Myanmar'da Müslümanlara Toplu Katliam!

  • 2 Cevap
  • 3736 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı FECR

  • *
  • 4700
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Myanmar'da Müslümanlara Toplu Katliam!
« : 21 Temmuz 2012, 09:18:49 ÖS 21 »


Myanmar'da Müslümanlara Toplu Katliam!

Myanmar'ın batısındaki Arakan Eyaleyi'nde, Rohingya Müslümanları'na karşı düzenlenen katliam devam ediyor. Şiddet içerikli olaylarda 1000'den fazla Müslüman katledildi.Kendilerine yönelik yok etme politikasından kaçarak Bangladeş'e sığınmak isteyen Arakanlı Müslümanlara hükümet izin vermiyor. Bölgeye giden İHH ekipleri gözlemlerini aktardı.

Evlerini terk ettiler ama sığınacak yerleri yok

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Myanmar Sorumlusu Sait Demir, geçtiğimiz haftalarda bölgeye gitti. Bölgede incelemeler yapan Demir, Myanmar tarafına geçemediklerini anlatırken azınlık halindeki Müslümanların bölgede katliama maruz kaldığını belirtti. Demir ayrıca binlerce Arakanlı Müslümanın yaşanan olaylar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığını ancak onların da sığınacak yerlerinin olmadığını aktardı.

Bölgeden kaçan halkla göç yollarında görüştüklerini anlatan İHH yetkilisi Demir, "Son bir ay içerisinde 1000'den fazla Müslüman katledilince, Arakanlı Müslümanlar Bangladeş'e sığınmak istedi.

Fakat Bangladeş hükümeti, siyasi şartların ve maddi imkanlarının yetersiz olması sebebi ile bunu kabul etmiyor. Bangladeş'e girmeyi başaran yaralılar da kaçak olarak gelebiliyor. Tedavi olmakta bile zorlanıyorlar. Camileri yakıyorlar. Camilerin etrafını kuşatarak Cuma Namazı'na gidilmesini bile engelliyorlar. Saldırılar tamamen Müslümanlığa karşı" diye konuştu.

Müslüman köylerinin yakıldığını anlatan Demir, "saldırılar yalnızca Müslümanlara yöneltiliyor" dedi. Rohingya Müslümanlarının çok zor şartlar altında olduğunu bildiren Demir, şöyle konuştu:

Müslüman ücretsiz çalışmak zorunda

"Kendi bölgesinde hakimiyet kurmaya çalışan Myanmar hükümeti, Müslümanları katlediyor. İngilizlerin o bölgede işçiye ihtiyacı vardı ve Hindistan'dan Müslümanları buraya getirmişti. Arakanlılar şimdi dışlansalar da yüzyıllardır oradalar. Orası Arakanlı Müslümanların kendi toprağıdır. Arakan'da iki toplum yaşıyor. Yerli halk Müslümanlardan ve Rakhine Budistlerinden oluşturuyor. Müslümanlara karşı bir öfke var. Myanmar hükümeti Budizm milliyetçiliğini savunduğu için Rakhinelere (Budist) dokunmuyor. Rakhineleri kışkırtan Myanmar hükümeti, Müslümanların üzerine gidiyor. Myanmar'daki vatandaşlık yasasına göre Arakanlı Müslümanlar, 'yerleşimci halk' olarak görünüyor. Devlet dairesinde görev alamıyor. Doğan her çocuk Müslümanların başına iş açıyor. Her Müslüman, hükümetin isteği doğrultusunda ücretsiz olarak çalışmak zorunda."

Sıkıyönetim ilan edildi

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre, Myanmar yönetimi önceliğini olay bölgesindeki çatışmayı kontrol altına almak olarak belirledi. Yaklaşık 100 bin Rohingya Müslüman'ın yerinden edildiği bölgede, sıkıyönetim ilan edilmiş durumda. Evlerini terk ederek Bangladeş'e sığınmak isteyen ArakanMüslümanlarına Bangladeşhükümeti geçiş izni vermeyince Müslümanlar iki ülke arasında nehirlerde tekneler içerisinde yaşam mücadelesi veriyorlar.

Kaynak: Haber7
Selam Hidayete Tabi Olanlara


http://kuranneslifecr.blogspot.com

Ynt: Myanmar'da Müslümanlara Toplu Katliam!
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2012, 02:24:09 ÖÖ 02 »
ARAKAN - (Murat Ünlü)

"...Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Arakan'da zor koşullardaki Banduba Kampı'nda kalan Rohingya Müslümanlarını ziyaret etti.

