Diyanet 'Kurban Hilali'ni G. Afrika'da Gözleyecek

  • 0 Cevap
  • 3141 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı FECR

  • *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Diyanet 'Kurban Hilali'ni G. Afrika'da Gözleyecek
« : 27 Eylül 2013, 01:31:22 ÖS 13 »
Diyanet 'Kurban Hilali'ni G. Afrika'da Gözleyecek
Dünya Bülteni / Haber Merkezi
Diyanet İşleri Başkanlığı, ibadet vakitleriyle tartışmalara son noktayı koymak için aldığı hilal izleme kararında yeni adımlar atıldı. Hilal izleme için Güney Afrika'ya ekip göndermeye karar veren Diyanet, ekipte yer alacak isimleri de belirledi.
Diyanetin vakit hesaplama biriminden üç astronom ve Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sacit Özdemir, 1434 Zilhicce Hilali'ni gözlemlemek üzere Güney Afrika'nın Cape Town şehrine gidecek.
Cape Town'a heyetin 1 Ekim'de varacağı ifade edildi. Hilalin görüneceği ilk geceyi Güney yarım kürede 5 Ekim olarak hesaplayan uzman ekip, o anı canlı yayın ile İslam alemine izlettirecek.
Diyanet İşler Başkanı Görmez, konuyla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada şunları söylemişti:
"Astronomi bilimi bize hilalin hangi gün, hangi saatte nerede görüleceğini gösteriyor. Bu hesap o kadar kesindir ki bu hesap şaştığı zaman kıyamet kopar. Dünyanın dengesi bozulur. Diyanet TV'den arkadaşlarımız ve astronomi uzmanlarımız bu sene bir çelişki daha yaşatmamak için hilalin görüneceği Güney Afrika'nın Capetown şehrine gidecekler ve oradan bize hilali canlı yansıtacaklar. Bir rasathane çalışmamız var. Astronomi uzmanlarımızla toplantılarımız devam ediyor. Bazıları bize netlik açısından Toroslar ile Gerede'yi işaret ediyor. Nerede yapacağımıza karar vermedik ama Diyanet İşleri Başkanlığımızın bir rasathanesi, gözlemevi olacak"
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com