Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt

 • 30 Cevap
 • 22314 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« : 26 Temmuz 2012, 10:42:38 ÖÖ 10 »
Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt

Süleymaniye Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır'ın gündeme getirdiği "Türkiye’de 70 dakika fazla oruç tutulduğu" iddiasına Diyanet İşleri Başkanlığı cevap verdi.Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

"Son günlerde basılı ve görsel medya organlarında imsak vakti etrafında başlayan tartışmaların ardından
halkımızın sorularını yoğunlukla Başkanlığımıza iletmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

1- Başkanlığımız ibadet vakitlerinin doğru bir şekilde belirlenmesi hususunda öteden beri gerekli titizlik ve hassasiyeti göstermektedir. Bu doğrultuda gerek halkımızdan gerekse ilim adamlarından gelen eleştiri, değerlendirme ve teklifleri de daima ciddiyetle ele almakta ve incelemektedir. Son zamanlarda özellikle imsak vakitlerine ilişkin olarak Başkanlığımız, başlıca iki tür eleştiriye muhatap olmaktadır:

a. İmsak vakitlerinden temkini kaldırarak imsaki vaktinden daha sonraya bıraktığı ve böylece imsak vakti girmiş olmasına rağmen insanların yemeye içmeye devam etmelerine yol açarak oruçlarını tehlikeye attığı,

b. İmsaki vaktinden öne alarak insanları daha vakit varken bir saat öncesinden oruca başlattığı ve sabah namazını vaktinden önce kılmalarına yol açtığı ve böylece namazlarının batıl hale gelmesine sebebiyet erdiği,

2- Diyanet İşleri Başkanlığı, imsak ve yatsı vakitleri ile ilgili hesaplarının yerindeliğini ölçmek ve muhatap
olduğu iddiaların doğruluk derecesini tespit etmek üzere geçen yıl Ramazan ayının hemen akabinde yatsı ve sabah vakitlerinin tespitine yönelik yeni bir gözlem çalışması yapmaya karar vermiştir. Bu karar çerçevesinde Ankara Üniversitesi ile bir protokol imzalamıştır.

2011 yılı Eylül ayında başlatılan proje, Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr.
Sacit Özdemir'in başkanlığında bir gözlem heyeti tarafından yürütülmüştür. Gözlemler hem gelişmiş astronomik aletler, hem de göz ile (denek gözlemcilerle) olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu proje devam etmektedir. Ancak şu ana kadar ulaşılan sonuçları şöyle özetlemek mümkündür;

a. Hata payları da göz önünde bulundurularak değerlendirildiğinde aletle yapılan gözlemlerden kabaca elde edilen sonuçlar, Başkanlığımız takvimlerinde verilen akşam/yatsı ve imsak/sabah vakitleriyle örtüşmektedir.

b. Gözlem yeri, şehir ışıklarının yansıması, havanın berraklık durumu, gözlemci denek sayısı, insan gözü ile aletin algılama gücü farkı vb. etkenlerden kaynaklandığı düşünülen sebeplerle gözle yapılan gözlemler ile Başkanlığımız takviminde verilen akşam/yatsı ve imsak/sabah vakitleri arasında bir miktar farlılıklar izlenmiştir. Ancak bu farklılıklar büyük ölçüde temkin payları kapsamında değerlendirilebilecek niteliktedir.

3- Başkanlığımızın imsak vaktini belirlerken güneşin 18 derece ufka yaklaşmasını esas alan ölçüsü, bütün İslam dünyasında imsak vakitlerinin belirlenmesinde esas alınan en düşük derecedir. Bazı İslam ülkeleri ve Müslüman topluluklar daha ihtiyatlı hareket etmek için güneşin 19 derece ufka yaklaşmasını esas almaktadırlar. İslam dünyasında imsak vakitlerinin belirlenmesinde 18 dereceden daha düşük bir ölçüyü esas alan herhangi bir ülke bulunmamaktadır.

Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'deki uygulama da böyledir. Ancak yaz aylarında yatsı ve imsak vakitlerinin oluşmadığı ileri enlemler bunun dışındadır. Öteden beri İslam astronom ve muvakkitleri de imsak vaktini belirlerken en az 18 dereceyi esas almışlardır. Bu vakit, -ilk anda çıplak gözle fark edilemese dahi- sabah şafağının başlama vaktidir. Diğer taraftan dört mezhebin de dâhil olduğu İslam âlimlerinin büyük bir çoğunluğuna göre yatsı vakti ile sabah namazı/imsak vakti arasında mühmel bir vakit yoktur. Yatsı vakti çıkar çıkmaz sabah namazı vakti girer. Dolayısıyla imsakin sabah tanının bilimsel olarak başlangıç vaktinden daha sonraya bırakılması, yatsı namazı vaktinin sonu konusunda başka tereddütler ortaya koyacaktır. Netice itibariyle bu saatten sonra kılınan sabah namazı ve başlanan oruçlara ilişkin olarak herhangi bir tereddüt uyandırılması doğru değildir.

4- Halkımız, Başkanlığımızın büyük bir hassasiyetle üzerinde durduğu namaz vakitleri konusunda hiçbir tereddüt yaşamadan ibadetlerini gönül huzuru içerisinde yapmaya devam edebilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2012, 10:44:49 ÖÖ 10 »
Diyanetin açıklaması bence yetersiz kalmış. Açıklamada Bakara-187.ayet ile hiç bir açıklama yapılmamış, Ayetteki beyaz iplik -siyah iplik konusu , bu konudaki Asrı Saadetteki uygulamalar nasıl olmuş, Gece(leyl) ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor, Fecri sadık ne zaman başlıyor? fecri kazib ne zaman başlıyor? Bu sorulara cevap verilmesi lazımdı. Tatminkar bir açıklama olmamış. Diyanetin açıklamasının yanlışlığını ya da doğruluğunu söylemiyorum . Sadece açıklamaların yetersiz kaldığını söylüyorum. Tatminkar açıklamalar yapılmadan ve görsel malzemeler ile desteklenmeden yapılan açıklamalar yüzünden gerek imsak vakti gerekse sabah namazı vakti gerekse iftar vakti tartışmaları Ramazan aylarının klasik tartışmaları haline gelmekten kurtulamaz. Müslümanlar bu kadar mı aciz durumdalar? İbadetlerimizin vaktini bile tayinde ihtilaf yaşıyoruz maalesef.
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı serender

 • *
 • 4811
 • Dosdoğru ol!
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #2 : 26 Temmuz 2012, 12:35:26 ÖS 12 »
Metindeki mantık dini kaynaktan(Vahiy-sünnet) ziyade kültürel dayanaklara dayanıyor. Kültürler zamanın değişmesiyle teknolojinin de değişeceğini ve hayatın farklılaşacağını doğrular. Kendi mantık çerçevesin de bakacaksak adamlar haklı!

Abdülaziz Hoca tartışmaya yanlış yerden başladığı için sonuca ulaşamaz...
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı ozanca

 • *
 • 4676
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #3 : 26 Temmuz 2012, 02:35:46 ÖS 14 »
İnsaf yahu ..
Diyanet yaptığı açıklama ile "din dersi " vermiyor , sadece vakitlerle oynuyormusun sorusuna kurumsal olarak cevap vermiş ?
İlgili sorularınızı veyahut sorunlarınızı alo diyanet hattından öğrenebilirsiniz ...

Abdülaziz Hoca bana göre de doğru tespiti yapsada , "hadi gazeteciler gelin kız kulesinden ay güneş gözlemleyelim" tarzı medyatik çıkışı pek isabetli olmamıştır.
Trübinlere yönelik bir hamle olarak bende dahil çok kimsede iz bırakmıştır ki , artık yaşlanmadıkmı ünlü olmak için düşünmüyor değlim ...

Hasılı imsak vaktinin "en az" 30 dk erkene alındıgını düşünmekle birlikte , sana göre bana göre faslını sevmedigimden ve bunu azda olsa emek sarfederek değil, duyumlarla bulduğumdan mütevelli, sadece düşünce olarak kalması taraftarıyım ...

Sayın Serender de , alır kızlarını çıkartır takkeli dağın başına bakın kızlar işte işte fecri sadık , fecri kazib fecri ser diye izah eder ...
Ve derki bakmayın siz diyanete , kiyamete olay budur der ...
Yoksa Türkiyede otuz dakika önce sahur yapılıyor dan kimse Türk baharını beklemesin ...

