İftar ve Sahur Vakti Doğru mu?

• 16 Cevap
  • 22624 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı can-dan

• CANDAN
  • *
  • 10
İftar ve Sahur Vakti Doğru mu?
« : 14 Temmuz 2012, 11:29:19 ÖS 23 »
Arkadaşlar, orucun sahur ve iftar vakitleriyle ilgili bir yazı gördüm,olduğu gibi aktarıyorum .Bu konuda ciddi bilgisi olanlar bizleri aydınlatabilirlerse ALlah'ım onlardan razı olsun..Yazı aynen şöyle;

''Sahur ve iftar vakitleri doğrumudur? ya Yanlışsa!!

Selam ve Selam

Evet imsakiye dediğiniz oruç vakitleri ve aynı zamanda namaz vakitleri doğrumudur??
Bu zamana değin 1400 yıldır bir tek müslim acaba doğrumudur diye incelemişmidir??

Cevap: İncelememiştir.

Ebu Süfyanın oğlu Muaviye(asıl adı Ben Aviv) ve muaviyenin oğlu Yezid,
Vakitleri nasıl koymuşsa aynen devam etmektedir.
tek bir itiraz yoktur.
Sünniliğin kurucusuda yezid'dir.
Sünnilik mezheptir.
Tek bir Allah'ın kulu müslüman sünnilik nedir bilmez.
Sünniyim der ama sünnilik nedir bilmez.
hanefiyim-şafiyim der ama , hanefiliğin, şafiliğin,
malikiliğin , hanbeliğin, "sünniliğin" bir alt mezhebi olduğunu bilmez.
İslamda mezhep olmayacağını ise hiiç bilmez.
Zaten yeryüzünde müslüman en bilmeyendir. En bilimi olmayandır.
Çünkü kendini müslüman sanır.
Halbuki sünnidir. Yani Y e z i d i d i r.
farkında değildir.
Müslümanım diye kendini kandırıp durmuştur.
Müslümanın kelime anlamı "Allah'a teslim olmuş" demektir.
Şimdi ben "haniff müslüman" olarak soruyorum.
Allah aşkına müslümanlar kime teslim olmuşlar??
Allah'a teslim olanın vekili Allah'tır.
Allah'ımız müslimlere vekillik yapsa idi.
Müslümanlar asla esaret altında olmazdı.
Tam aksine müslümanlar( aslında sünniler) üzerine pislik yağıyor.
arada bir   kaç müslüman varsada onlarda pislikten nasibini alıyorlar.
Fitne bu, haklı olanınıda kapsar.
Sorsan abartıyorsun derler, sadece filistin derler.
Öylemi acaba??
Bana hiç öyle gözükmüyor.
Haniff gözü ile bakarsak;
Koskoca arabistan yarım adası amerikan askerlerince işgal altında.
sadece suud ve civarında 250 bin ABD askerinden söz ediliyor.
bu işgal değilmidir.
Türkiye farklımı?
Yakında trabzon ve cevresinde devasa büyük ABD üssü kurulur
ve ABD askerleri buralara üşüşürse, ne düşünürsünüz bilemem,
Tabi diğer üs ve etkinlikleri! saymıyorum.
Ayrıca yurdumuzda bize ait bir şey de kalmadı.
Yer altı-yer üstü satıldı, satılmayada devam ediliyor.
Bu nasıl müslümalık yaw??
Efendimiz(ss) yahudi kalelerini feth ederken
müslümanlar yurdumda yahudilere kaleler hediye ediyorlar.
Bu nasıl müslümanlık??

Ahirette ilk hesaba çekilecekler, kavimlerin-ulusların sultanlarıdır.
Bunların   ahirette hesap verme korkularıda yok.
Baş ve Bakan olmak için birbirini eziyorlar.
Baş ve bakan olabilenlerde bir memnuniyet , bir menuniyet ki;
memnuniyetini ne kadar gizlesede , ağzı kulaklarına gidiyor.
Ağzındaki kulaklara doğru gevşemeye mani olamıyor.
Ve biz izleyiciler tek bakışta bunu anlıyoruz.
Baş olamıyanlarda ise, veya başlığı alınmışsa,
Yüzlerinde bir hüzün ,bir hüzün ve söyleyebildikleri tek şey
"sonumuz iki metrelik kefen"
kaybedince kefenden söz ediyorlar.
Kazanınca ağızlar kulaklarda.
Ne yapsınlar ellerinde değil.
Ben sadece soruyorum.
Pardon sahiden müslümanlık böylemi olur?

