Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt

• 30 Cevap
  • 22312 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #15 : 01 Ağustos 2012, 03:35:30 ÖS 15 »
 Sahur ve Vakti - Soru Cevap - Mustafa İslamoğlu

http://youtu.be/0VN-9vl34Ok
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

« Yanıtla #16 : 02 Ağustos 2012, 08:00:14 ÖÖ 08 »
sevdigim ve kendisinden istifade ettigim mustafa hocam´in ve ona tabi olanlarin tercihidir hem  mukallidin mezhebi yoktur onun mezhebi bagli oldugu kisidir..

slm.

*

Çevrimdışı Leyl

• **
  • 169
    • Kabak Çiçeği
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıtına Yanıt
« Yanıtla #17 : 04 Ağustos 2012, 12:52:34 ÖÖ 00 »
diyanetin mollalari  kesin bu bilgilere sahiptir ancak göbekten mahkum olduklari devlet aciklamalarina izin vermez o nedenle kim dedi ne zaman dedi hatirlamiyorum lakin "saray mollasi" benzetmesi cuk oturuyor..

toplumun ezberlerini bozmayan,rahatsiz etmeyen diyanetin "tapinak" sovalyelerine tabi olanlar kuran vadisinden uzaklasir cekilen eziyet de cabasi:)

Aynen katılıyorum.

''İçiniz rahat olsun ,aritmetik hesaplar ortada bu neyin endişesin'' 'den öte artık diyanetten yetkili  birilerinin A.Bayındır'ı ya da onun gibi düşünenleri muhatap alması lazım.Delillerim var diyen bir Alim'e ,bu da benim delillerim demek bu kadar zor olmamalı.

Hoş adam senelerdir aynı şeyleri söylüyor,diyanette her sene bir önceki seneye benzer bir yazı yayınlıyor ve ramazan bitince konu tekrar bir sonra ki seneye kadar zaman aşımına uğruyor.

Oruç süresinden ziyade namaz vakti konusu çok önemli ,üstünde durulabilir inşaallah.

“Dini bir konuda ilim gücü yerine devlet gücüne dayanarak insanların üstünde baskı kurmaya çalışan bir kurum ve kuruluş olmamalıdır. Çünkü böyle kurumlar, yanlışların tartışılmasını engellemekte ve doğru gibi algılanmasına yol açmaktadır.’’

Prof.Dr.Abdulaziz BAYINDIR...
Adil Şahitler olarak Allah için Hakkı ayakta tutun. Maide 8

*

Çevrimdışı Müslüman

• 511
  • Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.
« Yanıtla #18 : 04 Ağustos 2012, 12:22:54 ÖS 12 »
Ben bu meselenin neden bu kadar anlaşılmaz olduğunu anlamıyorum. Halbuki Allah'ın sözleri ile Rasulün sünneti gayet açık ve net.

Bütün hadislerin ortak mesajı şudur;

"Yiyin, için, yüksek ışık uzun fecr sizi huzursuz etmesin, (sahurdan geri durmayın), kızıllık size gözükünceye kadar yiyin ve için"

keza Zemahşeri der ki;

"Beyaz ip ufka yatay olarak uzanan ikinci şafağın başlangıç anıdır. Şafakta ortaya çıkan bu aydınlık ufka paralel uzanmış bir ip gibidir. Siyah ip ise bu şafakla birlikte ufukta görünen gecenin alaca karanlığıdır; bu alaca karanlık da adeta bir ip gibi uzanmıştır."

Mesele bu kadar basit. İşte ikinci fecrin tespitini kolaylaştıracak görüntü (fecr-i sadık) ;

Ayrıca d(h)iyanet işleri imsak vaktini belirlerken "gözle görülemeyen" sadece teknik aletlerin tespit edebileceği "ilk ışık" vaktine göre ayarlıyor. Geçenlerde bu ölçümleri yapan kurumumun, ismini unuttum Prof'ü açıkladı. Bu ölçüm bizi bağlamıyor kardeşler, bizim ölçümüz Kuran ve Sünnete belirtilen kriterlerdir.

