve dış savaşlarda krallığının bütünlüğünü korumaya çalışırken, eşine az rastlanır güçlü ve gerçek aşkın kollarında bulur kendini. Ve fark eder ki onun için asıl savaş şimdi başlamaktadır…


Bu hikayeyi Nazan Bekiroğlu'nun bir romanından hatırlıyorum-hangisi bilemeyeceğim-.
Filmi dün akşam sinegözden izledim. Sanırım sitedeki ilk hint filmi.

Ama hakkatende çok güzeldi, harikaydı, müthişti.. Hatta dahada ötesiydi...

Yerimidir bilemeyeceğim, ama hiç kimse kusura bakmasın, biz filmi yapamıyoruz... Yapamıyoruz kardeşim... Ve artık bizden olan çürük kurtları sevmek zorunda hissetmiyorum.. Üzgünüm... fetih...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: ozanca - 23 Şubat 2012, 01:13:43 ÖS 13
Romantik flimmi ?
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Verda Naz - 23 Şubat 2012, 01:28:02 ÖS 13
Ben bu flimi izledim uzun zaman önce ewet gerçekten güzel bi flimdi hatırlattığnz için teşekkürler..;)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 23 Şubat 2012, 01:37:13 ÖS 13
Romantik flimmi ?


Aksiyon, Ashutosh Gowariker, Biyografi, Macera, Müzikal, Romantizm, Tarih

İzle yani Ozanca :)

Rica ederim VerdaNaz :)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: vesâir - 02 Mart 2012, 03:15:25 ÖS 15
daha önce bu başlıkda linkini verip tavsiye ettiğim iran yapımı  "bir ayrılık "filmi oscar aldı konuyla ilgili Sibel Eraslan'ın yazısı


"Oskar: Altın, çıplak ve erkek

Arkadaşlarım İhsan Kabil ile Alin Taşçıyan dururken, sinema bana düşmez. Ama tasarımın olduğu her yerde siyaset kurgusu da vardır. “Oscar”daki “yabancı” ödülünün İran’a gitmesi, politik tasarım üzerinden de konuşulmaya değer. Asgar Ferhadi’ye Oskar ödülü getirdi son filmi.

Merkezdeki alzaymır hastası bir babanın; oğlu, gelini, torunu ve bakıcısı gözüyle en az dört kez yabancılaştırıldığı, tekilleştiği ve hemen her sorunun türediği bir başlangıç olarak sunulduğunu yazdıktan sonra... İran’da yaşanmış yaşanacak tüm hadiseleri, rejimin yaratttığı travmalar olarak görüp, mezkur filmde alzaymır hastası baba’yla özdeşleştiren yorumları, epeydir okuyorsunuz...

Kendisi ve kızı için kurtuluş vaad eden “yabancı ülke”ye göç hayalleri kuran Simin mi haksız? Yaşlı ve hasta babasını bırakmaya gönlü razı olmayan Nadir mi? Hasta babanın bu işi pek de beceremeyen bakıcısı Raziye midir yoksa olayları çığrından çıkaran? Ya küçük Terme? Anne babasının ayrılığını bir türlü sindiremediği halde çevresindekilerin “yalan dünya”nın birer parçası haline geldiğini farketmesiyle mi kuruyor tüm sorularını... Hepsi için biraz evet, biraz hayır diyebiliriz pekala... Hayat böyle bir şey, karmaşık...

Kadrajdaki, bir türlü ölüp de herkesi kurtarıvermeyen şu “Baba” kavramı... Tüm resmi ideolojik bagajlarından uzak olarak düşündüğünüzde bile, hoyrat ve genellemeci fırça darbeleriyle çizilmemiş mi? Genç, güçlü ve hasta olmayanların dünyasında hayli ağır bir yük, fazlalık olarak resmedilen bu “baba” figürü... Sizce de zayıfların güçlülerce ayıklanması gerektiği fikriyatına, “doğal seleksiyon”a atıf yapmıyor mu?

Yönetmenin diğer ciddi handikapı ise “bakıcı” üzerinden... Yoksul ve dindar, geleneklerine bağlı Raziye, eleştirmenlerin ifadesiyle İran’daki rejimi korumak görevini üstlenen cahil, yoksul, dini bütün ama yeri geldiğinde içten pazarlıklı halkı simgeliyormuş... Burada da “sınıfsal” anlamda açık itibarsızlaştırma’yı hissetmemek imkansız...

Ve zavallı Simin! Kapağı Amerika’ya atmak; onun üzerinden kurgulanmış. Raziye yoksul ve eğitimsiz rejim taraftarlarını simgelerken, Simin aydın ve etkin rejim muhaliflerinin resmini çiziyor. Şaşırtıcı olansa iki karşıt kimliğin, “kadın” üzerinden kurgulanması. Tasarımda öne çıkmayan asıl kudretli “ayrılığın”; kadınla erkek arasında değil, bilinçli olarak kadınla yine kadın arasında geçirildiğini söylersem, feminist bir eleştiri mi yapmış olurum? Asgari’nin ustaca gözden kaçırdığı aslında budur. Veya bilinçaltı mı desek?

“Bir Ayrılık” filmindeki herkes yalan söylüyor...

Buna yönetmen Ferhadi’yi de ekleyebiliriz... Hastalar ve yaşlılar üzerinden ırkçılığı... Yoksul ve dindarlar üzerinden, seçkinciliği... Kadınlarla kadınlar arasından “kadının fitne oluşu” öğretisini gizli gizli ördüğü için...

***

Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı, Siyamend ile Keje’lerden... Nadir ile Simin’e geçiş serüvenimiz, Doğu’ların hikayelerini yitiriş mecrası üzerinden de okunmalı. Batı’lara öykünme veya yabancılaşma gibi ezberlerden sözetmiyorum. Sinema dediğimiz endüstriyel dilin yolaçtığı küresel atomizasyona dikkatinizi çekmek istiyorum. Prof. Edibe Sözen’in aynı anda “hem global hem de yerel” dediği paradoks da böyle bir şey zaten... Bizde kederlerle yüklü ve ismi “cüda” olan şey, global beyazperdeye, havada asılı kalmış, sonuçsuz bir “boşanma davası” olarak yansıyabiliyor...

Yerelde: “Allahtan gelen sınav olarak sabredilmesi” değerli görülen şey...

Globalde: “Yaşam kalitesini düşürdüğü için derhal sonlandırılması gereken” bir yüktür...

Acı olansa: Sizin bu ikisini, aynı anda ve birlikte hissediyor oluşunuz, kalbinizin bölünmesidir...
Bu seküler mikser hepimizi paramparça ediyor... Hangimiz bu filmin içinde değiliz? Mecnun görse ağlardı halimize..."
kaynak stargazete.com
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: siyahî - 09 Mart 2012, 03:06:07 ÖS 15
https://sinemazingo.wordpress.com

bakılası bir site...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Verda Naz - 11 Mayıs 2012, 09:32:49 ÖS 21
http://www.youtube.com/watch?v=AUQYLDwespc# (http://www.youtube.com/watch?v=AUQYLDwespc#)
Pride (onur)
türkçe dublajlı olanını bulamadım..
flim, bir aslan yavrusunun, büyümesiyle birlikte yaşadıkları, gözlemleri ve seçimlerini konu ediniyor..
aslan yaşantısına paralel olarak insani değerlere de vurgu yapan, ince esprileri, müzik alt yapısı vb....
dolu dolu harika bi flim..  
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Seyyid-e Kerbela - 07 Haziran 2012, 10:57:57 ÖS 22
güzel filmler tavsiye edilmis. Ama bi okadar güzel filmde sanirim hatirlanilmamis..

Aklima gelenlerin isimlerini yaziyorum icerigini siz  izleyince anlarrsiniz yada arastirin artik her neyse hangisi isinize gelirse bi ara isteyen olursa izleme linklerinide verebiliriz insAllah..

V for Vendetta
(Fikirlere kursun islemez)
 
Ayat Ayat Cunta (Sevgi yada Ask Ayetleri)

My Name Is Khan (Shahrukh Khan ile Kajol'un basrolpnu paylastigi etkiliyici bir film)

Bendeyar (her nekadar elestiriye acik bir filmde olsa nihayetinde icinde begendigim sahislar var (Üstad Senai Demirci misal..)

Ashoka  (Yukardaki Jodhaa Akbar'e kismen benziyor iste)

Das letzte Einhorn alman. The Last Unicorn ing. Son Boynuzlu At el turqi : ))

Esirler Kervani..

baska gelirse aklima yazarim yine bi ara  
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 28 Eylül 2012, 02:02:56 ÖS 14
Bol diye bi hint filmi buldum. Yobaz dindarları anlatıyor sanırsam. İzlemedim?
İzleyen varmı merak ediyorum. İzlemek için yeterince zamanım yok. Öneren olursa güzel olur...


Bu sayfanın pirlerine bir de Tunus yapımı "Sarayın Sessizliği" filmini soruyorum...
Nerden bulacağımı,
Nasıl bi film olduğunu?
İki saatimin heba edilmemesi için..
Müziklerinin güzel olduğunu duymuştum sadece ?
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Verda Naz - 02 Ekim 2012, 07:33:24 ÖS 19
Size tawsiye edebileceğim bi hint flimi aklıma geldi..  :-*

http://www.hintcefilm.com/dor-2006-izle-turkce-altyazili (http://www.hintcefilm.com/dor-2006-izle-turkce-altyazili)

Flimin adı Kapı, belki izlemişsinizdir ama yinede söyliyim dedim güzeldi flim güzel.. begen1
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 06 Kasım 2012, 07:17:10 ÖS 19
Arkadaşımın Evi Nerede? - Khane-ye Doust Kodjast (1987)
Güzeldi...

Kara Altın'da güzel..

Uçuş Planı da güzel...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: ozanca - 03 Mart 2013, 05:51:20 ÖS 17
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/2/22/Guguk_kusu.jpg/403px-Guguk_kusu.jpg)

Cok guzel bir sistem ve toplum elestirisi .....
Siddetle tavsiye ederim ....
Neden surekli alemin delisi muamelesi gordugunuzu anlamniza faydasi olacaktir .....
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: ozanca - 20 Mart 2013, 01:53:45 ÖS 13
(http://tri.acimg.net/r_160_240/b_1_d6d6d6/medias/nmedia/18/88/68/20/19999427.jpg)

Detachment

Bu hafta sonu azıcık şöyle psikopata bağlıyımda kendime geliyim diyenlere tavsiye olunur ...
Flimin konusu üzerine yorum yapmayacagım , sanırım konudan çok senarist sizi flimin atmosferine çekmek istemiş ...
O atmosfere girince de psikopata bağlamamak imkansız ...
Her ne kadar Amerikan eğitim sistemi eleştirisi diye tanıtılsa da bence çok farklı boyutlara götüren bir flim ...
Tavsiye şiddet derecesi , on numara ...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: ozanca - 20 Mart 2013, 01:59:38 ÖS 13
(http://tri.acimg.net/r_160_240/b_1_d6d6d6/medias/nmedia/18/81/00/75/19554219.gif)

Güzel ve keyifli bir flim ...
Pek çok şey cıkartabileceginiz sakin bir flim ...
Ama beni bitiren repliği ...
-Baba iyi birşey yaptım değil mi ? ötmedim değil mi ?
-Evet oğlum kötü adam için iyi bir şey yaptın ...
( kötü adamı polise gambazlamaması uzerine geçen diyalog )
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: Verda Naz - 01 Nisan 2013, 03:01:18 ÖS 15
Geçenlerde aklıma geldi çocukluğumda bir iki defa izlediğim Sadri Alışığ'ın imam rolunde bi flimi vardı Çevremdekilere sordum kimse hatırlamıyo, bi tek ben mi izledim ya hu dedim =) netten araştırdım flimin adı "Aynı yolun yolcusu" imiş.. Filimle ilgili kafamda çizilen portre İmam görevinde olan Sadri Alışık'ın örnek bi müslüman karakterinde olmasıydı işte mahallenin gençlerine emri bil maruf nehyi anil münker yapıyodu vb.. Yeşil çam'dan böyle bi filim çıkması ilginç tabi!
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Leyl - 04 Nisan 2013, 02:13:31 ÖS 14
Pi´nin Yaşamı – Life of Pi

Oscarları bu sefer haklı yere toplamış bir hint filmi.Etkileyici konusu ve Amerikan filmlerine taş çıkarır görselliğiyle izlenmeye değer bir film.İçinde birden fazla konu işlense de,en azından birbiriyle bağlantılı ve M.Kırmızıgül filmleri kadar mesaj bombardımanına uğramayacağınız ,ailece seyredilebilecek gayet konulu bir film :)

http://hintfilmi.net/pi%c2%b4nin-yasami-life-of-pi-izle.html (http://hintfilmi.net/pi%c2%b4nin-yasami-life-of-pi-izle.html)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Verda Naz - 04 Nisan 2013, 11:38:24 ÖS 23
Pi´nin Yaşamı – Life of Pi

Oscarları bu sefer haklı yere toplamış bir hint filmi.Etkileyici konusu ve Amerikan filmlerine taş çıkarır görselliğiyle izlenmeye değer bir film.İçinde birden fazla konu işlense de,en azından birbiriyle bağlantılı ve M.Kırmızıgül filmleri kadar mesaj bombardımanına uğramayacağınız ,ailece seyredilebilecek gayet konulu bir film :)

http://hintfilmi.net/pi%c2%b4nin-yasami-life-of-pi-izle.html (http://hintfilmi.net/pi%c2%b4nin-yasami-life-of-pi-izle.html)

Sewgili Leyl önerdiğiniz flimi az önce itibariyle bitirdim..Gündüz fragmanını görünce akşam ders çalışma diye oturduğum nette flimi izledim, neye niyet neye kısmet bu olsa gerek..=) Flim gerçekten güzeldi güzel kurgulanmış, zor şartlar altında başbaşa kalan biri insan diğeri vahşi bi kaplan arasında oluşan bağ etkileyiciydi fakat sonunda Richard Parker Pi ile wedalaşmadan gitmeseydi iyi olcaktı..Teşekkürler öneriniz için.. ;D
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Leyl - 05 Nisan 2013, 12:30:49 ÖÖ 00
Rica ederim ,Beğenmenize sevindim.

