TEFEKKÜR

  • 2 Cevap
  • 6703 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı ozan_er

  • ozaner
  • **
  • 223
  • adalet ve özgürlük dinimdir
TEFEKKÜR
« : 22 Ekim 2013, 07:49:49 ÖS 19 »
“Ham düşünce üretmek” anlamındaki “fikr” sözcüğünden türemiş olan “tefekkür” sözcüğü ise Lisan-ül Arab’da “teemmül” olarak, “teemmül” sözcüğü de “tesebbüt” olarak tanımlanmıştır (Lisan ül Arab, cilt 7, s. 146). Bu sözcüklerin Türkçe karşılıklarına göre “tefekkür”; “Herhangi bir mesele hakkında iyice, etraflıca düşünmek, zihni yormak, işin bilincine varmak, yani üzerinde düşünülen konuya ait bilgileri ve başka fikirleri karşılaştırmak, aralarındaki bağlantıları inceleyerek bir karara ve hükme varmak” anlamına gelmektedir. Görüldüğü gibi “tefekkür”, ham düşünce olmadığı gibi, sadece düşünme yetisinin ürünü de değildir; düşünme yetisi ile birlikte, akıl, muhakeme, hafıza, dikkat gibi diğer melekelerin ortaklaşa ürettikleri bir yargıdır.
Fekkere
74/18 … o [insan] fikir yürüttü ve karar verdi (= innehu fekkere ve kaddere)
Tetefekkerun
2/219 … ayetler böylece açıklıyor, düşünesiniz diye.
2/266 … Allah, düşünesiniz diye ayetlerini böylece açıklıyor.
6/50 … ben sadece bana vahyolunana uyuyorum; de ki: “Körle gören bir olur mu, düşünmez misiniz?”

Yetefekkeru
7/184 Düşünmezler mi ki arkadaşlarında bir cinnet yoktur.
30/8 Kendi nefslerinde düşünmediler mi (= evelem yetefekkeru fi enfüsühim)
ki Allah, göklerde ve yerde ve bu ikisi arasında bulunanları ancak hak olarak ve belli bir süre ile yaratmıştır? İnsanlardan çoğu Rablerine kavuşmayı inkar etmektedirler.

Yetefekkerun
3/191 Onlar [ulil elbab] ayakta, otururken ve yanları üzerinde yatarken Allah’ı hatırlarlar ve göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler; (ve şöyle derler) “Rabbimiz, bunları boşuna yaratmadın, sen yücesin, bizi ateş azabından koru”
7/176 … bu kıssayı anlat, belki düşünürler (= le ‘allehüm yetefekkerun).
10/24 … işte ayetleri düşünen bir kavim için böyle tafsil ediyoruz (= kezalike nüfassilul ayati li kavmin yetefekkerun)
13/3 … muhakkak ki bunda düşünen bir kavim için ayetler vardır (= inne fi zalike le ayatin li kavmin yetefekkerun).
16/11 Onunla [gökten indirdiği su ile] ekin, zeytin, hurma, üzümler ve her çeşit meyvelerden bitirmektedir; muhakkak bunda düşünen bir kavim için ayetler vardır (= inne fi zalike le ayatin li kavmin yetefekkerun).
30/21 Onun ayetlerinden biri de, size nefslerinizden, sükun bulacağınız eşler yaratması ve aranızda sevgi ve merhamet var etmesidir; muhakkak bunda düşünen bir kavim için ayetler vardır (= inne fi zalike le ayatin li kavmin yetefekkerun).

59/21 Biz eğer bu Kur’anı bir dağa indirseydik, Allah korkusundan/ saygısından (= min haşyetillah) onu baş eğmiş, çatlamış, yarılmış görürdün; Biz bu meselleri insanlar için belki düşünürler diye böylece çarpıcı bir şekilde anlatıyoruz (= ve tilkel emsalu nadribuha linnasi le ‘allehüm yetefekkerun).


Tefekkür insanın en bilinçli eylemidir .Doğruları bulmasına neden olur Fikretmek her zaman doğruya gitmeyebir .Tefükkürü derin / analizci / verimli düşünce olarak tanımlaya biliriz

Ynt: TEFEKKÜR
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2014, 06:37:02 ÖÖ 06 »


Bakara 164 Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ard arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.

Ynt: TEFEKKÜR
« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2014, 12:53:02 ÖÖ 00 »
serçeler duaya durduğu zaman...