Konumuz orucun açılma vakti??
Evet sözünü ettiğimiz müslümanlar! orucun açılma vaktini akşam ezanına endekslemişler.
Ezan daha okunurken hücumm. Ve açlık grevine son.
Ayette akşam ezanından hiç söz edilmiyor.
namaz vakitleri ve oruç vakitleri birbiri ile ilişkilendirilmeden açıklanmış.
Ayette akşam ezanı değil "gece" (leyl denmiş)
"Geceye" kadar tastamam-kesiksiz tutun denmiş.
Yani "gece" leyl girdiğinde orucunuzu açabilirsiniz.
"Gecenin" girdiğini nasıl anlarız??
Yine ayette buda açıklanıyor.
siyah iplikle beyaz ipliği ayırd edemez olacaksın.
günümüze uygun deyişle 12 puntoluk gazete yazısını sağlıklı bir gözle okuyamaz olacaksın. işte sana gece girmiş demektir. Ve orucunu açacaksın.
Şimdi lütfen ezana göre oruç açanlar !
ezan okunduğunda dışarıya bir bakınız!
Etraf apaydınlık.
Gündüz sona ermeden orucunu açtın.
Şimdi Allah senin orucunu kabul edermi?
Yoksa sen açlık grevinemi gitmiştin?
grev ise sorun yok.
Siyam(oruç) ise sorun var.
Ayetteki Allah emrini yerine getirmek zorundasın.
İnad edersen kafirlik kapsamına giriverirsin.
Hele ki; Allah ayatini okuduktan sonra:
Lütfen tefekkür ile okuyalım.

Bakara-[002.187] [E1] Oruç günlerinin gecesi kadınlarınızla ilişkide bulunmanız size helal edildi. Onlar sizin için bir giysi, siz de onlar için bir giysi durumundasınız. Allah nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için tevbenizi kabul etti ve sizi bağışladı. Şimdi onlarla ilişkide bulunun, Allah'ın sizler için yazdığını isteyin ve fecrin beyaz ipliği siyah iplikten sizce seçilinceye kadar yiyin, için, sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz, mescitlerde itikaf halinde iken onlarla ilişkide bulunmayın. Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır; sakın onlara yaklaşmayın! Allah böylece, sakınıp korunsunlar diye insanlara ayetlerini iyice açıklıyor.

....fecrin beyaz ipliği siyah iplikten sizce seçilinceye kadar yiyin, için, sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun...

...fecrin beyaz ipliği siyah iplikten sizce seçilinceye kadar yiyin, için,...

Ayetin bu cümlesi "sahuru" anlatıyor.
Tahminen fecre 1-2 saat kala gece kalkarsın yemeğini yersin.
Ne zamana kadar yersin??
Fecr alaca karanlık demektir.
Türkcemizde tan vakti denir.
Gece desen gece değil, aydınlık desen aydınlık değil.
İşte bu vakitte 12 puntoluk gazete yazısını okuyabilir olduğun ana kadar yer -içersin.
işte bu anı bir coban bile rahatlıkla bilebilir.
Milimetrik hesap gerektirmez.
kesinlikle sabah ezanını esas almayınız,
Sabah ezanı ilede ilgisi yoktur.
Çünkü üç beş sene öncesine kadar
imsak girişi dedikleri gece yarısı sabah ezanı okuyorlardı.
Ezanı duyupta sabah namazı kılanlar
vaktinden önce kıldıkları için sabah namazları sakıt oluyordu.
Camilerde ezan erken okunuyordu ama namaz için meşhud vakit bekleniyordu.
Çelişkiyi farkettiler demek ki..
Ne hikmetse son bir kaç yılda bunu düzelttiler.
Artık sabah ezanları sanırım vaktinde okunuyor.
Sabah ezanının okunma vakti meşhud vakittir.
Belkide bizim yazdıklarımızdan etkilenmişlerdir.
Ben eskiden sabah ezanı okunduğunda yeme -içmeyi kesmişimdir.
Gece yarısı pat diye kesiyorsun.
Halbuki daha fecr vaktine cok vardı.
Cünkü o zamanlar bilmiyordum.
Bilmemem benim mazaretimdi.
Kur'anın 6600 küsur ayetinin manasını bir anda bilemezdim.
Ama Kur'anı okuyordum ve halen okuyorum..
Sahur böyle..
Şimdide "iftar vaktini" inceleyelim.

....sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun...

Ayetin bu cümleside orucun   tüm gündüz boyunca tutulacağı ve geceye kadar..
Yani gecenin girişine kadar eksiksiz yani gündüzü kısaltmadan tutulacağını söylüyor.
Eğer akşam ezanına göre orucu açarsanız
tahminen yarım saat kadar önce aşmış olursunuz ki
Bu da Allah emrine uyulmamak demektir.
Mealde "tam tutun" dan mana budur.

Peki neden akşam ezanı tahminen yarım saat önce okunur??

Akşam namazının kur'an da ki ismi "Zülefen leyl"
leyl gece demek.
Zülef ise (gecenin) boyunca demek.(zülüf değil)
Akşam ezanının gece girişinde okunması gerekir.
yezid öncesi gece girişinde okunuyordu.
Ve namaz gece boyunca fecre kadar kılınıyordu.
Yezid ne zaman ki; yatsı namazını monte etti ve ikindi namazını.
Mecburen "zülefen leyl" namazını yarım saat öne aldı.
Ve yatsıya kadar kılma mecburiyeti getirdi.
Haşa Allah'ımızın yanında ayet oluşturdu.
Eğer kılmazsan vaktinin gectiğini söyledi.
Onun içinde müslümanlar pardon yezidiler
akşam ezanını cok acele okurlar .
Cünkü yezidin emri böyle.
İşte Allah'a iftira budur.
Peki ya iftira edene uyanlara ne demeli???
Onlara   sormak lazım.
Verecekleri cevap belli.
Biz atalarımızdan böyle gördük.
Bizim kalbimiz temiz
Bir yanlış varsa , o yanlış cıkarana aittir.
Biz bundan sorumlu değiliz.
Hem sen sahabeden dahamı iyi biliyorsun?
Onlar gökteki yıldızlar gibidir.
Muaviye peygamberimizin vahiy katibidir.(külliyen yalan)
12 imam..
Asrın müceddidi,..
Asrın azamı..
Büyük evliyalardan falanca..
Bedii zaman... falan filan

İşte atalarının yolundan gidenler.
Ataları onları ateşe çağırsalarda
onlar giderler.
Allah yoldan cıkmışları(fasıkları) doğru yola iletmez.''

R.Z.İ

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Ynt: İftar ve Sahur Vakti Doğru mu?
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2012, 09:34:09 ÖÖ 09 »
Bu konu her sene bazı kişiler tarafından gündeme getirilir ve tartışılır. Müslümanların kafası zaten hilal meselesi yüzünden yıllardır kafa karışıklığına neden olmaktadır. Bir de orucun iftar ve sahur vakitleri ile kafalarda soru işaretleri bulundurmaktadırlar.

Bu konuda geniş bir araştırmamı sunmaya çalışacağım inş.
Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı can-dan

• CANDAN
  • *
  • 10
« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2012, 03:29:26 ÖS 15 »
Allah'ım sizden razı olsun .İnşaALlah ramazandan önce okumak nasip olur hepimize de ...Dua ile...