Sonları seyirci hep hayal ettiği gibi bitirmeli.Ben vedalaştırdım :)

Akil adamlarımızdan bir Yılmaz Erdoğan filmi '' Kelebeğin rüyası'' da son yıllarda seyrettiğin en iyi Türk filmlerinden biriydi ama sinemada izlemediyseniz ,izlemek için biraz daha beklemek gerek...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 20 Mayıs 2013, 01:47:40 ÖS 13
Masal tadında bir film büyük balık...

Gerçekleri kaç kişi olduğu gibi anlatır ki? Herkes ucundan bir 'bence' katacaktır içine..

en iyisi yapmışken tam yapmak :)

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/4/45/Büyük_Balık_poster.jpg/220px-Büyük_Balık_poster.jpg)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: maxpayna - 02 Haziran 2013, 11:47:50 ÖS 23
Soraya'yı Taşlamak
..............................
Rabbim yüceler yücesi Allah, 'İslamı' müslümanımsıların, 'Kadınları ve Çocukları da' erkeklerin şerlerinden korusun! Süreyya'nın şehadetini kabul, benide, Âhirdeki dünyada Ona komşu kılsın amin.

yapmayınız;
bu filmi izlemek isteyeniniz (mideniz kaldırırsa)  izlesin
ama reklamını yapmayınız.
hem iranı hem iran üzerinden islamı vurmak lekelemek isteyen zihniyetin ürünüdür.
yanlış anlaşılmasın iranı savunmuyorum zira bu olaylar iranda (sanırım) hala var
ama islamda böyle birşey yok ve islamdanmış gibi gösterip vuruyorlar...
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: maxpayna - 10 Haziran 2013, 01:20:07 ÖS 13
Alıntı
Hêja

yapmayınız;
bu filmi izlemek isteyeniniz (mideniz kaldırırsa)  izlesin
ama reklamını yapmayınız.
hem iranı hem iran üzerinden islamı vurmak lekelemek isteyen zihniyetin ürünüdür.
yanlış anlaşılmasın iranı savunmuyorum zira bu olaylar iranda (sanırım) hala var
ama islamda böyle birşey yok ve islamdanmış gibi gösterip vuruyorlar...

Protesto edilmişiz ha, bak sen şu işe :) Mâşââllah, Müslümanlar arasında sürü güdüsüyle sindirilmemiş, başkaldırı ruhu hâlâ ölmemişlerin varlığını bilmek güzel ve karşılaşmak heyecan verici.
Bir de doğru yerde ve doğru şekilde kullanılabilse... tam olacak. O da olur/olacak bir gün inşââllah!

protesto değildi fikir beyanı ve rica idi sadece. kızacak küsecek birşey yok... ???
o kadar açıklama yaptıktan sonra silmeye hiç gerek yok...

Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: maxpayna - 10 Haziran 2013, 01:25:29 ÖS 13
Başlıkla %100 alaka olmasa da yorum ilham verdiğinden ve bundan yola çıkarak, dolaylı alakadan ötürü, söyleyeceklerimi bu sayfada yazacağım.

Dünya genelinde ve başka düşünce sistemlerinde 'çok sayıda olmasa da' şükürler olsun ki; yanlışlara karşı, doğrulardan yana mücadele veren aktivistler var.

Türkiye'de, Müslüman kesim arasında 'eksik olan bu sünneti' icra eden ve öncülüğünü yapanlarsa sadece kendilerine 'Antikapitalist Müslümanlar' adını veren az sayıda bir grup.
Onlarda maalesef! (gezi parkı eylemindeki gibi) cereyan eden hadiselerin öncesi ve sonrasını, olması gerekenin nasıllığını ve niçinini (genç olmak yani yaş ile ilgili bir durum değil) doğru okuyabilme yetisinden, hesap etmekten uzak 'çabucak tahrik olup' gaza gelebilmekten alıkoyan, harekete/davranışlara vakar ve olgunluk kazandıran feraset ve basiret mefhumlarının sağlayıcılığından mahrumlar... Aktif ve belirleyici olmaktan daha çok, hamlığın verdiği heyecanla ve kanı delice hareket eden baskın kusurlu edilgen bir yapı mevcut.

Kusursuz ve mükemmel insan olmadığından ve olamayacağından hoş-görünmese de normal şekilde karşılanabilir. Sagopa'nın da dediği gibi: ''En temiz denizde bile var, gözden ırak koli basili''

İnşââllah zaman içerisinde bu noktada da kendilerini geliştirir, halk hareketleri üzerinde etken ve tarihe yön veren bir yapıya ulaşırlar. Çıkış menşe'lerini unutmadan ve başka yapılanmalara dönüşmeden....

Buradaki üyelerden mensubu olan veya yazıyı okuyan varsa; kanaatimi detaylıca açıklamak, fikir teatisinde bulunarak değerlendirmemi genişletmek isterim.

anti kapitalist müslümanlar maalesef  neresinden tutulursa elde kalacak bir oluşumdur.
ne isimleri ne duruşları ne söylemleri ne hareket noktaları ne dost edindikleri sağlam temellere basmamaktadır.
bu yüzden değilmidir ki hilkat garibesi bir görüntü oluşturmakta iki tarafa da yaranamamaktadırlar...

bu sünneti icra eden bir de özgürderi incelemenizi öneririm. GÖRECE olarak daha evladır aklı başındadır...

Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: maxpayna - 10 Haziran 2013, 01:31:46 ÖS 13
Yoruma gelince:

Yapılmıştı :)
Ama hatalı değildi, bu sebeple pişmanlık da (duymuyorum) duyulmadı. Yorum içeriğinde hissi olarak vurgulanmış olan ve paylaştığım tek ortak payda: rahatsızlık. Ki; bunun da mahiyeti farklı.

1-Adalet, sevgi, barış eksenli kozmik bir sistemin doğru bilinmemesi, çarpık algılanması ve uygulanışı.
2-Bunun akabinde yapılan büyük zulümler, yanlışlar...
a)Cehaletin neticesinde bir kadın(ların, insanlar)ın bedenen katledilmesi.
b)Geride öksüz kalan, (şayet doğruyu öğrenmeseler) ileride isyankar olacak öfkeli çocukların ve bunların sonucunda türetilen İslam düşmanları, ateistler, nefret bileyenlerin varlığı; ruhen/maneviyatlarının katledilmesi. Zira, filmi izlediğim sitede Allah'a ve İslam'a yapılan ......yorumlar sarsmış, kanımı dondurmuştu.. Maalesef (algıları ve baktıkları yer sebebiyle) haklılar da..! Çünkü özünde düşmanlık ettikleri, Allah'ın seçtiği, ölçülerini belirlediği, fıtrata ve vicdana uygunluğu ile evrensel kuşatıcılığı olan İslam değil kesinlikle. Yahudiler, Hristiyanlar, Budistler, Zerdüştler kendi önderleri ve onların öğretilerini tahrif ile ihanetleri gibi Müslümanların kendi vehimlerince peyda ettiği, uydurduğu, kendilerine benzeyen, yamultarak benzetmeye çalıştıkları, kendilerini ayırıp, ayrıcalıklı gören, şişinip böbürlenerek tekfir ettikleri diğer din-ciklerden hiç de farklı olmayan bir din..

Yani filmden duyulan rahatsızlık; İran -dinimsi görünümlü maskeyi takan- diğer ülkeler ve çıkarları, otoriterler ve iktidarları için değildi ve olmamalı/ydı...

Midelerin kaldıramayacağını beyinler ve yürekler nasıl kaldırıyor? Madem midenin bile kaldıramayacağı oranda iğrenç ve vahim, öyleyse üzerini örterek bu çöplüğü görmezden gelmek doğru mudur?! Eve ve ahalisine ait diye çöpü sevmek, korumak, saklamak... çözüm müdür?!!!

Çöpü atarak yok ederek, evi de ahalisini de gelecek olan zararlardan korumak, oluşacak her türlü zararın önünü/önlemini almak daha sağlıklı ve akıllıca değil midir?... Mustafa İ.'nun mümeyyiz akıl ve tavra dair çok hoş, sevdiğim bir misali vardır.
Bugün, Hitâmuhu Misk'te yineledi: ''Bebeği seviyoruz diye pislediği bezi de sevmek ve saklamak zorunda olmadığımız gibi, bezi pis diye çöpe atarken bezle birlikte bebeği de atmıyoruz.''

Aynen bunun gibi insanlara yaklaşımlarımızda ve olayları değerlendirmemizde de ifrat ve tefrite kaçmadan vasatı koruyabilmemiz gerek. Ayna tutmaz, göstermez, yahut ölçülü bir tenkit/nasihat ile ayna olmazsanız aksi durumda çöllerde ölüme mahkum edilen Ebuzerler, Hüseyinler bitmeyeceği gibi sayıları da artış gösterir. Unutmayınız, onları infaz edenler de, susan ve seyirci kalanlar da içlerinden kimselerdi, dışarıdan gelmiş değillerdi. Dostu vurmak, üstelik sırtından vuracak kadar ileri gitmek ne kadar gayrı-insaniyse, kendinden diye 'dostum o' diyerek başkalarına zulmedilmesine müsaade etmek, göz yummak, yetinmeyip alkış tutmakta bir o kadar insan formundan uzaklaşma alametidir. Kasadaki bozulmuş meyveyi sevip sahiplenmek ve çıkarıp atmamak kasadaki sağlam diğer meyvelerin idam fermanını imzalamış olmaktır. Bu sevgi ve iyilik değil, basiretsizlik ve zulümdür. Hüküm sonrası adil davranış için, itidali sağlayan, adeta terazinin 2 kefesinin ölçü birimi niteliğinde olan azametli iki ayet: 4 Nisa/135 - 5 Maide/8

Paylaşmış, fakat reklamını yapmamıştım ama yargınızın hakkını vermiş olayım.
Soraya'yı Taşlamak
..............................
Rabbim yüceler yücesi Allah, 'İslamı' müslümanımsıların, 'Kadınları ve Çocukları da' erkeklerin şerlerinden korusun! Süreyya'nın şehadetini kabul, benide, Âhirdeki dünyada Ona komşu kılsın amin.
Bu film ve benzer yapıtları izleyin ve çevrenize de izlettirin. Duaya da tekrar aminler.
Gönlüm ister ki izlemeyen tek Müslüman ve tek İranlı kalmasın, o derece bir başyapıt.
Salt bir film değil, yaşanmışlığıyla şahitliğimiz, tarihe geçecek bir vesika, bilinç aşılayan Zeynebi bir yakarıştır. Bizi şehide(ler)den ve nemrudilerden haberdar kıldı ve bunları konuşup yazmamıza vesile oldu.

Midesi bulananlar samimi ve hidayetten nasipli ise; araştıracak, dinin hakikatine ulaşacak, doğru şekilde öğrenecek, imanı güçlenip tazelenecek. İblisin fısıltıları salih kullara erişmez, zarar vermez. 15 Hicr: 40,42
Değilseler ~Mükemmel yüce Öğreti~ gittiği yere kirini ve kokusuna da taşıyanlardan temizlenip arınacak. Gri güzel renktir, lakin insanın inancı ve karakterinde değil.

O zihniyet belli, film ABD yapımı zaten. Ayrıca bu zihniyetin yapısı saklı değil aşikar; gündemi az çok bilen, politik cereyanları takip eden, yaşadığı toplum ve dünyaya karşı 3 maymunu oynamayan herkesçe de malum.
Sevmediği, önünde engel ve düşman gördüğü bir ülke için dostane ve iyi şeyler çekmesini bekleyemezsiniz zaten. Girmek için gedikler aramamasını ve o gedikleri büyütmemesini, bu tarz açıkları kullanmamasını da. Ama Müslümanlar adına (hadisenin cereyan etmesi kadar utanç verici) ne acıdır ki, niyeti fasit olsa da yapılması gereken ve doğru olan şeyi Müslümanlar değil, düşman dedikleri yapıyor ve tepki veriyor.
Müslümanlar, öz eleştirisini yapabilselerdi ne zalimleşir ne de hatalarında ısrar ve zulümlerine devam ederlerdi. Ve filmin İran'da çekimine izin verilseydi ABD'ye koz da verilmezdi.

Bir şeyin lekelenebilmesi için o şeyin temiz olması gereklidir. Lekeli olan için lekeletildi denmez. Yapılan şey; sadece lekeye büyüteç veya ışıkla dikkatleri çekmek olmuş.

Lekeyi kötü bilen, bundan rahatsızlık duyan kişi dikkat eder. Hataen ve kazara olduğu taktirde de siler, yıkar paklar. (Tövbe; tam da bunun adıdır.) Ve alaya alınmaya, gülünç duruma düşürülmeye fırsat tanımaz. Fitnenin önünü alır, geçit vermez.

İran'ı vurmayı kafalarına koymuşlarsa bir kılıf uydurup yolunu bulurlar elbet. İran'da buna fırsat vermek istemiyorsa geçit verecek davranışlar içine girmez ve Allah'ın kendilerini savmak için bir kısım mahlukatı musallat edeceği yanlışlardan sakınır, (En'am: 129) durumunu iyileştirmeye bakar.

İslama gelince; kimse vuramaz. O'nun koruyucusu Allah'tır ve mükemmel olan tarafından dizayn edildiğinden açık-gedik bulunamaz. Sadece lekeleyebileceklerini vehmederler ve aslında lekeledikleri ve lekeleyebilecekleri de zaten vehimlerden türetilenlerdir.

Hassasiyetinizi anlamak, ifadenizdeki samimiyet ve doğruluğa inanmakla beraber belirtmeliyim ki; takındığınız, içerisine girdiğiniz tavırla 'ben ya da bir başkası değil' kendiniz sözünüzü çürütüp beyanatınızdaki hükmü geçersiz kılmışsınız.

