Whatsapp'ı Kullanırken Bir Daha Düşünün!

  • 1 Cevap
  • 2839 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı İSRA

  • **
  • 214
  • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
Whatsapp'ı Kullanırken Bir Daha Düşünün!
« : 21 Mayıs 2017, 05:02:24 ÖS 17 »

Sosyal paylaşım devi Facebook'un mobil mesajlaşma devi WhatsApp'ı 19 milyar dolara satın alması tüm dünyada şok etkisi yaratmıştı. Kimsenin beklemediği bu satın alımda insanların en merak ettiği soru reklam almayan ve ücretsiz olan WhatsApp'ın nasıl ayakta durduğu ve Facebook'un bu şirkete neden bu kadar para ödediği idi. Peki reklam almayan, kullanıcılarından ücret talep etmeyen bir şirket yılda 20 milyon dolar gelir nasıl elde ediyor? Facebook, yılda sadece 20 milyon dolar gelir elde eden bir şirkete neden 19 milyar dolar verdi? Soruların cevabı aslında WhatsApp'ın kendi sitesinde yayınladığı Kullanım Şartları Sözleşmesi'nin detaylarında gizli.

Özetlemek gerekirse Facebook, milyarlarca doları şirkete değil 400 milyon kullanıcının bilgilerine verdi. Ayrıca şirket gerektiğinde bilgilerinin ABD hükümetine verilebileceği uyarısında da bulunuyor. Toplamda boşluksuz 11 sayfa Word belgesi tutan Kullanım Şartları'nın ayrıntılarında oldukça dikkat çekici ifadeler yer alıyor.


NELER YAPTIĞINIZ TAKİP EDİLİYOR

"Belli bir kişiye tanımlanabilir olmayan bilgileri, anonim kullanıcı kullanım verileri, sayfalara ve URL'lere giriş ve çıkış, platform tipleri, aktif görüntülemeler, tıklama sayısı olduğu gibi; adınız, yaşınız, cinsiyetiniz, beğenileriniz, sevdikleriniz, nefret ettikleriniz, zaaflarınız gibi sadece size ait bilgiler de olabilir. Kişiye tanımlanabilir ve/veya kişiye tanımlanabilir olmayan bilgileri toplayabilir ve açıklayabiliriz. Bilgileriniz üçüncü taraflar ile paylaşılabilir, bilgileri paylaşma hakkı var. Bu paylaşma sadece ticari amaçla sınırlı değil. Gerekli görüldüğünde bilgileriniz ABD hükümeti ile paylaşılıyor.


FACEBOOK'UN SATIN ALDIĞI UYGULAMA DEĞİL, BİLGİLERİNİZ

Şirket "Birleşme, Satış Veya İflas Halinde" başlığı altında tüm bilgilerinizin WhatsApp'ı satın alacak şirkete devredileceğini belirtiyor: Facebook'a satılan WhatsApp böylece kullanıcılara ait şu ana kadar elde ettiği bilgileri de satın almış oldu. Hem kişisel bilgileri almak hem de kullanım alışkanlıklarını öğrenmek.

Herkesin internet alışkanlığı olmayabilir ancak hemen hemen herkesin telefon alışkanlığı var. Facebook bu adımı ile reklam kalitesini artırmak için yalnızca kendi sitesindeki kullanıcılardan gelen bilgiler ile yetinmek zorunda kalmayacak. Şu an WhatsApp'ın kullanıcı kitlesi büyük oranda genç kesim ancak teknoloji ile büyümüş bu gençlik 70-80 yaşına geldiğinde belki bütün gününü vererek bir sosyal paylaşım sitesinde bulunmayacak ancak SMS'in yerine almış bir WhatsApp ile iletişim kurmaya devam edecek. Günümüzün yaşlı insanları gençliklerinin getirdiği alışkanlıklar nedeniyle teknolojiye bağlı olmayabilir ancak bu, çağımız gençliğinin yaşlandığında teknolojiye bağımlı olmayacağı anlamına gelmiyor. Tam tersi bağımlılık sürecek... Yukarıdaki şartta dikkat çeken bir diğer unsur ise WhatsApp'ın gelecekte bilgilerinize ne olacağı garantisini vermemesi.


ABD'NİN UYGUN GÖRMEDİĞİ VATANDAŞLARI WHATSAPP KULLANAMAZ

WhatsApp ABD çıkarlarına göre hareket ettiğini aşağıdaki cümlelerde açıkça dile getiriyor: Global Web Index, her ay dünya çapında gençlerin yüzde 25'inin WhatsApp'ı kullandığını belirtiyor. Araştırmaya göre Ortadoğu ve Afrika WhatsApp'ın kullanımının en fazla olduğu bölge. Kullanım oranı yüzde 69 seviyesinde. Bu bölgeyi yüzde 62 ile Latin Amerika takip ederken, Avrupa'da kullanım oranı yüzde 40 civarında. Araştırmadan çıkan sonuçta asıl önemli olan, WhatsApp'ın kendi ülkesinin de bulunduğu Kuzey Amerika'da kullanım oranının yüzde 4 seviyelerinde olması.


TÜRKİYE'DE YAŞIYOR OLSANIZ DA ABD KANUNLARINA TABİSİNİZ

Şirket ABD dışında yaşayanların ABD'de geçerli kanunları kabul etmiş olduğunu şu şekilde kaydediyor: "WhatsApp sayfası ve Servisi Amerika Birleşik Devletleri'ndedir ve doğrudan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kullanıcılara yöneliktir. Amerika Birleşik Devletleri'nden farklı [kendilerine ait] kişisel verileri toplamayı, kullanımını ve ifşasını düzenleyen regülasyonları ve kanunları olan Avrupa Birliği, Asya veya diğer bölgelerden; California yasalarına tabi olan WhatsApp sayfasını ve hizmetini kullanmaya devam ederek bu Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kapsamında kişisel bilgilerinizi Amerika Birleşik Devletleri'ne transfer ettiğinizi ve bu transferi kabul ettiğinizi ve bu amaçla California yasalarınca kullanılabileceğini lütfen bilin. Hangi ülkede yaşadığınızın bir önemi yok. Kayda alınacak kanun ABD kanunlarıdır.


ÇOCUKLARIN WHATSAPP'I KULLANMASI YASAK

"Çocukların Mahremiyetine Bağlılığımız" başlığı altında şirket WhatsApp'ın 16 yaşındakiler uygun olmadığını gayet açık bir şekilde belirtiyor: Çocukların mahremiyetini korumak özellikle önemlidir.

Sonuç olarak: ''Son düzenlemesi 7 Temmuz 2012 tarihinde yapılmış olan Kullanım Sözleşmesi'nin tamamı okunduğunda anlaşılacağı gibi, tüm şirketlerin sunduğu hizmetlerin kullanım şartlarını okumayan tüketiciler, farkında olmadan hoş olmayacak birçok şartı da kabul ediyor. Sanayi toplumunda şirketlerin yakıtının para, günümüz toplumunda ise yakıtın bilgi olduğu gerçeğinden yola çıkarsak orta ölçekli şirketler paranızın, dev şirketler bilgilerinizin peşinde.''
 
http://www.ulke.com.tr/teknoloji/haber/19892-whatsappi-kullanirken-bir-daha-dusunun
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı maxpayna

  • *
  • 5172
    • depo
Ynt: Whatsapp'ı Kullanırken Bir Daha Düşünün!
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2017, 09:10:40 ÖS 21 »


ben bunu bilir bunu söylerim :

akıllı telefonun varsa her türlü dinlerler de bilgilerine erişirlerde...
internete bağlananan cihazın varsa onlar da sana bağlanır.