Nedir bu HTML5 dedikleri ?

  • 0 Cevap
  • 2368 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı ozanca

  • *
  • 4676
Nedir bu HTML5 dedikleri ?
« : 31 Ocak 2013, 11:37:22 ÖÖ 11 »
Ne dediklerini anlamadım ama muhim bir şey dediklerini anladım ....
Ha bu beni bağlarmı ?
Malesef azıcık bağlıyor bu günlerde ...
Teknoloji dedikleri bir garip hastalıkmış ....
Buyrun ilgili ve bilgili haber ...Iphone kullanan bir çok insan hep sormuştur; neden Iphone da flash desteği yok, ne zaman flash desteğide iphone a gelecek sorularını. Bende bir çok zaman bu sorularla karşılaştım. Tabi herkese aynı cevabı veremiyorsunuz. Karşısınızdaki insanı sıkmayacak ve sebebini de açıklayabilceğiniz bir şekilde sorusunu cevaplandırlamalısınız. İşte bu soruların bence en iyi cevabı: flash hiç bir zaman gelmeyecektir onun yerine HTML5 gelecek.

HTML5 i açıklarken çok sıkıcı olmamaya çalışıcam. İnternet kullanıcılıarını ve artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş akıllı telefon kullanıcıların olan bizleri hangi alanlarda ve nasıl etkileycek ağırlıklı olarak bunun üzerinde durarak HTML5 in önemini anlatmaya çalışacam.

Öncelikle HTML5 bir devrim. HTML in icadından sonraki, bu standart üzerindeki en büyük ve en kapsamlı değişiklik. Önceci standart (HTML4.1) günümüz ihtiyaçlarını tek başına göremeyecek bir halde. Bir web sitesi yapanlar mutlaka diğer yazılım dillerinden ya da uygulamaların destek alması gerekiyor işlevsel bir site ortaya çıkarabilmek. HTML5 ise CSS3 ve Javascript iyi mükemmel entegresi sayesinde, farklı yazılımlara gerek kalmadan her platforma uygun web sayfaları ya da web uygulamaları oluşturmak mümkün oluyor. Herkesin bildiği Flash ı bile artık HTML5 standardında kullanmaya gerek kalmayacak. Çünkü artık kullandığımız internet tarayıcıları video ve ses dosyalarını HTML5 sayesinde çalıştırabilecekler.
İnternet tarayıcıları, başta Google Chrome olmak üzere, Safari Mozilla Firefox (yakın zamanda HTML5 standardını destekleyen frameworkü yayınladı) ve İnternet Explorer HTML5 destekleri üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaktalar. 2012 yılından itibaren hayatımızda artık HTML5 ile kodlar görmek mümkün olacaktır ve standardın %100 tüm interneti kapsamasıda 2022 yılını bulacağı tahmin edilmekte. Gerçi şu anda da bir kaç site bu geçil sürecini hızlandırmak adına HTML5 test sayfalarını oluşturmuş durumdalar. Youtube bu sitelerin başında geliyor. Hatta sizde kendi internet tarayıcınızın HTML5 i destekleyip desteklemediğini ve eğer destekliyorsa HTML5 ile kodlanmış sitelerin nasıl göründüğünü http://www.youtube.com/html5 adresini ziyaret ederek deneyebilirsiniz.

Birazda neden artık HTML5 e ihtiyacımız olduğunu detaylandıralım. Biraz once bahsettiğim web uygulamarı, artık internetin önemli bir parçası haline gelmiş bulunmakta. Klasik masaüstü uygulamarının aksine web uygulamarı tamamen internet üzerinden çalıştıkları için, kullandığımız herhangi bir internete bağlı bilgisayardan bu uyglamalara kolayca ulaşmamız mümkün. Bir web uygulamasına en güzel örnek Google Docs dur. Bu uygulamanın masaüstü versiyonu da hepimizin bir şekilde kullandığı Microsoft Word. HTML5 kullanarak bu web uygulamaları çok daha hızlı, güvenli, ve her platform uygun bir şekilde çalışacak.

Önceki versiyonda farklı platformlara uyum için kodlamanın web uygulamasının çalışacağı platform gore yeniden yapılması gerekiyordu. Bu da ekstra maliyet anlamına geliyor elbette. HTML4 geliştirildiği zaman bir mobil platform o zaman söz konusu değildi ve ona uygun olarak da geliştirilmedi ama şu anda dünyada internete bağlı cihazların bir çoğunu mobil cihazlar oluşturmakta ve her web sayfasının ya da web uygulamasının diğer platformlara uyarlanması için harcanan zaman ve para da boşa gidiyor anlamına geliyor. HTML5 ile kodlanan bir uygulama artık her platformda çalışabilecek bir uygulama olacaktır. İster android telefonunuzda ister iphone isterseniz de diğer mobil işletim sistemlerinde ya da televizyonunuz da kim bilir belki de evinizde bulunan tüm elektronik cihazlarda.

HTML5 evet bir devrim niteliğindedir. Artık bu standart ile bir web uygulaması ya da web sayfası diğer platformlara uyarlanması için yeniden kodlanmasına gerek kalmayacaktır.
Not font kurbaa