Facebook'tan bir yenilik daha!

  • 0 Cevap
  • 2205 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı TaLiA

  • *
  • 3019
Facebook'tan bir yenilik daha!
« : 10 Ocak 2012, 03:04:35 ÖÖ 03 »
Facebook'tan bir yenilik daha!

Facebook'un kusursuz paylaşım planının son parçası da yayınlanmak üzere! İşte yeni sürpriz...


VentureBeat'in haberine göre, Facebook tüm web'de sosyal ağ üzerinden "kusursuz" bir paylaşım sistemi kurdu. Facebook'un Open Graph adını verdiği sistemin son parçaları da test ediliyor ve çok yakında yayınlanacak.

Eylül ayında Facebook'un f8 geliştirici konferansında açıklanan Open Graph, üç ana başlığa sahip: Timeline, Ticker ve Actions. İlk iki parça başarıyla yayınlandı. Ve şimdi de tüm dünyaya yepyeni bir sosyal paylaşım çeşidini tanıtmaya geldi sıra. Actions! Facebook geliştiricilere Action'ın Ocak gibi yayınlayacağını söylemişti.

"Şu anda Timeline'ın gelişimi üzerine yoğunlaştık. Haber, müzik ve video kategorilerinde çeşitli uygulamalar yayınlandı bile. Gelecek haftalarda da sağlık, spor, yemek ve gezi kategorilerini de içeren pek çok uygulama yayınlanacak." Facebook sözcüsünün VentureBeat'e yaptığı açıklama işte böyle...

Peki ama nedir bu Actions? Aslında ne olduklarını biliyorsunuz, birkaç aydır Facebook, Open Graph'ın kapasitesini deniyordu. "Oku", "Dinle" ve "İzle" aksiyonları sayesinde ne zaman bir arkadaşınız Spotify'dan şarkı dinlese ya da haber okusa haberiniz oluyordu. Facebook bu tür paylaşımı "kusursuz" olarak adlandırıyor, çünkü aksiyonlar otomatik olarak Ticker'ınıza ya da Timeline'ınıza gönderiliyor.

Aksiyonları yeni bir beğen butonu olarak düşünebilirsiniz, fakat aksiyonlar sizin web alışkanlıklarınızı belgeliyor. Aksiyonlar üçüncü-parti geliştiriciler tarafından yaratılıyor ve belirleniyor. Çok yakında onları her yerde görmeye başlayacaksınız: Ticker'da, Haber Kaynağında, Timeline'da ve hatta uygulamalar ya da sevdiğiniz sitelerde.

Örneğin bir yemek sitesi "pişirildi" aksiyonu yaratabilecek ve bu aksiyonu tariflerle birleştirebilecek. Ve bir şey pişirdiğinizi belirten butona bastığınızda, bir şeyleri pişirdiğiniz otomatik olarak paylaşılacak ve Ticker'da güncellenecek. Ayrıca aynı yemek uygulamasını bir kutu olarak Timeline'a ekleyebilecek ve yazdığınız tüm tarifleri Timeline'ınızdaki ufak kavanoza koyup sergileyebileceksiniz.

Chip