''İranda var ve hala var biliyor ve savunmuyorum'' demiş fakat göz yumup örtbas edelim demeye getirmişsiniz. Bu da bir nevi savunma biçimi değil midir?! Biliyor olmalısınız, hiç bir hususta tarafsızlık söz konusu değildir. Çünkü mazlumdan taraf olmamak, zalime karşı durmayıp susmak da bir çeşit zalimden taraf olmaktır. Eğer mazluma zulmedilirken, zulmedene karşı durmayıp sessiz kalınıyorsa, bu mazlumu güçsüz ve kişiyi de seyirci kılar.
Bu susuşlar, zalimi de cesaretlendirip ya haklı olduğunu düşündürür, yahut yükseltilen sesin azınlıkta kalması cüretkâr olması ve kendisini daha güçlü hissedip azgınlaşmasını sağlar.

Dışarıdan değerlendiren birinin gözüyle bakalım!

İslamda olmadığını düşünen birinin çekineceği bir şey olmaz/olmadığından sebep öz-güvenle bunu paylaşır, karşıt olduğunu duyurur. Böyle yapan bir kişi mi yanlışı savunmayandır? Yoksa, içinden benimsemese dahi, görmezden gelip laf gelmesin diye düşünerek durumu saklayan karşısında net duruş belirlemeyen mi?
İkinci şıktaki tutumu takınan biri sizce karşısındakine ne kadar güven verir, adalet noktasında?!... İman ettiği dinde bu vahşetin olmadığı söyleminde ne kadar inandırıcı bulunur? Öyle ya böyle bir şey yoksa nasıl uygulanabiliyor...
Bu uygulamaya neden başkaldırı olmuyor?... Susuluyor ve saklama çabası içine neden giriliyor diye düşünülmez mi ?...

İslam; 'olmayan şey üzerinden' vurulamayacağı gibi, dinini dert edinmeyen, çabalamayıp hakikati öğrenmeyen, cahil ve bu cehlini kasıtlı ya da kasıtsız İslama yamamaya ve şekli-şemalinden çıkarmaya çalışanlar da vurulacaksa vurulsun. Bırakınız.. ilahi adalet, muştu ve vaat tecelli etsin de Rab, İslamı korusun ve Nurunu tamamlasın! Temiz, murdar olandan, Müminler, müslüman ve müslümanımsılardan/münafıklardan(ayrılmasın) ayrışsın.

Son olarak teşekkür ediyorum; alıntılayarak ve yorumunuzla okunmasını ve gündemde kalmasını sağlayıp reklamını yaptığınız :D ve böyle bir şeyin İslamda olmadığı hakikatine vurgu yaptığınız için.  begen1

hiç açıklama yapmadan film önermektense böyle güzel açıklamalarınız ile hem filmi tanıtıp hem yorum yapınca daha şık durduğu kanaatindeyim. önemli olan film üzerine konuşabilmek.yoksa herkes film bulur izler.o kadar açıklamadan sonra filmi silmeseydiniz bari.. her ne kadar kafama atmadığınız haklı-haksız  taş kalmamış olsa da  :D
.. saygılarımla...

Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: eliflamra - 13 Eylül 2013, 02:11:45 ÖS 14


(http://static.idefix.com/cache/0/270/426614)

Perdeden Gönüllere

(Din Eğitiminde Kullanılabilecek Seçme Videolar)

Bilal Yorulmaz
Rağbet Yayınları / İslam Dizisi


Bir resim bin kelimeye bedeldir. Binlerce kelime kullanarak anlatacağımız bir kavramı, duyguyu, fikri bazen bir tek resim ifade eder. Peki, 24 kare fotoğraf/resimden oluşan bir saniyelik görüntü kaç kelimeye bedeldir? Ya da insanın yüreğine dokunan birkaç saniyelik bir sahneyi kelimelerle anlatmak mümkün müdür? Mümkün ise o birkaç saniyeyi hissettirmek için kaç dakika, kaç saat, kaç gün harcamak gerekir?

Filmler gönlümüze seslenen öğretmenlerdir. Bazen aklımıza bazen kalbimize hitap ederler ama hiç uzun uzun nasihatler etmezler. Hatta bazen hiç konuşmazlar. Bir bakış, bir tavır, bir tebessüm dokunur yüreğimize. Bu dokunaklı mesaj davranışlarımızı, duygularımızı, tutumlarımızı değiştirir. Bizi değiştiren kendisini unutup bize nasihat edenin nasihati değil, bizi unutup erdemi yaşayan kahramanın davranışıdır. Kahraman bize yol gösterir, model olur, onun gibi yer, onun gibi içer, onun gibi gezer, onun gibi yaparız her şeyi. Sevmeyi, affetmeyi, tövbeyi, sadakati ondan öğreniriz; öldürmeyi, nefret etmeyi, intikam almayı öğrendiğimiz gibi.

O zaman doğru kahramanı kahraman edinmeli, sevdiklerimize doğru kişiyi örnek göstermeli. Peki, bu kadar iyi kahraman var mı sinemada?

Hollywood'un, Bollywood'un, İran sineması'nın, Türk sineması'nın ve diğer ülke sinemalarının bize örnek olacak kahramanları, değerlerimizi aktaran filmleri var mı? Bu soruya maalesef gönül rahatlığıyla evet demek mümkün değil. Baştan sona kusursuz, zararsız film bulmak gerçekten çok zor. Ama bu durum sinemanın gücünden faydalanmayı imkansız hale getirmiyor. Çünkü zaten bir filmi baştan sona izletmek gibi bir zorunluluğumuz yok. Önemli olan değerleri etkili bir şekilde aktarmak ise birkaç dakikalık sahneler bizim için daha anlamlı malzemeler durumundadır. Çoğu kez bir filmin tamamını izlemek ya da hitap ettiğimiz kitleye izletmektense yüreğimizi titreten birkaç dakikalık sahneyi izlemek ve onun üzerinde tefekkür etmek daha anlamlıdır.
(Tanıtım Bülteninden)


KAYNAK (http://www.idefix.com/kitap/perdeden-gonullere-bilal-yorulmaz/tanim.asp?sid=OXSOW6009G5G5QJ1C5EO)

Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 30 Mart 2014, 01:32:31 ÖS 13
30 Mart benim Fringe yi bitirdiğim gün olarak kayıtlara geçsin ...
Bu psikolojiyle neden heyecanlanamadığımıda anlamış bulunmaktayım..
Genlerimizle oynadılar.. Ve hepimizi islami düşünceye tıktılar...
İleriden gelenler ..:)

Tavsiye ederim...
Gerçeklikle başedemediğimiz zamanlar kendi yoğun gerçeğimizin peşine düşmekte koruyucu olabiliyor...

Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: ozanca - 30 Mart 2014, 05:12:35 ÖS 17
Ser Fringeyi izleyim mi bacım ...
1-kaç yüz bölüm
2-geriyormu adamı
3-filmden birşey anlıycam mı
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 30 Mart 2014, 05:33:33 ÖS 17
 İzle ozanca....
1- 5 sezon -22 çarpı 5 ...
2- Geriyor ama daha çok ufuk açıyor(Ben bu kısmısını tuttum, tabi adamlar bilime iilah tanıdıkları için eleştiriye açık)
3- Filmden anladığım iyiydi :) Ama en azından türk yapımı dizilerden nefret etmek işine yarıyor:)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: ozanca - 30 Mart 2014, 06:39:16 ÖS 18
Sayıdan kaybetti ben o kadar bölümü altmış yaşına kadar anca seyrederim on ve altı rakamlar cezbediyor beni
Black mirror serisini tavsiye ederim on bölümlük bişî
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: serender - 03 Nisan 2014, 11:21:51 ÖS 23
http://www.sonsuzlukkulesi.com/cinler-bilincalti-sakli-kisilikler/ (http://www.sonsuzlukkulesi.com/cinler-bilincalti-sakli-kisilikler/)

Bu yazıyı okumadan önce fringe izlenmeli... :)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: ozanca - 10 Nisan 2014, 04:51:39 ÖS 16
(http://www.fullizle.org/wp-content/uploads/hayallerinotesinde.jpg)

Flimin adı Türkçeye " Hayallerin Ötesinde " diye çevrilmiş ...
Son yy en güzel flimlerinden biri kanımca ...
Flimin detaylarında boğulmazsanız " hakikatin" nasıl bir şey oldugunu çizmeye çalışıyor senarist sizlere ...
Çok etkilendiğimi itiraf etmeliyim ...
Seyredin bakalım aynı şeyleri hissedecekmisiniz ?
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: ozanca - 13 Nisan 2014, 03:13:45 ÖS 15
http://m.imdb.com/title/tt0117631/ (http://m.imdb.com/title/tt0117631/)

Shine ....
Amadeusun üstüne izlenecek çok güzelbir film ...
Ser özellikle seyret lütfen ...
Başlık: Ayat ayat cinta(Sevgi Ayetleri) Filmi
Gönderen: FECR - 02 Kasım 2014, 02:25:53 ÖS 14

İslam öyle değil diyen bir film!

Habibullah El Shirazi'nin meşhur romanının filmi Sevgi Ayetleri. Yönetmenliğini Hanung Bramantyo'nun yaptığı bir Endonezya filmi..


Ayat Ayat Cinta

İslam gerçeğini göstermek gibi bir kaygıyla yapıldı

Sevgi Ayetleri 11 Eylül sonrasındaki süreçte İslam’a ve Müslümanlara yönelik haksız iddialara İslam’ın gerçek yüzünü anlatma iddiasıyla karşılık vermek isteyen bir film.

Fakir bir ailenin çocuğu olan Endonezyalı bir gencin(Fahri) kazandığı bursla geldiği Mısır’ın El Ezher üniversitesinde başarılarıyla çevresindeki bayanların ilgisini çekmesi ve onların paylaşamadığı biri haline gelmesi anlatılıyor filmde.

Mısırda yaşayan Müslüman ve Hıristiyan ailelerin kızlarının yanında Amerikalı ve Almanyalı kadınların ilgisi de Fahri’nin üzerinde.Fahri ise bu durumu sadece Telakki derslerinin hocası ve bir anlamda şeyhi olan kişiyle paylaşmaktadır.

Fahri’nin ağzından olayların cereyan edişine göre İslam’da flörtün uygun olmadığı, yabancılara karşı ülkelerine iyi amaçlar için geldikleri takdirde hiçbir zarar verilmemesi gerektiği, mazlumlara ne şart altında olursa olsun yardım edilmesi gerektiği vurgulanıyor filmin muhtelif sahnelerinde.
 

Güncel bir Yusuf Masalı

Almanya vatandaşı olan Müslüman zengin bir ailenin kızıyla, kendi isteğiyle evlenen Fahri’nin, kendisine ilgi duyan diğer bayanların kıskançlıklarına yenik düşerek bir anda tecavüz iftirasıyla Fahri’yi hapse düşürmeleri ve Fahri’nin Mısır hapishanesinde geçirdiği zamanın Hz. Yusuf kıssasına benzetilmiş olması oldukça başarılı.


Ayat Ayat Cinta

Fahri’nin idam cezası  ile yargılanırken hapishanedeki geçen günleri ve elde ettiği her şeyi bir anda kaybetmiş olması onun birçok şeyi yeniden daha derinlikli düşünmesini sağlar. An gelir namaz kılacaktır ama namaza nasıl başlayacağını bilemez çünkü unutmuştur.


İslam’ın kadına verdiği değer

Filmde İslam’ın kadına bakış açısı birkaç yönüyle vurgulanıyor. İslam’da kadının alçaltılmadığı ona cennetin ayakları altına serileceğinin müjdelendiği belirtiliyor.

Aile içi şiddete İslam’da kolay kolay izin verilmediği sadece çok aşırı itaatsizlik durumlarında olabileceği anlatıldığı gibi bu yolu sürekli gereksiz yere kullananların da kendilerinin İslam’la alakasının olmadığı filmde izleyiciye fark ettirilmekte.

Çok eşli evlilikler mevzuu filmde mecburiyet hali olduğunda ve eş olacak kişinin İslam’la müşerref olma ihtimali göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor ancak birkaç replikte de geçtiği üzere “Eşler arası adaleti sağlamak imkânsızdır ancak siz adil olmaya çalışırsanız Allah size yardım eder” deniliyor.  


Kibrin tükettiği kimlikler

Kibir filmde bir anlamda gurur olarak da değerlendirilmiş. Eşinin zengin olup kendisinin fakir olmasını kabul edemeyiş, birçok ilgi duyan bayanı reddedip tek bir bayanı seçmek zorunda kalmayı beğenmemek, yaşantısındaki tüm detayları eşiyle paylaşmamak gibi tutumlar kibir olarak değerlendiriliyor filmde.

Filmin oyuncuyla birlikte anlatmak istediği durumlardan birisi de nereden mezun olursanız olun ne kadar bilgili olursanız olun davranışlarınızı bilginizle birlikte yönetemezseniz aciz bir durumdasınız düşüncesi.


Müslümanların Titanik'i

Sevgi ayetleri filmi çeşitli internet sitelerinde titanik filmiyle karşılaştırılmış. Muhtemelen bu karşılaştırma aşk ve sevgi konularını işleyişinden ötürü. Ancak filmde aşk ve sevgi konusu sadece bir araç. Filmin amacı farklı ve bunu da başarıyor.

Filmi izleyen insan gayrimüslim ise onun Müslümanlara bakış açısını kitleselden bireysele kaydırmayı hedefliyor. Yani birkaç kişinin yaptığı hatalarla bütün bir din ve o dinin mensupları asla eleştirilmemelidir deniliyor.

Filmi izleyen bir Müslüman ise onu da birçok yönden eğitiyor. Güncel hayatımızı etkilemesi gereken ayetleri, hadisleri yorumlarıyla birlikte hatırlatarak taklidilikten ziyade düşünerek hareket etmeyi, işin derinine nüfuz etmeyi öğütlüyor.

