VÜCUDUMUZU TANIYALIM

 • 2 Cevap
 • 17162 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
VÜCUDUMUZU TANIYALIM
« : 02 Haziran 2014, 09:51:52 ÖS 21 »

İnsan vücudunun ne kadar şaşırtıcı bir sistem olduğunu zaten bugüne kadar çeşitli kereler görüp duyma fırsatımız olmuştur. Bu karmaşık sistemin hepimizi çok şaşırttığı bir gerçek, ancak vücudumuz bizi her geçen gün biraz daha şaşırtmaya devam ediyor. İşte şaşırtıcı 29 örnek:
 

1. İnsan kalbi yerinden çıkarıldığında bir süre daha atmaya ve etrafındaki havadan oksijen almaya devam eder, çünkü kendi elektrik sistemine sahiptir.

2. Mide asidi o kadar güçlüdür ki; vücudumuz her 3-4 günde bir midenin iç katmanını baştan aşağı yeniler.

3. İnsan burnu 50.000 kokuyu tanır ve hatırlar. Neredeyse köpek burnu kadar güçlüdür.

4. Vücudumuzda 96.000 km. uzunluğunda kan damarı vardır. Bu uzunluk Ekvator'un çevresinde 2.5 tur atabilir.

5. Kalbimiz her gün bir kamyonu 32 km. götürmeye yetecek kadar enerji üretir. Ömür boyunca ürettiği enerjiyle ise bir kamyon, aya gidip geri dönebilir.

6. 70 yıllık ömrü boyunca bir insan kendinden ortalama 48 kg. deri döker.

7. Havanın açık olduğu bir gecede gökyüzüne bakarsanız Andromeda galaksisini görebilirsiniz. Bu, gözlerimizin küçücük bir ışık huzmesini yakalayabilecek kadar hassas ve güçlü olduğu anlamına gelir. Zira komşu galaksi 2,5 milyon ışık yılı uzaklıktadır.

8. 80 desibel gücünde horlamak mümkündür. Bu seviye, bir beton kırıcı hava tabancasının yanında uyumak ile eşdeğerdir. 85 desibelin üzerindeki gürültü seviyeleri insan kulağı için zararlı kabul edilmektedir.

9. Bir insan, ömrü boyunca 25.000 metreküp hacminde iki yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük üretir.

10. Uyanık olduğumuzda, beynimiz, bir ampulü yakmaya yetecek kadar elektrik üretir.

11. Kemiklerimiz, aynı ebattaki çelikten daha güçlüdür. Buna karşın çelikten 4-5 kat daha hafiftir ve çelikten bile güçlü olan kemiklerimizin %31'i sudur.

12. İnsan gözü dijital bir kamera olsaydı, 576 megapiksel olurdu; piyasada bulabileceğimiz en gelişmiş 80 megapiksel DSLR'nin fiyatı 34.000 dolardır. Ayrıca, uzmanlar insan gözünün 10 milyon farklı rengi ayırt edebildiğini tahmin etmektedir.

13. Tüm hücrelerimizde yer alan DNA, kılıf içerisinde olmasaydı, dünyadan Plüton'a gidip geri gelecek kadar esneyebilirdi..

14. Ömrümüz boyunca, beynimizin uzun dönem hafızası 1 kuadrilyon (1 milyon x milyar) ayrı bit bilgiyi tutabilir.

15. Ortalama bir insan ömründe, kalp yaklaşık olarak 1.5 milyon varil -200 tankeri doldurmaya yetecek kadar- kan pompalar.

16. Vücudumuz, saatte 180 milyon kırmızı kan hücresi üretir.

17. Hamilelik süresince eğer annede organ hasarı ortaya çıkarsa, rahimdeki bebek hasarlı organı onarmak için kök hücre gönderir.

18. Bir adım atmak için 200 kas çalışır.

19. Tek bir hücrede 6 milyar DNA bulunur.

20. Bir insan, hiç yemek yemeden 2 ay yaşayabilir.

21. Tat alma reseptörleri sadece dilde bulunmaz; midede, ince bağırsakta, pankreasta, akciğerde, anüste, testislerde ve beynimizde de tat alma reseptörleri bulunur.

22. Hafızamıza yeni bir şey kaydettiğimizde, beyindeki nöronlar arasında yeni bir fiziki bağ oluşturulur. Her yeni kayıt ile, beyinde fiziki bir değişim yaşanır.

23. Beyin hücrelerimiz ölmeye başlamadan önce, oksijensiz 5-10 dakika hayatta kalabiliriz.

24. Beynimizin %60'ı yağdan oluşur.

25. Uzun süreli açlık durumunda, insan beyni son bir kurtuluş çaresi olarak kendi kendini yiyecektir!

26. Fobiler kalıtımsal da olabiliyor...

27. Belli uyaranlara karşı önceden otomatik olarak programlanmış şekilde vermiş olduğumuz tepkilere duygu denir. Yüzümüzü bir duyguyu yansıtacak şekilde değiştirdiğimiz zaman, o duyguyu yaşamaya başlarız.

