Dinimizde, Estetik, Bakım ve Temizlik...Kur'an'dan Örneklerle.

  • 0 Cevap
  • 2292 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Pınar Evrende

  • Pınar Evrende
  • 3
En mutlu, en huzurlu yaşamın anahtarı; Allah katından büyük bir af, büyük bir hoşnutluk ve büyük bir yakınlık kazanmak için yaşamaktır. Bu doğrultuda İslam; insanların mutluluğu, refahı ve iyiliği için çabalayan bireyler inşa eden bir dindir.

Kalite, sevgi, merhamet, konforun yaşanması ve yaygınlaştırılması, bireylerin mutluluğunu ve huzurunu gözetmek, güvenliği ve barışı sağlamak, hasetten uzak bir dayanışma; işte bunlar, Kur'an'ın gösterdiği örnek mümin bir topluluktan ayrılamaz unsurlardır.

Kur'an'ımızda, mekanların estetik ve süs içinde donatılmasına, bunun kötü değil, şükür vesilesi olarak gösterilmesine dikkat çekilen bir ayet:

Süleyman Peygambere, cinlerin yaptığı heykeller, havuzlar, saraylar bize şükür aracı olarak ve güzel bir yaşam olarak örnek gösteriliyor.

Sebe Suresi 13.ayet:
Ona dilediği şeyleri, mihraplar (saraylar), heykeller, havuz gibi büyük çanaklar, yerinden oynamayan kazanlar yapıyorlardı. Ey Davud Ailesi! Şükrederek çalışın! Kullarımdan, şükredenler azdır.


Elbiselerimizin ve yaşadığımız yerlerin, hatta yediğimiz gıdaların temizliğine özen gösterilmesine de vurgu var.
Müddessir Suresi 4 ve 5.ayetler:
Elbiseni temiz tut ve pislikten uzaklaş.


Ashabı kehf'ten bir genç, o mucizevi uykudan uyandıklarında, şehre gönderecekleri arkadaşlarına hitaben, şöyle buyurmuş.

Kehf 19.ayet:
Hangi yiyecek daha temiz ise, ondan size yiyecek getirsin.


Ashabı Kehf de, Süleyman ve Davud Peygamber de, bizler için en güzel örneklik kişiler olarak, Kur'an'da sunuluyor...

Araf 31.ayet:
Ey ademoğulları! Bütün mescidlerin yanında ziynetlerinizi kuşanın.


Şu ayette temizliğe bir örnek;
Bakara 222.ayet:
regl halinde olan kadınlarınıza yaklaşmayın ve temizleninceye kadar onlarla ilişkiye girmeyin. Temizlendikten sonra ise, Allah'ın emrettiği yerden onlara varın. Şüphesiz, Allah tevbe edenleri ve temizlenenleri sever.


Bu ayetlerden sonra, müslümanları, sefil-bakımsız-konfordan-sanattan-estetikten uzak bir yaşama yöneltmeye çalışanların vay haline diyorum...

Allah, ayetleri ile bizlere; bakımı, temizliği, giyim kuşamda ve mekanlarda estetiği, ziynet ve süsleri kullanmayı, kazanmamız gereken bir yaşam tarzı olarak gösteriyor...
Hayatını, Allah için yaşa!