'ABD'nin Irak için gizli planı var'

  • 0 Cevap
  • 2542 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

'ABD'nin Irak için gizli planı var'
« : 08 Kasım 2007, 02:18:00 ÖÖ 02 »
Askerlerini Suudi Arabistan'dan çekme ihtimali olan ABD'nin gizli planları olduğu öne sürüldü.


Birleşmiş Milletler'in eski silah denetçisi Hans Blix, ABD'nin, Suudi Arabistan'daki askeri güçlerine bir seçenek olarak Irak'ta daimi asker bulundurmaya yönelik gizli bir planı olabileceği endişesi taşıdığını söyledi.

Blix, Sydney'de Avustralya Yayın Kuruluşu radyosuna yaptığı açıklamada, "bir korkum, ABD'nin Irak'ta kalmaya yönelik gizli bir düşüncesi olması" dedi. Blix, buna neden olarak da Amerikan askerlerinin Suudi Arabistan'dan ayrılmak zorunda kalabileceklerini gösterdi.

Hans Blix, "Amerikan askerlerinin Suudi Arabistan'da daha fazla kalamayacaklarını hissettiklerinde, Irak'ın Suudi Arabistan'dan daha laik ve bölgede ikinci büyük petrol rezervlerine sahip olması nedeniyle bir sonraki yer olabileceğini" kaydetti.

Washington'un stratejik nedenlerle askerlerini İran'a yakın tutmayı istediğini de ifade eden Blix, İran'ın nükleer programı konusundaysa bunun değerlendirilmesi için daha çok zaman gerektiğini olduğunu söyledi.

Blix, ABD'nin Irak'a harekatı başlattığı Haziran 2003'e kadar, Irak'ta kitle imha silahlarını arayan BM heyetinin başında yer alıyordu. Eski İsveç Dışişleri Bakanı da olan Blix, 1981-1997 yılları arasında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun başkanlığını yapmıştı.