Zekeriya Beyaz'ın kurban tarifi çıldırttı

 • 5 Cevap
 • 7633 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı TaLiA

 • *
 • 3019
Zekeriya Beyaz'ın kurban tarifi çıldırttı
« : 23 Ekim 2012, 05:44:43 ÖS 17 »
Zekeriya Beyaz'ın kurban tarifi çıldırttı

Zekeriya Beyaz, 'Ayakkabıdan kurban olur' deyince tartışma çıktı. Tartışma çıkınca 'Terbiyesizlik' yapıyorsunuz deyip canlı yayını terk etti. İşte o tartışma anları;


Sunuculuğunu Tahir Sarıkaya’nın yaptığı ekranların farklı sabah haber programı “Uyan Türkiyem” ilginç bir polemiğe sahne oldu. Canlı yayında Zekeriya Beyaz 'ın “Ayakkabıdan Kurban olur” çıkışı üzerine başlayan tartışma büyüyünce, Zekeriya Beyaz sinirlenip canlı yayını terk etti


Canlı yayında Zekeriya Beyaz ve Hacıbayram Camii eski baş imamı Abdulkadir Şehitoğlu arasında “kurban” tartışması yaşandı. Abdulkadir Şehitoğlu canlı yayında yaklaşan Kurban Bayramı'yle ilgili sorulara yanıt verirken, Zekeriya Beyaz canlı yayına bağlandı.
 
Zekeriya Beyaz İslam 'da şekilcilik olduğunu ifade ederek “Hac 'da binlerce kurban kesiliyor. 2 saat sonra bu kurbanlar sıcaktan leş oluyor. Kurbanda mutlaka hayvan kesilecek diye bir kaide yoktur.
 
AYAKKABINDAN DA KURBAN OLUR
Daha önceleri “Tavuktan kurban olur” çıkışıyla konuşan Zekeriya Beyaz Beyaz Tv ekranlarında yine ezber bozdu. Ayakkabıdan da kurban olacağını kaydeden Zekeriya “Beyaz
“50 çift ayakkabı da Kurban niyetine dağıtılabilir. Mesele amaç ve niyettir. Bu tür bir şekilcilik yanlıştır. Mesele tavuk, horoz değil elbise de dağıtılabilir. Devir ve şartlar değişti. İşin hikmetine, esasına yönelmek lazımdır. Ayakkabıda verilir. Önemli olan bire miktar fakirlere maddi yardım aktarılmasıdır. Ben kurban kesmiyorum, parasını dağıtıyorum. Ayakkabıdan kurban olur bu benim düşüncem bu.” dedi.


ŞAMATA YAPIYORSUNUZ!
Sunucu Tahir Sarıkaya 'nın ısrarla “Tavuktan kurban olur mu?” sorusunu soruması üzerine canlı yayında zıvanadan çıkan Zekeriya Beyaz “Şamata yapmak istiyorsunuz. Kapatıyorum, terbiyesizlik yapıyorsunuz” dedi ve telefonu kapatarak canlı yayını terk etti.
 
RUH HASTASI OLMUŞ
Hacıbayram Camii eski baş imamı Abdulkadir Şehitoğlu ise Zekeriya Beyaz 'ın sözlerine tepki göstererek “Zekeriya Hoca Kurban 'la sadakayı karıştırıyor. Ne ilmi var ne de alimliği… Ona profesörlük verene de yazıklar olsun. Zekeriya Beyaz hocamız Kurban anlamında psikolojik ruh hastası olmuş.” diye konuştu.

Beyaz Gazete*

Çevrimdışı hattabhamza

 • ****
 • 540
 • şirkten boşanıp,şehadetle nişanlanmak
Ynt: Zekeriya Beyaz'ın kurban tarifi çıldırttı
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2012, 12:35:39 ÖÖ 00 »
R. İhsan Eliaçık'ta ben kurban kesmiyorum dedi.
Kan; Toprağın, Ter; Ekmeğin, Gözyaşı; Yüreğin Bereketidir...

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: Zekeriya Beyaz'ın kurban tarifi çıldırttı
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2012, 08:36:27 ÖÖ 08 »
Kesmemesi bir yana kurbanı sadece "hacca gidenlerin kesmesi müstehaptır" diyor. Ayrıca "hacca gitmeyenlerin kurban yerine bedelini bizzat bir garibana vermesi daha evladır "diyor
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı TaLiA

 • *
 • 3019
İhsan Eliaçık'tan Şok İddia:  Kurban Kesmek İslamda Yok, Şaman Geleneği... Hacca Gitmeyenler Kesmeyebilir!Habertürk ekranlarında Pelin Çift'e konuk olan muhalif İslamcı aydın İhsan Eliaçık yine ezber bozan açıklamalarıyla gündemde. Kurban bayramının kökeni ve amacı üzerine konuşan Eliaçık, kurban kesme geleneği ile İslam arasındaki ilişkinin Türkiye'de yanlış biçimlendiğini söyledi.
 