Selamlarımla ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı serender

 • *
 • 4811
 • Dosdoğru ol!
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #4 : 26 Temmuz 2012, 10:30:45 ÖS 22 »
Ozanca Din bilim değildir.

Din hayattır . Ki peygamber kuru et yiyen bi kadının oğludur.İmsak vakitlerinin kurumsal olarak belirlemek de kimsenin haddi değildir. Yok kurumumuz filan üniversitenin filan profuyla filan türlü teknolojik gelişme........ Geçiniz...

Hiç camiye gitmemiş, hiç hac görmemiş hiç oruç tutmamış gibi konuşuyorlar. Dinin ruhundan garip kalmış diyanet!

Din hayattır, dağa başındaki nenemle şehirdeki ergene aynı anda hitabeder.. Teknoloji filanla ibadet ölçülemez.

Abdülaziz Hoca diyorki ; gözlem yaptım!

Diyanet diyorki, teknoloji kullandım- Diğer ülkelere uydum - 18 dereceyi dikkate aldım...

Bende Müslümanım az buçuk peygamberimi tanıyorum. Kuran okuyabiliyorum çok şükür.

Ve kıyaslıyorum;

-Gözlem yaptım diyenle peygamberimin ve kuranın dili aynı.

Teknoloji -Diğer ülkeler ve 18 dereceyi dinde bulamam. O din dili değil kültür dilidir!

Ozanca Zannın çoğundan sakınınız diye ayet var. Abdülaziz hoca hakkında seni su-i zanna düşmüş olmaktan dolayı uyarıyorum... Onun yaptığı kendisinin din konusunda kural koyucu olarak gören belamlara hadd bildirmektir!
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2012, 12:16:35 ÖÖ 00 »
diyanet ne yapmış, neyi ölçmüş biçmiş,hangi açıya ram olmuş,bayındır,demircan,kırbaşoğlu hoca ne demiş kulağımı kapattım,
sahur vakti girmiş mi diye,balkona çıktım ve  gözümü açtım baktım,
kuran'ı kerim de orucun Rabbi ne demiş diye,oruç ayetlerini  gönlüme,imanıma sundum,
birde fecr hocanın siteye astığı araştırmasını (Rabbim kendinden razı olsun,ecrini versin) okudumve bulunduğum mahalde saat 04.15 e kadar yiyip içebileceğim içime sindi.öyle de yapıyorum.
sabah namazını da 04.40 da kılıyorum Allah kabul etsin.

Not:Diyanetin maaşlı memurları müezzinler ramazandan bir gün önce sabah ezanını burada ,04.20 de okuyordu.hemen ertesi günü ne oldu da ezanı 03.35 de okumaya başladılar?
"Hasbunallah ve ni'me'l-vekil"

*

Çevrimdışı ozanca

 • *
 • 4676
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2012, 09:32:34 ÖÖ 09 »
Sevgili Serender din hayattır , hayatın sencesi bencesi olmaz ....
Yazıkki zamanında bu dinin mensupları gökyüzü ilmini dünyaya yayanlarda , şükürki olaya sizin gibi bakmamışlar ...
Güneşin ayın ve tüm kainatın bir düzen üzere yaratıldıgı ayetlerini okuyup , bu şaşmaz hesaba kafa yormuşlarda , insanların hayatı yaşanır olsun her ayette bir nimet bulsunlar diye ...
Hayırlısı , bilimsiz bir dini yaşamanızı temenni ederim ..
Abdulaziz hoca hakkında zan yapmıyorum , televizyonda kendim seyrettim tavırlarını , yüz ifadesini , cümlelerini gayet net hatırlıyorum ...
Gazetecileri çağırışı benim uydurmam değil yani ..
Hayırlısı ne diyelim ...

Ve sevgili Duaekseni , bulundugun meskun mahal umarım bir şehir değildir ...
Şehirde hiç bir şekilde balkondan çatıdan bayırdan gözlem yapılabilemez...
Ve Diyanetin maaşlı memurları ,ramazana özel yuzyılların gelenegi olan imsak vakti ezan okuma ameliyesini yaptıkları için kınanmamalıdırlar ....