Not: Sevgi Ayetleri filmi youtube vesaire video paylaşım sitelerinde de yer aldığı için bulup izlemek oldukça kolay. Filmin orijinal ismi “Ayat Ayat Cinta”

Sami Yaylalı aşkla izledi

Kaynak (https://www.dunyabizim.com/m/sinema/islam-oyle-degil-diyen-bir-film-h2978.html)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Atlas - 17 Aralık 2014, 12:42:05 ÖÖ 00
büyük budapeşte oteli

 ;) orjinal dilinde izleyin dublaj içine ediyor diyalogların çeviriler çok özensiz

kenneth branagh hamletinden sonra en çok keyif aldığım film  8)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Atlas - 21 Aralık 2014, 08:34:40 ÖS 20
(http://aikawaringo.files.wordpress.com/2013/01/rurouni-kenshin-live-action-charts-copy.jpg)


http://www.youtube.com/watch?v=CzwObhIbIPs#ws (http://www.youtube.com/watch?v=CzwObhIbIPs#ws)

anime-manga severlere has ..ehehehehe  bi one piece  değil ama yinede çocukluk zamanlarıma aid  :D

nedense kılıç sahneleri oldukça yavan.. >:(
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: Leyl - 24 Şubat 2015, 05:56:14 ÖS 17
ÇÖPTE DOSTOYEVSKİ BULDUM                        

Diyorum ki, her şeye rağmen,
                                  insan mühimdir.. C.Zarifoğlu


Eski zamanlarda, Çinliler kızdıkları insanlara ‘ilginç zamanlarda yaşayasın ‘derlermiş.Anlaşılan bizlere de pek kızmışlar ki ilginç zamanların kralını yaşıyoruz !İlginçliği bir yana ,ellerimizle bozduğumuz hayli kirli zamanlarda bakir kalmış hikayeler peşindeyiz.Kimimiz  modernizmin entrikalı ,bol aksiyonlu ve hazzı tavanda yaşanmışlıklarını tercih ederken,bir kısmımız da teknolojinin  anlatamadığı numunelik  gerçekleri  arıyor.

’’Düşünün,tanımasak eksilmeyeceğimiz, öğrenmesek bize bir şey kaybettirmeyecek ne kadar lüzumsuz insan tipi ile tanışıyoruz; hiçbir işimize yaramayacak ne kadar çok hikayeden haberdarız’’  Münire Daniş

Ve aslında bilsek ,hiç de pişman olmayacağımız erdeme,hakikate dair hikayelerde var bir yerlerde. Mesela Denizli’de tavukları üşümesin diye onlara ceket ören teyzem ya da Avustralya‘da üstlerine bulaşan petrollerdeki toksinleri yiyip ölmesinler diye 109 yaşında onlara kazaklar ören amcam, yolda arabasını durdurup karşıdan karşıya geçmekte zorlanan yaşlı birine yardım eden kadın, hepi topu bir ineğinden başka geçim kaynağı olmayan yaşlı bir kadının her ay sattığı sütlerle bir yetime sponsor olması, iki patik örüp gelen başka bir kadının elinden gelenin sadece bu olduğunu söyleyerek ihtiyaç sahiplerine yardım etmek istemesi, dışarıda donmak üzere olan çocukları camiye alıp yedirip içiren sonra da üstlerini örtüp uyutan Cami imamı ve diğerleri... Hayatta hep bize dayatılan kötü şeyler olmuyor. Sadece, biraz insan olmaya dair hikayelerin peşine düşmemiz lazım!

Mutlu son, dürüst ve erdemli insanların olacaktır. Hud 49

Gelelim kahramanımıza.
Nefes aldığı dünyada başına gelen tüm zorluklara rağmen yılmadan mücadelesini vermiş bir gencin hikayesi yaklaşık 5 senelik bir çekimle belgesel haline getirilmiş. Çok eski değil aslında, 2013 yılında yayınlanmış. Hatta İstanbul film festivaline de katılan ve ilgi gören bir yapım olmuş. Benim keşfim yeni oldu diyelim.

Adana’da doğan, babasının terk edip gitmesiyle annesi ve kardeşleriyle 15 sene bir ağaç altında yaşayan, türlü zorluklara rağmen hayata hiç isyan edip öykünmeyen, kendisinden kötü durumda olanları hiç unutmayan tamahkar bir çocuk introsuyla başlıyor Oktay’ın hikayesi. Ve hemen devamında, kaza,kader,karar; bunlar düşünürsen arkayı önü çözebilirsin diyen kocası tarafından terk edilip üç çocuğuyla sefaleti  görmüş bir anne. Bir o kadar da öfkeli geçmişine. Hayata kızdım, çocuklarımı dövdüm diyor. Yediği tüm dayaklara rağmen Oktay annesini anlıyor ve en çok da ona itaat ettiğini söylüyor. Ne de olsa kendi deyimiyle (annenin) gözünü dahi kırpacak kadar boş vakti olamayan çilekeş bir anne var karşısında.

Kağıt toplayarak ailesinin geçimine katkı sağlamaya çalışırken, hayatının geri kalanını İstanbul’da devam ettirmek istiyor. Ve anlam veremediği, çoğu şeyini saçma bulduğu şehirde buluveriyor kendini. Bir dönem çevreye uyup tiner çekse de, bu durumda kendi adına hiçbir şey yapamayıp sürekli onun adına kararlar verildiğini fark edince bırakıp kurtuluyor. Sonrası mı? Kendisi gibi diğerlerini de kurtarmak için can hıraş uğraşıyor. Düşene bir tekme de sen atacaksın şiarının tersine, "merhamet etmeyene merhamet edilmez" ahlakını düstur edinince emekleri de ziyan olmuyor.

Kağıt toplamaya devam ettiği taşı toprağı altın şehirde, okulla ve okumakla hiç aram iyi olmadı derken bir gün gerçekten kitap kurdu olabileceğini düşünemiyor tabi o zamanlarda. Çöplerden en çok kalın kitaplar çıktığında seviniyor. Çünkü hacmi kalın kitap demek onun için sadece iyi para demek o yıllarda. Sonraları çöpten çıkan bir kitabı okumaya başlıyor. Sonra diğeri ve diğeri ve daha fazlasını okumaya başlıyor. Okudukları da öyle böyle değil hani, biz de çoğu entelektüel geçinenlerin bile okuyamadığı kitaplar. Bakın okumadığı değil, okuyamadığı! Mesela Albert Camus’un Yabancı’sını yada Tolstoy’u kaç kişi okumuştur sizce? Veya Dostoyevski?

Ya beni anlatıyordu, ya da çevremden birilerini dediği Dostoyevski, O’nun için hep, bu burada bir dursun ayrıcalığına sahip oluyor. Kendini fark etmeye başladığı anda, bulduğu kitapları artık satmayıp biriktirmeye başlıyor yaşadığı barakanın bir köşesinde Adanalı Oktay. Ve çöpten bulup okuduğu kitapları kendisi satmaya başlıyor bir süre sonra. Bu ona yetmiyor ve çok çalışarak bir sahaf dükkanı açıyor. Tiner içenlere rehabilite yapılan vakıflardan ve hiçbir şey anlamadığı halde kendini önemli hissetme adına katıldığı bir ÖDP geçmişinden kalma, çoğunlukla ideolojileri farklı da olsa daima ona destek olan sağlam arkadaşları var. Oralardan kalma bir hünerle ve de taş plak kaydı kadar güzel sesiyle Klasik Türk sanat müziği söylüyor kitaplarını raflara dizerken ya da dost meclislerinde. Solcu arkadaşlarıyla daha iyi anlaştığını söylüyor. Namazını da kılıyor, muhabbetlerden de geri kalmıyor. Pınar Selek mesela, diğer tinerci gençlerle olduğu gibi onun da en yakın arkadaşlarından.

Ben her şeyin en sonunda çöp olacağına inanıyorum derken, kendisini hiçbir zaman kağıt topladığı günlerdeki kadar özgür hissetmediğini ve günün birinde sıkılınca tekrar çöplerden kitap toplayabileceğini söyleyecek kadar da o meşhur  elalemin ne dediği umurunda değil. Öte taraftan şimdiki hayalinin de büyük bir yayınevi kurmak olduğunu isteyecek kadar aşık kitaplara.

Velhasıl, O’nun kafası bir çoğumuzun kafası gibi karışık değil. Hz. İnsanı bulmuş ve o hakikati yaşamaktan mutlu. Merhamet, samimiyet, inanç ve onun verdiği özgürlük! O bulmuş bunu. Darısı hayata karşı iki dakika adam olmaktan kaçanların başına!

1.60 dk. süren dört bölüm halinde bu belgeseli izleyin, pişman olmayacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=msFMTnrzVNc (https://www.youtube.com/watch?v=msFMTnrzVNc)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: Atlas - 05 Mart 2015, 01:44:13 ÖÖ 01
https://www.youtube.com/watch?v=NCei4Vm1ZP8 (https://www.youtube.com/watch?v=NCei4Vm1ZP8)

2. bölüm ilk filmin devamı legend ends adı altında sunulmuş..

https://www.youtube.com/watch?v=BZh1h6dtvUc (https://www.youtube.com/watch?v=BZh1h6dtvUc)

sojiro ve battosai ...sojiro enteresan biri  :D

battosai terk ettiği geçmişinde  acımasız biri onlarca insanı öldürüyor ..sona bi hatun kişi ile tanışıp duruluyor..hatta kılıcını bile değiştiriyor..iki tarafı kör ve bilenmemiş bir kılıç kullanıyor.. :D
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: MMustafa - 09 Kasım 2015, 09:45:51 ÖS 21
"Hz Veysel Karani (r.a)"
Seher TV. yapımı İslami İran dizi filmi, Peygamber-i Ekrem (sallallahu aleyhi ve âlih) zamanında yaşamış fakat onu görememiş bir aşık olan Veysel Karani (r.a.) Hazretlerinin hayat hikayesini konu alıyor; SÜHEYL YILDIZI
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/10/suheyl-yildizi-553.jpg)
Filmi şuradan izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/suheyl-yildizi.html (http://www.yenikaynak.com/suheyl-yildizi.html)


Hazreti Yusuf dizisinden tanıdığımız Mustafa Zamani'nin başrolünü paylaştığı efsanevi dizi "Shahrzad" Türkçe altyazı ile geliyor; ŞEHRAZAD
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2017/08/sehrazad-412.jpg)
İzleme sayfası: http://www.yenikaynak.com/sehrazad.html (http://www.yenikaynak.com/sehrazad.html)


"Penc Kilometr Tâ Beheşt" Bu dizi, IRIB TV3'ün Ramazan 2011'de yayımladığı 24 bölümlük güzel bir dizidir; CENNET'E 5 KM
Dindar bir genç olan Emir Hüseyin (Mehdi Sulukî), babası gibi saydığı Humayun Bey (Daryuş Ferheng)'in şirketinde çalışmaktadır. Şirket soyulup Emir Hüseyin ortadan kaybolunca, herkes onu hırsız olarak görür. Ancak Humayun Bey'in kızı Ayda (Şebnem Gülihani), Emir Hüseyin'in suçsuzluğunu ispata çalışır.

Hz Meryem dizisinde Meryem (s.a) rolünü oynayan aktrisin, bu dizide Ayda rolünde oynaması dikkatimi çekmişti. Bu yüzden diziyi izledim. İyiki de izlemişim. Ve söylüyorum ailece izlenilebilecek çok güzel bir dizi. Kesinlikle tavsiye ederim. İyi seyirler.
(http://i57.tinypic.com/121ppwz.jpg)
Dizinin tamamını buradan izleyebilirsiniz:
http://www.youtube.com/playlist?list=PL6FvwwbqpY19iSwqSICSgNHmYgY7TFcP_ (http://www.youtube.com/playlist?list=PL6FvwwbqpY19iSwqSICSgNHmYgY7TFcP_)


"Filistinli Zehra"
Filistindeki yaşamı konu alan 5 bölümlük kısa bir İslami dizi; FİLİSTİNLİ ZEHRA'NIN GÖZLERİ
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/08/filistinli-zehranin-gozleri-600.jpg)
Diziyi şuradan izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/filistinli-zehranin-gozleri.html (http://www.yenikaynak.com/filistinli-zehranin-gozleri.html)

Not: Bu diziyi yapıp yayınlamasının ardından Seher TV (http://www.sahartv.ir), Fransa ve daha birçok ülkede yasaklanmıştır.
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: MMustafa - 03 Aralık 2015, 07:52:44 ÖÖ 07
Yağmur Yağarken, Bir İslami Film:
Film yaşlı bir kadın olan Hayat Salihi'nin Hacc ziyareti isteği ve çabasını konu alıyor; YAĞMUR KÖŞELERINDEN
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/08/yagmur-koselerinden-915.jpg)
Şuradan izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/yagmur-koselerinden.html (http://www.yenikaynak.com/yagmur-koselerinden.html)


Davul Dengi Dengine Çalar:
Sosyal sınıf farklarını, İslami bir şekilde ele alan bir film; DAVUL DENGi DENGiNE
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/08/davul-dengi-dengine-196.jpg)
Filmi şu linkten izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/davul-dengi-dengine.html (http://www.yenikaynak.com/davul-dengi-dengine.html)


İslami Aile ve Çocuk Filmi:
Yaralı bir ördeğin iyileşmesini bekleyen çocuk, ördekle bir sevgi bağı kurar ve bu bağ kendisini ve çevresini etkilemeye başlar; ÖRDEĞİN UÇUŞU
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/10/ordegin-ucusu-816.jpg)
Filmi şuradan izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/ordegin-ucusu.html (http://www.yenikaynak.com/ordegin-ucusu.html)
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: MMustafa - 03 Aralık 2015, 07:58:05 ÖÖ 07
Kertenkele Dizisinin Orjinali:
Uslanmaz bir suçlu olan Kertenkele Rıza yakalanıp hapse atılır. Ancak hapisten kaçmak için molla giysisine bürünür ve bunun üzerine umulmadık olaylar gelişir.

