RESULLERİN GÖREVİ

  • 0 Cevap
  • 2054 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı iktibas

  • Cengiz sarsmazelsoy
  • ***
  • 421
RESULLERİN GÖREVİ
« : 01 Aralık 2014, 05:52:52 ÖS 17 »
                                          Resullerin görevi ile ilgili bir açıklama
Kafir yada müşrik topluluklar Resulullah a.s. döneminde azabın bir an evvel gelmesini istiyorlar.Allahuteala gerçekten çok merhamet sahibi ki;onlara mühlet veriyor belki zaman içerisinde Allah hidayet verecek.
Allahuteala burada İnsanların ne boyutta olduğunu ,kişinin konumunun ne olduğunu,Peygamberlerin görevlerinin ne olduğunu ,Muminlerin hangi noktada olması gerektiğini tanımlıyor.
Deki;buyuruyor."Ben bir beşerim,Ben bir kulum,Ben sizin gibi bir İnsanım arada tek farkım Allah tarafından bana vahy gelmesidir,sadece bir uyarıcıyım"
Resulullah a.s. ne Hidayet verebilir,ne zorla Müslüman yapabilir ,nede "azab"getirebilir.Sadece bir elçidir.Bunu İnsanlar anlamakta zorlanıyorlar veya öfkeleri,kızgınlıkları olayı algılamasının önüne geçiyor.
Kimi tekfir ediyor,kimi herkesi Müslüman görüyor,kimi ifarada,kimide tefride gidiyor.Kimi zorla Müslüman etmeye çalışıyor,kimi "azab"getirmeye çalışıyor.Halbuki bu dini bildiğini iddia edenler yapıyor bunu malesef.
Bu gerçekten çok üzücü bir durum.Özellikle onlar bu dinin mahiyetini anlayıp hayatını ona göre tanzim etmeleri gerekiyor.Örnek olarak "işid"adı altında Devletin,Halifenin ilanı oldu ancak daha önce bir "tebliğ"duymadık.Aynı şekilde zalim "Saddam"a karşı bir "tebliğ"duymadık.Ne tebliğ çalışması,ne tebliğ dönemi olmadı bu İnsanların.
Amerika'ya karşı yine "Tebliğ dönemi"oluşmadı.Davet hareketi yok ortada.Ortada ne var?Allah'tan sakınmayı,Alşlah'tan korkmayı öğütleyeceklerine "Bizden korkun"diyorlar.Ortada Peygamberlerin görevleri belli iken hiç kimse başka turlu hareket tarzı sergileyemezler.
Denecek sözler hazırdır"Ben sizin gibi beşerim"Çekinelecek tek makam Allah'ın makamıdır.İnsanlar,kendilerini "Azab memuru"gibi görürler ise;"Allah'tan değilde benden korkun"dercesine kimine kafir,,kimine Müşrik,sen şusun,busun deyip bu çizgide yol alır ise;vazifesinin dışına taşmış olacaktır.
Özellikle Tekfirciler İnsanları hemen yargılamaya çalışırlar."Benden kork"diyeceğine"Allah2tan kork "demeli,Mumin'in görevi en güzel şekilde tebliğ etmek,en güzel şekilde uyarmak,Allah'a ait sınırlara teşebbüs etmemek,Allah' ait olan sözleri Allah'a bırakmak,Kur'an ayetlerini okuyup o noktada kalmak,daha ötesine taşımamak.
Allahuteala ayet'lerinde fiilleri yargılar,isimleri anmaz,fiilleri yargılar iken "Kafir,müşrik,münafık,fasık "der.Sadece isim olaraktekfir edilen o dönemde  yaşayan iki kişi vardır.Ancak genel yapısı ile Fiiller kınanmıştır.Bizim yapmamız gereken budur.
Tekfir edecek isek örneğin;Allah'ın indirdiği ile hukmetmiyen kafirlerin ta kendileridir, ayetini okuduğum zaman Tarihte ,bugünde  veya gelecekte bu fiili işleyenleri tekfir etmiş ve tekfiri tam yapmış oluruz.