Arakan'a Birleşmiş Milletler programı dışında ilk kez yabancı bir ülke tarafından ulaştırılan yardımlar ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Kamp ziyaretinde, Bakan Davutoğlu, Emine Erdoğan ve beraberindekilere Türk Kızılayı yetkilisi tarafından kamp hakkında bilgi verildi.

Yetkili,
kampta 8 bin 532 kişinin barındığını, 40 yaşam alanının her birinde 10 ailenin bulunduğunu aktardı.
Kampta 801 çadır bulunduğunu ifade eden yetkili, yardım çerçevesinde Türk Kızılayı'nın mutfak seti ve gıda kolisi dağıtımı yaptığını bildirdi.

Bakan Davutoğlu, Myanmar ziyaretiyle birlikte yapılan anlaşmayla Türk Kızılayı ile Kızılhaç'ın bugünden itibaren birlikte çalışacaklarını açıkladı. 


Emine Erdoğan'ın, kamptaki en önemli sorunun ne olduğunu sorması üzerine, Türk Kızılayı yetkilisi, buradaki Müslümanların barınma ile ilgili sorunlar yaşadıklarını, yiyecek bulma konusunda da sıkıntılar bulunduğunu söyledi.

Emine Erdoğan, yardım yaparken tespitlerin iyi yapılması gerektiğini belirterek, "Dayanılmaz görüntüler var" dedi.

Heyeti görmek isteyen Rohingya Müslümanlarından Muhammed Çingi, yetkililerin izin vermesi üzerine heyetin yanına gelerek yaşam şartları hakkında bilgi aktardı.

Bakan Davutoğlu'nun ihtiyaçlarını sorması üzerine Çingi, eski yerleşim yerlerine geri gitmek istediklerini söyledi.Camiye ihtiyaçları olduğunu ifade eden Çingi, çocukların da sağlık yardımına gereksinim duyduğunu kaydetti.

Bu bölgedeki pek çok insanın sıkıntıları olduğunu anlatan Çingi, yaşamlarını sürdürmeleri için Myanmar hükümetinin gereken desteği sağladığını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

Ailesinden 11 kişinin, köyünden de yaklaşık 100 kişinin öldüğünü ifade ederken ağlayan Çingi'yi teskin etmeye çalışan Bakan Davutoğlu, Çingi'ye bir müddet sarılarak destek oldu.Bu sırada Emine Erdoğan'ın da gözyaşlarını tutamayarak ağladığı görüldü.

Bakan Davutoğlu, Emine Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Budistlerin bulunduğu kampı da ziyaret etti.

Davutoğlu ve Erdoğan burada da yardım malzemelerini dağıttı.

Budistlerin sıkıntılarını dinleyen Davutoğlu, bütün insanların aynı haklara sahip olduğunu belirterek, Budistlerle Müslümanların barış içinde yaşamasını istediklerini belirtti.Heyet daha sonra kampta bulunan bölgenin Budist rahibini ziyaret etti.

Davutoğlu, Budist rahibe, "Sizin liderliğinizde Budistlerle Müslümanların barış içinde yaşayacaklarına inanıyorum" dedi.

Türk halkının Myanmar halkına ve Arakan bölgesine saygılarını getirdiklerini dile getiren Davutoğlu, Türk Kızılayı'nın bölgeye geldiğini ve bütün halka yardımcı olmak için burada kalacağını kaydetti.

Şu ana kadar Türkiye'den sadece Türk Kızılayı'nın Arakan bölgesine yardım getirmesine izin verilirken, Türk sivil yardım kuruluşları da kendileri için yardım kapısının açılmasını bekliyor.

Resmi verilere göre nüfusu 55 milyon olan Myanmar'ın yüzde 90'ını Budistler, yüzde 10'unu Müslümanlar oluşturuyor.

Rohingya Müslümanlarının bir kısmı Arakan bölgesinden kaçarak Suudi Arabistan'a (500 bin), Pakistan'a (200 bin), Tayland, Malezya, Avustralya, İngiltere, ABD ve Avrupa ülkelerine sığınmış durumda....."


slm.


Ynt: Myanmar'da Müslümanlara Toplu Katliam!
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2012, 06:59:16 ÖÖ 06 »
İ H H   A r A k A n   F A A l İ y e t   r A p o r u  A Ğ U S T O S   2 0 1 2


Bölge Hakkin da Genel Bilgi:


Arakan’da hâlihazırda yaşanan olaylar 28 Mayıs’ta Ramri kasabasında Budist Rakhine bir kadının üç Müslüman Rohingya tarafından tecavüze uğradığı iddialarının yerel bir gazetede yer alması üzerine başlamıştır. Haberin yayınlamasının ardından tırmanan gerginlik 3 Haziran 2012 günü Taungop’da otobüsle seyahat eden 10 Müslüman’ın Budistlerce linç edilmesi üzerine tüm Arakan’a yayılmıştır.

