ramazana hangi gün başlanır ?

• 120 Cevap
  • 85705 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Ahrar

• *
  • 33
Ynt: ramazana hangi gün başlanır ?
« Yanıtla #30 : 12 Eylül 2007, 02:00:09 ÖS 14 »
Peki bu yevmi şek günü ne oluyor ?!
Özü bırakmış alem taklitlerle yol sürer, asrımın cehaleti zihinler bunaltıyor..

*

Çevrimdışı fa®ukkk

• 4
  • Stummdichter
    • imamhatip.com
« Yanıtla #31 : 12 Eylül 2007, 02:22:00 ÖS 14 »
diyanet hesap usulü yapıyor
çoğu ülke gözlem usulü yapıyor.
diğer ülkeler ile aradaki fark da bundan dolayı çıkıyor.

ama hangisini neden yapmalıyız günümüz şartlarında ? hangisi isabetli karar olacaktır ?

T.C de yaşıyorsak
Devletin resmi dini mercii Diyanettir.
Onlarda en az bizim kadar bu konuları tartışmıştır.
Milyonlarca insanın vebali var işin içinde kolay değil.
Diyanet işleri komisyonlarında basit insanlar yoktur.
Onlara uymak en mantıklısıdır.
Kelimetullah'ta dahi ilk "oku" kelimesi ile başlanmıştır.
İslamın ilme verdiği önem apaçıktır.
İlmin ışığında ayarlanmış vakitlerdir,
Hatalar olur elbetteki,bunlar tartışılır düzeltilir..

www.imamhatip.com V5 (designing now)

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #32 : 18 Aralık 2007, 10:28:56 ÖS 22 »
Siteye bu konu hasebiyle girmiş olmamdan dolayı geçikmelide olsa bir kaç söylemek istedim ...

Anladıgım kadarıyla Peygamberin konu ile ilgili Hadislerine dayanak yapılarak çözümün gözlemlemek oldugunu savunanlar var ..

Buyrun soru ??

Peygamber s.a.v. namaz vakitleri konusundada açıklamalarda bulunmuştur .

Mesela ;

İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Cibril (aleyhisselâm) bana, Beytullah'ın yanında, iki kere imamlık yaptı. Bunlardan birincide öğleyi, gölge ayakkabı bağı kadarken kıldı. Sonra, ikindiyi her şey gölgesi kadarken kıldı. Sonra akşamı güneş battığı ve oruçlunun orucunu açtığı zaman kıldı. Sonra yatsıyı, ufuktaki aydınlık (şafak) kaybolunca kıldı. Sonra sabahı şafak sökünce ve oruçluya yemek haram olunca kıldı. İkinci sefer öğleyi, dünkü ikindinin vaktinde herşeyin gölgesi kendisi kadar olunca kıldı. Sonra ikindiyi, herşeyin gölgesi kendisinin iki misli olunca kıldı. Sonra akşamı, önceki vaktinde kıldı. Sonra yatsıyı, gecenin üçte biri gidince kıldı. Sonra sabahı, yeryüzü ağarınca kıldı. Sonra Cibrîl (aleyhisselam) bana yönelip: "Ey Muhammedl Bunlar senden önceki peygamberlerin (aleyhimüssalatu vesselâm) vaktidir. Namaz vakti de bu iki vakit arasında kalan zamandır!" dedi. "

gibi pek çok metin vardır ...
bu konuda neden yıllar öncesinin hesaplanmış namaz saatlerine uyuyoruz ??
bu konuda tek degilsiniz
adı gecen ulkelerden olan Suudi Arabistandada namazlar saatle kılınır ..

Gelelim konuya başka bir bakış açısına .. .

Suudi Arabistan resmi olarak ne kullanıyor bilmiyorum ama ..
Gunluk hayatta ajandalarında hem hicri hemde miladi takvim basılı olur ..
İş munasebetiyle orda çalıştıgım için ve yabancı oldugumuz için miladi takvim kullanıyordu ..
Sormazlarmı insana ..
Sene başında bastırdıgın Hicri takvimlerde ramazan yokmudur ?
Madem ayları gözleme ile bulacaksın neden hicri takvim bastırıyorsun ..

Genede konuya temkinli yaklaşıp bu konuda görüşüne saygı duydugumuz insanlar ne demiş onada baktık ..

ben okudum çok fazla anlaşılır degildi ..
okumak isteyenler için sunuyorum ..

http://www.hayrettinkaraman.net/kitap/meseleler/0097.htm

Selamlar ...
Not font kurbaa

*

murat

« Yanıtla #33 : 30 Ağustos 2008, 07:10:19 ÖS 19 »
diyanet hesap usulü yapıyor

acaba doğru mu yapıyor? çünkü bir kaç defa yanlış hesaplama olmuştu!