Hürmetlerimle ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı serender

 • *
 • 4811
 • Dosdoğru ol!
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2012, 12:36:52 ÖS 12 »
Fesubhanellah!
Namaz vakitlerinin belirlenmesinden bahsediyoruz!

Dinin bilime olan ilişkisi dünyadaki ilk 10 girerek gösterilir asıl. Gecenin bi vakti bilmem hangi teknoloji ile oruca başlamamız işine yaramaz! Bilim murdardır demedim! Dikkat!

Gözlem yapmak ve 18 derece-diğer ülkeler -teknolojik aletler... Bu kıyaslama yetmez mi?

Abdülaziz hocayı bende dinledim. Eskidende dinlemiştim. Yüz ifadesinden gelin birlikte çekim yapalım demesinden popülist olduğu kanısına varmak bana zan geldi. Ve uyardım. Gerisi beni ilgilendirmez...

Selam ile...
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

*

Çevrimdışı Qani

 • ***
 • 496
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2012, 01:55:25 ÖS 13 »
kaç yıldır namaz ve imsak vakitlerinin modern bilimle ölçüldüğünü bilmiyorum.
ama sahura kalktığım yıllardan şunu hatırlıyorum: babam ve diğer ihtiyar heyeti "eskiden biz neredeyse güneşin ilk ışınlarını görene kadar yerdik" derlerdi.
bu modern bilim olayı bize çok geç geldiğine göre, diyanete kalırsa neredeyse bugune kadar hepsinin orucu falan yalan oluyor.

*

Çevrimdışı Rahmetli

 • *
 • 1056
Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıtına Yanıt
« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2012, 02:08:54 ÖS 14 »
Tehafütü tehafütü felasife gibi oldu başlık..  ;D
Abdülaziz Bayındır Hoca Diyanetin bu yanıtına çok canı sıkılmış olacak ki, Habertürk'te Hodri meydan diyerek, diyanet camiasını rahat koltuklarını terkedip ellerini taşın altına koymasını istemiş..


Qani kardeşimin söylediğine yakın sözleri yetmişüç yılında yetmiş yaşında vefat eden Babaannem'de söylemişti. Derdi ki "Biz çocukluğumuzda sabah namazına mukabeleye giderdik. Mukabele çıkışı (yani Sabah namazı çıkışı) caminin pınarından suyumuzu içer öyle niyetlenirdik." Bi an Musa Carullah'ın uzun günlerde oruç kitabında bahsettiği Hz.Ömer'in sabahın ilk ışıklarına yakın bir vakitte sahur yaptığına dair alıntıladığı rivayet aklıma geldi.

Allahu A'lem...

Bir dizeyi deforme ederek... Bu ümmet ömründe hiç çekmedi oruçtan çektiği kadar ya da oruç hiç çekmedi bu ümmetten çektiği kadar...
İyilik su gibidir, içmeyen ölür...

*

Çevrimdışı ozanca

 • *
 • 4676
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2012, 02:17:28 ÖS 14 »
Habertürk , hodri meydan ...
Ne diyelim sağlık olsun ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı ramiksan

 • mavikuş
 • *
 • 37
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #11 : 28 Temmuz 2012, 11:51:38 ÖS 23 »
selam. Abdülaziz hocadan niyetinden kuşku duyanlar aynı zamanda Ayetlerdende kuşku duyuyor olmuyorlarmı.Çünki ayetler apaçık ortada

Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #12 : 29 Temmuz 2012, 09:45:07 ÖÖ 09 »
ES SELAMU ALEYKUM

RABBİMİZ DEVASA GÖK CİSİMLERİNİ, GÜNEŞ VE AYI BİR HESABA GÖRE YARATTIĞINI BİLDİRMEKTE ( RAHMAN SURESİ 5 ) VE BU HESAP BUGÜN MODERN BİLİM TARAFINDAN KEŞFEDİLMİŞ VE TABİRİ CAİZSE SANTİMİNE/MİLİMİNE KADAR YAPILABİLMEKTE Kİ ŞAŞMAMASI , ALLAH (CC)'NUN SONSUZ GÜÇ VE KUDRETİNİ BİR KERE DAHA VE APAÇIK BEYAN EDİYOR.