Kertenkele filmi, (ATV'nin çakmasını çektiği ve maalesef batırıp dine hakaret ettiği, taklit olan alaycı dizinin aksine) İslami mesaj ve öğretilerle doludur. KERTENKELE'nin aslı-orjinali olan İran filmi; MARMOULAK (2004)
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/09/kertenkele-590.jpg)
İzleme sayfası: http://www.yenikaynak.com/kertenkele.html (http://www.yenikaynak.com/kertenkele.html)


Hüzün ve Mizah Dolu Bir Dini Film:
Bu filmde, iflah olmaz bir hırsız olan Sinan'ın tahliyesinin ardından, yedi gün boyunca yaşadığı hüzün ve mizah dolu hikayesi anlatılıyor; YEDİNCİ GÜNÜN SABAHI
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/09/yedinci-gunun-sabahi-146.jpg)
Filmi şu siteden izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/yedinci-gunun-sabahi.html (http://www.yenikaynak.com/yedinci-gunun-sabahi.html)
Başlık: İslam Davetçisi Kadının Öyküsü
Gönderen: MMustafa - 19 Kasım 2016, 04:43:11 ÖS 16
Anne İçin Bir Beşik (2012) İslami Film:
Nergis, Moskova Üniversitesi'nde Rus Edebiyatını bitirdikten sonra ülkesine döner. Şimdi ise Moskova Üniversitesi'nde yeni Müslüman olan gençlere İslam'ı anlatmak için tekrar Rusya'ya gitmesi gerekir...
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2016/09/anne-icin-bir-besik-659.jpg)
Filme şuradan bakabilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/anne-icin-bir-besik.html (http://www.yenikaynak.com/anne-icin-bir-besik.html)
Başlık: İslami Aşk Filmleri
Gönderen: MMustafa - 16 Şubat 2017, 03:48:54 ÖS 15
Mecazi aşktan İlahi Aşka geçişin öyküsü; ALLAH YAKINDIR (2006)
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/08/allah-yakindir-140.jpg)
Filmi şuradan izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/allah-yakindir.html (http://www.yenikaynak.com/allah-yakindir.html)


Bir Elma Hikayesi:
Genç bir din talebesi bir elma yer ve helallik almak için sahibini aramaya başlar; ELMA VE SELMA
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/08/elma-ve-selma-219.jpg)
Filmi şuradan izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/elma-ve-selma.html (http://www.yenikaynak.com/elma-ve-selma.html)


İslami Aşk Filmleri:
Şehvet ve cinsellikten uzak.. Değil yatak odası sahnesi; el ele tutuşma anı bile gösterilmeyen.. Takvalı filmler..
Eşlerin dinde yardımcı oluşunu örneklendiren filmler..
Ve mecazi aşktan, ilahi aşka geçişi eşsiz güzellikte anlatan dini filmler..
(http://www.yenikaynak.com/uploads/haber/2017/02/en-iyi-9-islami-ask-filmi-130.jpg)
Şuraya tıklayıp filmlerin konuları hakkında bilgi edinebilir ve bu filmleri ücretsiz ve üyeliksiz izleyebilirsiniz:
www.yenikaynak.com/haber/en-iyi-9-islami-ask-filmi.html (http://www.yenikaynak.com/haber/en-iyi-9-islami-ask-filmi.html)
Başlık: Seyirlik Filmler
Gönderen: Maveraî - 10 Mart 2017, 11:35:14 ÖS 23

{Klasikleşmiş, klasikler listesine girmeyi hak eden ve izlenilesi filmler:}
  
*Gandhi (1982 Yapımı Film)
                                  
  Hz. Yusuf (2009 Yapımı Film)

  Sessizlik - Silence (2016 Yapımı Film)

*Çağrı - The Message (1976 Yapımı Film)

*Hz. Meryem - Hertz. Meryem (2002 Yapımı Film)
  Tıkla, İzle (http://film.dinihizmetler.com/index.php/category/hazreti-meryem-r-a)
  Mağara Arkadaşları: Ashab-ı Kehf (1999 Yapımı Film)

*Hür Adam: Bediuzzaman Said Nursi (2011 Yapımı Film)

  Kelebekler Sonsuza Uçar: İskilipli Atıf Hoca (1993 Yapımı Film)

  Yeremya Peygamber - Jeremiah The Prophet (1998 Yapımı Film)

  Hz. Süleyman’ın Krallığı - The Kingdom Of Solomon (2010 Yapımı Film)

  Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi - Muhammad: The Messenger Of God (2015 Yapımı Film)

*Hz. Muhammed: Bir Peygamberin Mirası - Muhammad: Legacy Of A Prophet (2002 Yapımı Belgesel Film)

  Melekler Hep Birlikte İner - Fereshteha Ba Ham Miayand (2014 Yapımı Film)

*Büyük Yolculuk - The Great Journey /Le Grand Voyage (2004 Yapımı Film)

  New York’ta Beş Minare - Five Minarets In New York (2010 Yapımı Film)

  Mekke’ye Yolculuk: İbn-i Batuta - Journey To Mecca (2009 Yapımı Film)
  Tıkla, İzle (https://www.hdfilmcehennemi1.com/mekkeye-yolculuk-izle/)
*Yağmur Köşelerinden - Ez Kuçehâ-yı Baran /From the Alleys of Rain

*Altın Ve Bakır - Talâ Ve Mes /Gold And Copper (2011 Yapımı Film)
  Tıkla, İzle (http://www.shiatv.net/video/248828258e6aea650612)
*Adem’in Oğlu Abu - Adaminte Makan Abu (2011 Yapımı Film)

*Allah’ın Adıyla - Khuda Kay Liye (2007 Yapımı Film)
  Hemen İzle (https://tamfilmizle.com/filmizle/allah-in-adiyla-in-the-name-of-god-2007-full-hd-turkce-dublaj-izle/)
*Nasuh Tövbe - Tobeh Nosuh (1983 Yapımı Film)

*Rüsvai 1 - Scandal (2012 Yapımı Film)
  Film Kritiği (http://www.islamianaliz.com/haber/film-kritigi-rusvai-37582?id=37582#sthash.zYc4gVII.wINqYbJo.dpbs)
*Rüsvai 2 - Scandal (2016 Yapımı Film)
  
  Danimarkalı Gelin (1993 Yapımı Film)

  God’s Not Dead 1 (2014 Yapımı Film)

  Minyeli Abdullah (1990 Yapımı Film)

*Selam (2013 Yapımı Film)

  Ulak (2008 Yapımı Film)

  Arkadaşımın Evi Nerede? - Khaneye Doust Kodjast /Where is the Friend's Home (1987 Yapımı Film)

  Anne İçin Bir Beşik - Gahvarei Baraye Madar /A Cradle For Mother (2013 Yapımı Film)

  Mutluluğun Kanatları - Balhaye Khoshbakhti /Wings Of Happines (2009 Yapımı Film)

  Cennetin Çocukları - Bacheha-ye Aseman /Children Of Heaven (1997 Yapımı Film)

  Ötekinin Babası - Pedare An Digari /The Other One’s Dad (2015 Yapımı Film)

*Resim Havuzu - Howze Naghashi /The Painting Pool (2013 Yapımı Film)

  Umudunu Kaybetme - The Pursuit Of Happyness (2006 Yapımı Film)

  Bir Çuval Pirinç - Kiseye Berendj /Bag De Rice (1998 Yapımı Film)

  Babamın Penguenleri - Mr. Popper’s Penguins (2011 Yapımı Film)

*Davul Dengi Dengine - Kebûter Bâ Kebûter (2010 Yapımı Film)

*Ördeğin Uçuşu - Pervaz-ı Murğabiha (2009 Yapımı Film)

  Pazarı Unutma - Remember Sunday (2013 Yapımı Film)

  İyi Bir Meslek /Temiz Bir İş (2013 İran Yapımı Film)

  Ağaçkakan Woody - Woody Woodpecker (2017 Yapımı Film)

*Orman Çocuğu - The Jungle Book (2016 Yapımı Film)

  Eega - Kara Sineğin İntikamı (2012 Yapımı Film)

*İki Kardeş - Deux Frères (2004 Yapımı Film)

  Ayı - L’ours /The Bear (1988 Yapımı Film)

  Heidi (2015 Yapımı Film)

  Ağaç Eken Adam - The Man Who Planted Trees /L’homme Qui Plantait Des Arbres (1987 Yapımı Film)

*Ateş Böceklerinin Mezarı - Hotaru No Haka /Grave Of The Fireflies (1988 Yapımı Film)

*Hz. Muhammed: Son Peygamber - Muhammad The Last Prophet (2002 Yapımı Film)

  Prenses Mononoke - Mononoke-Hime /Princess Mononoke (1997 Yapımı Film)

  Allah’ın Sadık Kulu Barla - God’s Faithful Servant Barla (2011 Yapımı Film)

  Rüzgârlı Vadi - Kaze No Tani No Naushika (1984 Yapımı Film)
 
  Kayıp Balık Nemo - Finding Nemo (2003 Yapımı Film)

  Beşir’le Vals - Waltz With Bashir (2008 Yapımı Film)

  Kayıp Balık Dori - Finding Dory (2016 Yapımı Film)

*Doğal Kahramanlar - Epic (2013 Yapımı Film)

  Süper Ayı - Super Bear (2019 Yapımı Film)

  Ters Yüz  - Inside Out (2015 Yapımı Film)

*Kule - The Tower (2018 Yapımı Film)

*Yukarı Bak - Up (2009 Yapımı Film)

  Arı - Bee Movie (2007 Yapımı Film)

*Koko - Coco (2017 Yapımı Film)

  Ferdinand (2017 Yapımı Film)

*Yerdeki Yıldızlar - Taare Zameen Par /Like Stars On Earth (2007 Yapımı Film)
        
  Okyanus Kadar Derin - The Deep End Of The Ocean (1999 Yapımı Film)

  Sevgi Zamanı - Zamani Baraye Doust Dashtan (2008 İran Yapımı Film)

  Kararsız Gönül - Dele Bigharar (2012 Yapımı Film)
  
  Theeviravaathi - The Terrorist (1998 Yapımı Film)

*Anne Gibi - Mim Mesle Madar (2006 Yapımı Film)

  Duyguların Rengi - The Help (2011 Yapımı Film)

  Büyük Mucize - Big Miracle (2012 Yapımı Film)

  Dehliz - The Corridor (2012 İran Yapımı Film)

*Devam Eden Rüyalar (2010 İran Yapımı Film)

  Kelebekler - Pervaneha (2011 Yapımı Film)

*Uçuş Planı - Flight Plan (2005 Yapımı Film)

  7. Günün Sabahı (2008 İran Yapımı Film)

  Özgür Yol - Azad Rah (2012 Yapımı Film)

  Onur Savaşı - Pride (2007 Yapımı Film)

  Delik - Sink Hole (2013 Yapımı Film)

  Dün - Yesterday (2004 Yapımı Film)

*Şüphe - Doubt (2008 Yapımı Film)

  Chak De India (2007 Yapımı Film)

*Kız - Dokhtar (2016 Yapımı Film)

  Leyla - Leila (1997 Yapımı Film)

*Peekay - PK (2014 Yapımı Film)

  Yasin (2015 İran Yapımı Film)

  Dah - Ten (2002 Yapımı Film)

  Asmaa (2011 Yapımı Film)

  Paa (2009 Yapımı Film)
  
  Tahaan (2008 Yapımı Film)

  Inch’Allah (2012 Yapımı Film)

  Kesik - The Cut (2014 Yapımı Film)

*Zeytin - Zaytoun (2012 Yapımı Film)

  Sarbjit - Sarabjit (2016 Yapımı Film)

  Cumartesi Avcısı - The Saturday Hunter

  Piyanist - The Pianist (2002 Yapımı Film)

  Gülçehre - Golchehreh (2011 Yapımı Film)

  İçimdeki Yangın - Incendies (2010 Yapımı Film)

*Ruanda Oteli - Hotel Rwanda (2004 Yapımı Film)

  62 Yazı - Cartouches Gauloises (2007 Yapımı Film)

*Hayat Güzeldir - Life Is Beautiful (1997 Yapımı Film)

*Benim Yolum - Mai Wei /My Way (2011 Yapımı Film)

  Vaat Edilen Cennet - Paradise Now (2005 Yapımı Film)

  Limon Ağacı - Etz Limon /Lemon Tree (2008 Yapımı Film)

  Arabistanlı Lawrence - Lawrence Of Arabia (1962 Yapımı Film)

  Çöl Aslanı Ömer Muhtar - Lion Of The Desert (1980 Yapımı Film)

*İpek Yolu Çocukları - The Children Of Huang Shi (2008 Yapımı Film)

  İnsanlıktan Uzakta - Loin Des Hommes /Far From Men (2014 Yapımı Film)

*Çizgili Pijamalı Çocuk - The Boy in the Striped Pyjamas (2008 Yapımı Film)

  Pan’ın Labirenti - Pan’s Labyrinth /El Laberinto Del Fauno (2006 Yapımı Film)

  İslam İnanç İmparatorluğu - İslam Empire Of Faith (2000 Yapımı Belgesel Film)

*Kadın Önde Yürür - Woman Walks Ahead: Catherine Weldon (2017 Yapımı Film)

  Kautokeino İsyanı - Kautokeino Opprøret /The Kautokeino Rebellion (2008 Yapımı Film)

  İntikam Savaşçıları - Shaolin /San Siu Lam Zi (2011 Yapımı Film)

*Hindistan Eşkıyaları - Thugs Of Hindostan (2018 Yapımı Film)

*Gazap Üzümleri - The Grapes Of Wrath (1940 Yapımı Film)

  Son Samuray - The Last Samurai (2003 Yapımı Film)

  Mandalina Bahçesi - Mandariinid (2013 Yapımı Film)

*Özgürlük Yolu - The Way Back (2010 Yapımı Film)

*Şeref Ve Cesaret - Hart’s War (2002 Yapımı Film)
 
  Tehlikeli Oyun - Die Welle (2008 Yapımı Film)

  Boyun Eğmez - Unbroken (2014 Yapımı Film)

  Bıçak Sırtı - Sling Blade (1996 Yapımı Film)

  Miraçtakiler - Merajiha (2014 Yapımı Film)

