Usame bin ladın

  • 0 Cevap
  • 2051 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı iktibas

  • Cengiz sarsmazelsoy
  • ***
  • 421
Usame bin ladın
« : 23 Kasım 2013, 09:04:10 ÖS 21 »
                                  Usame bin ladin
"Afganistan'da savaşan insanlar boşuna mücadele ediyor"dememiz onları hafife almamız demektir,sonuçta mallarını ve canlarını ortaya koyarak savaşıyorlar,ama bu işin başlangıç noktasını değerlendirirsek ve özellikle "usame bin ladin"i ele alır isek;usame nasıl bir başlangıçta başladı?Onun yaptığı mücadeleye bakar isek;çok enterasan bir şekilde başlamıştır.
Usame;çok genç yaşta iken Afganistan'ın Rusya tarafından işgalini ,özellikle savaş döneminde,cia 'nın organizasyonu,planları bu ülke için çalışmaları var idi.Amerika'nın kendisi savaşmasa dahi kurmuş olduğu ekib savaşmış,afganistan'ı silahı ile desteklemişti ve cia'nın yaptığı organizasyon sonucunda arab ülkelerinden bir çok kişi oraya yönlendirilmiştir.
Usame bin ladin,böyle bir organizasyon ile afganistan'a gitmiştir.Başlangıçta Amerika ile çalışan bir yapı içerisinde idi.Afganistan savaşı,ruslar'ın çekilmesi ile belli bir süreye kadar savaş sürdürülüyor,daha sonraki dönemlerde kitleler uyandırıldı.Ordaki halk birbirine düşürüldü ve değişik şeyler hayata geçti.
Şöyle söyleyelim;Usame bin ladın genç yaşta savaş'ın içerisinde buldu kendisini ve işin başından başlanmadı,ortasından veya sonundan başlandı,nebevi hareket metodu açısından değerlendiğimiz zaman.
Ertan arkadaşım,oraya giden ve gelen arkadaşlardan duymuş ve tartışmalar olmuş aralarında,ertan kardeş,nebevi hareket metodunu anlattığı zaman "senin kalemini kırdırırım;demişler.Bazıları değişik şeyler yapmış onu dövdürmeye kalkmışlar;Bşir çok yaşamış Allah'ın dinini ve resullerin çizgisini anlatırken ;
Kimileri ise söylediği sözler enterasan,"onlara tebliğ yapmaya gerek yokki,tebliğ yapılmıştır.Basında sözlerimiz çıkıyor,Kur'an ortada ,bu onlara yapılan tebliğ sayılır "Bu işi yani görevi yapmışlar,olmuş bitmiş,mantıkla cevap veriliyor.
"Gizli tebliğ"yoktur sadece "Açık davet"vardır onuda yaptık diyerek ,anlatacak bir şey kalmamıştır,ifade si ile olaylara farklı bakıyorlar.
Resulullah a.s. ve daha önce peygamberler'in uyguladığı metot uygulanmasada olur imiş.Bunların uygulanıp uygulanmayacağı Allah'ın ayetleri ile ve resulun sünneti ile net bir şekilde bildirilmiştir.
Onlar nasıl ne şekilde yapmış ise aynısını yapabilmemizin gerekliliği anlatılmıştır.Bütün peygamberler hep aynı metodu izlemişler.Biz olaya bakar iken "usame bin ladin"veya başkası,yada "ömer bin muhtar"başka ülkelerdeki liderlere bakmak değil,Resulullah a.s. a bakacağız.
En sağlam örneğe bakacağız.Onları yargılamıyoruz.Şu bir geçektir;;onlar ne kadar kur'an ve sünnete uyuyorlar ise o kadar doğrudur.Ne kadar uzakta iseler o kadar yanlışlardır.Bu bizim içinde geçerli ,insanlar için de geçerlidir.Dolayısı ile ne kadar ana örneğe uyuyor isek o kadar doğruyuz demektir.Dolayısı ile yapılan bu mücadelede doğrular da vardır yanlışlar da vardır.
Biz bir örneğe bakıp hepsini doğru ilan etsek bu bizim yanlış ifademiz olur.Yine başka örneğe bakıp hepsini yanlış dersek yine yanlış ifademiz olur.OLayı mantığımızla bakmak yerine Resulullah a.s. ın hayatına bakarak inceler isek;doğrular ve yanlışlar yerine oturacaktır.
Uygun olan budur,İBöyle yapmamız en uygun yol ve metot olacaktır.nsanlar'ı yargılamak yerine Resulullah a.s. hayatına bakmamız yerinde olacaktır.
Ne yaparsan yap sana yakışmayanı yapma