ÖRNEĞİN İSPANYA'NIN SEVİLLE LİMANI'NA ( GİBRALTAR'DAN HEMEN SONRA OKYANUS KIYISI KANAL İÇEREN BİR LİMAN )BİR YÜK GEMİSİ GÖNDERECEK OLSANIZ, BUGUN BİR ACENTEYE BİR MESAJ CEKİP SEVİLLE- AGUSTOS SCALASINI İSTESENİZ SİZE DEĞİL AĞUSTOS 2012 MÜTEAKİP AYLARI DAHİ ÇEKEBİLİR. GELGİT NEDENIYLE HAZIRLANAN  BU DETAYLI SCALADA İLGİLİ AYIN HERGUNUNUN DEĞİŞİK SAATLERİNDEKİ ( GÜN BAŞINA 5-6 ÖLÇÜM ) DERİNLİK SEVİYELERİ GENELDE FEET OLARAK AMA SANTİMİ SANTİMİNE VERİLMEKTE. SİZ BU SCALAYI BAZ ALARAK GEMİYİ ORAYA GÖNDERİYOR VE MÜSAİT DERİNLİK OLUNCA LİMAN AÇIĞINDAN İSKELEYE YANAŞABİLİYORSUNUZ VE KEZA KALKARKEN DE AYNI SCALADAN YARARLANIYORSUNUZ. BAZEN 5 CM DAHİ ÖNEMLİ OLABİLİYOR VE SİZİ ÖRNEĞİN 12 SAAT GECİKTİREBİLİYOR.SULARIN GEMİNİN YÜZEBİLECEĞİ SEVİYEYE ULAŞMASINI BEKLEMEK ZORUNDASINIZ. AKSİ TAKDİRDE, BİLDİRİLEN PERİYOTLARDAKİ DERİNLİKLERE İTİBAR EDİLMEDEN YAPILABİLECEK EN UFAK BİR MANEVRADA GEMİNİZ OTURABİLİR VE BÜYÜK PRB OLUR Kİ ZATEN LİMAN OTORİTESİ  BUNA ASLA MUSADE ETMİYOR.GELGİTTEN , SAATLER İÇİNDE 2-3 METRELİK BİR FARK DAHİ OLUŞABİLİYOR VE BU SANTİMİNE KADAR HESAP EDİLMİŞ , ŞAŞMIYOR. AYRICA SEVILLE SADECE BİR ÖRNEK ,DİĞER YUZLERCE LİMANDA DA DURUM AYNI.

VURGULAMAK İSTEDİĞİM DİYANETİN BU KONUDA YANLIŞ YAPTIĞINA ŞAHSEN HİÇ İHTİMAL VERMİYORUM. BAZI KONULARDA ZAMAN ZAMAN HAKLI OLARAK ELEŞTİRİLSE DE DİYANETTE ÇOK DEĞERLİ ALİMLER MEVCUT. ZATEN HESAP ORTADA , GÜNEŞ VE AY BİNLERCE YILDIR DAKİK,DÜZENLİ,RUTİN ŞAŞMAZ BİR HESABA GÖRE DÜNYAYI ETKİLEMEKTE. KORKUNC  BIR HIZLA HAREKET EDEN ( ÖR. DÜNYA SAATTE 107000 KM ) BU CİSİMLERDEKİ BU ÖLÇÜ,NİZAM VE HESAP KARŞISINDA SADECE : ’’ LA HAVLE VE LA KUVVETE ILLA BILLAHIL ALIYYIL AZİM ‘’ DİYEBİLİYORUM !!

HEP BERABER YUNUS SURESİ  5. AYETİ TEFEKKÜR EDERSEK :

O, güneşi bir ışık (kaynağı), ayı da (geceleyin) bir aydınlık (kaynağı) kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona menziller takdir edendir. Allah bunları (boş yere değil) ancak gerçek ile (hikmeti gereğince) yaratmıştır. O, âyetlerini, bilen bir topluma ayrı ayrı açıklamaktadır.

AYETTEKİ ''  LITA'LEMU ADEDE SSİNİNE VEL HİSAB '' İFADESİNDEKİ BİLİNMESİNDEN BAHSEDİLEN VE MENZİLLE/HAREKETLE İLİŞKİLENDİRİLEN HESABTAN , HEMEN BAŞTA BAHSETTİĞİM HESAP VE BU HESABA  BİNAEN HAREKET ETMEMİZ GEREKTİĞİ ALGILANABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM  NAÇİZANE  VE ALLAHU ALEM.

