İslami Düşünce Platformu

GENEL (Bilgi Platformu) => Köşe Yazıları => İlyas UÇAR => Konuyu başlatan: Evvâh - 30 Eylül 2008, 12:37:42 ÖÖ 00

Başlık: Ramazaman
Gönderen: Evvâh - 30 Eylül 2008, 12:37:42 ÖÖ 00
Buradan okuyunuz:
http://ilyasucar.com/makale-arastirma-fikriyat/491-ramazaman.html


Ramazaman

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...

İşte bir ramazan daha geldi geçti, iyisiyle kötüsüyle bizim aciz kulluğumuzun yoldaşlığıyla. Biz ondan razı olduk inşaallah o da bizden razı olmuştur. Daha dün hoşgeldin ya şehr-i ramazan cümlelerini savururken sağa sola şimdi ne yapsak ne etsek de tutabilsek, göndermesek diye koşuşuyoruz sağa sola. Yine firak, yine sensiz onbir öksüz ay, yine özlemler. Meleklerle açılan oruçlar, meleklerle imsak olunan bedenler, akıllar artık uzaklaşıyor bir tarafta mutluluk bir tarafta hüzün. Zaman su gibi ya ramazan ne kanabiliyoruz ne ayrı kalabiliyoruz. Sen gittin ya şimdi seviçlerimiz gitti, soframızın bereketi gitti, kandillerimiz söndü, elimizdeki tesbihler saçıldı, dilimizdeki zikirler azaldı. Şeytanlara gün doğdu, bayram oldu gidişin.
 
Sakla bizi, sarıp sarmala, rahmet havuzuna daldır, boya bizi Allah'ın boyasıyla, süsle seslerimizi Kur'an ile ki sen ondan bir parçasın o senden bir parça, ayırma bizi, ayağımızı kaydırma yoksa oluruz paramparça. Biz nerde o eski ramazanlar diyemiyoruz belki ama şunu biliyoruz ki sen hiç eskimiyorsun eskiyen, pörsüyen bizleriz sen ilk günkü gibi canlı, dinamik, kıpır kıpır, dopdolu ve hayat dolusun Mevla senden hakkıyla istifade edenlerden eylesin bizi. Gidişinle yüreğine ateş düşen, ayrılığı kara kara düşünen olmayı nasib etsin, orucu, iftarı, sahuru, mukabeleyi kaldırıp sandıklara koyan seneye kadar kilitleyenlerden olmaktan muhafaza buyursun. İbadetlerine, kulluğuna karşı sen gittikten sonra da vefalı olabilmeyi, bu ay içerisinde yakaladığını manevi havayı kaybetmemeyi, balon gibi sönmemeyi nasib etsin Mevla.
 
Kepenklerini indirmiş günah dükkanları ve çarşıları sevinçle açacak kapılarını mücrimlere, dünya yüzündeki mutluluk maskesini çıkartacak saklı tuttuğu sıkıcı yüzünü takınacak yine ne de zor geliyor bahçelerde gezinirken, bataklıklardan geçmek. Keşke hep çocuk kalsaydım diyorum bazen, yine yarım yamalak tutsaydım oruçlarımı, yine pidelerin en güzel yeri bana verilseydi, yine sahura gizli gizli kalksam ve yine yine çocuk kalsam.
 
Bir vedadır bu biliyorum hiç sevmesem de tez gel bizi boynu bükük bırakma, bizi sensiz bırakma. Unutma bizi, bizi bari sen unutma. Elveda zaman, elveda ramazan.


İlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
24.09.2008 - 23:46
Başlık: Ynt: Ramazaman
Gönderen: Ömer MİRZA - 30 Eylül 2008, 03:41:52 ÖÖ 03
ramazanın ardından birazcık bir zerrecik de olsa hüzünlenebilene ne mutlu
Başlık: Ynt: Ramazaman
Gönderen: Evvâh - 30 Eylül 2008, 11:36:40 ÖÖ 11
Ne mutlu bayramı hak edenlere ne mutlu bayramı bayram edenlere.