Örneğin ahmeti tekfir et ,eeee mehmet ne olacak ,olacağı şu,tekfir yarım kalacak.
Kemali tekfir et,brejnev kalsın mantık buu.
Bunu anlattığımız zaman bazıları diyorki;Ben bunu anlamadım"anlıyor ama anlamak istemiyor.
Ayetlerin kaldığı noktada kalmak zorundayız,bu noktayı aşamayız.Kendi yorumlarımızı katar ise sözün sahibi "Biz" olduğumuz zaman bize düşmanlık besleyecek,bizi dinlemicek.
"Sen kimsin,Allah yerine senmi hukum veriyorsun"diyecek araya "nefis "girecek.
Bazen "tekfir"konusunda İnsanlar o kadar ileri gidiyorlarki;kafasında bir "kanıt"oluşturuyorlar.Kendi kanıtını kabul etmeyeni "tekfir"ediyorlar.
Bu dinin "ruhsatları,farklı şartları"vardır.Bunlarda dikkate alınmalıdır.Nerde nasıl yapacağımız bilmek için şarları,ruhsatları iyi bilmemiz gerekiyor.Ama tekfirciler farklı şartları ruhsatları inkar ettiğinden bir emir ile uyum halinde olsalar bile başka ayete ters düşüyorlar.
Bazıları diyor;Eğer hapis söz konusu olupta kurtulmak için keffaret verirsen "kafir "olursun diyor.Aynı kişi bu iddiadan sonra trafik te ceza alınma söz konusu olduğunda cezayı ortadan kaldırmak için polise rüşvet verebilir diyor.Nasıl bir mantık ise.
Aynı şey.Ruhsat sahibini tekfir ediyorlar.Ruhsat sahibi değil iken kendilerini ruhsat sahibi görüyor.Oturduğu koltuktan"şu helal bu haram diyorlar.Bu dini hakkı ile yaşayanlar ağır bedel ödedi,kendimize gelelim.
Resulullah a.s. vefatından sonra" Ashab "kendi aralarında ihtilaftan dolayı birbirleri ile savaşmışlar ve birbirlerini "tekfir"eder duruma düşmüşlerdir.Birbirleri ile savaşması"Haricilik"diye bir mantığın çıkmasına yol açmışlardır.Bu durum gerçekten kişinin kendi akidesini "tehdit"eden çok önemli bir olaydır.
Resulullah a.s. bunlara izin vermiyor idi.Krşısındaki İnsan azabını istediği halde ona söylediği sadece şu idi."Ben sizin gibi bir İnsanım azab Allah katındadır"diyor idi.Allah size "hidayet"vermek istiyor,mühlet veriyor diyor idi.
Allah'ın muhlet verdiği İnsanları hemen tekfir edip öldür ohh ne güzel...İlahlık makamına oturmak yada oturmaya çalışmak çok tehlikeli bir iştir.Peygamber duracağı yeri biliyor idi ama ona tabii olanlar duracağı noktayı bilemedi.
Resulullah a.s. "benim elimde değildir azab,Allahın elindedir diyordu"işte bu mantığı İnsanların düşüncesine yerleştirmemiz lazım.Söyleyeceğimiz sözü bilmez isek;imtihanımızı kaybetmiş oluruz.Biz Allah'ın dinini anlatıığımız zaman o anda imtihan olmuş oluyoruz.
Allahuteala Musa a.s. ı Fravuna gönderdiği zaman Müslüman olmayacağını biliyor idi.Son noktaya kadar İman etmiyeceğini biliyor idi.Ama Musa a.s. ne yapması gerektiğini Rabbinden aldı ve uyguladı,Müşrikler ,muminler imtihan verdi.
Biz de başkalarına "tebliğ"yapar iken imtihan oluyoruz ve söylenmöesş gerek söz Allah'ın ayetidir bunu okuyup o noktada durmayı bilecekmiyiz yoksa o noktayı aşacakmıyız?İmtihan oluyoruz.Duracağımız noktayı bilmez isek;imtihanı kaybetmiş oluyoruz,Müşrikler zaten kaybediyor.Bizde kaybeder isek;gerçekten husran olur.