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
    • FECR
« Yanıtla #3 : 15 Temmuz 2012, 07:15:06 ÖS 19 »
 Öncelikle  Bakara suresi 187.ayete  bakalım:

“Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, sizin örtüleriniz, siz de onlara örtüsüsünüz. Allah, gerçekten sizin, nefislerinize ihanet etmekte olduğunuzu bildi, tevbenizi kabul etti ve sizi bağışladı. Artık onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazdıklarını dileyin. Fecir vakti, sizce beyaz iplik siyah iplikten ayırd edilinceye kadar yiyin, için, sonra geceye-leyle- kadar orucu tamamlayın. Mescidlerde itikafta olduğunuz zamanlarda da onlara (kadınlarınıza) yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır, (sakın) onlara yanaşmayın. İşte Allah, insanlara ayetlerini böylece açıklar; umulur ki sakınırlar.”

Allah iftar vaktini leyl kelimesiyle açıklıyor.Öncelikle bizim de leyl ifadesinden anladığımız veya Kur’an’ın leyl ifadesiyle neyi kastettiğini düşünmemiz gerekiyor.O zaman leyl nedir?

Arapçada leyl denilince ne anlama gelir ona bir bakalım.İlk müracaat edeceğim şey bu konuda ,elbette Arapça kamus,sözlük olacaktır.Biz İngilizce veya Almanca gibi dillerden bir kelimeyi anlamak için nasıl o dilin sözlüğüne bakıyorsak ,leyl kavramını anlamak için de Arapça sözlüğe bakmamız lazımdır.Bakalım Lisanul Arap’ta leyl nasıl tarif edilmiştir:

اللَّيْلُ: عقيب النهار ومَبْدَؤُه من غروب الشمس. التهذيب: اللَّيْلُ ضد النهار واللَّيْلُ ظلام
الليل والنهارُ الضِّيا

Gece: Gündüzün ardından gelir, başlangıcı güneşin batışıdır. Gece gündüzün zıttıdır. Gece,gecenin karanlığı gündüz ise aydınlıktır.

O zaman leyl-gecenin başlangıcı güneşin batımı ile başlamaktadır.Demek ki iftar vakti de güneşin batmasıyla ilgili bir hadisedir.Nasıl ki gündüzün-neharın kısımları veya bölümleri mevcutsa leylin yani gecenin de bölümleri vardır.Bunu biz Kur’an ayetlerinde görmekteyiz.Gecenin-leylin- bittiği yerde gündüz-nehar başlamaktadır.Ayetlere baktığımızda gündüz geceyi kuşatır,gece de gündüzü kuşatır:
“Geceyi gündüze katar, gündüzü de geceye katarsın. Ölüden diriyi çıkarır, diriden de ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de sayısız rızık verirsin.”(3/Ali imran/27)
“Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan ve sonra arşa hükmeden, gündüzü durmadan kovalayan gece ile bürüyen; güneşi, ayı, yıldızları, hepsini buyruğuna baş eğdirerek var eden Allah'tır. Bilin ki yaratma da emir de O'nun hakkıdır. Alemlerin Rabbi olan Allah Yüce'dir”A’raf/54
Ayrıca :22/61, 31/29, 36/37, 39/5) bakılabilir.
     Bir de leyl ve neharın kısımları var.Bunu da bize ayet bildiriyor:
     “Gündüzün iki ucunda ve gecenin gündüze yakın zamanlarında namaz kıl. Doğrusu iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt kabul edenlere bir öğüttür.”(11/Hud/114)

