Cevşenin Hadis İlmi Açısından Değeri Nedir?

  • 3 Cevap
  • 8322 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı FECR

  • *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Cevşenin Hadis İlmi Açısından Değeri Nedir?
« : 16 Aralık 2013, 05:44:23 ÖS 17 »
Cevşenin Hadis İlmi Açısından Değeri Nedir?

Soru: Cevşen olarak bilinen dua metni, hadis ilmi açısından nasıl değerlendirilmektedir?


Cevap:
Cevşen Duasının Hadis İlmi Açısından Kritiği başlıklı bir yüksek lisans tezi hazırlayan Adnan Yeniay, çalışmasının “Sonuç” bölümünde Cevşen ile ilgili olarak ulaştığı bulguları şöyle sıralamıştır:

1- Cevşen duası ne Ehl-i Sünnet’in, ne de Şia’nın hadis kitaplarında yer almaktadır.

2- Cevşen duasının faziletleri hakkında gelen rivayetler, İslam’ın özüne ters düşmektedir. Cevşen duası okunduğunda veya insanların üzerinde taşındığında söz konusu faziletlerin gerçekleşeceğini söylemek ilmen doğru görünmemektedir.

3- Cevşen duasıyla ilgili akla-mantığa uymayan rivayetler bulunmaktadır.

Örneğin; rivayete göre Cebrail’in, Peygamberimizden duayı kâfirlere öğretmemesini istediği iddia edilmektedir, fakat Cevşen duası iddia edilen rivayetin aksine herkesin vâkıf olabileceği bir açıklıkta literatüre geçtiği için, duanın gizli tutulması imkânsızdır. Bu durumdan da anlaşılmaktadır ki Cebrail, Peygamberimize böyle bir şey söylememiştir.

4- Peygamberimiz ve sahabe döneminde kendisine ümit bağlanılan, güvenilen ve onunla korunulacağı düşünülen tek varlık Allah’tır. Allah’tan başka böylesine ümit bağlanılan, güvenilen ve onunla korunulacağı düşünülen hiçbir şey olmamıştır. Rasûlullâh’ın sünnetine bakıldığında da sadece Allah’a güvenildiği ortaya çıkmaktadır. Mesela Hz. Peygamber, sahabelerine ayakkabılarının bağı koptuğunda, onu dahi Allah’tan istemeyi talim etmiştir.

5- Peygamberimize nispet edilen bu duanın Rasûlullâh’ı, sahabeyi ve duayı okuyan kişiyi koruyacağı söylenmektedir. Ancak Hz. Peygamber’e ve sahabeye yapılan onca işkenceler, çektikleri sıkıntılar ve gazalarda aldıkları yaralar söz konusudur. Cevşen duası madem Rasûlullâh’ı ve sahabeyi koruyacaksa Hz. Peygamber ve ashabı niçin bu duayı okuyup sıkıntılardan, işkencelerden kurtulma yoluna gitmediler? Oysa Cevşen duası Hz. Peygamber’e gelseydi ve bahsedilen koruma işlevini ifa edecek olsaydı, Hz. Peygamber bu duayı hem okur hem de sahabelerine okumalarını tavsiye ederdi, fakat böyle bir durum olmadığı için Cevşen duasının da Rasûlullâh’a ait olmadığı ortaya çıkmaktadır.

6- Kendisine Arapça vahiy inen bir Peygambere, Farsça kalkan anlamına gelen Cevşen duasının geldiğinin iddia edilmesine karşın; Cevşen, ne birinci derece ne de ikinci derece hadis kaynaklarında bulunmaktadır.

Yukarıda sıraladığımız sebeplerden dolayı Peygamber’e nispet edilmiş bir hadis olarak rivayet edilen yaklaşık on beş sayfalık metnin sahih olması mümkün görünmemektedir. Cevşen duasının tamamı peygamberimize ait değildir, bazı bölümleri, cümleleri hadis veya ayet olarak nitelendirilebilirse de tamamının peygamberimize aidiyeti imkânsız görünmektedir.”


KAYNAK: Adnan Yeniay, Cevşen Duasının Hadis İlmi Açısından Kritiği, Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, 2008, Danışman: Enbiya Yıldırım, s: 70-71.

Cevşen hakkında sitemizde yayımlanan cevabımızı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/cevsen-hakkinda-bilgi-verir-misiniz-hukmu-nedir.html

 

Fetva Net
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

Ynt: Cevşenin Hadis İlmi Açısından Değeri Nedir?
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2014, 11:43:35 ÖÖ 11 »
allah razı olsun kardeşim bu güzel ve anlamlı peylaşım için..

Ynt: Cevşenin Hadis İlmi Açısından Değeri Nedir?
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2014, 04:41:52 ÖS 16 »
De ki: Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi?” (Fûrkan, 77).
Cevşen  bir kağıda yüklenen koruyuculuk anlamıdır. Oysa Koruyan Allahtır. Allah bir kağıt parçasıyla insanı koruyacak düşünmez misiniz. Bunun Allah'a ait olan bir özelliği Allah dışındaki varlığa yakıştırma olduğunu farkedemiyor musunuz?
Nerde dua  kağıtlar mı ???

Ynt: Cevşenin Hadis İlmi Açısından Değeri Nedir?
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2015, 10:25:48 ÖS 22 »
"Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenlerin kafir-fasık ve münafıklar" olduğunu bildiren onca ayete rağmen, rejime karşı çıkmayıp, onun sözde ilahiyat okullarında okuyanların rejimi değil de dindar müslüman halkı sapıklık ile itham edip dualarına ilişmesi ne arsızcadır. Bu yazar gibisini çok gördüm. Elemanlar, örneğin onca Atatürk heykeline bir şey demiyor da, İslami hat ve resimlere karşı çıkıyorlar. Dolayısıyla bunlar rejimin satın alıp ya da kandırıp kullandıkları biçarelerden başkaları değildir.