  Savaş Atı - War Horse (2011 Yapımı Film)

  Diriliş - The Revenant (2015 Yapımı Film)

  Hotel Mumbai (2018 Yapımı Film)

*Bir Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu - The Extraordinary Journey Of The Fakir (2018 Yapımı Film)

*İyi Günler Ramon - Buen Día, Ramón /Guten Tag, Ramón (2013 Yapımı Film)

  Davetsiz Misafir - Coup D’état /Dear Dictator (2017 Yapımı Film)

  Sınırda Yaşayanlar - Extraordinary Measures (2010 Yapımı Film)

  Bizim İnsanımız - Swades: We, The People (2004 Yapımı Film)

  Ölü Ozanlar Derneği - Dead Poets Society (1989 Yapımı Film)
  
  Hayatımın Şarkısı - La Famille Bélier (2014 Yapımı Film)

  Şimdi Ya da Asla - The Bucket List (2007 Yapımı Film)

*Can Dostum - Good Will Hunting (1997 Yapımı Film)

  Yollar Ve Bağlar - Rails & Ties (2007 Yapımı Film)

*Hayat Okulu - School Of Life (2005 Yapımı Film)

  Hayal Et - Imagine That (2009 Yapımı Film)

  Nar Şerbeti - Eşk-i Enâr (2009 Yapımı Film)

  Umut Limanı - Le havre (2011 Yapımı Film)

  Gece Kuşu - Late Night (2019 Yapımı Film)

*Yeni Cennet - Elysium (2013 Yapımı Film)

  Kraliçe - Queen (2013 Hint Yapımı Film)

  Aynı Yolun Yolcusu (1972 Yapımı Film)

*Siyah - Black (2005 Hint Yapımı Film)

  Hayattan Korkma (2008 Yapımı Film)

*Mucize - Wonder (2017 Yapımı Film)

  A Boy Called Po (2016 Yapımı Film)

*English Vinglish (2012 Yapımı Film)

  Kapı - Dor (2006 Hint Yapımı Film)

  Tamam mıyız? (2013 Yapımı Film)

  Nadide Hayat (2015 Yapımı Film)

  Deha - Gifted (2017 Yapımı Film)

  Şef - Chef (2014 Yapımı Film)

  Nebraska (2013 Yapımı Film)

  Arranged (2007 Yapımı Film)

*Hichki (2018 Yapımı Film)

  Usta (2009 Yapımı Film)

  Cennette 90 Dakika - 90 Minutes In Heaven (2015 Yapımı Film)

  Tanrı İle Sohbet - Conversations With God (2006 Yapımı Film)

  Aşkın Gücü - What Dreams May Come (1998 Yapımı Film)

  Gerçek Cennet - Heaven Is For Real (2014 Yapımı Film)

  Şans Ayağıma Geldi - The Cobbler (2014 Yapımı Film)

  Aman Tanrım 1 - Bruce Almighty (2003 Yapımı Film)

  Bana Bir Şeyhler Oluyor (2003 Yapımı Tiyatral Film)

*Aman Tanrım 2 - Evan Almighty (2007 Yapımı Film)

*Gizli Güzellik - Collateral Beauty (2016 Yapımı Film)

  Müzik Kutusu - Jabey-e Musiki (2007 Yapımı Film)

  Dünyalı - The Man From Earth (2007 Yapımı Film)

  Son Umut - Children Of Men (2006 Yapımı Film)

  Altıncı His - The Sixth Sense (1999 Yapımı Film)  

*Yıldızlararası - Interstellar (2014 Yapımı Film)

  Başlangıç - Inception (2010 Yapımı Film)

  Yol - The Road (2009 Yapımı Film)

*Truman Show (1998 Yapımı Film)

  The Place (2017 Yapımı Film)

  Bendeyar (2011 Yapımı Film)

  Bab’Aziz (2005 Yapımı Film)

  Lucy (2014 Yapımı Film)

  Kağıt (2010 Yapımı Film)

*Joker (2019 Yapımı Film)

  Sınav (2006 Yapımı Film)

*Uzun Hikaye (2012 Yapımı Film)

*Hindi Medium (2017 Yapımı Film)

  İki Dil Bir Bavul (2008 Yapımı Film)

*Bajrangi Bhaijaan (2015 Yapımı Film)

*Dedemin İnsanları (2011 Yapımı Film)

*Ben Gördüm - Min Dît (2009 Yapımı Film)

*Entelköy Efeköy’e Karşı (2011 Yapımı Film)

  Büyük Adam Küçük Aşk (2001 Yapımı Film)

  Terminal - The Terminal (2004 Yapımı Film)

  Taksi Tahran - Taxi (2015 İran Yapımı Film)

*12 Kızgın Adam - 12 Angry Men (1957 Yapımı Film)

  Ben, Daniel Blake - I, Daniel Blake (2016 Yapımı Film)

  Diğer Oğul - Le Fils de L’autre /The Other Son (2012 Yapımı Film)

*Bir Şans Daha - Va, Vis Et Deviens /Live And Become (2005 Yapımı Film)

  Bir Alışverişkoliğin İtirafları - Confessions Of A Shopaholic (2009 Yapımı Film)

*Ove Adında Bir Adam - En Man Som Heter Ove /A Man Called Ove (2015 Yapımı Film)

  Lion (2016 Yapımı Film)

  Sanju (2018 Yapımı Film)

*Poorna (2017 Yapımı Film)

  Lincoln (2012 Yapımı Film)

  Maudie (2016 Yapımı Film)

*Padman (2018 Yapımı Film)

  Dersu Uzala (1975 Yapımı Film)

*Patch Adams (1998 Yapımı Film)

  Jodhaa Akbar (2008 Yapımı Film)

  Temple Grandin (2010 Yapımı Film)
  Ted Konuşması (https://www.ted.com/talks/temple_grandin_the_world_needs_all_kinds_of_minds?language=tr#t-1164594)
  Saving Mr. Banks (2013 Yapımı Film)

  Sürükleniş - Adrift (2018 Yapımı Film)

  Yaşamak İçin - Alive (1993 Yapımı Film)

  Çöldeki İzler - Tracks (2013 Yapımı Film)

  Zor Yarış - 100 Metros (2016 Yapımı Film)

  Ekim Düşü - October Sky (1999 Yapımı Film)

  Hidalgo: Frank T. Hopkins (2004 Yapımı Film)

  McFarland - McFarland, USA (2015 Yapımı Film)

*Dalgalara Karşı - Soul Surfer (2011 Yapımı Film)

  Gizli Sayılar - Hidden Figures (2016 Yapımı Film)

  Yakın Plan - Nema-ye Nazdik (1990 Yapımı Film)

*Eleanor Ve Colette - 55 Steps (2017 Yapımı Film)

  Laurel İle Hardy - Stan & Ollie (2018 Yapımı Film)

  Zor Saatler - The Finest Hours (2016 Yapımı Film)

*Özgürlük Mücadelesi - Freedom (2014 Yapımı Film)

*Zoraki Kral - The King’s Speech (2010 Yapımı Film)

  Lorenzo’nun Yağı - Lorenzo’s Oil (1992 Yapımı Film)
  Film Kritiği (http://www.islamianaliz.com/h/4634/film-kritigi-lorenzonun-yagi)
*Hükümet Kadın 1: Zekiye Midyat (2013 Yapımı Film)

  İbni Sina: Hekim - The Physician (2013 Yapımı Film)

  Kayıp Şampiyon - The Dark Horse (2014 Yapımı Film)

  Yaratılış - Creation: Charles Darwin (2009 Yapımı Film)

  Sınıfın Önünde - Front Of The Class (2008 Yapımı Film)

*Çöpte Dostoyevski Buldum (2011 Yapımı Belgesel Film)

*Parlak Kariyerim - My Brilliant Career (1979 Yapımı Film)

  İran Yetimhanesi - Yatim Khaneye Iran (2016 Yapımı Film)

*Yeşil Rehber - Green Book: Don Shirley (2018 Yapımı Film)

  Bir Şans /Tek Hakkın Var - One Chance (2013 Yapımı Film)

  Karanlığın İçinden - The Miracle Worker (1962 Yapımı Film)

*Yapay Oyun /Enigma - The Imitation Game (2014 Yapımı Film)

  Akıl Oyunları - A Beautiful Mind: John Nash (2001 Yapımı Film)

  Unutulmaz Titanlar - Remember The Titans (2000 Yapımı Film)

  Cennetin Mucizeleri - Miracles From Heaven (2016 Yapımı Film)

  Her Şeyin Teorisi - The Theory Of Everything (2014 Yapımı Film)

  Gökyüzü Kadar Kırmızı - Rosso Come İL Cielo (2006 Yapımı Film)

  Deli Ve Dahi - The Professor And The Madman (2019 Yapımı Film)

  Muhteşem Münazaracılar - The Great Debaters (2007 Yapımı Film)

*Soraya’yı Taşlamak - The Stoning Of Soraya M. (2008 Yapımı Film)

*Ders Tahtasının Ötesi - Beyond The Blackboard (2011 Yapımı Film)

*Tanrıyı Oynayanlar - Something The Lord Made (2004 Yapımı Film)

*Masum Hamleler - Searching For Bobby Fischer (1993 Yapımı Film)

*Son Değil Başlangıç - Das Ende Ist Mein Anfang (2010 Yapımı Film)

  Tanrılar Ve İnsanlar - Des Hommes Et Des Dieux (2010 Yapımı Film)

*Özgürlük Yazarları - Freedom Writers: Erin Gruwell (2007 Yapımı Film)

*Sessiz Bir Tutku - A Quiet Passion: Emily Dickinson (2016 Yapımı Film)

  Sol Ayağım - My Left Foot: The Story Of Christy Brown (1989 Yapımı Film)

*Savaş Vadisi - Hacksaw Ridge: Desmond Thomas Doss (2016 Yapımı Film)

*Casuslar Köprüsü - Bridge Of Spies: James B. Donovan (2015 Yapımı Film)

*Birinci Sınıf - The First Grader: Kimani Ng’ang’a Maruge (2010 Yapımı Film)

*Özgürlük Savaşçısı - Free State Of Jones: Newton Knight (2016 Yapımı Film)
  Film Tanıtım (https://marksist.org/icerik/Kultur/5563/Siyah-ve-beyazlarin-ozgur-devleti)
  Yetenekli Eller: Ben Carson Hikayesi - Gifted Hands: The Ben Carson Story (2009 Yapımı Film)

*Noel’e Davet Edilen Adam - The Man Who Invented Christmas: Charles Dickens (2017 Yapımı Film)

*Sonsuzluk Teorisi - The Man Who Knew Infinity: Srinivasa Aiyangar Ramanujan (2015 Yapımı Film)

*Rüzgârı Dizginleyen Çocuk - The Boy Who Harnessed The Wind: William Kamkwamba (2019 Yapımı Film)
  Ted Konuşması (https://www.ted.com/talks/william_kamkwamba_on_building_a_windmill?language=tr)
*Benim Babam, Benim Oğlum - Soshite Chichi Ni Naru /Like Father Like Son (2013 Yapımı Film)

*7.Koğuştaki Mucize - 7-Beon-Bang-Ui Seon-Mul /Miracle İn cell No.7 (2013 Yapımı Film)

  Inside No. 9 - Bernie Clifton’s Dressing Room /4.Sezon 2.Bölüm (2018 Yapımı Dizi Film)

*Şeker Portakalı - Meu Pé de Laranja Lima /My Sweet Orange Tree (2012 Yapımı Film)

  Yazın Yağan Kar - Sorry, I Love You, Thank You /Summer Snow (2015 Yapımı Film)

*Cennetin Rengi - Rang-e Khoda /The Color Of Paradise (1999 Yapımı Film)

*Oscar et La Dame Rose - Oscar And The Lady İn Pink (2009 Yapımı Film)

  Inside No. 9 - Private View /3.Sezon 6.Bölüm (2017 Yapımı Dizi Film)

*Bir Küp Şeker - Ye Habe Ghand /A Cube Of Sugar (2011 Yapımı Film)

*Sekizinci Gün - Le Huitième Jour /The Eighth Day (1996 Yapımı Film)

*Tokyo Hikayesi - Tôkyô Monogatari /Tokyo Story (1953 Yapımı Film)

  Inside No. 9 - Last Gasp /1.Sezon 4.Bölüm (2014 Yapımı Dizi Film)

  Yaşamaya Değer - Le Hérisson /The Hedgehog (2009 Yapımı Film)

  Esaretin Bedeli - The Shawshank Redemption (1994 Yapımı Film)

  Kirazın Tadı - Ta’me Guilass /Taste Of Cherry (1997 Yapımı Film)

  Kız Kardeşimin Hikayesi - My Sister’s Keeper (2009 Yapımı Film)

  Gelecek Günler - L’avenir /Things To Come (2016 Yapımı Film)

  Elly Hakkında - Darbareye Elly /About Elly (2009 Yapımı Film)

  Yarına Yol Aç - Make Way For Tomorrow (1937 Yapımı Film)

  Otoban - Patakha Guddi /Highway (2014 Hint Yapımı Film)

*Karanlıkta Dans - Dancer İn The Dark (2000 Yapımı Film)

*Henry’nin Kitabı - The Book Of Henry (2017 Yapımı Film)

*My Brilliant Life - My Palpitating Life (2014 Yapımı Film)

  Bizim Gibi İnsanlar - People Like Us (2012 Yapımı Film)

  Satıcı - Forushande /The Salesman (2016 Yapımı Film)

*Hayat Okulu - L’école Buissonnière (2017 Yapımı Film)
  
  Sırlar Ve Yalanlar - Secrets & Lies (1996 Yapımı Film)

  Söğüt Ağacı - Beed-e Majnoon (2005 Yapımı Film)

  Tecahül-i Arif - About Arif (2016 Yapımı Kısa Film)

  Benim Adım Sam - I Am Sam (2001 Yapımı Film)

*Süperstar - Secret Superstar (2017 Yapımı Film)

  Mor Yıllar - The Color Purple (1985 Yapımı Film)

