Sözlerin Sahibi Rabbimizden, Dünyanın Geçiciliği Hakkında Harika Anlatımlar

  • 0 Cevap
  • 7229 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Pınar Evrende

  • Pınar Evrende
  • 3
Bedeniniz, canınız, varlığınız, dünyevi hırslarla topladığınız mallarınız, en sevdikleriniz -mesela çocuklarınız-, dünyevi yatırımlarınız, kariyeriniz, şirketiniz, sıkıntılarınız, acılarınız, kederiniz, o gördüğünüz büyük saltanatların sahipleri, dünyadaki haksızlıklar...Hepsi geçici, bitici, sonlu. Her şey kuruyacak, gerçek anlamda çer çöp olacak ve haydi bakalım Ahirete...Seç bakalım. Azap mı istersin o gerçek hayatında (bitmeyen hayatında), Allah'tan bir af, hoşnutluk ve yakınlık mı?

Aklınıza ne gelirse, bir düşünün. Rabbimizden başka her şey ama her şey ölümlü, yani geçici, bitici...

Hangi yatırım gerçekten en karlı? Bitecek bir şey, sanki sonsuza dek sürecekmiş gibi yaşamanın, aldırmamanın nesi mantıklı?

İnsan, tükeneceğini bildiği bir şeye, tüm varlığı ile yatırım yapar mı?

Öyleyse, bitmeyecek olanın, gerçek çıkarımızın peşinden koşalım.

Çıkar filan deyince de, hemen birilerinin aklı bulanmasın. Sanki sevgisiz, merhametsiz bir şekilde, salt kendi çıkarını düşünen insanlardan olalım diyorum...Rabbimiz bir sürü ayetiyle bizi sevgiye, merhamete, iyilik etmeye, refaha, insanların mutluluğunu sağlamaya çağırıyor. Bunları yaparken hem başkalarının dünyadaki çıkarına, hem de kendimizin bu dünyadaki ve ahiretimizdeki çıkarlarına yani gerçek ve güzel kazanımlarına hizmet etmiş oluyoruz.


Hadid Suresi 20.ayet:
Bilin ki şu dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden, bir süsten, aranızda bir övünmeden, mallarda ve evlatlarda çoğalma yarışından başka bir şey değildir. Bir yağmur misali ki, çıkardığı bitkiler çiftçilerin hoşuna gider. Ama biraz sonra, o ot kurur, sapsarı kesilir. Nihayet bir ot ufantısı haline gelir. Ahirette şiddetli bir azap var, Allah'tan bir af ve hoşnutluk da var. Dünya hayatı bir aldanış aracından başka şey değildir.


Sebe Suresi 37.ayet:
Sizi bize yaklaştırıp, katımızda size yakınlık sağlayacak olan, ne mallarınızdır ne çocuklarınız. İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlar müstesna. Onlara, yaptıklarının kat kat fazlası ödül vardır. Onlar, seçkin odalarda güven içindedirler.Mümtehine Suresi 3.ayet:
Kıyamet gününde ne hısımlarınızın ne de çocuklarınızın, size hiçbir yararı olmaz. O, sizi birbirinizden ayıracaktır. Allah, işleyip ürettiklerinizi açık açık görmektedir.


En güzel sözlerin Sahibinden, Sahibimiz Rabb'imizden; ölüm, dünyevilik, gitmekte olduğumuz dönüş yolumuz hakkında harika açıklamalar...Daha fazlası için bkz Kur'an.

Hayatını, Allah için yaşa!