GÜNDEMDEKİLER => Ülkemizden => GÜNDEM DIŞI => Konuyu başlatan: eliflamra - 25 Eylül 2008, 05:10:36 ÖS 17

Başlık: Büyük buluşmaya az kaldı
Gönderen: eliflamra - 25 Eylül 2008, 05:10:36 ÖS 17
AK Partili Dengir Mir Mehmet Fırat ile CHPli Kemal Kılıçdaroğlu, bugün kameralar önünde tartışacak. Uğur Dündarın yöneteceği tartışmayı televizyonlar canlı yayınlayacak.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Fırat ile canlı yayında tartışma konusunda “Vazgeçmek gibi niyetim yok, sürprizlerim olacak” dedi. AKP’li Dengir Mir Mehmet Fırat ise kendisinin de canlı yayından vazgeçme niyeti olmadığını belirterek “Bu gün sadece belirlenen iki konuyu konuşacağız. İşi karıştırmak istiyor. Herşey usüne ve adabına göre olacak. Kendisi iddialarını ispatlasın ben de belgelerimi sunacağım.” dedi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Meclis basın bürosunda canlı yayınlada kozlarını paylaşacak. Tartışmayı gazeteci Uğur Dündar yönetecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun, gazeteci Uğur Dündar yönetiminde TBMM’de yapacakları tartışmanın hazırlıkları tamamlandı.

SALONDA HAZIRLIKLAR TAMAM
 
Tartışmayı canlı olarak izleyicilerine aktarmak isteyen televizyon kuruluşları, canlı yayın araçlarını sabahın erken saatlerinden itibaren Meclis bahçesinde konuşlandırmaya başladı. TBMM İletişim Daire Başkanlığına 20’ye yakın televizyon kuruluşu canlı yayın için başvuruda bulundu.

Tartışmanın yapıldığı salonda da hazırlıklar son aşamaya geldi. Bazı televizyon kuruluşları, tartışmanın yapılacağının kesinleşmesinden sonra
hazırlıklarına dün başlarken, bazıları da salondaki yerlerini bu sabah erken saatlerden itibaren aldı. Salona, 50’ye yakın kamera yerleştirildi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan da tartışma öncesinde saat 14.00’de Fırat ile Kılıçdaroğlu’nu birlikte kabul edecek.

TARTIŞMANIN GEÇMİŞİ  
Kendisi hakkında çeşitli iddialar ortaya atan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlediği basın toplantısıyla yanıt veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, “Hodri meydan, istersen yanında hukukçularını, Baykal’ı da getir. Ne zaman nerede istersen ben hazırım” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu da bunun üzerine “Meclis’te kameralar önünde tartışalım” çağrısında bulundu. AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat, CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu’nun bu çağrısına “evet” dedi.

MECLİS’TE İLK KEZ
TBMM’de ilk kez böyle bir tartışma yaşanacak. Tartışma basın toplantısı salonunda yapılacak. Daha önce aynı salonda rutin basın açıklamaları yapılıyordu. Bu kez Fırat ve Kılıçdaroğlu 14.30’da birlikte kamera karşısına geçecekler, iddialar somut ve net biçimde ele alınacak.
 
 
AJANSLAR