Ayette “zulefen milelleyl”ifadesi geçmektedir.”zulefen”kelimesin anlamı da derece veya menzildir.Yani leyl-gecenin de dereceleri var demek ki.O zaman gecenin dereceleri nedir:Üç derecesinden veya bölümünden bahsedilir.
1.Bölüm:Güneşin batışından başlar,gündüzün aydınlığının kaybolmasına kadar olan vakit.Bu vakte akşam vakti veya magrib vakti denir.Ayrıca bu zaman Arapça da mesaun diye de adlandırılır.Kur’anda şöyle geçer:
“Öyleyse akşama girdiğiniz vakit de, sabaha erdiğiniz vakit de Allah'ı tesbih edip (yüceltin”Rum/17
    2.Bölüm: Gecenin karanlığından sabahın başlangıcına kadar olan zaman veya imsak vaktine kadar olan kısım.Buna da Arapçada “işa”denir.Türkçe de genelde buna yatsı diye söylerler.Kur’an’da bu ifade geçer:
“Ve yatsı vakti, ağlayarak babalarına geldiler.”12/16
“Ey Mü'minler, elinizin altındaki köleler ve hizmetçiler ile aranızdaki henüz ergenlik çağına girmemiş gençler, günün şu üç vaktinde, yani sabah namazından önce, öğle sıcağında soyunduğunuz saatlerde ve yatsı namazından sonra odanıza girerken sizden izin istesinler. Bu vakitler mahrem yerlerinizin açık olabileceği vakitlerdir. Bu vakitler dışında ne sizin için ve ne de onlara bir sakınca yoktur. Birbirinizin odalarına rahatça girebilirsiniz İşte Allah size ayetlerini böylesine ayrıntılı biçimde açıklar. Allah her şeyi bilir ve O'nun her işinin, her buyruğunun mutlaka bir gerekçesi vardır.”24/58
Kur’an “işa”kelimesi başka yerlerde geçmektedir.Mütercimler genelde akşam kelimesi tercüme etmişlerdir.
       “Sabah akşam, Rabblerinin rızasını isteyerek O'na yalvaranları kovma. Onların hesabından sana bir sorumluluk yoktur, senin hesabından da onlara bir sorumluluk yoktur ki onları kovarak zulmedenlerden olasın.”6/52
       “Sabah akşam Rablerinin rızasını dileyerek O'na yalvaranlarla beraber sen de sabret. Dünya hayatının güzelliklerini isteyerek gözlerini o kimselerden ayırma. Bizi anmasını kendisine unutturduğumuz ve işinde aşırı giderek hevesine uyan kimseye uyma.”18/28
          3.Bölüm:Sabahın başlangıcından veya imsak vaktinden gecenin bittiği zamana yani güneşin doğuşuna kadar ki zaman ki o da fecrdir.

Bakara/187. ayete bakacak olursak;Leyle kadar orucu tamamlatın ifadesinden şunu anlıyoruz ki leylin başlangıcı iftar zamanıdır.Öyleyse güneş battıktan sonra iftar açılmalıdır.İftar için güneşin bütün ışıklarını kaybetmesine gerek yoktur.Güneş battıktan sonra hemen iftar edilebilir.Ama temkin amacıyla 20-30 dakika sonra açanlara bir şey denemez.İbadetlerde asıl hareket noktası halisane,samimi bir inançla olduğunda o ibadet makbule geçer.
Orucun vakti: Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden ayırt edilinceye kadar yiyin, için sonra geceye kadar orucu tamamlayın.. (Bakara, 187).

Fecr iki türlüdür;
Fecri Kâzib: Bu fecirde sabah namazının vakti girmiş olmaz. Oruç tutacak olan bir kimsenin bu vakitte yemek yemesi haram değildir. Bu fecrin alâmeti; ufukta dimdik duran, kurt kuyruğu şeklindeki uzun bir aydınlıktır.
Fecri Sâdık: Sabah namazı vakti girmiş olur. Bundan sonra yemek yenmez. Fecri sâdık, ufuk boyunca dağların ve tepelerin üzerindeki yaygın bir beyazlıktır.
İftar vakti ise; doğu tarafından karanlığın başladığı, batı tarafından da gündüz sona erip güneşin yuvarlaklığını yitirdiği vakittir. Zira; Allah Resûlü (S.A.V.) “Gece buradan yayılmaya başlar, gündüz buradan sona erer ve güneş de batarsa oruçlu iftarı açar” buyurmuştur (Buhari, Müslim). Bu, güneşin tümüyle batması demektir, aydınlığı kalsa bile hüküm aynıdır

İftar ile Allah Rasulunun uygulaması ya da hadisler de şu şekildedir:
Sehl b. Sa'd'ın (r.a.) bildirdiğine göre:
Resulüllah (a.s.): "İnsanlar iftar yapmakta (sünnet vechile) acele davrandıkları müddetçe daima hayır üzeredirler" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 1838