  Güzel Ülke - Sweet Country (2017 Yapımı Film)

*Kefernahum - Capharnaüm (2018 Yapımı Film)
  Film Kritiği (https://ortakoltuk.com/film-elestirileri/kefernahum-2)
  https://www.evrensel.net/haber/372409/dunya-multeci-cocuklar-icin-kefernahum (http://gazetekarinca.com/2019/01/yonetmen-nadine-labakinin-gozunden-kefernahum/)
*3 Hayat - Se Rokh /3 Faces (2018 Yapımı Film)

*Nameci - The Letter Writer (2011 Yapımı Film)

*Yeşil Yol - The Green Mile (1999 Yapımı Film)

*Yeni Hayat - Cast Away (2000 Yapımı Film)

  Yağmur Renginde (2010 İran Yapımı Film)

*Sahaf - The Bookshop (2017 Yapımı Film)

  Elveda - The Farewell (2019 Yapımı Film)

  Gizli Dünya - Room (2015 Yapımı Film)

  Babam Ve Oğlum (2005 Yapımı Film)

  Bay Pip - Mr. Pip (2012 Yapımı Film)

*The Children Act (2017 Yapımı Film)

*102 Not Out (2018 Yapımı Film)

*Gran Torino (2008 Yapımı Film)

  Mr. Church (2016 Yapımı Film)

*Zekâ - Wit (2001 Yapımı Film)

*Tubelight (2017 Yapımı Film)

*Hamlet (1990 Yapımı Film)

  Osama (2003 Yapımı Film)

  Udaan (2010 Yapımı Film)

*Edie (2017 Yapımı Film)

__________________________________________________________________________________
{Gereksiz sahnelerin olması, konunun akışı gereği ve anlaşılabilirliği açısından gerekli bazı sahnelerde de yersiz uzatma ve detaylandırmaya gidilmesi eksi not verilmesine neden olsada, işlenen konuların anlamlı ve mesaj yüklü, kullanılan dilin de global olması itibarıyla izlenebilirliği olan filmler:}

  Snowden (2016 Yapımı Film)

  Najlepszy (2017 Yapımı Film)

  Modigliani (2004 Yapımı Film)

  Viva Zapata (1952 Yapımı Film)

  Özgürlük - Korkoro (2009 Yapımı Film)
 
  Pes Etme - Stronger (2017 Yapımı Film)

  Serpico: Frank Serpico (1973 Yapımı Film)

  Koç Carter - Coach Carter (2005 Yapımı Film)

  Tatlı Bela - Erin Brockovich (2000 Yapımı Film)

  Agora: İskenderiyeli Hypatia (2009 Yapımı Film)

  Onaltıncı Raund - The Hurricane (1999 Yapımı Film)

  Külkedisi Adam - Cinderella Man (2005 Yapımı Film)

  Malcolm X: Hacı Malik El Şahbaz (1992 Yapımı Film)

  Onurlu Bir Adam - Men Of Honor (2000 Yapımı Film)

  12 Yıllık Esaret - 12 Years A Slave (2013 Yapımı Film)

  Zafer Benim - The Ron Clark Story (2006 Yapımı Film)

  Mucize Sezon - The Miracle Season (2018 Yapımı Film)

  Red Joan - La Espía Roja: Joan Stanley (2018 Yapımı Film)

*Mao’nun Son Dansçısı - Mao’s Last Dancer (2009 Yapımı Film)

  Aşkın Son Mevsimi - The Last Station: Tolstoy (2009 Yapımı Film)

  The Red Sea Diving Resort - Operation Brothers (2019 Yapımı Film)

  Her Şeye Rağmen - Chce Sie Zyc /Life Feels Good (2013 Yapımı Film)

  Ah Bir Normal Olsam - Mad To Be Normal: Ronald David Laing (2017 Yapımı Film)

  Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol - Mandela: Long Walk To Freedom (2013 Yapımı Film)

  Çocuk Büyütme Rehberi - No Se Aceptan Devoluciones /Instructions Not Included (2013 Yapımı Film)

  Benim İçin Üzülme - Je Vais Bien, Ne T’en Fais Pas /Don’t Worry, I’m Fine (2006 Yapımı Film)

*Peki Şimdi Nereye? - Et Maintenant On Va Où /Where Do We Go Now (2011 Yapımı Film)

*Erkeksiz Kadınlar - Zanan-e Bedun-e Mardan /Women Without Men (2009 Yapımı Film)

  Sarayın Sessizliği - Samt el Qusur /The Silences Of The Palace (1994 Yapımı Film)

  Inside No. 9 - The 12 Days Of Christine /2.Sezon 2.Bölüm (2015 Yapımı Dizi Film)

  Üç Renk: Kırmızı - Trois Couleurs: Rouge /Three Colors: Red (1994 Yapımı Film)

  Üç Renk: Mavi - Trois Couleurs: Bleu /Three Colors: Blue (1993 Yapımı Film)

  Yaşasın Özgürlük - Viva La Libertà /Long Live Freedom (2013 Yapımı Film)

  Inside No. 9 - Empty Orchestra /3.Sezon 4.Bölüm (2017 Yapımı Dizi Film)

  Ben Kimim? - Kein System İst Sicher /Who Am I (2014 Yapımı Film)

*Anaokulu Öğretmeni - The Kindergarten Teacher (2018 Yapımı Film)

  Artçı Şok - Tang Shan Da Di Zhen /Aftershock (2010 Yapımı Film)

  Hayallerin Peşinde - The Peanut Butter Falcon (2019 Yapımı Film)

  Deliler Evi - Dom Durakov /House Of Fools (2002 Yapımı Film)

  Geçmişin Gölgesinde - American History X (1998 Yapımı Film)

  Dostumun Yolculuğu - A Dog’s Journey (2019 Yapımı Film)

  Cennetin Krallığı - Kingdom Of Heaven (2005 Yapımı Film)

  Aşk Tarifi - The Hundred Foot Journey (2014 Yapımı Film)

  Yemyeşil Dağlar - Greener Mountains (2005 Yapımı Film)

  Kaptan Fantastik - Captain Fantastic (2016 Yapımı Film)

*Da Vinci Şifresi - The Da Vinci Code (2006 Yapımı Film)

  İlahi Komedi - Religulous (2008 Yapımı Belgesel Film)

  Son Veda - Okuribito /Departures (2008 Yapımı Film)

  Nobel Adayının Karısı - The Wife (2017 Yapımı Film)

  Camdan Kale - The Glass Castle (2017 Yapımı Film)

  Gizli Oyun /Doğu - The East (2013 Yapımı Film)

  Yedi Yaşam - Seven Pounds (2008 Yapımı Film)

  Elveda - L’affaire Farewell (2009 Yapımı Film)

  Deli Dolu - La Pazza Gioia (2016 Yapımı Film)

*Unutma Beni - Still Alice (2014 Yapımı Film)

  Genç Ruh - Teen Spirit (2018 Yapımı Film)

  Mucize - Phenomenon (1996 Yapımı Film)

  Stajyer - The Intern (2015 Yapımı Film)

  Altızlar - Sextuplets (2019 Yapımı Film)

*Zelig (1983 Yapımı Belgesel Film)
  Film Kritiği (https://www.sabah.com.tr/yazarlar/pazar/sancar/2016/05/08/zelig-sendromu-taklit-insan)
  Forrest Gump (1994 Yapımı Film)

  Otherhood (2019 Yapımı Film)

  Deja Vu (2006 Yapımı Film)

  Sürgün (2013 Yapımı Film)

*Avatar (2009 Yapımı Film)

*Matrix (1999 Yapımı Film)

  Ayka (2018 Yapımı Film)

  Ida (2013 Yapımı Film)
Başlık: Ynt:
Gönderen: ozanca - 11 Mart 2017, 08:00:14 ÖÖ 08
Liste kime göre, neye göre, kısaca hangi ilkeye göre toparlanmış ???
Başlık: Ynt:
Gönderen: Maveraî - 11 Mart 2017, 01:10:05 ÖS 13
Liste kime göre, neye göre, kısaca hangi ilkeye göre toparlanmış ???

Kısa ve yalın cevabı: "Bana göre".

Forum olması hasebiyle hakkını verebilmek adına etraflıca ifade edecek olursam: Klasikleşmiş kısmı bundan kastım, imdb'de yer alan dünya verilerini içeriyor; Matrix, Avatar gibi çoğunun bildiği izleyip beğendiği, beğenmeyenin ya hiç olmadığı ya da çok az olduğu filmlerdir.

Klasikler listesine girmeyi hak eden ve İzlenilesi filmler ise; bakış açım, duygularım, dünya görüşüm, hayatı olayları algılayış ve değerlendirme biçimim ve bunlarla harmanlanmış beğenime hitap eden filmler.

İlke dersek...ilkesi var mı?
Listenin bütünü dikkate alındığında denilebilir; fakat tamamıyla değil, tüm filmleri kapsamıyor. Listenin son kısmındaki filmleri buna örnek olarak verebilirim, ilkesel olarak bana mot a mot uymuyor. Bunu da {Gereksiz sahnelerin olması, konunun akışı gereği ve anlaşılabilirliği açısından gerekli bazı sahnelerde de yersiz uzatma ve detaylandırmaya gidilmesi eksi not verilmesine neden olsada..} şeklinde ifadelerle belirtmişim. Ama sanatsal bir yapıt olarak 'görüntü ses kalitesi, akıcılık, seyircisini sıkmadan duyguyu verebilen ve bunu finale kadar sürekli tutan' gibi sinemaya dair beklentileri karşılayan{...işlenen konuların anlamlı ve mesaj yüklü, kullanılan dilin de global olması itibarıyla izlenebilirliği olan} filmler olduğundan listeye ekliler. Yani -ölmeden önce izlenmesi gereken başlıklı- net ortamındaki 150-250 lik popüler hazır listelerden değil; zaten öyle olsaydı, Meryem, Yusuf, Yeremya, Ashab-ı Kehf(selam olsun hepsine) vb. filmler listede yer almazdı. Karma içerikli bir liste de olsa belirleyici cevap ilk yazdığımdır, iyi seyirler.
Başlık: Ynt:
Gönderen: İSRA - 06 Ağustos 2017, 03:53:15 ÖÖ 03
Alıntı yapılan: chamdali
Progeria hastası olan bir gencin yaşamı.. My Brilliant Life
Aynı hastalığın işlendiği 2009 Hint yapımı Paa da izlenebilir.

2008 yapımı Benjamin Buttonun Tuhaf Hikayesi filmi spekülatif olduğundan üzerinde durmamıştım. Fakat bu filmde yaşlılık bir hastalık olarak nitelendirildiğinden, filmin bitiminde küçük çaplı bir araştırma yaptım. 8 milyonda bir görülen, tedavisi olmayan, gen mutasyonu sonucu oluşan ve ülkemizde 2 kişide bulunan 'biri Gamze' hayret uyandıracak enteresan bir hastalık Progeria...
Güçlü bir drama filmi; ağlak olanlar mukusları için yanlarında rulo kağıt havlu bulundursunlar, ancak o paklar.

Kautokeino İsyanı isimli filmi merak edip izlemek istedim ama bulamadım. İndirerek izlediniz galiba...downloads yapabileceğim bir link mevcut mudur?
Başlık: Ynt:
Gönderen: maxpayna - 07 Ağustos 2017, 03:45:40 ÖS 15
Kautokeino İsyanı isimli filmi merak edip izlemek istedim ama bulamadım. İndirerek izlediniz galiba...downloads yapabileceğim bir link mevcut mudur?
Ben indirerek izlediğim için online izleme imkanına hiç bakmıyorum eklediğim filmlerin. Farkına vardım iletinizle, teşekkür ederim.

Biraz baktım online izlenebilir mi diye; şu siteden İngilizce altyazılı izlenebiliyor:

http://www.inndirmedenfilmizle.com/kautokeino-rebellion-film-izle.html (http://www.inndirmedenfilmizle.com/kautokeino-rebellion-film-izle.html)

Torrent programı kullanarak indirebilirsiniz. Uzun zamandır bu yöntemi kullanıyorum. İsterseniz torrent linki verebilirim.
Linki kaç defadır tıklıyorum, error veriyor hep. Linkteki videoyu tıkladınız mı?.. Tıklamadıysanız yahut tıkladıysanız bile tekrar tıklayıp sonucu yazar mısınız rica etsem.

Programı yükledim, linki yazar ve nasıl yapılacağına dair bilgilendirirseniz denerim.
Torrent programı kullanarak şöyle indirebilirsiniz:

Torrent sitelerinden film indirirken önce filmi aratıyoruz. Karşımıza, varsa eğer filme ait yüklenmiş dosyalar çıkıyor. Filmin boyutuna ve paylaşanların sayısına göre birini seçiyoruz.

The Kautokeino Rebellion filmi üzerinden devam edelim:

https://thepiratebay.org/torrent/5631979/KautokeinoopprA_ret_(The_Kautokeino-rebellion).2008.norsk_tale_o (https://thepiratebay.org/torrent/5631979/KautokeinoopprA_ret_(The_Kautokeino-rebellion).2008.norsk_tale_o) linkine tıklayıp, açılan sayfada Get this torrent yazan yere tıklıyoruz. Karşımıza hangi uygulama ile açacağımızı soran küçük pencere geliyor. Torrent programını seçip uygulamayı açtığımızda torrent programı açılıyor ve filmi/dosyayı nereye indireyim diye soruyor. Yeri seçip tamam dediğinizde program filmi indirmeye başlıyor. Güzel yanı herhangi bir nedenle pc yi kapasanız bile yeniden açtığınızda indirme kaldığı yerden devam ediyor.