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
    • FECR
« Yanıtla #19 : 04 Ağustos 2012, 12:41:00 ÖS 12 »
Ben bu meselenin neden bu kadar anlaşılmaz olduğunu anlamıyorum. Halbuki Allah'ın sözleri ile Rasulün sünneti gayet açık ve net.

Bütün hadislerin ortak mesajı şudur;

"Yiyin, için, yüksek ışık uzun fecr sizi huzursuz etmesin, (sahurdan geri durmayın), kızıllık size gözükünceye kadar yiyin ve için"

keza Zemahşeri der ki;

"Beyaz ip ufka yatay olarak uzanan ikinci şafağın başlangıç anıdır. Şafakta ortaya çıkan bu aydınlık ufka paralel uzanmış bir ip gibidir. Siyah ip ise bu şafakla birlikte ufukta görünen gecenin alaca karanlığıdır; bu alaca karanlık da adeta bir ip gibi uzanmıştır."

Mesele bu kadar basit. İşte ikinci fecrin tespitini kolaylaştıracak görüntü (fecr-i sadık) ;

Ayrıca d(h)iyanet işleri imsak vaktini belirlerken "gözle görülemeyen" sadece teknik aletlerin tespit edebileceği "ilk ışık" vaktine göre ayarlıyor. Geçenlerde bu ölçümleri yapan kurumumun, ismini unuttum Prof'ü açıkladı. Bu ölçüm bizi bağlamıyor kardeşler, bizim ölçümüz Kuran ve Sünnete belirtilen kriterlerdir.

Abdülaziz Bayındır'ın yayınladığı bu görüntü beni tatmin etmedi.

Alıntı
Ayette kızıllık ifadesi geçmiyor. Bayındır'ın yayınladığı görüntü de apaçık kızıllık görünüyor. Kızıllık çıkmadan önceki beyazlık FECR olması lazım.
Ayrıca Abdülaziz Bayındır'ın imsakiyesine göre sabah namazının vaktini 40-45 dk olarak yayınlamış. Halbuki hadis rivayetlerine baktığımızda Allah Rasulu sabah namazı kıraatında bir rekatte  40-100 arasında ayet okumuştur. Uzun sureleri okurdu. Sabah namazı için 40-45 dk. ile sınırlandırılmak gerekmez.

Diyanetin görüşünün doğru olduğunu savunmuyorum ama Bayındır'ın görüşü de bir uç gibi gördüm. Bu yüzden diyanetin söylediği imsak vaktinden 25-30 dk. sonra sabah namazını kılmaya çalışıyorum.

Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıtına Yanıt
« Yanıtla #20 : 04 Ağustos 2012, 01:34:26 ÖS 13 »
hüseyin atay hoca "kuran arastirmalari" kitabinda özetle,"günes dogar oruc baslar,günes batar oruc biter" der..

bosnali müslüman arkadasimdan dinlemistim, dedesi oruca günes ile baslar günes ile sonlandirirmis..

armutun sapi üzümün cöpü tarzinda teferruata dönük teorik  atismalarla ugrasmaktansa  asirlik piraksis arastirilsa buna benzer uygulamalarin varligi ortaya cikarilir..

diyanetin mollalari  kesin bu bilgilere sahiptir ancak göbekten mahkum olduklari devlet aciklamalarina izin vermez o nedenle kim dedi ne zaman dedi hatirlamiyorum lakin "saray mollasi" benzetmesi cuk oturuyor..

toplumun ezberlerini bozmayan,rahatsiz etmeyen diyanetin "tapinak" sovalyelerine tabi olanlar kuran vadisinden uzaklasir cekilen eziyet de cabasi:)

slm.