Ömer'in (r.a.) haber verdiğine göre:
Resulüllah (a.s.): "Gece şu taraftan (doğu tarafından) yönelip geldiği, gündüzde şu taraftan (batıdan) arkasına dönüp gittiği, Güneş de battığı zaman oruçlu orucunu bozmuştur (yani orucunu bozma vakti girmiştir) " buyurmuştur.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 1841

Abdullah b. Ebu Evfa (r.a.) şöyle haber vermiştir:
Biz Resulüllah (a.s.) ile beraber Ramazan ayında bir seferde bulunduk. Güneş battığı zaman Resulüllah birine: "Ey filan! Haydi (bineğinden) in de bize sevik karıştır" dedi. O zat: Ey Allah'ın Resulü! Henüz gündüzdür dedi. Resulüllah tekrar: Haydi in de bizim için sevik karıştır, buyurdu. O kimse (devesinden) indi ve sevik bulayıp Peygamber'e getirdi. Hz. Peygamber de (a.s.) ondan içti ve sonra eliyle işaret ederek: "Güneş şuradan (batı tarafından) battığı ve gece de şuradan (doğu cihetinden) geldiğinde oruçlunun iftar vakti girmiştir" buyurdu.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 1842
Elmalı Tefsirinde de iftar vakti alakalı ile şöyle bir not vardı:
Bazı kimseler, fecirden güneşin doğuşuna kadar sabah vaktinin, şer'î güne dahil olmasına dayanarak, güneşin batışından kızıllığa kadar, yani akşam vaktinin de kıyasen gündüzden sayılması lazım geleceği ve hatta yıldızlar doğuncaya k a dar orucun devam etmesi gerekeceği görüşüne sahip olmuşlarsa da bu kıyas fasiddir. Çünkü günün başında "fecirden" buyurulmuş, sonra tamamlamaya: "geceye kadar" ile son verilmiştir. Güneşin batmasından sonra, doğu tarafından karanlık ortaya çıkar çıkmaz da akşam olmuş, örfî gece girmiştir. Burada gayenin mugayyaya dahil olmasının ihtimali yoktur. Bunu sabaha kıyas etmek nassı değiştirmek demektir. Zaten nüzul sebebinden anlaşıldığı üzere akşamdan yatsıya kadar olan zaman, gecelerin oruca dahil olduğu geçmiş zamanda bile dahil değildi.

Bunlar benim araştırmalarımın sonucudur,hata da edebilirim.Allah'ın bizim orucumuza,namazımıza, kurbanımıza, haccımıza ihtiyacı yoktur. Biz bu amellerimizi samimi duygularla, ihlaslı olarak yapalım yeter.Kurbanın ne eti ne kanı Allah'a ulaşmaz.Önemli olan ihlastır,samimiyettir, takvadır.
“Allâh’a, kestiğiniz kurbanların ne etleri ne de kanları ulaşır. O’na ancak sizin takvânız ulaşacaktır…” (Hac/ 37)
Allah,hepimizi sırat-ı mustakimden ayırmasın ,ve ibadetlerimizi kabul eylesin.

*

Çevrimdışı can-dan

• CANDAN
  • *
  • 10
« Yanıtla #4 : 15 Temmuz 2012, 07:36:00 ÖS 19 »
Allah'ım sizden sonsuz razı olsun ve ilminizi arttırsın Sevgili Fecr. Bana ve benim gibi''acaba'' da kalanlara o kadar yardımcı oldunuz ki,ALlah'ım bu emeğinizi lütfuyla değerlendirsin .Dua ile...