Yüzlerce Müslüman bu saldırıyı protesto etmek için Maungdav şehrindeki Merkez Camii’nde toplanmış, bu hareketi kendi varlıklarına tehdit olarak kabul eden Budist fanatikler ve Burma polisi, Müslümanlara saldırmış ve çıkan çatışmada çok sayıda Müslüman yaralanmış ya da şehit edilmiştir. Burma polisi Maungdav’daki gösteriyi devlete karşı bir ayaklanma olarak nitelendirmiş ve olaylara karışan Müslü-
manların cezalandırılması emrini vermiş-tir.

Bundan sonra Budist fanatikler ve Burma polisi Müslüman köy ve kasabalarına baskınlar düzenlemeye başlamışlardır.Suçluları
barındırdıkları gerekçesiyle 300’ün üzerinde Müslüman Rohingya köyü ateşe verilmiş, cami ve medreseler Budist fanatiklerce kuşatılarak yakılıp yıkılmıştır.

Bağımsız insan hakları kuruluşlarının bildirdiğine göre haziran ayından bu yana bölgede 1.000’den fazla kişi katledilmiş, binlerce Müslüman evlerinden ve köylerinden sürülerek ormanlarda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Bölgedeki şiddet olaylarından kaçan çok sayıda Müslüman Rohingya ise komşu Bangladeş’e sığınmak için teknelerle Naf Nehri ve Hint Okyanusu’na açılmış ancak yoksullukla
mücadele eden Bangladeş hükümetinin mültecileri kabul edememesi nedeniyle yüzlercesi boğularak ölmüştür.

Bölgeden gelen haberlerde saldırılarda yaralananlardan bazılarının kendi imkânlarıyla gizlice Bangladeş’e geçerek tedavi olmaya
çalıştığı, ancak durumu ağır olan ve tedavilerine izin verilmeyen birçok yaralının ölüme terk edildiği bildirilmektedir.Yaşanan süreçte Rakhine Budistleri; resmî güvenlik birimleri Nasaka, Hlun-tin ve polisin de yardımıyla Müslüman Rohingyaları yerlerinden etmeye çalışmaktadır.
 
Bölgede sokağa çıkma yasağı sürerken güvenlik güçleri ve Rakhine grupları köy köy dolaşıp Rohingya evlerini ateşe vermekte, yanan evlerden çıkan Rohingyalara sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından ateş açılmaktadır.

Çok sayıda Rohingya’nın evlerinde diri diri yakıldığı olaylarda cesetlerin kamyonlara doldurularak taşındığını haber veren bağımsız kaynak  lar, olaylarda tam olarak kaç kişinin katledildiğini söylemenin mümkün olmadığını
bildirmektedir.

Arakan’da beşinci bölge olarak tanımlanan kesimde de en az bir caminin ve çok sayıda köyün tamamen yakıldığı haberleri gelmektedir. Bağımsız hiçbir medya kuruluşunun bulunmadığı Burma’da hükümet kaynaklı haberler yapan tek bir medya kuruluşu vardır.

Sahip oldukları her şeyleri Budist Rakhineler tarafından yağmalanan Rohingya Müslümanları can güvenliğinin olmadığı evlerinde korku içerisinde olayların durulmasını bekliyor.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve yasağın ne kadar süreceğinin bilinmediği bölgede karanlığın çökmesiyle birlikte evsiz mağ-dur Arakanlılar hükümet güçlerinin ve fanatik Budist Rakhinelerin hedefi hâline geliyor.Büyük bir insani krizin yaşandığı bölgede Arakanlı Müslümanlar her an ölüm, sınır dışı edilme, evlerinin basılması, yakılması vb. şiddet olayları ile karşı karşıya.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak 17 yıldır Bangladeş’teki mülteci kamplarında yaşayan Arakanlılara Türkiye halkının yardımlarını ulaştırarak onların temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Başta Kurban ve Ramazan yardımları olmak üzere her yıl gıda, sağlık, eğitim, sosyal
ve kültürel alanlarda yardım ulaştırdığımız Arakanlı mülteciler için son 5 yılda yaptığımız insani yardım çalışmaları genel olarak aşağıdaki gibidir:

2006 yılı:

• Cox’s Bazar’da üç katlı bir okul (Ibni Abbas Islamia School) projesi başlatılmıştır. Eylül 2007’de tamamlanan okulda yakla-şık 1.500 öğrenci eğitim almaktadır.
• Bilgisayar Eğitim Merkezi açılmıştır. Merkezden 200 öğrenci istifade etmektedir.
• 31’i Bangladeş’teki kamplarda, 8’i Arakan’da olmak üzere toplam 39 su kuyusu açılmıştır.
• Kurban döneminde kamplarda 104 büyükbaş kurban kesimi gerçekleştirilmiş,
dağıtımlardan 14.000 kişi istifade etmiş-tir. Ayrıca Arakan içerisinde de 10 adet büyükbaş kurban kesimi yapılarak 2.100 kişiye dağıtılmıştır.
• Ramazan ayında kumanya dağıtımı yapılmış, dağıtımlardan 700 aile (3.000) istifade etmiştir.
• 350 yetim öğrenciye kıyafet yardımı
yapılmış ve bayram harçlığı verilmiştir.
• Kutupalong Mülteci Kampı’nda muşamba, ilaç, temizlik malzemeleri vb. ihtiyaçların dağıtımı gerçekleştirilmiştir.
• Kamplarda sağlık taraması yapılmıştır.
• Kamplarda Kur’an ı Kerim dağıtılmıştır.

2007 yılı:

• Ibni Abbas Islamia School bünyesindeki 50 kişilik yetimhanenin yenilenmesi çalışmaları yapılıştır.
• Muson yağmurlarından etkilenen
2.000’den fazla aileye (yaklaşık 13.000 kişi) gıda yardımı yapılmıştır.
• Kamplarda yaşayan ve katarakt nedeniyle göremeyen 200 kişinin ameliyatları yaptırılarak yeniden görmeleri sağlanmıştır.

• Ramazan ayında 11.000 kişiye gıda yardımı yapılmıştır.
• Kamplarda yaşayan 70 yetim öğrenciye
kırtasiye malzemesi yardımı yapılmıştır.
• Kamplarda yaşayan 70 yetim öğrenciye bayramlık elbise yardımı yapılmıştır.

2008 yılı:

• Muson yağmurlarından etkilenen 2.000’den fazla aileye (yaklaşık 12.000 kişi) gıda yardımı yapılmıştır.
• Ramazan ayında yaklaşık 10.000 kişiye gıda yardımı yapılmıştır.
• Cox’s Bazar şehrinde, 50 kişi kapasiteli bir yetimhanenin (Daru’l-İman Yetimhanesi) inşasına başlanmıştır. Betonarme olarak yapılan bina daha sonra üstüne kat atılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

2009 yılı:

• 35 yetim çocuk Sponsor Aile Sistemi uygulamasına dâhil edilmiştir.
• Cox’s Bazar şehrinde yaptırılan Daru’l-İman Yetimhanesi tamamlanarak hizmete açılmıştır.
• Ramazan ayında 5.000 aileye (yaklaşık 35.000 kişi) bir aylık gıda yardımı yapılmıştır.
• Kurban döneminde Teknaf ve Cox’s Bazar’da 1.000 hisse kurban kesilerek 10.000 kişiye dağıtılmıştır.

2010 yılı:

• Arakan’da 20 adet su kuyusu açılmıştır.
• Arakanlı mültecilerin kaldığı kamplarda acil gıda yardımı yapılmıştır.
• Ramazan ayında 10.000 aileye (yaklaşık 70.000 kişi) bir aylık gıda yardımı yapılmıştır.
• 2010 Mart ayında 12.000 aileye acil yardımlar kapsamında bir aylık temel gıda maddesi dağıtımı yapılmıştır.
• Kurban döneminde Teknaf ve Cox’s Bazar’da 1.000 hisse kurban kesilerek 10.000 kişiye dağıtılmıştır.