Çağlar boyu gelen tüm Peygamberler bunu söyledi.Bugün İnsanlar"Sen bizim cemaatimize gel ,bizim cemmatimiz,bizim şeyhimiz böyledirKur'an okumaya kalkma sakın,Kur'an okur iken sen yanlış anlarsın ,küfre girersin ,sen bizim cemaatimizde şunu yap,bunu yap,biz sana anlatırız."Böyle mantıklar ortaya konuluyor.
Çağlar boyu gelen tüm peygamberlerin sözylediği söz onlarında söylemesi gereken sözdür.Ona buna yöneleceğinize Peygamberlere yönelin,kendi düşüncene,kendi mezhebine değil Kur'an Allah ve resulune yonelmeyi emrediyor.
Kendi görüşü,kendi ideolojisi değil.Kendi Tarikatına çağırıyor İnsanlar.Yönelicek tek makam Allah'ın makamıdır.İnsanlar bir yerde birleşicek ise Allah yolunda birleşsinler.Allah'a tabi olmakta birleşecekler.Şu cemaatte,şu tarikatta,yada felsefede değil,Allah ın istediği noktada birleşecekler.
Allah'ın dinini Peygamberlerin uyguladığı şekli ile uygulamada birleşecekler.Bunun için Cemaatlerin anlaşmasına,pazarlık yapmasına gerek yok ,gerçekten Allah'a tabii olsun,Resulun sünnetini uygulasın bakınki,tek vucut olacaklardır.Hemde Dünya çapında Allah'ın dini hakim olacaktır.
Ama İnsanlar,şeyhine,liderine,üstadına çağırdığı için parça parça gurublar halinde oluyorlar.Allah onları zillet içinde bırakıyor.
Öyle bir şey varki Allah gerçek muminlere kendi arzında Allah'ın hukmunu yaşama imkanı veriyor.Bir çok Peygamber Devlet kurmamış idi.Peygamberlerin bir çoğu elde etmedi.Devlete ulaşmadı ama yeryüzünde Allah'ın hukmunu yaşadılar.Hiç bir Kral kendilerine tabii olmasını sağlayamadı,kendilerine "secde"ettiremedi.
Onlar Allah'ın arz ında Allah'ın hukukunu yaşadılar.Allah'ın hükümranlığını,otoritesini kabullendiler ve Allah'ın çatısı altında yaşadılar ,devletede çok ihtiyac duymadılar.
Devlet,Allah'ın verdiği bir lütüftur.Lütuf,hakeden toplum için verilir.Haketmiyor iseler bu toplumun kaybıdır.Hakedenler,Devlet oluşmasada Devlet endişesi,çoğunluk endişesi yaşamadılar.İnsanlar başka mecralara sapmamalıdır.
Sapmış ise Allah'tan af dileyecek başka yollara bir daha sapmayacak.Kur'an ile tavsiye ettiğimiz İnsanlara diyorlarki;"Alimler şunu diyor,bunu diyor"Arkadaş Alimler Allah'tan dahamı üstün?Sonra diyorlarki"Alimler hata yapmış ise gunahı boynuna,ben bilmem,ben masumum"
Doğrusu Allah'a yonelmek ve sürekli Allah'tan marifet dilemektir.Yoksa kendini masum görmek birilerine suç atmak kendisini aklamaz.Allah"Hiç bir gunahkar başkasının yukunu yuklenmez"diyor.
Parça parça olmuşuz malesef her bir meseleyi farklı yorumlar ile başta dinimizi bozmuşuz.Mesela "Zekat Medinede farz olmuştur diyor aksine Mekkede nazil olup emredilmiştir.Kimizi "Namaz mekkede iki rekattır sonra 5 vakit medinede farz olmuştur"gibi ifadede bulunuyorlar.
5 vakit namaz mekki ayetlerdendir.İsra olayı mekkede zuhur etmiştir".İslam devleti yok ise iki rekat namaz kılınır diyorlar toplumun cahilliğinden istifade edip kendi görüşlerini lanse ediyorlar.