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #5 : 16 Temmuz 2012, 11:01:04 ÖÖ 11 »
Sayın Candan ...
Yazıyı hasbel kader okudunuz , kafanız karıştı veya merak hasıl oldu öğrenmek irdelemek istediniz bu kısmı çok iyi ..
Hatta mümkünse tüm dini baştan aşağı sorgulayın , okuyun öğrenin araştırın bol bol soruşturun ...
Lakin bu tarz usulden ve usluptan yoksun yazıları çok ciddiye almayın ...
Heleki , oruç namaz gibi ibadi konuların içi boşaltılmış mana ve anlamdan uzaklaşmış oldugu bir zamanda ..
Bu tür kabuğuyla, şekliyle şemaliyle uğraşanları çok ciddiye almayın ...
Sanki melekler ellerinde knonometre oruç vaktini ölçüyor gibi bir din algılaması üzerine hareket  ediliyor ...
Anlamlar konusunda söz söyleyemeyenler , kabukdan dem vuruyorlar ...
Kaldıki Fıhki geleneğimiz , hiçde öyle yerden yere vurulacak düzeyde değildir ...
Ramazan vesilesi ile kaynak eserimizin en çok oldugu ilmihal konularını tekrardan gözden geçirmek , bilmediklerimizi öğrenip unuttuklarımızı tekrar etmek en güzeli olacaktır...
Selamlar ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı can-dan

• CANDAN
  • *
  • 10
« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2012, 06:14:20 ÖS 18 »
Sayın ozanca;
Yazıyı hasbel kader okumadım .Birkaç senedir ,özellikle de bu sene,iftar ve sahur vakitlerini yanlış uyguladığımızla ilgili açıklamalar okuyorum. Dinimi en iyi şekilde öğrenmeye ve uygulamaya çalıştığım için ben de bu konunun arkasına düştüm .Arapça'm olmadığı ve Arap'lara göre ''leyl''in ne zaman başladığı ya da ne zaman bittiği vs. ilgili incelikleri bilemediğim için,önüme gelen kaynağı karıştırdım .Üslup olarak yazıyı ben de beğenmesem de, bu konuda benim gibi 'acaba''larda olanların da faydalanmasını istedim için yazıyı olduğu gibi kopyaladım. O yazı olmasaydı sizleri bulamayacaktım. Allah'ım sonsuz razı olsun FECR kulundan ki, alıntıya verdiği cevabı okumaya başladığımdan itibaren hangi pasajda ''ama?''desem,hemen arkasından o ama'nın  cevabını buldum .Yani, şimdiye kadar 'ama'larımın bütün cevabını bulduğum tek yazı Sayın FECR'in yazısı oldu.Elbette başka yerlerde de doyurucu açıklamalar vardır ama bana denk gelmedi.
Bana göre sizin ''ciddiye almayın''dediğiniz yazılar insanı daha dikkatli, daha derinlerde araştırma yapmaya zorluyor. Konuyu bilen bu konuda daha çok yazmaya ve yaymaya, bilmeyen de daha çok araştırmaya yöneliyor.
Uyarılarınız için size çok teşekkür ediyorum Sayın ozanca.
Sitenizle tanışmayı  ve sizlerin derin bilgilerinizden faydalanmayı bana nasip eden O kudreti sonsuz ALlahım'a hamdolsun .Allah'ım hepinizden de sonsuz razı olsun, ilminizi arttırsın, bizlere de faydalanmak nasip etsin. Allah'ım cümle kullarına da ilminden lütfeylesin inşaALlah...Dua ile...

*

Çevrimdışı ozanca

• *
  • 4676
« Yanıtla #7 : 16 Temmuz 2012, 10:48:59 ÖS 22 »
İçten dualarınıza amin diyor ...
Araştırmalarınızın bir ömür devam etmenisini temenni ediyorum ...
Not font kurbaa

*

Çevrimdışı ramiksan

• mavikuş
  • *
  • 37
« Yanıtla #8 : 19 Temmuz 2012, 11:35:23 ÖS 23 »
  Candan kardeşin yazdıklarına ve düşüncelerine katılıyor,ellerine sağlık diyorum.