*

Çevrimdışı TaLiA

• *
  • 3019
« Yanıtla #34 : 05 Ağustos 2010, 03:09:15 ÖS 15 »
istifade ettiiğim konulardan..

Ramazan öncesi yeniden okumak bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak adına...

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
İkinci bir soru ...
« Yanıtla #35 : 09 Ağustos 2010, 06:25:58 ÖS 18 »
Gene ramazan başladı ..
Daha ziyade bayramda sıkıntısı çıkıyor ama bu sene sıkıntısı erken sardı beni ..
Hilal göründüydü , hesap yapıldıydı konusu  yani ..
Evet bu konuda varmı saglam haber kaynağı olan ...
Hilalden haber alan olumlu veya olumsuz kaynagıyla aktarırsa sevinirim ...
Sonuçta söylentiler degil güvenilir kaynaklar bizi baglar ..
Şahsı zevatım yarın hilal gözlemeye cıkıcak tepe bayıra :)
Görürsem söz söylerim :)
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Ynt: İkinci bir soru ...
« Yanıtla #36 : 09 Ağustos 2010, 06:40:00 ÖS 18 »
Görürsen bize de haber et :)

Ama Türkiye'de coğrafi konum olarak ilk gün çıplak gözle görünmesi zor olasılık diye biliyorum.
Sanırım İngiltere'de Müslümanlar sadece Ramazan ayı değil,yıl boyu hilal gözetliyor ve internetten yayınlıyorlar
http://www.moonsighting.com/

Burada hilali takip edebilmek mümkün
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Ynt: İkinci bir soru ...
« Yanıtla #37 : 09 Ağustos 2010, 06:42:48 ÖS 18 »
Şu anda hilal çok ince bir şekilde görünüyor.Yarın Şaban ayının 29.gününü gösteriyor gibi.Yani yarın ramazan olması ihtimali düşük gibi.
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #38 : 10 Ağustos 2010, 09:17:33 ÖÖ 09 »
Siteye bu konu hasebiyle girmiş olmamdan dolayı geçikmelide olsa bir kaç söylemek istedim ...

Anladıgım kadarıyla Peygamberin konu ile ilgili Hadislerine dayanak yapılarak çözümün gözlemlemek oldugunu savunanlar var ..

Buyrun soru ??

Peygamber s.a.v. namaz vakitleri konusundada açıklamalarda bulunmuştur .

Mesela ;

İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Cibril (aleyhisselâm) bana, Beytullah'ın yanında, iki kere imamlık yaptı. Bunlardan birincide öğleyi, gölge ayakkabı bağı kadarken kıldı. Sonra, ikindiyi her şey gölgesi kadarken kıldı. Sonra akşamı güneş battığı ve oruçlunun orucunu açtığı zaman kıldı. Sonra yatsıyı, ufuktaki aydınlık (şafak) kaybolunca kıldı. Sonra sabahı şafak sökünce ve oruçluya yemek haram olunca kıldı. İkinci sefer öğleyi, dünkü ikindinin vaktinde herşeyin gölgesi kendisi kadar olunca kıldı. Sonra ikindiyi, herşeyin gölgesi kendisinin iki misli olunca kıldı. Sonra akşamı, önceki vaktinde kıldı. Sonra yatsıyı, gecenin üçte biri gidince kıldı. Sonra sabahı, yeryüzü ağarınca kıldı. Sonra Cibrîl (aleyhisselam) bana yönelip: "Ey Muhammedl Bunlar senden önceki peygamberlerin (aleyhimüssalatu vesselâm) vaktidir. Namaz vakti de bu iki vakit arasında kalan zamandır!" dedi. "

gibi pek çok metin vardır ...
bu konuda neden yıllar öncesinin hesaplanmış namaz saatlerine uyuyoruz ??
bu konuda tek degilsiniz
adı gecen ulkelerden olan Suudi Arabistandada namazlar saatle kılınır ..

Gelelim konuya başka bir bakış açısına .. .

Suudi Arabistan resmi olarak ne kullanıyor bilmiyorum ama ..
Gunluk hayatta ajandalarında hem hicri hemde miladi takvim basılı olur ..
İş munasebetiyle orda çalıştıgım için ve yabancı oldugumuz için miladi takvim kullanıyordu ..
Sormazlarmı insana ..
Sene başında bastırdıgın Hicri takvimlerde ramazan yokmudur ?
Madem ayları gözleme ile bulacaksın neden hicri takvim bastırıyorsun ..

Genede konuya temkinli yaklaşıp bu konuda görüşüne saygı duydugumuz insanlar ne demiş onada baktık ..

ben okudum çok fazla anlaşılır degildi ..
okumak isteyenler için sunuyorum ..

http://www.hayrettinkaraman.net/kitap/meseleler/0097.htm

Selamlar ...