28. İnsan gözü, her defasında yalnızca görüş alanındaki küçük bir alanı görebilir. Bunları tek bir resim haline getirebilmek için, saniyede 2-3 seğirme (hızlı, otomatik göz hareketi) gerçekleştirir.

29. Beynimiz kendisini aşırı yüklenmeden ve duygusal çöküntülerden korumak için, bildiklerini unutur. Bu durum, yeni bilgileri daha kolay ve hızlı öğrenmemizde bize yardımcı olur.

[siradisibilgilerkutuphanesi.blogspot.com.tr]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
Gözlerimiz Hakkında Bilgiler
« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2014, 05:11:21 ÖS 17 »

Gözler kalbin aynasıdır, gözler ruhun dışa açılan penceresidir... Başka, bütün bunların dışında göz hakkında belki de ilk defa duyacağınız 24 bilgi.
 

1. Köpekbalığı gözü: Köpekbalığı korneaları, insan gözü korneasına son derece benzerdir. Bu benzerlikten dolayı göz ameliyatlarında nakil için kullanılır.

2. Çalışan kısımlar: Tam olarak işlevsel olmak için, gözlerimiz iki milyondan fazla çalışır kısımdan oluşmuştur.

3. Göz kasları: Vücuttaki tüm kaslar göz önünde bulundurulduğunda, göz kasları en aktif olanlardır.

4. Heterokrom: İki gözü de doğuştan farklı renklerde olan kişileri tanımlamak için kullanılan terimdir.

5. Ölçüleri: Ortalama bir göz küresi 2,25 cm çapında ve 7 gr ağırlığındadır.

6. Henüz göz küresi nakli yapılamamaktadır: Göz ile beyin arasındaki bağlantıyı sağlayan optik sinir herhangi bir müdahaleye karşı son derece hassastır.

7. Yenidoğanlar gözyaşı üretmez: Bağırarak ağlamalarına karşın, bebeklerde 4-13 haftalık oluncaya kadar gözyaşı olmaz.

8. Gözler hızlı iyileşir: Düzgün bir bakım ile, gözün, kornea yırtığını onarması sadece 48 saat sürecektir.

9. Kuruduğunda gözlerimiz sulanır: Gözyaşı üç farklı bileşenden oluşur; yağ, mukus ve tabii ki su. Eğer bu bileşenler doğru miktarlarda olmazsa, gözlerimiz kuruyabilir. Bu tür bir kuruluğa tepki olarak, beynimiz daha fazla gözyaşı üretir.

10. 20/20 görüş en iyi görüş değildir: Tipik harf testinde, 20/20 görüş alttan birinci satırdır. Onun altındaki satır çok daha küçüktür ve bu satırı görebilirsek bu bizim 20/16 görüşe sahip olduğunuz anlamına gelir. Kaydedilmiş en iyi insan gözü görüşü 20/8'dir, yani bu normal insanların 8 feet (2.5 metre) mesafeden gördüğü şeyi, biz 20 feet (6 metre) mesafeden görebiliriz demektir.

11. Gözlerimiz, kör noktalara adapte olabilir: Glokom gibi belli başlı göz sorunları, görüşümüzde kör noktaların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Tıpkı ters çevrilmiş görüntüye alışmamız gibi, beynimiz boşlukları doldurarak kör noktalara adapte olmamızı sağlar.

12. Gözlerimizle değil, beynimizle görürüz: Bunu zaten bildiğinizi söyleyebilirsiniz, ancak çoğu zaman bulanık veya az görme gözün kendisinden kaynaklanmaz. Beynin görme korteksinde bir şeylerin yanlış gittiğinin işaretidir.

13. Diyabet, sıklıkla ilk olarak göz muayenesinde teşhis edilir: Tip 2 diyabet hastaları genellikle semptom göstermezler, yani bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Bu tip diyabet, normal olarak göz muayenesi sırasında, gözün arkasında kanayan küçük damarların görünmesiyle ortaya çıkar.

14. Yaşlandığında herkes katarakt olur: Kataraktın, yaşlandıkça saçların beyazlaması gibi normal bir şey olduğunu düşünebiliriz, doğal gelişen bir durumdur. İnsanlarda kataraktın ortaya çıkma yaşı, ortalama 70'tir.

15. Göz kırpmak, son derece önemli bir göz işlevidir: Göz kırpmak, göz yaşını gözün tamamına dağıtarak, göz yüzeyindeki kiri temizlemeye yardımcı olur. Gözyaşı, gözü nemlendirmeye ve kayganlaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca önemli anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

16. Göz lensleri, herhangi bir kameranın lensinden daha hızlıdır: Gözbebeğinin hemen arkasında, baktığımız nesneye odaklanan lens bulunur. Bir saniyeliğine bulunduğunuz ortama göz gezdirin ve odaklandığınız çeşitli mesafeleri düşünün. Bunu her yaptığımızda göz lenslerimiz, biz farkında olmadan odağını anlık olarak değiştirecektir. Bunu, aynı mesafede odaklanması birkaç saniye süren fotoğraf makinesi lensi ile kıyaslayın. Hızlı değil mi?

