İstiaze ne demektir

  • 0 Cevap
  • 6174 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İstiaze ne demektir
« : 21 Ocak 2015, 09:16:45 ÖÖ 09 »
istiaze ne demektir : Kovulmus seytandan Allaha siginma.
Euzu billahi mineşşeytânirracîm.

Kuranin emri dir Kuran okuyacagin zaman taslanmış olan Seytanın serrinden Allaha sıgın. Eger seytan sana vesvese verirse, Allaha sıgın.
Peki bu bizim için neden önemlidir :Bir bilinc uyandırma operasyonu. çünkü bilincsiz olarak Allahın ilahi öğretisi olan vahyine muhatab olmamızı istemiyor insan suurlu ve aklı başında bir sekilde kurandaki ayetleri algılamamız istenmekte . istiaza, hazırlar bizi kurana nasıl mı şeytandan Allaha sığınırım söylem değil eylemdir .Diliniz söylerken gözünüz misal bir yandan televizyonda telefonda olmaması gibi sağdan soldan kulaktan dolma dini bilgileri önceleyerek önyargılı değil Allaha teslimiyet ve her türlü zihinini meşgul edecek düşünceye kafa ve kalbimizi kapatmak anlamına geliyor.

Ayetler , karsısında diri bir insan bir adam istiyor. O, bir hatırlatmadır ve Kerim bir Kurandır.
YASİN suresi (70.ayet) (Kur'an,) Diri olanları uyarıp-korkutmak ve küfre sapanları üzerine sözün hak olması için indirilmiştir

Dirilik, fiziki bir dirilik degil, kalbi ve fikri bir dirilik.
Allah ve Rasulun çagrısı bir diriliş cagrısı.
İztiaze, ölü ruhlarımıza Kuran, karsısında dip diri bir ruh, kalp ve akli bir duruş bu cagrısına lebbeyk diye gögüs germek. "Sıgınrım de" degil, "sıgın" seklinde emrediliyoruz.