Daha ayrıntılı bir anlatım için şuraya bakabilirsiniz:
http://www.cagdasalagoz.com/torrent-nedir-nasil-kullanilir/ (http://www.cagdasalagoz.com/torrent-nedir-nasil-kullanilir/)
Pc'den şimdi denedim link açılıyor, film izlenebiliyor.
Lakin ne dublaj var ne türkçe altyazı. Altyazı bile ingilizce  :)
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: maxpayna - 07 Ağustos 2017, 03:49:32 ÖS 15
enteresan bir film, konusu şöyle:

Altı çocuklu bir aile ve ebeveynleri Ben (Viggo Mortensen) ve Leslie (Trin Miller) şehirden uzak ormanlık alandaki evlerinde yaşamlarını sürdürmektedir. Ben ABD'nin politikalarına karşı çıkmaktadır ve çocuklarını doğada hayatta kalma konusunda oldukça uzmanlaştırmış bir babadır. Lessie'nin Bipolar hastalığına yakalanması ve intihar etmesi sonucu, bütün ailenin yaşamı alt üst olur. Leslie'nin babası Hristiyan törenine uygun olarak gömülmesine isterken, Ben ve çocuklar farklı düşünmektedir. Yine aile zor günler, zor kararlar eşiğindedir.

(http://www.inndirmedenfilmizle.com/wp-content/uploads/kaptan-fantastik-film-izle.jpg)
izlemek için:
http://www.inndirmedenfilmizle.com/kaptan-fantastik-captain-fantastic-2016-turkce-dublaj-izle.html/4 (http://www.inndirmedenfilmizle.com/kaptan-fantastik-captain-fantastic-2016-turkce-dublaj-izle.html/4)
Başlık: Ynt:
Gönderen: maxpayna - 07 Ağustos 2017, 04:43:18 ÖS 16
Pc'den şimdi denedim link açılıyor, film izlenebiliyor.
Lakin ne dublaj var ne türkçe altyazı. Altyazı bile ingilizce  :)
Film dili İngilizce ise, altyazının da aynı dilde olması enteresan olur.
chamdali: ''Biraz baktım online izlenebilir mi diye; şu siteden İngilizce altyazılı izlenebiliyor'' şeklinde yazmış ama yazdığı şekilde mi yoksa İngilizce ama altyazılı mı tam emin olamamamıştım. 2 soru işaretini de gidermiş oldunuz böylece teşekkürler..

Bu durumda 2.ricamı yönelteyim(ikinize de):
Programlar listesine bakınıp hangi video açıcılar mevcut yazar mısınız(örn: Windows media player, Adobe flaş player, Gom player vb.), böylece bir program eksikliğinden sebeple mi açılmadığını öğrenebilirim.

maxpayna, önerdiğiniz film de konusu itibarıyla güzel bir film gibi duruyor... Doğa manzarası da bolca varsa +bonus.

Bu arada yeni öğrendiğim bir haberi paylaşayım:
Ülkemizdeki Progeria hastası 2 kişiden biri olarak andığım Gamze, yokmuş meğer..28 Haziran 2017 de hayata veda etmiş.. http://www.aksam.com.tr/yasam/yaslanma-hastasi-gamze-yagar-hayatini-kaybetti/haber-637969 (http://www.aksam.com.tr/yasam/yaslanma-hastasi-gamze-yagar-hayatini-kaybetti/haber-637969)

filmin orjinali danimarka vd birkaç ülke saymış orjinal ingilizce değil yani. bu yüzden alt yazı ingilizce olmuş.

programlar listesinde bilgisayarınızda hangi programlar yüklü ise onları gösterir.
mesela benimkine baktım
vlc player
media player classic
gom player
movie maker
windows media player

bunlar var . vlc player kurabilirsiniz bazı açılmayan formatları detekler.

site hiç mi açılmıyor yoksa site açılıyor da video penceresi mi hata veriyor.
onun için farklı eklentilerin yüklenmesi ve güncellenemsi gerekiyor. adobe firmasının programcıkları gibi
hangisi derdinize derman olur onu bilemiyorum. hata yazısı var mı pencerede ?

Başlık: Ynt:
Gönderen: maxpayna - 07 Ağustos 2017, 05:05:39 ÖS 17
Alıntı yapılan: maxpayna
site hiç mi açılmıyor yoksa site açılıyor da video penceresi mi hata veriyor?
onun için farklı eklentilerin yüklenmesi ve güncellenmesi gerekiyor; adobe firmasının programcıkları gibi. hangisi derdinize derman olur onu bilemiyorum. hata yazısı var mı pencerede?
Evet, video penceresi hata veriyor. Sizin paylaştığınız filmin linkinde de aynı durum söz konusu oldu. Acaba Nasır'ın önerdiği şu Adblock eklentisi reklamlardan ötürü açılmasını engelliyor olabilir mi... Siz de kurmuştunuz diye hatırlıyorum, devre dışı bırakmadıysanız ve hala kuruluysa(?) o zaman sebebi bu olamaz.

adblock ben de kurdum aktif çalışıyor.
farklı herhangi siteleri açıp videolara bakmaya çalışın
mesela haber sitelerinin video sayfaları.
videoları çalıştıran eklentiler var , onların güncel olarak kurulu olması lazım.

adobe flash player olabilir en bilineni.
hah bakındım da java eklentisi de olabilir

bu vb eklenti programlar nedeni ile olabilir. deneme yanılma yolu ile ya da google dan sorarak da bulabilinir belki

Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: maxpayna - 30 Ağustos 2017, 06:05:26 ÖS 18
12 Kızgın Adam

1957 yapımı bir film. Tek bir oda içinde geçiyor ama enteresan konusu var.

Ayda yılda bi film izledim, paylaşayım :) :D
Başlık: Ynt: İslam Davetçisi Kadının Öyküsü
Gönderen: Ağyar - 31 Ağustos 2017, 05:49:06 ÖS 17
Çok güzelmiş  :'(
Myanmar da geçiyor çok kısa
Bu filmi gençler izlemeli mutlaka.


"XplusY" yapımı 2014 olduğu için izlemeyen kalmamıştır belki.
Başlık: İmam Hatipleri Konu Alan Filmler
Gönderen: MMustafa - 27 Kasım 2017, 09:44:20 ÖÖ 09
İmam-Hatiplerin izlemesi Gereken Filmler:
1. Seyyid Rıza, eşinin MS (Multipl Skleroz) hastası olmasından sonra, edindiği İslam ilmini hayata geçirmek zorundadır.

Film Tahran'daki günlük hayat ile, en derin ve en temel İslami öğretiyi yani aşkı, Hafız-ı Şirazi ve Celaleddin Rumi'nin şiirsel diliyle birleştiriyor; ALTIN VE BAKIR
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/08/altin-ve-bakir-313.jpg)
Filmi şuradan izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/altin-ve-bakir.html (http://www.yenikaynak.com/altin-ve-bakir.html)

(http://www.yenikaynak.com/thumb/623x250/uploads/haber/2017/07/ilahiyatcilara-tavsiye-5-film-803.jpg)
İmamlarla ve dindar kesimle dalga geçen Türk sinemasının aksine bu filmlerde, ilahiyatçıların ilimlerini hayata geçirmeleri, toplumda karşılaştıkları güncel sorunlara çözümleri ve halk ile iletişimleri güzelce işlenmiş. Yani bu filmler, olan veya olması gerekeni konu alıyor.

İşte, İmam-Hatipleri Konu Alan Film Listesi: http://www.yenikaynak.com/haber/ilahiyatcilara-tavsiye-6-film.html (http://www.yenikaynak.com/haber/ilahiyatcilara-tavsiye-6-film.html)
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: İSRA - 06 Ağustos 2018, 03:19:24 ÖS 15
Assalamualaikum Beijing / Selamünaleyküm Pekin (2014)
İslami evlilik modelinin esas alındığı, aşktan sevgiye uzanan süreci işleyen, nezih bir aile filmi..

Ve henüz vizyona girmeyen, çarpıcı olacağa benzeyen "Kerbela" filminin tanıtım yazısı:
Kerbela filmi için düğmeye basıldı. Muhammed'in (aleyhisselam) torunu Hüseyin'in (radıyallahuanh) Medine'de uğradığı zulüm ve yarenleriyle birlikte Kerbela'da şehit edilmesine uzanan süreci konu alan filmde, Hollywood'un iki ünlü aktörü Mel Gibson ile Morgan Freeman'ın rol alması bekleniyor.

Ahmet Turgut'un 'Aşkın Şehidi' adlı romanından beyaz perdeye uyarlanacak filmi, Erhan Baytimur yönetecek.

Ortadoğu Yapım Şirketi'nin yapımcılığını üstlendiği film için Mel Gibson ile görüşmelerin devam ettiği ve yakında sözleşme yapılacağı açıklandı. Gibson filmde; Yezid'in ordu komutanıyken Hüseyin'in (radıyallahuanh) tarafına geçerek ilk Kerbela şehidi olan 'Hürr bin Yezid'i (radıyallahuanh) canlandıracak. Müslüman olduğu konuşulan Gibson'ın, rol almak için çok istekli olduğu öğrenildi. Filmin diğer yıldızı Oscarlı aktör Morgan Freeman olacak. Usta aktör, filmde Şemun'u (Yezid'i sürekli ikaz eden kişi) canlandıracak.

Hollywood standartlarında bir prodüksiyonla hayata geçirilecek olan filmin çekimleri Fas'taki stüdyolarda yapılacak. Filmde Hüseyin'in (radıyallahuanh) yüzü gösterilmeyecek.

Kerbela; bir avuç mazlum ve mağdur Peygamber hanedanının binlerce askerle kuşatılmasının, iyiliğin ve kötülüğün, nurun ve zulmetin filme yansıtılmasıdır..
 
Türk sinemasına da ivme kazandıracak olan filmin sadece Türkiye'de değil, dünya çapında birçok ülkede gösterilmesi planlanıyor. Yetkililer, filmin birçok farklı dile çevrileceğini belirtirken, uluslararası standartlara uygun bir proje hazırlamak için, ciddi bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Kerbela'nın unutulmaz bir eser olacağını belirten yetkililer, Kasım ayındaki çekimler öncesi hazırlıkların son hızla devam ettiğini söyledi. (Alıntı)
Başlık: Ynt: -seyirlik filmler-
Gönderen: maxpayna - 12 Ağustos 2018, 03:33:56 ÖS 15
The Invention of Lying / Yalanın İcadı [2009]

dün akşam (bir arkadaşın tavsiyesi üzerine) izledik.
konu çok güzel, tanrı, ahiret, cennet, cehennem gibi din üzerine kurgulanması daha da önemli kılıyordu ama din konusunu aşk konusu arasına sıkıştırıp ikinci plana atmış gibi hissettim. dini anlatıyı daha ön plana çıkarsa (misal pk gibi) daha da etkili olacağını düşünüyorum. elindeki sağlam malzemeyi (konuyu) iyi kullanamamış israf etmiş gibi.

bir de film direk cinsel bir konu üzerine başlaması ve yalan söylememek ile aklına gelen herşeyi söylemeyi karıştırmasından dolayı sert girdi. orda bir mantık hatası var, insanlar aklına ne gelirse hemen söylüyor. bu yalan söylememek değil ağzına geleni söylemek olarak nitelenir. yani biraz abartmışlar bu yönü.

ama; din bölümünü ele alırsak, gökteki birinden haber aldığını söyleyen (yani peygamberler) yalancı kişilerdir sonucu çıkmıyor mu sizce?
ben öyle algıladım.
herkes doğru söylüyor ama bir kişi gökten haber alıyor ve o tek yalan söyleyebilen kişi (ve zaten yalan söylüyor)

hatta şu diyalog da önemliydi:
aynı iş yerinde çalışan ve sevdiği kızı elinden alan "yakışıklı" kişi kızla konuşurken gökteki adam biri ile konuşacaksa onunla değil benimle konuşması gerekirdi diye ifadesi var. aynı mekke müşriklerinin liderlerinin ifadesiydi bu.filmleri tek başlık altına yığmak yerine, benim teklifim; her film için ayrı mesaj atın.
mesajın içeriğinde filmin poster resmi, kısa açıklaması ve varsa izlenebilecek link bırakın.
ve illaki altına sizin yorum ve değerlendirmenizi ekleyin. (lütfen)

böyle toplu olunca karambole gidiyor, dikkatimizi çekmiyor.
Teşekkürler, iyi seyirler :)
Başlık: Ynt: Seyirlik Filmler
Gönderen: MMustafa - 16 Ekim 2018, 08:55:52 ÖS 20
Mecid Mecidi (http://www.yenikaynak.com/yonetmen/mecid-mecidi.html)'nin yönetmenliğini üstlendiği Baduk filmi, küçük çocukların körfezdeki petrol şeyhlerine nasıl köle edildiklerini anlatıyor; KAÇAKÇI (1992)
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/09/kacakci-490.jpg)
Filmi şu siteden izleyebilirsiniz:
http://www.yenikaynak.com/kacakci.html (http://www.yenikaynak.com/kacakci.html)


Afgan Halkı Konulu Film:
Rus ve Amerikan işgalleri ve Taliban zulmü arasında kalan mazlum Afganistan halkının ümit ve sevinç arayışını konu alan İran filmi; GÜLÇEHRE (GÜLYÜZLÜ)
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2015/08/gulcehre-308.jpg)
Filmi şu siteden izleyebilirsiniz: http://www.yenikaynak.com/gulcehre.html (http://www.yenikaynak.com/gulcehre.html)


Yetimhane Filmi:
1.Dünya Savaşında İran topraklarını işgal eden İngiltere, İran'da büyük bir kıtlık yaşanmasına yol açtı ve yaşanan kıtlık ve Veba hastalığı sonrası İran'da (18 milyonluk nüfustan) 9 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Film bu gerçekleri konu alıyor; İRAN YETİMHANESİ
(http://www.yenikaynak.com/uploads/film/2018/01/iran-yetimhanesi-147.jpg)
İzleme sayfası: http://www.yenikaynak.com/iran-yetimhanesi.html (http://www.yenikaynak.com/iran-yetimhanesi.html)

İngiliz işgaline karşı direnen İran’ın kahraman kuva-yı milliyesi.
Cengeli (ormanda yaşayanlar) adlı efsane milis hareketi.
Ve Osmanlı ile ittifak kurmuş İranlı komutan Mirza Küçük Han.
Mutlaka izlenmesi gereken bir film.
İyi seyirler