İslami Düşünce Platformu

İSTİŞARELER (İstişare Platformu) => Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: abdulhamit - 26 Ekim 2008, 02:14:10 ÖÖ 02

Başlık: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 26 Ekim 2008, 02:14:10 ÖÖ 02
'Şeytan Taşlama' tartışması

(http://www301.mackolik.com/Nethaber.Statics/Images/news/s/v/seytantaslamamahalliii.jpg)
 
İlahiyat profesörü Bayraklı, şeytan taşlamanın İslam'da yeri olmadığını söyledi. Sert eleştiriler yöneltilen Bayraklı'ya "Dinin formatıyla oynanmaz' uyarısı geldi
İslam dünyasının en büyük ibadeti olan hacca günler kala, bu ibadetin en önemli ritüellerinden olan şeytan taşlama konusunda tartışma yaşanıyor.

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi ilahiyatçı Prof. Bayraktar Bayraklı, şeytan taşlamanın İslam'da yeri olmadığını savunarak, "Abuk subuk işler yapılıyor" diye eleştirince diğer ilahiyatçılar ayağa kalktı.

Prof. Bayraklı, pek çok yanlış bilinenin düzeltilmesi gerektiğini belirterek "Bakara suresinde Allah neler yapılacağını söylüyor. Bunu diyen Allah Mina'da şeytan taşlayacağını unutmuş sanki. Allah'a hakaret ediyorlar" dedi.  

Fikre karşı çıkan eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Nuri Yılmaz ise "14 asırdır bu iş yapılmaktadır" diyerek şunları söyledi:

"İslam'da yeri vardır. Hz. Peygamber kendisi de bizzat yapmıştır. Yok demeye de kimse itibar etmez. Doğru değil böyle tartışmalar. Halkın kafasını karıştırmanın manası yok. O bir semboldür. Dinin formatıyla oynanmaz." Dinişleri Yüksek Kurulu eski üyesi Prof. Saim Yeprem de "Müslümanlar bin 400 seneden beri yapıyorlar. Her şeyin Kuran'da bulunması gerekmiyor" diyerek Bayraklı'yı eleştirdi.

Şeytan taşlamanın farz olmadığına dikkat çeken Prof. Beyza Bilgin ise "Hadiste, Kuran'da yoktur ama dini yaşamda her zaman yeri vardır" dedi.

Öte yandan Prof. Filiz Şahin şeytan taşlamayı reddetmenin "halk bilimi ve sosyolojik açıdan doğru olmadığını" savundu.

Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 26 Ekim 2008, 02:18:02 ÖÖ 02
Prof. Bayraklı, doğrumu söylüyor acaba ! Siz ne dersiniz ?

(http://www.golhisarmuftulugu.gov.tr/haberresim/albums/userpics/10005/normal_%FEeytan%20ta%FElama%20%28Large%29.jpg). 

Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 26 Ekim 2008, 02:26:05 ÖÖ 02
MEDYADAN ALINTILADIĞIM BAZI GÖRÜŞLERİ AKTARIYORUM.

Bu anlayışlar,islamıda,insanıda,toplumuda çagımızın gerisine götüren anlayıştır.yok şeytan taşlanır taşlanmaz tartışması çok anlamsız mantıksız şeyler...
İslamın,amacı insanın bu dünyada mutlu yaşaması için ibadeti ve ilimi önermiştir.şeytan denen şey menfi olan düşünce,bu düşünceden insanı uzaklaştırmak,pozitif düşünceye yönelmesini amaçlamak..
Bu gün din anlayışı,arap kültürü,yaşamı,genelegi içermekte,bundan islamın kurtulması gerekir.evrensel bir düşünce islamda hakim olmalı.islam bilginleride buna katkı sunmalı.bir Alman Luter gibi..islamı 1500 yıl öncesi yaşanması ne islama nede islam olnlara faydası olmaz
DURSUN TATARİslamın tebliğinden günümüze kadar, başta Peygamber Efendimiz (s.a.v) olmak üzere milyonlarca alim ve müctehid gelmiş. Hepsi de bu konuyu değerlendirmiş ve şeytan taşlayı teşvik etmişler. Bayraktar efendi, sen onlardan daha mı bilgilisin ? Veya sana bazı yerlerden bu şekilde beyanat verip islam aleminde fitne çıkarmak için direktifler mi veriliyor ? Aslında bir nevi doğru söylüyor. Hacca giden müslümanlar , hac zamanı mina da şeytan taşlayıp memleketlerine döndükten sonra bunlar gibi müslümanlar arasında fitne çıkaran insî şeytanları taşlayacaklar. Ey Ehl-i iman ! Uyanık olun. Dini kaynağından öğrenin ve böylesi insanlara aldanıp imanınızı tehlikeye atmayın. Bunlara da Rabbim hidayet nasip eylesin.
ZÜFER ZORLU