17. Yaşlandıkça, okuma gözlüğüne ihtiyaç duyacağız: Nüfusun yaklaşık %99'u için, okuma gözlüğüne ihtiyaç duyma yaşı 43 - 50 arasındadır. Çünkü göz lensleri, yaşlanmayla birlikte odaklanma kabiliyetini yavaş yavaş kaybeder.

18. Göz kası, vücudumuzdaki en hızlı kastır: Hızlı gerçekleşen bir olay için "göz açıp kapayıncaya kadar" denmesinin bir mantığı vardır; göz kası, vücudumuzdaki en hızlı kastır. Bir göz kırpma 100 - 150 milisaniyede gerçekleşir ve bir saniyede 5 defa göz kırpmak mümkündür.

19. Dakikada, ortalama 17, günde 14.280 ve yılda 5,2 milyon kere göz kırparız: İnsan konuşurken, okurken olduğundan daha fazla göz kırpar.

20. Görüntüyü ters çeviren bir gözlük takarsak, beynimiz bu görüntüyü düzeltecektir: Nesneleri baş aşağı görüyor olsak bile, beynimiz buna önünde sonunda adapte olacak ve nesneler gerçekte oldukları taraftaymış gibi hareket etmeye başlayacak (gerçekte olmasak bile).

21. 20/20 görüş = normal görüş: Bu sayı büyük oranda kişiseldir; ancak göz doktorları, insanların harf tabelasını 20 feet (6 metre) mesafeden okumaları gerektiğini belirlemişlerdir. Normal ışıklandırma koşulları altında bu normaldir.

22. Her gözde, her biri ışığa duyarlı 107 milyon hücre barınır: Yedi milyon koni hücresi renkleri ve detayları görmemize, 100 milyon çubuk hücre de siyah ile beyazı ayırt etmemize yardımcı olur. Yani esasen gözümüzdeki hücrelerin 10'da birinden azı renkleri algılar.

23. Gözlerimiz mavi ise, dünya üzerindeki mavi gözlü diğer herhangi bir kişi ile ortak bir atamız var demektir: İlk mavi gözlü insan, bundan yaklaşık 6.000 ila 10.000 yıl önce yaşadı; o tarihten önce, herkes kahverengi gözlüydü.

24. Göz rengimiz değişebilir: İnsan gözü irisinde veya oküler sıvı içerisinde mavi ve yeşil pigmentler her halükarda bulunur. Bu sebeple, bulunulan ortamın ışık koşullarına göre özellikle açık renkli gözlerin rengi, değişiklik gösterebilir. Yani gözümüzün güneşli havada bal rengi veya ela olması gerçekten olası.

[siradisibilgilerkutuphanesi.blogspot.com.tr]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..

*

Çevrimdışı İSRA

 • **
 • 214
 • Zalim zulüm eder, Kader adalet eder..
21 Mart: Dünya Down Sendromlular Günü
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2014, 06:24:44 ÖS 18 »

Her insanda 23 çift kromozom bulunur ve bu kromozomlar vücudumuzun genetik miraslarını taşıyan yapı taşlarıdır. Bazı insanlar 21.kromozom çiftinde oluşan fazladan bir kromozom nedeniyle “Trizomi 21” adı verilen bir “genetik farklılık” ile birlikte doğarlar. Diğer bir deyişle “Down Sendromu”.

Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mart tarihi tüm dünyada Down Sendromlular Günü olarak kabul edilmiştir. Bu tarihin özel bir anlamı olup 21.kromozom çiftinde fazladan meydana gelen 3.kromozomu simgelemektedir.
 

1. Down Sendromu bir hastalık değil, genetik farklılıktır.

2. En basit tanımı ile, Down Sendromlu bireylerde 46 yerine 47 kromozom vardır.

3. Fiziksel olarak birbirlerine benziyor gibi görünseler de aslında farklıdırlar.

4. Diğer çocuklar gibi, Down Sendromlu çocuklarında kendilerine has karakterleri, yetenekleri ve düşünceleri vardır.

5. Son derece sosyal ve kolay iletişim kurabilen bireylerdir.

6. Birçok alanda, meslek dalında başarılı olabilir, birçok işin üstesinden gelebilirler.

7. Fırsat verildiğinde, toplumda iyi yerlere gelebilirler.

8. Yaptıkları işi sahiplenme içgüdüleri yüksek olduğundan titizlikle çalışabilme becerileri vardır.

9. Melek çocuklar diye bilinirler.

[siradisibilgilerkutuphanesi.blogspot.com.tr]
İlâhi ente maksûdî ve rızâke matlûbî..