ES SELAMU ALEYKUM

SAYIN EBUBEKİR

İFADELERİNİZ  İSTİHZA İÇERMEKTE.  DİYANET BÜNYESİNDEKİ ELEMANLARLA MENFİ BENZETME YOLUYLA ALAY ETMİŞSİNİZ. BUNU DA SANKİ TOPYEKÛN YAPMIŞSINIZ.HATTA '' TAPINAK ŞÖVALYELERİ'' HAKARET OLARAK DAHİ ADDEDİLEBİLİR. YANİ ,ÖRNEĞİN YAKINDAN TANIMA VE DÖRT BEŞ SOHBETİNDE BULUNMA FIRSATI BULDUĞUM , YUMUŞAK KALPLİ , GÖZÜ YAŞLI , DEĞERLİ ALİM DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU BAŞKANI'' PRF DR RAŞİT KÜÇÜK HOCA'' VE '' TAPINAK ŞÖVALYESİ '' ! GERÇEKTEN ÇOK İÇ ACITICI , ÜZÜCÜ VE İNSAF !

BELKİ BİLİRSİNİZ KURAN'DA BELİRTİLEN ALAYCI İNSANLAR ''KAFİRLER VE MÜŞRİKLER ''. DEN İBARETTİR.. MÜSLÜMAN KİŞİ KAFİRE BENZEMEZ , SİTEM EDER , UYARIR ,KARŞİ ÇIKAR , ELEŞTİRİR,KINAR , PROTESTO ÇEKER AMA ASLA '' ALAY ETMEZ ''.  HEMEN BELİRTEYİM SİZİ ASLA TEKFİR ETMİYORUM , HADDİME DE DÜŞMEZ. DEHŞETENGİZ BİR ŞEKİLDE ÖNÜNE GELENİ TEKFİR EDEN, HATTA TEKFİR ETMEYENİ DE TEKFİR EDEN '' ÇAĞDAŞ HARİCİLER'' DEN OLMAKTAN/ONLARLA KARIŞTIRILMAKTAN  ALLAH (CC)'NA SIĞINIRIM. SADECE CİDDİ VEBÂL ALDIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM.

BİR DE BELLİ BELİRSİZ BİR ''ÇİFTE STANDART'' INIZ MEVCUT . BAKINIZ MUSTAFA İSLÂMOĞLU HOCA,  BOSNALI ARKADAŞINIZIN DEDESİ YERİNE ''TAPINAK ŞOVALYELERİ''NE UYMAKTA VE  SİZE GÖRE KURAN VADİSİNDEN  UZAKLAŞMAYI TERCİH ETMİŞ VE SİZ  - SEVDİĞİNİZ MUSTAFA İSLÂMOĞLU HOCA SÖZKONUSU OLUNCA - BİR ÖNCEKİ MESAJINIZ AKSİNE İKİNCİ MESAJINIZDA  '' KISACA GEÇİŞTİRMİŞSİNİZ ''.

BİZ MÜSLÜMANLAR MAALESEF , BİRBİRİMİZİ KARALAMAYI , ALAY ETMEYİ , HAKİR GÖRMEYİ , AŞAĞILAMAYI , ÇEKİŞTİRMEYİ , GIYBET YAPMAYI VS  ADET HALİNE GETİRMİŞİZ. ÜSTÜNE ÜSTLÜK BUNU CEMAAT , GURUP VS BAZINDA  TOPYEKÛN YAPMAKTAN HİÇ ÇEKİNMİYORUZ. DİLİMİZİN KEMİĞİ YOK !! KUL HAKKINA GİRER MİYİZ ? HEDEFLEDİĞİMİZ YÜZBİNLERCE İNSAN İÇİNDEN BELKİ ON BİN TANESİNDEN ALLAH (CC)'NUN RAZI OLABİLECEĞİNİ  AMA  BELKİ DE '' SÜTTEN ÇIKMIŞ AKKAŞIK  BİZLER '' DEN RAZI OLMAYACAĞINI HİÇ Mİ HİÇ DÜŞÜNMEYİZ ! İŞTE BU YÜZDEN DE BİRLİĞİMİZ GİTMİŞ , BÖLÜNMÜŞÜZ ;PARÇALANMIŞIZ , HİZİP VE FIRKALARA AYRILARAK KAFİRLERİN OYUNCAĞI OLMUŞUZ MAALESEF.