*

Çevrimdışı can-dan

• CANDAN
  • *
  • 10
« Yanıtla #9 : 20 Temmuz 2012, 11:42:23 ÖS 23 »
Allah razı olsun sevgili ramiksan.Allah'ım hepimize de ilminden lütfetsin inşaLAlah. Buram buram Kur'an kokan bilgilerini bizlerle paylaştıkları için, Rabbim, Site Sahiplerinden de ayrıca razı olsun. Dua ile...

*

Çevrimdışı ramiksan

• mavikuş
  • *
  • 37
« Yanıtla #10 : 11 Ağustos 2012, 11:54:33 ÖS 23 »
 Sevgili candan ve diğer kardeşlerim.Hepinize merhaba.Ben çocukken 60 lı yıllarda sahurun şimdi Abdulaziz beyin açıkladığı vakitlerde yapıldığını biliyorum.O zamandan beri zaten bizim oralarda sahur o saatlerde yapılıyor ve şimdide yapılmakta.Doğru olanda o vakittir zaten.Yoksa bir birbuçuk saat temkin payımı olur?Ha diyeceksinizki bir saat fazla tutsan ne olur?Bir şey olmaz ama,çok şeyde olur.Düşününki o saatte uyuya kalan müslüman ya aç oruç tutacak,yada oruç tutmayacak.Vebali kimin olacak?Ama gerçek vakti bilirde kaçırırsa kendinin olacak.Selam ve saygılarımla 

« Yanıtla #11 : 12 Ağustos 2012, 10:46:00 ÖÖ 10 »
Sevgili candan ve diğer kardeşlerim.Hepinize merhaba.Ben çocukken 60 lı yıllarda sahurun şimdi Abdulaziz beyin açıkladığı vakitlerde yapıldığını biliyorum.O zamandan beri zaten bizim oralarda sahur o saatlerde yapılıyor ve şimdide yapılmakta.Doğru olanda o vakittir zaten.Yoksa bir birbuçuk saat temkin payımı olur?Ha diyeceksinizki bir saat fazla tutsan ne olur?Bir şey olmaz ama,çok şeyde olur.Düşününki o saatte uyuya kalan müslüman ya aç oruç tutacak,yada oruç tutmayacak.Vebali kimin olacak?Ama gerçek vakti bilirde kaçırırsa kendinin olacak.Selam ve saygılarımla  
zorlaştırmayın kolaylaştırın
İbrahim elindeki baltayla içimdeki putları devir

*

Çevrimdışı can-dan

• CANDAN
  • *
  • 10
« Yanıtla #12 : 13 Ağustos 2012, 12:27:50 ÖÖ 00 »
      Sevgili arkadaşlar,  ilk defa bu  Ramazan, Yüce Allah'ımın gösterdiği yol üzerine kendim belirledim orucumu açacağım ve orucuma başlayacağım zamanı. Oruç konusunda takıldığım yerleri ve sorduğum soruları, Ramazan'dan önce, Kur'an ışığında, en ince noktasına kadar açıklayan Sayın FECR'den,  Kur'an'ın yine Kur'an'dan öğrenileceği konusunda bizleri şuurlandıran bütün Mü'min kardeşlerimizden  Yüce Allah(cc)'ım sonsuz razı olsun. Allah'ım hepsini de ummadıkları yerden, hayallerinin ötesinde ikrama boğsun...
Ayrıca, hak yolda yürüme çabasında olan bütün Mü'min kardeşlerimize de Allah'(cc)'ım ilminden versin ve o ilimle amel etmek nasip etsin inşaALlah.Sevgi, saygı ve dua ile...

*

Çevrimdışı kutbay

• *
  • 2554
    • İslami Düşünce Platformu
« Yanıtla #13 : 13 Ağustos 2012, 12:32:40 ÖÖ 00 »
Amin
Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4700
    • FECR
« Yanıtla #14 : 30 Haziran 2014, 10:35:28 ÖÖ 10 »
2012 yılında iftar ve sahur vaktini tartışmışız
2014 yılında iftar ve sahur vaktinin yanında yatsı namazının vaktinin doğru olup olmadığı konusu da tartışılmaya başlandı.
Bu tür tartışmalar hilal meselesi gibi Ramazanların klasik tartışmaları haline geldi.