Facebook'daki Resimleriniz Güvenlik Güçlerinde

  • 1 Cevap
  • 4256 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı TaLiA

  • *
  • 3019
Facebook'daki Resimleriniz Güvenlik Güçlerinde
« : 25 Eylül 2012, 01:43:42 ÖÖ 01 »Facebook'daki Resimleriniz Güvenlik Güçlerinde
Mali sıkıntılar yaşayan Facebook, Avrupa'da güvenlik güçlerine yardım etmek gerekçesiyle kullanıcılarının fotoğraflarını paylaşma kararı aldı.
 
Uzmanlar şirketin bu kararının başta güvenliğe yardımcı olmak için alınmış gibi görünse de, asıl amacının ileride bu yoldan para kazanabilmek olduğunu söylüyor.
 
Uzun zamandır Wall Street tarafından elindeki veri deposunu kar edebilmek için kullanması yönünde baskı altına alınan Facebook, direnmekten vazgeçti. Kullanıcılar için "etiket önerileri" başlığı altında gelen uygulama sayesinde herkesin yüz bilgilerini kontrol eden Facebook, bundan sonra elde ettiği bu yüz tanıma veritabanını paylaşma kararı aldı.
 
Şimdilik sadece Avrupa'da çalışacak olan yüz tanıma sistemi hakkında konuşan Kaliforniya Üniversitesi Hukuk Profesörü Chris Hooflnagle, "Bu çok büyük bir anlaşma" dedi. Gizlilik sektörünü etkilyebilecek böyle araçların geliştirilmesi doğrudan sivil insanları da etkiler diyen Prof. Hooflnagle, şirketlere insanları otomatik bir şekilde pazarlama amacıyla fişleme imkanı sağlayan bu gelişmeleri kabul edebilir miyiz diye sordu.
 
Facebook'un Avrupalı güvenlik güçlerine de sağladığı bu imkan sayesinde soruşturma esnasında şüphelinin fotoğrafından tespit edebilecek. Öte yandan, Facebook tarafından yapılan bir açıklamada Avrupa data koruma yasasıyla paralel çalışacakları söylendi.

*

Çevrimdışı Qani

  • ***
  • 496
Ynt: Facebook'daki Resimleriniz Güvenlik Güçlerinde
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2012, 02:50:17 ÖS 14 »
o kadar çok mobese ve dinleme cihazı var ki bizzat çıplak fotoğraflarını yayınlasan o kadar tehlikeye girmezsin.