2011 yılı:

• Cox’s Bazar şehrinde yapımına başlanan Hacı Ahmet Kınacı Camii’nin inşaatı tamamlanarak hizmete açılmıştır.
• 2011 kış yardımları kapsamında 750 yetim ve ihtiyaç sahibi öğrenciye kışlık elbise, battaniye ve kırtasiye malzemesi dağıtılmıştır.
Ayrıca 500 ihtiyaç sahibi aileye battaniye ve gıda yardımı yapılmıştır.
• 2011 Yetim Günleri kapsamında 200 yetim çocuk sünnet ettirilmiş ve sağlık taramasından geçirilmiştir. Ayrıca 20 yetim genç kız evlendirilerek düğün masrafları karşılanmıştır.
• Mülteci kamplarında 13 adet su kuyusu açılmıştır.
• Üç ayrı seferde toplam 581 hisse akika ve adak kurbanı kestirilerek bölgedeki ihtiyaç sahibi Arakanlı mülteciye dağıtılmıştır.
• Ramazan ayında 15.000 aileye (yaklaşık 100.000 kişi) bir aylık gıda yardımı (185 ton pirinç) yapılmıştır.
• Cox’s Bazar bölgesinde bir cami (Sümer Camii) inşasına başlanmıştır.
• 20 yetim çocuk Sponsor Aile Sistemi kapsamında desteklenmeye başlanmıştır. Bölgede desteklenen yetim sayısı 50’ye ulaşmıştır.
• 2.200 kişi için kışlık acil yardım çalış-ması yapılmıştır.

2012 yılı:

• 1.500 kişinin istifade edeceği bir caminin (Tepeaşan Ailesi Camii) inşasına baş-lanmıştır.
• Cox’s Bazar’da 1.500 kişinin istifade edeceği Şahin Altunok ve Avni Poçins Camii inşasına başlanmıştır.
• Daru’l-İman Yetimhanesi için bir balık çiftliği satın alınmıştır. Buradan elde edilen gelir yetimler için kullanılacaktır.
• Adak ve akika kurbanları kesilerek yaklaşık 500 aileye dağıtılmıştır.
• İhtiyaç sahibi hanımlara yönelik meslek edindirme projesinin altyapı çalışmaları başlatılmıştır. Projeden ilk etapta yetim annesi 70 dul hanım istifade edecektir.

2012 Acil YArdım ÇAlışmAsı(HAzirAn-Temmuz-AğusTos)

Haziran:

• Bangladeş’e sığınan mültecilere 35.000 avroluk acil gıda yardım yapılmıştır. Projeden 35.000 kişi istifade etmiştir.
• 10 büyükbaş hayvan kesilip Arakanlı mülteci ailelere dağıtılmıştır. Projeden 2.750 kişi istifade etmiştir.

Temmuz:
 
• Ramazan kampanyası kapsamında Arakan mülteci kamplarında ve civar köylerde 50.000 avroluk gıda dağıtımı gerçekleştirilmiştir.
• Kamplardaki 9.000 aileye 20’şer kiloluk pirinç dağıtılmıştır. Projeden 54.000 kişi istifade etmiştir.
• Kamplardaki 1.000 aileye gıda paketleri dağıtılmıştır.  Projeden 6.500 kişi istifade etmiştir. Gıda paketi içeriği aşağıdaki gibidir:
- 10 kilo pirinç
- 2 kilo şeker
- 1 kilo süt tozu
- 2 litre yağ
• Adak ve akika kurban projesi kapsamında mülteci kamplarında ve civar köylerde 32 büyükbaş hayvan kesilip dağıtılmıştır. Projeden 13.440 kişi istifade etmiştir.

Ağustos:
 
• Mülteci kamplarında ve civar köylerde 6.000 aileye gıda paketi dağıtılmıştır. Projeden 33.000 kişi istifade etmiştir. Gıda paketi içeriği aşağıdaki gibidir:
- 20 kilo pirinç
- 3 litre yağ
- 2 kilo tuz
- 2 kilo şeker
- 3 kilo un
- 2 kilo Şemai (yerel yemek)
- 5 kilo patates
- 5 kilo nohut
• Arakan’dan Bangladeş’e yeni sığınan 2.000 mülteci aileye yardım paketi dağıtılmıştır. Hâlihazırda devam eden bu projeden 10.000 kişi istifade etmiştir.

Yardım paketi içeriği aşağıdaki gibidir:

- 1 paket ilaç ve temizlik malzemeleri
- 1 adet branda
- 3 parça mutfak eşyası
- 2 adet battaniye   
- 1 adet cibinlik 
- 1 takım giyecek
- 31 avro nakdi yardım 
• Myanmar’ın Arakan bölgesinde 400 aileye 50’şer avro olarak toplam 20.000 avro nakdi yardım yapılmıştır.
• Adak ve akika kurban projesi kapsamında mülteci kamplarında ve civar köylerde 32 büyükbaş hayvan kesilip dağıtılmıştır. Projeden 12.600 kişi istifade etmiştir.

emegi gecenlerden Rabbim razi olsun..


slm.