Sıradışı insanlar... Daniel Tammet

  • 0 Cevap
  • 2168 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Rahmetli

  • *
  • 1056
Sıradışı insanlar... Daniel Tammet
« : 15 Şubat 2013, 07:45:25 ÖS 19 »
2004 yılında oxford universitesine gidip ben pi sayısını 22bin 500üncü rakamına kadar söyleyebilirim diye ortaya çıkıp, 5 buçuk saati aşkın bire süre rakamları sıralayarak gerçekten de hatasız sayabilen bir adam... 4 yaşından itibaren büyük sayılarla işlem yapmayı becerebilen, geçirdiği bir hastalık sonucunda beyninin sayılarla ilgili bölgesi ve şekillerle ilgili bölgesi (artık neler oluyorlar bilemiyorum) bir şekilde normal dışı bir etkileşime girmiş olabileceğinden (öyle diyorlar) rakamları bizim gördüğümüzden çok farklı, neredeyse manzara resimleri gibi, farklı ışık yoğunlukları, boyutlar, yüzeyler ve şekiller olarak görüyormuş, ve çarpımları yaparken de sayıları değil, bu manzaraları ve onların sonucundan doğan yeni manzarayı okuyormuş. mesela 9 rakamına uzun ve ürkütücü olabilen bir rakam diyor, 1 parlakmis, 6 cok kucukmus, o kadar ki zorlaniyormus gormekte, daha cok kara delik gibi seyleri 6 diye tanimliyormus vs. bunun disinda asal sayilar da bambaska bir goruntu canlandiriyormus zihninde, ve ozellikle asallari cok seviyormus bu sebepten. ayrica benzer bir beceriyle herhangi bir dili (ki mesela izlandaca gibi korkunc zor bir dili ogreniyor bu sekilde) 7 gun icinde konusabilecek hale gelebiliyormus mesela. ustune bir de, tum bunlarin yanisira, biraz yalniz gorunen, ama yine de gayet gunluk hayata uyum saglamis, sosyal anlamda iletisim problemlerinden tamamen kurtulmus bir ornek oldugu icin de arastirmacilarin ve genel olarak dunyanin hayret ettigi bir durum olarak ortaya cikmis.

vatikan: yeni mesihiniz budur tapının! diye ilan etmeden önce kendisiyle tanışmakta fayda var; daniel tammet matematik ve dil üzerine çok büyük kabiliyetlere sahip bir otistik savant. gelecekteki insan prototipi olarak değerlendiriliyor, ve sahip olduğu sosyal iletişim becerisi sayesinde otizm diyarının gizemlerini de açığa kavuşturması bekleniyor. çocukken kendisine asperger sendromu teşhisi konmuş ve aynı zamanda epilepsi nöbetleri geçirmekte imiş, şu an sahip olduğu nadide yeteneklerin -her nasılsa- bu iki eksinin bir artı etmesi sayesinde oluştuğu tahmin ediliyor.

ayrıca mini bir düzeltme yapayim: 52 değil de 25 tane savant varmış bilinen, en azından daniel tammet david letterman'ın şovunda böyle söyledi, ki adamın rakamı yanlış hatırlaması imkansız, yoksa zaten boşuna konuşuyoruz.

Daniel Tammet ile ilgili alıntı -Ekşi Sözlük-

İyilik su gibidir, içmeyen ölür...