AŞAĞIDAKİ AYET-İ KERİMEYİ  ÖNCE ŞAHSIMIN VE SONRASINDA HEPİMİZİN TEFEKKÜRÜ VE AMELİ İÇİN HATIRLATIYORUM.

HUCURAT SURESİ 11 :

Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinizi (kötü) lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir namdır! Kim de tövbe etmezse, işte onlar zâlimlerin ta kendileridir.

ALLAH (CC)'NA EMANET OLUNUZ.

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri

*

Çevrimdışı Leyl

• **
  • 169
    • Kabak Çiçeği
« Yanıtla #21 : 04 Ağustos 2012, 11:30:54 ÖS 23 »
Ve aleyküm selam

UFKUN ALT TARAFINDA şöyle ENLEMESİNE KALIN bir KIRMIZI ÇİZGİ KORİDORU OLUŞUYOR.
 O kırmızı çizgi UFKU YARIYOR.
 FECR kelimesinin anlamı bu.
 Peki, bu fecir olduğu zaman, ORUCA BAŞLAYACAK MIYIZ?
 “SİZE GÖRE, beyaz çizgi NET bir şekilde ORTAYA ÇI
KINCAYA KADAR.” diyor. (BAKARA 187)
 Ufku enlemesine yaran KIRMIZILIKTIR diyor.
 KIZILLIKTIR.
Ama o kızıllıkla da değil O kızıllığın üzerinde BİR BEYAZLIK OLUŞTUĞU ZAMAN, BİR BEYAZ KUŞAK OLUŞTUĞU ZAMAN, o da, onun üzerinde ikinci bir hat şeklinde altta zaten siyah bir hat oluşmuş oluyor o anda.
 İşte bu ayet (BAKARA 187) onu söylüyor.

diyor A.Bayındır.Fecr'i ufku enlemesine yaran kızıllık olarak tanımlıyor anladığım kadarıyla.Çıplak gözle rasata çıkmak  biraz uzmanlık işi.Ancak diyanetin uygulamasıda neredeyse teheccüd vaktine tegabül ediyor.Ve Fecr kardeşin bahsettiği 40-45 dk. sonra kılma sınırlandırması bana da doğru gelmiyor.30 dk. sonra da ben kılıyorum.Allahu alem!
Adil Şahitler olarak Allah için Hakkı ayakta tutun. Maide 8

« Yanıtla #22 : 04 Ağustos 2012, 11:41:11 ÖS 23 »
Fecr vaktini anlamak biraz bilgi ve pratik işi. Yani akşam vaktinin girdiğini, fecr vakti geldiğini anlayabilmek için güneş ve ayla epey bir haşır-neşir olmak lazım. Hava şartlarının uygun olması lazım vs.
Fecr Abinin düşüncesini mutedil buluyorum. Biz diyanetten 25-30 dakika sonra imsak yapıp namaz kılıyoruz. Allah-u Alem.

www.enginnoyan.com sitesinde fecr vakti ile ilgili bir video çekimi var "Videolar" bölümünde. Bir bakılabilir.

Bu konudaki tartışmaların her sene tekrarlanması vs  ümmetin diğer problemlerini düşününce üzüyor beni.

Rabbim bizi sırat-ı mustakimine iletsin, ilimsiz bir toplumun uygulayıp asr-ı saadeti yaşadığı bu dini bize de onlar gibi yaşatsın. Amin.

Hayırlı, bereketli, Kur'an'lı, ümmetin dertleriyle hemhal olduğumuz bir Ramazan niyaz ediyorum Allah'tan.
Allah katında din İslam'dır. (Âl-i İmran - 19)

« Yanıtla #23 : 05 Ağustos 2012, 12:11:52 ÖÖ 00 »
Selamun Aleykum,
Dün gece Karadeniz TV de A.Bayındır, Star TV  de ise ismini hatırlayamadığım bir profesör vardı.Her iki profesör de imsak vakti ve Fecr konusu ile ilgili konuştular.Diyanette yetkili olan profesör imsak vaktinin belirlenmesinde birkaç metod kullanılabileceğini, hem diyanetin  hem de A.Bayındr ın metodlarının doğru olduğunu söyledi !!  Ona göre amellerde niyet önemli olduğundan diyanete uyan müslümanların  namazlarına bir halel gelmezmiş...