Evet aziz hemşerim hacda böyle bir uygulama yok çünkü kuranda yok şeklinde açıklama yaparak sünnette geleni/hadislerde buyrulanı görmeme modasında podyumda ben de varım dedi...kendisi kuranı ezbere bilir..ancak din sadece kuran değil başka:sünnet var başka icma var kıyas var..ben bunca hadislerin varlığında (aşağıda vereceğiz)fukahanın ve hatta 1400 senelkik tüm içtihatların ve kesinleşmiş bilginin aleyhine böyle bir söze girişmeyi kendi adıma foseptik çukuruna düşüp orda nefes alamayarak boğulmadan daha kötü sayarım.veya tabiri yine kendi adıma diğerle foseptik çukurunda havasız kalıp boğulmak bu fikirlerin benim beynimde yer bulmasından ve sıkıştırmasından daha hafif geliyor
BORA
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 26 Ekim 2008, 02:36:27 ÖÖ 02
Şeytan taşlama, Müslüman inancına göre Hac ibadetinin bir parçası olarak yapılan bir törendir.

Kimilerine göre şeytan Allah'a baş kaldırdığı için taşlanmakta, kimilerine göre de kötülüklerinden kurtulmak için taşlanmaktadır.

Bu tören sırasında arkadan atılan taşlar ve izdiham sebebiyle çok sayıda Hacı adayı öldüğü için, Suudi Arabistan devleti bu şeytan kayasının etrafına iki katlı bir yapı inşa ederek bu ölümleri azaltmaya çalışmıştır. Vakfeden sonra Müzdelife denilen yere gelinerek bir süre orada beklenir ve şeytan taşlanmak için taş toplanır. Daha sonra Mina'ya gidilir. Kurban kesimi ve temsili olarak şeytan taşlama burada gerçekleştirilir
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 26 Ekim 2008, 02:38:35 ÖÖ 02
ŞEYTAN TAŞLAMA HAKKINDA BİLGİLER
 
Hz. İbrahim (as), Allah'ın emrini yerine getirmek üzere oğlunu kurban etmek için Mina'ya doğru ilerlerken şeytan yolunu kesmiş ve onun zihnini çelmek istemişti. 
 
Hz. İbrahim onu taşlayarak yanından uzaklaştırdı. Hac ibâdetini yapan Müslüman, cemre adı verilen yerleri taşlarken aslında içindeki şeytanı taşlamakta, onu kendinden uzaklaştırmaya çalışmaktadır. Bu bir vak'anın ifadesi olduğu gibi aynı zamanda bir hedeftir. Herkes içindeki şeytanı taşlamalı ve hayatından çıkarmaya çalışmalıdır.

Şeytan taşlama köprüsü bitiyor
Şeytan taşlama sırasındaki izdihamı önlemek için yapılan köprünün inşaatının bir bölümü bitti.

Mekke'de kutsal Hac vazifesini ifa ederken Mina'da şeytan taşlama sırasında yaşanan izdihamların önüne geçmek için yapımına başlanan 4 katlı köprünün iki katı açıldı. Yeni düzenlemelerin de devreye girmesiyle hacı adaylarının bu yıl şeytan taşlamayı daha rahat gerçekleştirmesi bekleniyor. Dört kat planlanan dev projenin kalan iki katının çalışmaları ise sürüyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, bölgenin geçen yıla göre yüzde 300 oranında genişlediğini söyledi. Şeytan taşlama sırasında burada yatanları ve konaklayanları önlemek için Suudi hükümetin 500 polis görevlendirdiğini kaydeden Karaman, bodrum katının devlet erkânı için ayrılmış olmasının da izdiham ihtimalini düşürdüğünü vurguladı.