HACCA GİTMEYENLERİN KURBAN KESMESİ GİBİ BİR VECİBE YOKTUR


 
"Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın savunduğu görüş Hanefi mezhebinin içinde küçük, azınlık ve marjinal bir görüştür." diyen Eliaçık, Türk insanındaki kurban kesme geleneğinin İslam ve Kuran değil Şaman kültüründen geldiğini savundu. İslamın Kurban Bayramı ile aslında yoksullarla dayanışmayı emrettiğini belirten Eliaçık "Diyanetimizin söylemesi gereken bir şey var. Hacca gitmeyenlerin kurban kesmesine gerek yok demesi lazım. Ama bunu diyemiyorlar. Gerçek budur. Hacca gitmeyenlerin kurban kesmesi gibi bir vecibesi yok." diye konuştu.

 
KURBAN KESME GELENEĞİ HANEFİ MEZHEBİNDEKİ KÜÇÜK BİR GRUPTA VARDIR


 
"Sadece Hanefi mezhebine bağlı küçük bir gruba göre herkesin kurban kesmesi gerekir. Kevser suresinde namaz kıl kurban kes dendiği iddia edilir. Onun da namaz kılmak kurban kesmekle alakası yoktur. Allah'tan destek iste ve güçlüklere göğüs ger denmektedir orada. Namaz kıl kurban kes demek değildir. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın savunduğu görüş Hanefi mezhebinin içinde küçük, azınlık ve marjinal bir görüştür. Asıl benim savunduğum görüş çoğunluğun görüşüdür. Durum amuda kalkılarak tersiymiş gibi gösteriliyor."
 
"TÜRKİYE'DE KURBAN KESME GELENEĞİNİN KAYNAĞI İSLAM DEĞİL ŞAMAN KÜLTÜRÜDÜR"
 
"Türkiye üzerinde kurbanın bu kadar yaygın olmasının nedeni Kuran ve İslam değildir. Şaman kültüründen kaynaklanıyor. Şaman kültüründe namaz kılmak ve tapınak yoktur, Şaman kültüründe dinin direği kurban kesmektir. Bir kurban ritüeli dört saat sürer. Kurban kesmeyene dindar denmez. Kurban kesilir alınlara sürülür, tanrının günahlarımızı af etmesi için mutlaka kurban kesilmesi gerektiği söylenir. Kurban açık alanda kesilir. Yurdum insanının ısrarla açık alanda kurban kesmek istemesinin sebebi nedir biraz düşünsünler. İslamdan kaynaklamıyor ki. Genetiğimize sinmiş bir Şaman kültürü var. Kuran'ın dediği yapılsaydı bu kadar yaygın şekilde kurban kesilmesine gerek kalmayacaktı."
 
"KURBAN KESECEĞİNİZE DİREKT YOKSULLARA YARDIM EDİN"
 
Tam tersine benim görüşüme göre, kurban kesmesi gerekenler ki bunun için hacca gitmesi gerekir ama illa ki ben de onlara katılmak istiyorum diyorsa kurbanın parasını fakire garibana bizzat kendi eliyle vermelidir. İnsanlara şöyle yapın böyle yapın demektense bek kendi yaptığımı söyleyeyim. Ben kurban kesmiyorum. Hacca gidenlerin kurban keseceği gibi bir dini vecibe yoktur. Ama insanların tamamının yoksulu doyurmak öksüzü kayırmak her bayramda bir garibanla tanışmak ve o tanışıklığı ömür boyunca sürdürmesi her müslümana farzdır. Onun için her müslüman bir gariban bulmalı ve elindeki kurban parasını ona vermelidir. Asıl farz olan budur. Zaten Kurban kelimesinin etimolojik olarak garibanlar garip gureba ile alakası var. Kurban bayramı demek garip gureba bayramı demektir."

*

Çevrimdışı FECR

 • *
 • 4700
 • Selam Hidayete Tabi Olana
  • FECR
Ynt: Zekeriya Beyaz'ın kurban tarifi çıldırttı
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2012, 07:36:52 ÖS 19 »
Alıntı
"TÜRKİYE'DE KURBAN KESME GELENEĞİNİN KAYNAĞI İSLAM DEĞİL ŞAMAN KÜLTÜRÜDÜR"

Kurban geleneğini Şaman kültürüne bağladığımız zaman, Hz.Adem a.s'ın çocuklarının kestiği kurbanı ya da İbrahim a.s'ın kurban olayını nereye koyacağız? Onlar da mı Şaman idi :)
Hz.Adem'den bu tarafa insanlık tarihi boyunca kurban olayı olagelmiştir. Kurban ibadetine şirk bulaşmaya başladığı zaman şirk unsurların temizlenmesine yönelik adımlar atılmıştır. Kurban'ın kaynağı ne Şaman kültürü ne de başka bir kültürdür. Kaynağı vahiydir.Ne zamanki insanlar , insanı kurban etmeye çalışmışsalar o zaman bu ilkel kurbanın önüne vahiy geçmiş ve hayvanların kurban edilmesini istemiştir.
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

*

Çevrimdışı hattabhamza

 • ****
 • 540
 • şirkten boşanıp,şehadetle nişanlanmak
Ynt: Zekeriya Beyaz'ın kurban tarifi çıldırttı
« Yanıtla #5 : 25 Ekim 2012, 08:30:49 ÖS 20 »
Kan; Toprağın, Ter; Ekmeğin, Gözyaşı; Yüreğin Bereketidir...