A.Bayındır ın imsakiyesinde belirlenen sabah namazı vakti bana da kısa geldi...Ben bu vaktin yaklaşık bir saat olduğunu bilirdim...

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
    • FECR
« Yanıtla #24 : 05 Ağustos 2012, 10:21:31 ÖÖ 10 »
Alparslan Kuytul'dan İmsak Vakti Yorumu

Bazı hocalar var, bir gün daha biz bunların ağızlarından mevcut ideolojilere, mevcut sistemlere aykırı bir laf duymadık. Rejimlere, sistemlere, ideolojilere, laikliğe, demokrasiye(mesela) bir muhalefet ağızlarından duymadık, bir gün Müslümanların topraklarında içki fabrikaları olamaz, faizli banka olamaz, zina evleri olamaz dediklerini duymadık ağızlarından. Ne bir cemaate katılırlar ne de kendileri yaparlar, hiç bir faaliyetleri de yok ne hikmete bu meselelere gelince bunlar bir muhalif, bir muhalif...' sözleriyle sitem eden Alparslan Kuytul 'başka konularda muhalefet edelim, bunda değil' diyerek konuşmasını bitirdi.

http://youtu.be/OVx79WtfxB8

*

Çevrimdışı serender

• *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
« Yanıtla #25 : 06 Ağustos 2012, 03:35:08 ÖÖ 03 »
Alparslan Kuytul Hocaya katılmıyorum.

Neden?

Abdülaziz Bayındır Hocayı uzun zamandır takip ediyorum. O sırtını diyanete vermemiş diyanetden istifa etmiştir. Her yiğidin bir yoğurt yiyiş tarzı vardır. Abdülaziz Hocada kendi alanı çercevesinde (İslam Hukuku) nerde ve ne zaman bir yanlış gördü ise çekinmeden ifade etmiştir. Bu sadece sahur vaktiyle alakalı değildir zaten. Sadece sahurla alakalı olmadığına ben şahidim.

"Bazı hocalar var bir gün bunların ağzından bir muhalefet duymadık.... vs... vs.." ifadesini söyleyebilmek için onu takip ediyor olmak lazımdır.
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

« Yanıtla #26 : 06 Ağustos 2012, 08:21:29 ÖÖ 08 »
ve aleykum selam Elemin kardes,

siz de böyle bir algi olusmasina üzüldüm halbuse istisna kaideyi bozmaz..

kuran,
genelde tüm elcilerin (mesaj) özelde mekkeli EL EMIN´in mesajina karsi mücadele eden,orantisiz güc kullanmaktan cekinmeyen tipolojilerden bahseder kinar,tehdit eder (vs.)..

mesela,

firavun:..........................................zorba rejimi
karun:............................................ekonomik sömürüyü
haman:...........................................bürokratik vesayeti
bel´am:..........................................tagut ile halk arasinda köprü vazifesi gören din ve ilim adamlarini
sihirbazlar:.......................................halkin gözünü boyayan rejim propagandistlerini

temsil ederler..

konumuz din adamlari yani bel´am olduguna göre isterseniz olaya birde bu acidan bakip degerlendirin bu arada her din/ideoloji benzerleriyle (dine karsi din) yozlastirildigini aklinizda tutun..

bir kisiyi hem sever hem de elestiririz bundan bir düsmanlik cikarmak dogru degil malum el emin der ki,zalim yada mazlum kardesinize yardim edin bunun anlami zulme meyledenin zulme engel olmaktir..

hem
asil olan insanlari kusurlariyla kabullenebilmektir aksi bir anlayis dogmadir,putperestliktir ki elcilerin gönderilis amaci atalarin bir dedigini iki etmeyen dogam ve putperestlige karsi toplumlari irsad idi yoksa el emin´in icine dogdugu ve görevlediridigi toplum dinsiz/ateist bir toplum degildi..

dün de bugün de mesaja en muhalif kesimin "din adami" olmasi bir fikir verebilir..