Vakıa 5 vakit Namaz Mekke'de farz kılınmıştır.Zekat,Mekke'de farz kılınmıştır.Bu Resulullah a.s. ifadeleri ile konu dahada açığa kavuşmuştur ama Hadis leri inkar ettiklerinden bir türlü bunu kabullenemezler.Kimiside Zekat",Devlet başkanının işidir" diyerek ifadeleri olur.İnsanları,Zekattan uzaklaştıran bunlardır.
Zekat üzerinden oyun oynanıyor,Namaz üzerinden oyun oynanıyor,Tevhid üzerinden çok oyunlar oynanıyor.Namaz'ın başı açık kılınabileceğini ,Türkçe okunabileceği gibi değişik bir sürü iddialar var.Hayızlı  namaz kılınırmı,kılınmazmı gibi tartışmalar yaptırarak dinin aslı ile oynuyorlar.
Namazı bozmaya çalışıyorlar,zekatı bozmaya çalışıyorlar,Hac konusunda "Gitmeye gerek yok,şuna yardım et,buna yardım et"diyorlar.Namaz,Hacc,zekat,Tevhid konusunda farklılıklara yönelebiliyorlar.Oruc konusundada farklı şeyler söylüyorlar.Orucu bozmak için o kadar çaba sarfedip gündem yapıorlarki;Hep Kur'an'i kavramlar üzerine oyun oynanıyor.İşin aslı bizi ana fikirden uzak tutacak Kavramların şuurunu Muminler kaybedecekler.Hedefleri budur.
Diğer bir ayrıntıya yer vericem bu ayrıntı Ahiret imanıdır.Ahiret imanı nerde ise Tevhid akidesinden sonra ana kemiğidir bu dinin.Bir Mumin Ahirete gereği gibi iman ediyor ise hata yapmaz diyemem ama hatası daha az olur,Ahirete iman zedelenmiş ise İmanına zarar verir Günaha dalması daha kolay olur.Bir İnsan da İman zayıfladığı an hatalar zuhur eder.
Kendisi,ateşi aklından çıkarmadığı an hata yapmayacaktır.Ama burdada oynama yapmışlar,Amentüyü bozmaya çalışmışlar.Melekler "kız"olarak düşünmüşler yada Şeytan'ın cin soyundan değilde Melek soyundan olduğunu iddia etmişlerdir.Oysa onlar ile "Hükümler"bellidir.
Bu konuyu karmakarışık hale getirmeye çalışmışlardır.Bunlar İnsanda Allah'a imanı sarsabilmek için yapılan karalama kampanyasıdır.Peygamberin mesajlarını bozmak için Peygamberin yolunu,mecrasını,sünnetini devre dışı bırakmaya çalışıyorlar.Hadis inkarcılığı başlamış,Kitabı bozmaya çalışıyorlar,Kitaptan bazı ayetleri ele alıp değişik mantıklar ortaya koyuyorlar.
Ayetleri inkar eder duruma getirmişler.Ahirete imanın şartlarını bozmak için özellikle "uzman kadro"kurulmuş bunlar "Tağuti yönetim"tarafından inşaa edilmiştir.
Sonuç olarak Resulullah a.s. sözü yerine oturmuş oluyor buyuruyorki;"Şeytan'ın üç sözünden ikisi doğrudur,doğru olmayan o tek sözü İnsanların kafasına yerleştirmek için İki doğrudan söze girer ve İnsanları saptırır."
Evet İki doğru dinlersiniz zannedersinizki son söylediği sözde doğrudur ve yanlışa düşersiniz.
Bunun örneği var;Kur'an İslamı diye ortaya çıkmışlardır bu doğru bir başlıktır ancak "Kadında örtü emri yoktur ve İslamda Devlet yoktur diyerek tam anlamı ile Laik kafalar yetiştirirler.
Daha bir çok şey Allah'ın ayetleri ile giriş yapıp kendi beşeri mantıklar ile sözlerini bitirirler.
Bize düşen sadece Allah'ın sözlerine önem verip Peygamberin yuruyuş şekline dikkat etmeliyiz.
Ne yaparsan yap sana yakışmayanı yapma