girizgah

  • 0 Cevap
  • 7278 Görüntüleme

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı maxpayna

  • *
  • 5178
    • depo
girizgah
« : 11 Aralık 2007, 01:05:28 ÖÖ 01 »
Allahın selamı üzerinize olsun dostlar;

bildiğiniz gibi kuranımız bizim rehberimiz, yol haritamızdır. bizlere düşen allahın bize mesajı olan bu kitabı en iyi şekilde anlayıp hayatımıza aktarmaktır. bu nedenle bizler de kendi gayretlerimiz ile kuranı daha iyi anlamak, aklımıza takılan soru işaretlerine cevap bulmak ve birbirimizin fikirlerinden istifade etmek için tefsir sohbetlerine başlamaya niyet ettik.

Biliçli olarak adına "tefsir dersi" değil "tefsir sohbetleri" demeyi uygun gördük. zira haddimiz değildir bizler ders verecek makamda değiliz. amacımız samimi ama bir o kadar kurana vermemiz gereken hürmeti gözeterek sohbet şeklinde kuranı daha iyi idrak etme adına üzerine konuşmaktır.

sahabeler ile kendimizi kıyaslarız sürekli; onlar gibi neden olamıyoruz diye. kendimce düşünüyorum da herhalde en önemli farkımız biz kuran üzerine sadece konşuyoruz ama onlar konuşmaktan öte yaşıyorlardı. bu nedenle hayattan kopuk sadece konuşan bir  şahsiyetler değil tam tersi buradan elde edeceğimiz bilgi ve fikirleri hayatlarımıza aktarabileceğimiz pratik sonuçlar çıkarmak esas hedefimizdir. zira kuran sadece okunması için değil yaşanması için gönderilmiş bir kitaptır.

elbette her insanın farklı bakış açısı, görüşü, fikirleri ve duyguları olacaktır. burada amacımız benim dediğim doğru zihniyeti ile kendi fikirlerimizi kurana söyletmek değil; allah bizlere ne mesaj veriyor bizden ne istiyor o inceliği yakalayabilmek.
bu nedenle bu hassas konuda inşallah daha hassas ve itina ile yaklaşımlarda bulunacağımızı ümit ediyoruz.

usul hakkında kesin çizgilerimiz yok zamanla hep birlikte gideceğiz bu yolu allahın izni ile. ama öncelikli düşüncemiz ayetleri haftada bir konu bütünlüğü dikkate alınarak belirli grup şeklinde sohbete açılacak ve ilgili ayetler ve ön bilgi sunulacak.
ondan sonra dileyen katılımcı arkadaşlar ayetler hakkında kendi bilgi ve fikirlerini sunabilirler inşallah.

gayret bizden tevfik allahtan; saygılarımızla...


istifade edebileceğimiz kaynak siteler: