Şarkı Söyleyen Güneşimizin İlk Temiz Ses Kaydı

  • 0 Cevap
  • 2548 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı nfn

  • *
  • 39
Şarkı Söyleyen Güneşimizin İlk Temiz Ses Kaydı
« : 19 Temmuz 2010, 04:45:04 ÖS 16 »Sheffield Üniversitesi'nden profesör FaySiebenbürgen uzun yıllardır Sunshine Projesi kapsamında Güneç tacı araştırmaları yürütüyor.
Hidrojen ve helyum iyonlarından meydana gelen Güneş tacında yüzeyden dışarı doğru saatte 1,5 milyon km hızla fışkıran taç halkaları üflemeli herhangi bir çalgıya
üflendiğinde olduğu gibi boyuna titreşiyor.Bu titreşimler nedeniyle Güneş'ten sürekli bir müzik yayını yapılıyor.Matematik kuramlarının uydu görüntüleriye birleştiren Fay-Siebenbürgen ve ekibi
önce görünür titreşimi sese dönüştürdüler,sonra da insan kulağının duyabileceği frekansa yükselterek taç halkalarından çıkan sesleri kaydettiler.Bu kayda
http://www.shef.ac.uk/mediacentre/2010/1662.html
adresinden ulaşabilirsiniz.

Güneş'in yüzey sıcaklığı 5500 C iken yüzeyden 400.000 km kadar (Dünya'nın çapının 30 katı) dışarı taşan Güneş tacının sıcaklığı birkaç milyon dereceyi buluyor.
Taç halkalarının enerjisi zaman zaman dünyamıza kadar ulaşıyor.Bu elektrik santrallerinin ve uydu sistemlerinin etkilenmesinden elektrikli aletlerin bozulmasına kadar birçok aksaklığa neden olabiliyor.
Güneş tacındaki fışkırmaların önceden kestirilmesi bu aksaklıkları engelleyebilirken oluşum nedenlerinin Güneş'in dinamiği ve yapısına ait bilgi sağlıyor.

Jeolojide ses dalgaları kullanılarak Dünya'nın iç yapısının araştırılması gibi,gökbilimciler de ses dalgalarını Güneş'in iç yapısının anlamak için kullanıyorlar.
Fay-Siebenbürgen'in ekibi,taç halkalarının taçküre ve Güneş tacı arasındaki geçiş bölgesinde yer alan,uzmanların megatsunami adı verdikleri sarsıntılar neticesinde oluştuklarını öngörüyor.


Bilim ve Teknik  Dergisi Temmuz 2010 sayısı