Allah'ın Hukuki Konularda Kullandığı Psikolojik Yöntem

  • 3 Cevap
  • 2131 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Allah'ın Hukuki Konularda Kullandığı Psikolojik Yöntem
« : 21 Şubat 2019, 10:38:41 ÖÖ 10 »
Maide 106 ve 107.ayetleri okursanız, Allah'ın ölüm vasiyeti hususunda şahitlik edenlerden şüpheye düşüldüğü durumlarda istenilen yeminleri görürsünüz. Maide 106.ayette şöyle yemin etmeleri isteniyor bu kişilerin: ''Akraba bile olsa, yemini bir çıkar karşılığı (hiçbir paraya) satmayacağız. Allah'ın şahitliğini gizlemeyeceğiz. Aksi halde günahkarlardan oluruz...''

ve bu 2 kişinin bir günah işledikleri anlaşılırsa, kendisine haksızlık edilenlerden 2 kişi onların yerine geçer ve onların da şöyle yemin etmeleri emredilir: ''Bizim şahitliğimiz, önceki iki kişinin şahitliğinden daha doğrudur. Biz kimsenin hakkına tecavüz etmedik. Aksi halde biz de zalimlerden oluruz..'' (Maide 107.ayette)

Daha sonra Maide 108.ayette bu yeminler için şu ifade kullanılır: ''İşte bu, şahitliklerini gereği gibi yapmaları, yahut yeminlerinden sonra yeminlerinin kabul edilmemesinden korkmaları için en iyi yoldur. Allah'tan korkun ve emirlerini dinleyin.'' (Maide 108.ayet)

Sadece ölüm vasiyeti hususunda değil, örneğin bir erkek, karısının kendisini aldattığını söylediğinde de, kadın ve kocasına birkaç kere yemin ettirilir.(ayette kaç kere yemin edecekleri yazar) Her ikisi de yemin eder ama kadın aldatmadığına dair yemin ettiğinde, kadının yemini doğru kabul edilir ve aslında sonuç olarak, kadın gerçekten de zina ettiyse, kocasına sadakatsizlik gösterdiyse bile, olay karşılıklı yeminleşme ile kapatılmış olur, kadın da suçu kabul etmediği müddetçe ceza almaz.

Tüm bu önemli konularda yemin etme emrinin derinliğini ve önemini düşünüyordum geçenlerde.

Bakın şöyle düşünün. İman sahibi olarak, Allah'ı asgari düzeyde akla getiren bir mümin olarak (örneğin namaz vakitlerinde, yemek yerken Allah'ı hatırlayan şükreden birisiniz), bir günaha yöneldiğinizde, Allah'ı hatırlamanız ve üstelik de Allah'ı birkaç saniye de olsa ciddiyetle veya samimiyetle anmanız, yüksek ihtimal sizi günaha sürüklenmekten koruyacaktır. En azından sürüklenseniz bile, o günahı içiniz rahatsız ola ola yaparsınız ve kötü hissedersiniz. Umursamaz bir hâlde o işten zevk alan biri olmazsınız. Hele bir de Rabbimizin emrettiği gibi, o günaha meylederken ''şeytandan ve şeytanlardan Allah'a sığınsanız'' o günaha meyletmeniz veya o günahtan zevk duymanız zorlaşacaktır. Tabi bu biraz olsun içinde Allah sevgisi ve korkusu olan, gerçek iman sahipleri için geçerli.

Aslında Allah, insanları böyle önemli konularda yemin ettirerek psikolojik bir yöntem uyguluyor. Yani, bizlere hata yapmamak hususunda bir hatırlatma ve güç dayanağı oluyor bu yeminler. Hele bir de az da olsa o insanın içinde Allah korkusu ve Ahiretin varlığını gerçekten idrak etme söz konusuysa, haksızlık işlemeye adım attığında içinde muazzam bir rahatsızlık duyacaktır.