**

"...Onlara
-o kimsenin (bel’am) haberini de oku ki
-biz kendisine ayetlerimizi vermiştik de
-O bunları kötüye kullanmış
-şeytan da onu arkasına takmış ve aldatmış ve böylece azıp sapanlardan olmuştu

-Eğer dileseydik
-o kimseyi bu ilimle yükseltir ve şereflendirirdik
-Fakat o  Arza saplandı ve nefs-ü hevasına kapıldı

-İşte onun misali o köpeğin haline benzer ki
-eğer üzerine varırsa dilini sarkıtıp solur veya kendi haline bıraksan da yine dilini uzatıp solur

-İşte
-ayetlerimizi yalanlayan ve yanlış sayanların hali böyledir.
-Sen
-bu kıssayı onlara anlat
-Olur ki gereği gibi düşünür....." (araf/175-176)

slm.

*

Çevrimdışı Müslüman

• 511
  • Allah c.c kelamını kul kelamı ile eşitlemeyin.
« Yanıtla #27 : 06 Ağustos 2012, 10:40:37 ÖÖ 10 »
Alparslan Kuytul'dan İmsak Vakti Yorumu

Bazı hocalar var, bir gün daha biz bunların ağızlarından mevcut ideolojilere, mevcut sistemlere aykırı bir laf duymadık. Rejimlere, sistemlere, ideolojilere, laikliğe, demokrasiye(mesela) bir muhalefet ağızlarından duymadık, bir gün Müslümanların topraklarında içki fabrikaları olamaz, faizli banka olamaz, zina evleri olamaz dediklerini duymadık ağızlarından. Ne bir cemaate katılırlar ne de kendileri yaparlar, hiç bir faaliyetleri de yok ne hikmete bu meselelere gelince bunlar bir muhalif, bir muhalif...' sözleriyle sitem eden Alparslan Kuytul 'başka konularda muhalefet edelim, bunda değil' diyerek konuşmasını bitirdi.

Konu dışı

Evet sözde bazı hocalardan sisteme, rejimlere, ideolojilere, laikliğe, demokrasiye aykırı sözler duyamıyoruz, duymadık ve de duyamayacağız maalesef...doğrudur. Ancak kula kulluğa dayalı tüm beşeri sistemleri eleştiren Kuytul ne hikmetse söz konusu bunları meşrulaştırma anlamına gelen "oy/seçim" meselesine gelince "iyi niyetle oy verilebilir" diyebiliyor.

Temelde ne fark var? Her ikiniz de aynı taraftasınız.

« Yanıtla #28 : 06 Ağustos 2012, 12:33:35 ÖS 12 »

SELAMUN ALEYKUM

EBUBEKİR KARDEŞ

İLGİNİZ , ZAHMETİNİZ VE ÜSLÛBUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

MEZKÛR MESAJIMA CEVABINIZ VE/VEYA TEPKİNİZ BENİ  TATMİN ETMEDİ.
( Kİ ZATEN BÖYLE BİR  MECBURİYETİNİZ DE YOK ) .

ORTAK BİR NOKTAYA VARAMIYACAĞIMIZ APAÇIK ORTADA.

ZİRA BAKIŞ AÇILARI, FREKANSLAR,YORUMLAR , DEĞER YARGILARI,
 VS  GERÇEKTEN ÇOK FARKLI.  LÂKİN BU BİR VAKIA , ŞAŞILACAK BİR ŞEY YOK.
ÖNCEKİ MESAJIMDA DA  BELİRTTİĞİM ÜZERE  BİZ MÜSLÜMANLAR BİRBİRİMİZDEN
ÇOK  FARKLIYIZ  VE DOLAYISIYLA HEP AYRI TELLERDEN ÇALIYORUZ.

KONSEPTİMDE MÜNÂKAŞA YOK.

TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM / SAYGILAR.

ALLAH (CC) ‘NA EMANET OLUNUZ.

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri