Namazda En Çok Yapılan 22 Yanlış

  • 3 Cevap
  • 4749 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Atlas

  • ***
  • 263
Namazda En Çok Yapılan 22 Yanlış
« : 29 Ocak 2015, 02:38:50 ÖS 14 »
https://www.youtube.com/watch?v=DHIMqfLF73c

genel olarak güzel bir video ..suretlerin hayvanata inkılabı konusunda "suretlerin mesh" edilmesi meselesine bakılabilir.. :) merak edenler tabi
"Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)

Ynt: Namazda En Çok Yapılan 22 Yanlış
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2015, 01:31:35 ÖÖ 01 »
Sarhoşken, NE DEDİĞİNİ BİLİNCEYE KADAR salata yaklaşma !!

 Namazın olmazsa olmaz şartlarından biri, NE DEDİĞİNİ bilmektir. Maalesef bugünkü dindarlar, namazda ne dediklerinin farkında değiller.

Diğer ise MAUN suresinde geçer.
Dini YALANLAYAN kişinin kıldığı namaz geçersizdir. Yetimi itip kakıp, yoksula yardım etmeyen kişilerin namazıdır.

Yani, namazın DIŞINDA yapılan hareketler, adamın kıldığı namazı GEÇERSİZ kılar.

Maalesef ilmihal kitaplarında bu iki ÖNEMLİ hususa, namaz babında hiç değinilmez. Ayakları nasıl açtın, elleri neraye koydun, Ayn harfini nasıl çıkardın.... gibi KIYTIRIK konulara değinirler.

 Asıl namazdaki duaları KENDİ DİLİNDE okuman lazım desem herkes bana kızar. Ama Allah'ın istediği budur aslında. Ne dediğini BİLECEKSİN.

*

Çevrimdışı Atlas

  • ***
  • 263
Ynt: Namazda En Çok Yapılan 22 Yanlış
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2015, 02:27:23 ÖÖ 02 »
muamelata dair  meseleler ilmihallerde geçer aslında ancak çoğu ilmihal sadeleştirme adı altında temel kuralları zikreder..

kıraate dair esaslar önemlidir..sizin rahatsız olduğunuz şey şu sanırım

ayetlerin ifade ettiği mana es geçilerek surete takılmak ..ancak unutmayın bir yanlışa sakat görüşe davranış- tutuma kızarken 2. işlemek..istenen arzu edilen neticeyi vermez

anlamın bozulmasına yol açacak okumaları önemsiz kıytırık olarak değerlendirmek münasip olmaz kardeş  <<-@ velev ki..kendi dilinizde okuyor olsanız bile..

rahatsızlığını dile getirdiğin noktaların temelinde yatan düşünce Allahın arzusuna muradına ve rızasına uygun bir halde yaşamak amel etmek ..anlıyorum ama ..

nasıl desem ..iki kanat gibidir mesele..uçabilmek için nasıl iki kanada ihtiyaç var ise ..ibadet ve muamelata dair her mana ve şekilde bu 2 kanadı temsil eder..

..şekli ibadet görüntüsünü mana ile yoğurup bütün halinde Allaha sunabilmektir mesele..birini önemseyip yek diğerini değersizleştirmek gereksiz görmek..Allahın muradına uygun olmaz.. <<-@

yani zahir adına manayı ..mana adına da zahiri kurban etmemek gerekir.."Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama;Gül başka, leş başka kokar.''(Mevlana Celaleddin Rumi)

Ynt: Namazda En Çok Yapılan 22 Yanlış
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2015, 01:00:13 ÖÖ 01 »
Selamun aleyküm. Vidyoyu önceden izlemiştim ve sanırım imanları boğazının altına geçmeyecekleri hadiste belirtilen grupdan olanlar vidyoyu hazırlamışlar. Çünkü asıldan çok şekile önem veriyorlar ki o şekil de sadece vahabiliğin favori mezhebi hanbelilikten ibaret. Diğer mezheplere göre doğru olan şeyler vidyoda yanlışmışçasına anlatılıyor (örneğin Maliki, Caferi vs. mezheplerinde kıyamdayken el bağlanmaz ama vidyo buna yanlıştır demiş. Eskiden mezhepleri 4 ile sınırlayıp hata ederlerdi, şimdi ise Hanbelilikle sınırlıyorlar vahabiler.).

Ve dediklerinize katılıyorum, asıl İslam "dallin" mi yoksa "zallin" mi tartışmalarından beridir.

http://www.youtube.com/watch?v=YR5gF4ZBbfg#ws