Tabi şöyle diyebilirsiniz. Bu yemin edenler, saf-duru ve samimi bir gerçek imana sahip değillerse ne olacak? Bence böyle güven duyulması konusunda muallakta olan kişiler için de bu yeminler psikolojik bir etkide bulunmakta. Çünkü o kişi, iman sahibi değilse bile, birden bire bir olasılıkla karşılaşacaktır. Allah'ın ceza vermesi olasılığı ile; yaptığı veya yapmaya meylettiği haksızlığın, bu dünyada veya Ahirette karşılığını bulması olasılığı ile yüzleşecektir kişi. Hatta Ahiret inancı ve bu konuda yeterli bilinci olmasa bile, sırf dünyada ettiği kötülükten ötürü başına karşılıklar gelmesi olasılığı bile insanı rahatsız edecektir. Çünkü bir kişi, Allah'a ne kadar inanmıyor olursa olsun, bazı anlarda bir yaratıcının/evrendeki yüce bir gücün varlığını içten içe sezinler. Bu fıtratına çok güzel kodlanmış bir gerçektir. Aslında bu ayetlerde insanlara yemin etmeleri emredilirken, gerek samimi ve duru bir şekilde iman edenler, hatta imanları sıkıntılı olanlar içinde, haksızlığa sapma hususunda bir engel olabilme potansiyeli gerçekleştirilmektedir.

En doğrusunu Allah bilir.

Yanıldıysam Rahman'dan af ola diliyorum.

Selamlar.

*

Çevrimdışı Biz

  • **
  • 139
Ynt: Allah'ın Hukuki Konularda Kullandığı Psikolojik Yöntem
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2019, 11:19:34 ÖÖ 11 »

             Belgin hanım güzel düşünüyorsunuz..Bu konuda bende sizinle birkaç düşüncemi paylaşmak istiyorum..50 yaşındayım..bugüne kadar iki kere yemin ettim..bu ettiğim yeminler Allaha idi..Ona söz vermek şeklinde..Yani ''yemin ederim ki şunu yapacağım Allahım'' gibi..Yada yemin ederimki böyle yapmıyacağım diye..ha birde bir insana yemin ederek söz vermiştim birşey için....Bunların haricinde kimse bana ''doğru söyleyeceğine yemin edermisin'' yada ''doğru mu söylüyorsun yemin et'' diye sormadı şimdiye kadar...Neden..Müslüman yemin etmeye ihtiyaç duymaz çoğunlukla..O söylüyorsa doğrudur..O birşeyi yapacam diyorsa yapar...Yani şunu demek istiyorum..Aslında yemin Allaha edilir..Diyelim ki beni şahit tuttular..Orada sözlü olarak şunu söyleyebilirim..Allahım bu konuda doğruyu söyleceğim..Yada Allahım yanlış birşey söylemekten sana sığınırım gibi..Yada Allah şahidim olsun ki, doğruyu söyleceğim şöyle yapacağım gibi..
            Birde yemine alışmamak lazım...Eğer alışırsanız bunu, yalan şeylere insanları inandırmak için bir koz olarak kullanma alışkanlığıda kazanırsınız...Bunu size söylemiyorum yanlış anlamayın hayattan karelerden..
           

*

Çevrimdışı Biz

  • **
  • 139
Ynt: Allah'ın Hukuki Konularda Kullandığı Psikolojik Yöntem
« Yanıtla #2 : 25 Şubat 2019, 04:28:55 ÖS 16 »

      Yada şöyle düşünelim..birşey biliyorsunuz..eminsiniz bundan...hatta enine boyuna sağına soluna düşünüyorsunuz..altından giriyorsunuz üstünden çıkıyorsunuz..artık eminsiniz böyle olduğuna..ama insanları buna inandıramıyorsunuz..bunun için çaba sarf ediyorsunuz olmuyor..başka çareniz kalmıyor..şahitiniz var mı..bir şahidiniz var..Herşeyi bilen gören bir şahidiniz var..Muhammed Peygamberimizin ettiği yemin ler hep bu tarzda olmuştur....

*

Çevrimdışı Biz

  • **
  • 139
Ynt: Allah'ın Hukuki Konularda Kullandığı Psikolojik Yöntem
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2019, 05:12:19 ÖÖ 05 »
Allah yeminini bozana bozmak durumunda kalana ceza vermiyor aslında..olduya böyle bir durum oldu..vicdanen rahat olamazsınız..üzülüyorsunuz bu yüzden..Allah ile aranızda bir hukuki bir anlaşma vardı..sözleşme gibi..bozuldu..yada Allahı şahit gösterek yaptığınız bir yemin..