Müzzemmil-6 ve Düşündürdükleri

  • 2 Cevap
  • 4146 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı FECR

  • *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Müzzemmil-6 ve Düşündürdükleri
« : 09 Mayıs 2009, 10:21:53 ÖÖ 10 »
"
"Şüphesiz, gece kalkışı(neşesi) daha tesirli ve o zaman okumak daha elverişlidir."73/Müzzemmil-6

Bu ayetin indiği ortamı düşündüğümüzde insanın eğitiminde,bilinçlenmesinde,hayata bakış açısında gecenin değerlendirilmesinin ne kadar önemli olduğu görülmektedir.
Bu ayetin Hz.Peygamber ve Ashabının hayatında nasıl tezahür ettiğini siyer kitaplarında görüyoruz.Onların gece kalkıp,inen ayetleri tefekkür etmeleri,mutaala etmeleri,geceyi değerlendirmeleri onları Mekkeli Müşriklerin eziyetlerine sabrı,onların ambargolarına karşı direnişlerinde başarıya ulaştırdı.Eğer gece eğitimlerini yapmamış olsalardı yolun başında dökülenler belki de çok olacaktı.
Gece sakinliği,insanın kendiyle başbaşa kalması,otokritik yapması,Rabbiyle başbaşa kalması bir anlamda insanın ruhunu terbiye eder.Bu terbiye onu ileriye götürecektir,Mekke'den Medine'ye ulaştıracaktır.Örnek islam toplumunun bir ferdi olarak yaşayacaktır.
Gece okuyuşu,düşünüşü,ibadet edişi önemlidir.Peygamberlerin hayatına bakın,gecenin önemini anlarsınız.Şiir yazan şairlere soru bakalım,en güzel şiirlerini hangi vakitte yazıyorlar?,Sorun yazarlara,en güzel kitaplarını hangi vakitlerde yazıyorlar veya hangi vakitte kendilerine ilham geliyor?
Gecesini ihya edemeyen insanların gündüzünü ihya etmesi,diriltmesi zordur.Gündüzün mücahidi olmak,gecenin âbidi olmaktan geçer.
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı serender

  • *
  • 4811
  • Dosdoğru ol!
Ynt: Müzzemmil-6 ve Düşündürdükleri
« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2009, 05:59:57 ÖS 17 »
uykularından vazgeçenler mi yoksa uykuları kaçanlar mı?

Allah razı olsun fecr abi....
'Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz' 5/8

Ynt: Müzzemmil-6 ve Düşündürdükleri
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2014, 09:59:59 ÖS 21 »
Allah'ın ilahi eğitimi altında en güzel zamanın  gece  buluşturulmak ve sorumluluk sahibi kılınmak, çok büyük ve onurlu bir göreve El-müzzemmil hitabıyla zihnimizde devam eden mana Vahyin ağırlığını hissetmemiz için bizlere indirildi.  Allahı tesbih etmeyen hiç bir varlık yoktur elbette ama  vahy yaratılışı itibariyle hissiz  duyarsız dağa değilde insana indirilmiştir.Kur’an a karşı hissiz ve duyarsız olmamamız bilincini zihnimize kazıyor adeta ...