DAĞLARIN YAPISI VE GÖREVİ

  • 0 Cevap
  • 2113 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı maxpayna

  • *
  • 5150
    • depo
DAĞLARIN YAPISI VE GÖREVİ
« : 06 Ağustos 2007, 11:58:56 ÖS 23 »
DAĞLARIN YAPISI VE GÖREVİ

Nebe suresinde Allah, dağların gözlem ile tespit edilemeyecek bir özelliğini bizlere asırlar önce bildirmiştir.
Yeryüzünü bir döşek yapmadık mı? Dağları da birer kazık? (78 Nebe Suresi, 6-7)
Dağların yüksekliklerinin dışında yerin altına doğru adeta bir kazık gibi uzantıları vardır. Hatta bu uzantılar dağın normal boyunun 15 katı kadar olabilmektedir. Örneğin yaklaşık 9 kilometre yüksekliğindeki Everest’in 125 km kadar bir kökü mevcuttur.
Dağların bu şekilde köklerinin olması, yeryüzündeki hayat için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bilindiği gibi yeryüzü tabakalardan oluşmuştur. Bu tabakaların altında ise akışkan durumdaki mağma tabakası bulunmaktadır. İşte dağlar yeryüzü tabakaları arasında perçin görevi görerek tabakaların hareket etmesine engel olur. Yeryüzünü sabit tutarak sürekli depremlerin olmasına engel olur. Eğer Dağların bu şekilde kökleri olmasaydı, yeryüzü tabakaları sürekli hareket halinde olurdu. Depremler çok şiddetli ve sürekli hale gelirlerdi. Dağlar bu yapılarıyla yerkabuğunu dengede tutar. Yerkabuğunun ağırlaştığı noktalarda, akışkan manto içine batmasını engellerken, hafif olduğu bölgelerde ise akışkanın kaldırma kuvvetiyle kaldırmasına engel olur. İşte dağlar bu iki kuvvet arasıdaki dengeyi sağlayarak yeryüzündeki hayatı da korumuş olurlar. Dağın bu koruyucu özelliği Lokman suresindeki bir ayette şöyle bildirilmektedir:
… Arzda da, sizi sarsıntıya uğratır diye sarsılmaz dağlar bıraktı… (31 Lokman Suresi, 10)
ABD bilimler Akademisi başkanı Frank Pres de “The Earth” (Yeryüzü) isimli kitabında dağların bu özelliklerinde söz eder. O, dağları, kökünün çoğu toprağın derinliklerinde olan çiviye (wedge like shape) benzetir ve onların yeryüzünü sabit tutmadaki katkılarına dikkat çeker. Bu bilgiler yüzyıllar önce Kuran’da bildirilmiş bilgilerle aynıdır.
ALINTI