İnanmıyorum yaaaaa ...
Bu sitedeki ilk mesajım bu benim ...
Yıllar önceydi kücüktüm henüz ...
Serender diye biri vardı ...
O çagırmıştı beni bu siteye ...
Daha dün gibi hatırlıyorum olayı şimdi ...
Vay beeee ...
Bak Max bu ilk hallerim işte ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5169
    • depo
« Yanıtla #39 : 10 Ağustos 2010, 11:47:24 ÖS 23 »
Alıntı
ozanca

Vay beeee ...
Bak Max bu ilk hallerim işte ...

:-X bak o zaman ne kadar şirinmişsin  O0
içindeki canavarı salmamışsın daha
bir de şimdiki haline bak  :P
ehh normaldir evrim sürecimiz devam ediyor kemalata mı erecez mahlukata mı erecez merak ediyorum :)

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #40 : 11 Ağustos 2010, 09:28:40 ÖÖ 09 »
Ramazannınız hayırlı ugurlu olsun ...
Ben hilal gözledim ama ne mumkun hava çok kapalı idi ...
Fekat Gazze ahalisi bugun oruca başladı ordan haber getirdim size ...
Netten edindigim bilgiye görede İran hariç diger tüm ülkeler ihtilafsız oruca başladı bu sene ...
İranınkide fıhkı bir mesele o yuzden normal ( onlarda bir kişi degil , halkın çogunlugunun hilali görmesi gerekir )
Bakalım bayrama nasıl olacak ...
Selamlar ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5169
    • depo
'Diyanet'in oruç hesabı yanlış'
« Yanıtla #41 : 12 Ağustos 2010, 11:40:20 ÖS 23 »

'Diyanet'in oruç hesabı yanlış'

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, oruç vakitlerinin yanlış uygulandığını ileri sürdü.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, oruç vakitlerinin yanlış uygulandığını ileri sürdü.

Diyanet'in hesaplamasının hatalı olduğunu öne süren Bayındır, bu nedenle imsağın 1 saati bulacak şekilde erken yapıldığını savundu.

İmsak vaktinin Osmanlı'dan bu yana yanlış hesaplandığını savunan Bayındır, iddialarını Bakara Suresi'nde geçen, "Şafağın kara çizgisi ak çizgisinden sizce tam seçilinceye kadar yiyin-için" ayetine dayandırdı.

'41 dakika fark vardı'

Oruç tutma zamanını kendi hesaplamalarına göre yaptığını anlatan Bayındır, şunları söyledi: En son gözlemimi 5 Eylül 2009'da Balıkesir Havran'da yaptım. Havran'da o gün imsak 05.46'da oldu. Takvim'deki imsak da 05.05'i gösteriyordu. Arada 41 dakika fark vardı. Bu sebeple 1982'den beri hiçbir zaman takvimlere uyarak oruca başlamadım.

İşte hocanın imsak hesabı

Bayındır'a göre, imsak vakti şöyle hesaplanmalı: Sabahleyin doğuda, aydınlığın ufuk çizgisi boyunca uzamaya başladığı saatte gözlemci ile ufuk arasındaki kara parçası siyah bir hat gibi olur. Gökyüzü aydınlanmaya başladığı için ufuk çizgisi net olarak gözükür. Oruç tutacak kişi bu saatten itibaren yemeyi içmeyi bırakmak zorundadır.

KAYNAK

*

Çevrimdışı TaLiA

• *
  • 3019
Ramazan Bayramı yarın mı Cuma mı?
« Yanıtla #42 : 08 Eylül 2010, 09:36:19 ÖS 21 »

İ.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Kurulu eski Başkanı ve  Süleymaniye Vakfı – Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, Türkiye'nin hesaplarının gerek ilmi, gerekse bilimsel açıdan doğru olduğunu belirterek, Ramazan bayramı'nın yarın kutlanacağını belirtti.

"Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda Kur’an’ın gösterdiği yönde doğru bir uygulama yapmaktadır. Kur’ân, namaz vakitleri konusunda gözlemi emrederken kameri takvim konusunu bilim adamları heyetince yapılacak hesaplara bırakmaktadır.

Allah Teâlâ şöyle buyurur: Ay ve güneş, bir hesaba göre hareket eder. (Rahman 55/5) Güneşi aydınlık kaynağı, ayı da ışık yansıtıcısı yapan odur. Yılların sayısını ve hesabı bilesiniz diye ay için evreler belirlemiştir. Allah bunları, doğruları gösterir biçimde yaratmıştır. O bu âyetleri, bilen bir topluluk için ayrıntılı olarak açıklamaktadır. (Yunus 10/5)" diyen Bayındır, peygamberimiz zamanında bu hesabı yapabilecek bilim adamları olmadığı için Hz. Muhammed'in  tek çare olarak şöyle buyurduğunu belirtti “Biz ümmî bir toplumuz; hesabı ve yazıyı bilmiyoruz. Şunu biliriz ki ay, ya 29 veya 30 gündür”...  “Hilâli (Ramazan hilâlini) görünce oruca başlayınız, hilâli (Şevval hilâlini) görünce bayram ediniz. Hava bulutlu olursa içinde bulunduğunuz ayı otuza tamamlayınız.”

"Çağımızda ay ve güneşin hareketlerini hesaplayacak ilim adamları yeterince vardır" diyen Bayındır. yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

"Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önderliğinde 1978’de yapılan Uluslararası Ru’yet-i Hilal Konferansında doğru prensipler tespit edilmiştir. O günden sonra, hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini esas alan takvimler, astronomlar ve din bilginlerinin birlikte yaptıkları çalışmalarla hazırlanmaktadır.

Bu yıl, Ramazan bayramının girdiğinin işareti olan Şevval hilali,l 8 Eylül 2010 günü, Güney Amerika’da Rio do Jenerio’da Türkiye saatiyle yaklaşık 23.40’da çıplak gözle görülebilecektir.

Konu ile ilgili teknik bilgiler şöyledir:

Rio do Jenerio

Enlem 22 derece 54 dakika

Boylam 43 derece batı.

Elogasyon açısı 7.8 derece.

Güneş ufkun 5 derece üstünde.

(Bu bilgiler İstanbul Üniversitesi Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan ÖKTEN’den alınmıştır.)

Hiçbir ayette hilalin gözlemlenmesi emredilmemiştir. Tam tersi “bilen bir topluluk tarafından hesaplama yapılarak tespit edilmesi gereği” üzerinde durulmuştur. Böyle bir heyetin bulunmadığı dönemde Peygamber efendimizin tek çare olarak uyguladığı, hilalin çıplak gözle görülmesini, prensip edinip uygulamaya devam etmek, kabul edilebilir bir durum değildir.

Zaten yılların sayısı ve ay hesabı evrenseldir; dünyanın bir yerinde Şevval ayının 1’i, bir başka yerinde Ramazan’ın 30’u olamaz"

Haber 7

*

Çevrimdışı imam hüseyin

• *
  • 601
  • MALAZGİRT
    • http://www.adilmedya.com
Ynt: Ramazan Bayramı yarın mı Cuma mı?
« Yanıtla #43 : 08 Eylül 2010, 10:11:03 ÖS 22 »
Haber Merkezi / TİMETURK

İslam ülkeleri cuma bayram yapacak

Müslüman ülkelerin çoğu Ramazan bayramına cuma günü başlıyor. Bir kısım İslam ülkeleri ise Perşembe (yarın) Ramazan bayramına başlayacağını duyurdu.

Bu akşam (Çarşamba) hilali görmemelerinden dolayı Ramazan ayını 30'a tamamlayacaklarını ilan eden İslam ülkeleri, Cuma gününü Ramazan ilk günü olarak ilan etti.

Cuma günü Ramazan Bayramına başlayacaklarını duyuran İslam ülkeleri şunlar; Mısır, Ürdün, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İran, Cezayir, Sudan, Filistin, Suriye, Tunus, Endonezya, Malezya, Katar ve Bahreyn.

Brezilya, İtalya ve Kanada'daki Müslümanların da cuma gününü Ramazan bayramının ilk günü olarak ilan ettikleri belirtildi.

Perşembe günü bayram kutlayacak ülkeler

Türkiye, Rusya, Ukrayna, Kosova, Makedonya, Sırbistan ve Bosna Hersek ise yarın (Perşembe) günü Ramazan bayramına başlıyor.

Perşembe günü (Yarın) Ramazan bayramını kutlayacak olan Müslüman ülkelerin, Rü'yeti Hilale göre değil takvim hesabına göre bayrama başlayacakları vurgulandı.

Arap ülkelerinden Libya sadece yarın bayram yapacaklarını ilan etti.

Pakistan'da Bayram cumartesi günü

Pakistan'ın ise Ramazan ayına bir gün geç başlamasından dolayı Cumartesi günü Ramazan Bayramına başlayacağı bildirildi.
Heyhat Minez-Zilleh! (Zillete boyun eğmeyiz)
(İmam Hüseyin)

Ynt: Ramazan Bayramı yarın mı Cuma mı?
« Yanıtla #44 : 08 Eylül 2010, 10:19:08 ÖS 22 »
Hilalin görünmediği bayramın cuma günü olacağı haberi geldi.
Allah katında din İslam'dır. (Âl-i İmran - 19)