ABDULAZİZ BAYINDIR HOCA'NIN İDDİALARINA BU KEZ/KONUDA KATILMAMAKLA BİRLİKTE SAYGI DUYUYOR ANCAK  BİR ŞERİ DELİL OLARAK  KIYAS-I FUKAHADAN DA ÖNCE SAYILAN  '' İCMA-İ ÜMMET'' OLGUSUNUN  GÖZARDI EDİLMEYEREK BİREYLERİN ASLA KENDİ BAŞINA/KAPASİTESİ NİSBETİNDE  HAREKET ETMEMESİ GEREKİR  DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

ALLAH (CC)'NA EMANET OLUNUZ.

Muhammedün beşerun veleyse ke'l-beşeri, Bel hüve yâkûtetün ve'n-nâsü ke'l-haceri

*

Çevrimdışı ozanca

 • *
 • 4676
Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıt
« Yanıtla #13 : 29 Temmuz 2012, 11:12:27 ÖS 23 »
Abdulaziz Bayındırın niyetini filan okudugum yok bunu kimse böyle algılamasın ..
İtirazım niyete degil zaten eyleme ...
Öncelikle Diyanetin zaman tayini konusunda haddinden fazla temkinli davrandıgını ve bu temkinin oruca bir sıkıntı vermeyip sabah namazına oldukca sıkıntı verdigini düşünüyorum ..
Belirtilen saatte gökyüzünde hiç bir degişiklik olmamaktadır, buda olayın astronomik hesaplamalarda fazla temkinli davranıldıgının ispatıdır ...
Bunun oruca sıkıntısı keyfe kederdir , sadece 30 ila 60 dk arasında bir süre erken niyetnilmiş oluyorki oruç bahsinde sıkıntısı yok , ama ezan okundu namazı kılıyım yatayım denildiginde sabah namazı sıkıntıya girebilir ...
Gelelim Abdulaziz hocaya itirazıma ...
Bu hakikati medya önünde tartışmaya açmak müslüman bir öndere ,alime yakışmaz ...
bunu sitesinde , kitabında, dergisinde , gazetesinde , sohbetinde anlatabilir ve medya ordusu hucum ettiginde gidin bakın orda herşey açık yazıldı çizildi deyip kestirip atmasını beklerdim ...
Starda, Showda , habetürkde gördügümüz görecegimiz isimler kusura bakmasın ekran bülbülleridir ...
Sahur iftar programı yaparlar reyting alırlar cebleri şişer geçerler giderler ...
Altaylı, Reha muhtar , cevizoğlu gibi isimlere malzeme taşımak kimse kusura bakmasın hoş ve şık bir hareket degil ...
konu ne derece ehemniyetli olursa olun ...
Altaylının programından ümmete din anlatmak isteyenlere diyecek çok fazla sözüm yok ...
Buyursunlar ekran orda, Altaylı burda ...
Not font kurbaa

Ynt: Diyanet'ten '70 Dakika Fazla Oruç' İddiasına Yanıtına Yanıt
« Yanıtla #14 : 01 Ağustos 2012, 02:18:30 ÖS 14 »
hüseyin atay hoca "kuran arastirmalari" kitabinda özetle,"günes dogar oruc baslar,günes batar oruc biter" der..

bosnali müslüman arkadasimdan dinlemistim, dedesi oruca günes ile baslar günes ile sonlandirirmis..

armutun sapi üzümün cöpü tarzinda teferruata dönük teorik  atismalarla ugrasmaktansa  asirlik piraksis arastirilsa buna benzer uygulamalarin varligi ortaya cikarilir..

diyanetin mollalari  kesin bu bilgilere sahiptir ancak göbekten mahkum olduklari devlet aciklamalarina izin vermez o nedenle kim dedi ne zaman dedi hatirlamiyorum lakin "saray mollasi" benzetmesi cuk oturuyor..

toplumun ezberlerini bozmayan,rahatsiz etmeyen diyanetin "tapinak" sovalyelerine tabi olanlar kuran vadisinden uzaklasir cekilen eziyet de cabasi:)slm.