Mekke'de geçen yıl 345 kişinin ölmesi üzerine başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Henüz iki katı açılmasına rağmen şeytan taşlamada büyük rahatlık sağlandı. Bölgede izdihamı önlemek için bir dizi düzenleme de yapıldı. Mina'da şeytan taşlama bölgesindeki inşaata geçen yılki hac sezonunun bitmesiyle başlanmıştı. İki katlı köprü yıkılmış yeni köprülerin temeli atılmıştı. Yaklaşık 3 yıl daha sürecek proje tamamlandığında 3 milyon kişi aynı anda şeytan taşlayabilecek.  Proje tamamlandığında bölgede trafik 3 tünelle tamamen yeraltına alınacak. Ayrıca 4 katlı şeytan taşlama alanının en üst katına acil durumlarda helikopter ambulans hizmeti vermesi için özel iniş kuleleri yapılacak.

Mina'daki şeytan taşlama sırasında hemen her yıl izdiham yaşanıyor. 2004 yılında aynı yerde meydana gelen izdihamda 251, 2003 yılında 14, 2001 yılında 35 ve 1998 yılında 119 hacı ölmüştü.

Mina, Mekke ile Müzdelife arasında Mescid'i harımın yaklaşık 7 km. kuzeydoğusunda bulunuyor. Kurban kesme, bayram günlerinde konaklama gibi hac ibadetleri burada gerçekleştiriliyor. Arapça'da 'insanların toplandığı veya kan akıtılan yer' anlamına geliyor.

Hz. Adem'in burada cenneti arzu ettiği ve Allah'ın Hz. İbrahim'e lütufta bulunulduğuna inanılıyor. Hacı adayları mezheplerine göre Arafat'a çıkmadan önce ve sonra, Kurban Bayramı'nın birinci günü buraya gelerek üç gün kalıyor. Bayramın birinci günü Büyük Şeytan-"Akabe Cemresi"ne 7 taş atılıyor.

İkinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde ise, "Büyük Şeytan" ile "Orta Şeytan-Orta Cemre" ve "Küçük Şeytan-Küçük Cemre" ye yedişerden 21' er taş atılıyor. Şeytan taşlama, Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etmek etmeye giderken kendisini kandırmaya çalışan şeytanı üç yerde durarak taşlamasını sembolize ediyor
 
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 26 Ekim 2008, 02:51:27 ÖÖ 02
İLMİHALDEN SORU VE CEVABLAR

1 - Soru: Mina'da cemreleri taşlarken yönümüzü nereye döneceğiz, Kıble'ye mi?

Cevap: Halkın arasında şeytan taşlama, diye ifade edilen taşlar atılırken sol tarafımız Mekke'ye gelecek şekilde durup taşları atmak, sünnete uygun olan şekildir.

2 - Soru: Şeytan taşlamanın hükmü nedir?

Cevap: Vacibtir.

3 - Soru: Hacda ne için şeytan taşlanıyor?

Cevap: Bu hareket, temsili olup, insandaki menfi ve şeytanın vesvesesi ile doğan hisleri defetmek için yapılmaktadır. Böylelikle şeytan kahrolmakta ve insanı iğvadan ümit kesmektedir.

4 - Soru: Şeytan taşlamakta kullanılacak taş, ne için Müzdelife'den toplanıyor?

Cevap: Başka yerden toplanması da kabil ve caiz ise de, orada bol miktarda taş bulunması ve zamanın müsait olması sebebiyle oradan toplanmaktadır.

5 - Soru: Mina'da kesilmesi gereken hac kurbanı, şeytan taşlama işinden evvel kesilse ne lazım gelir?

Cevap: Bundaki sıra vacibtir. Önce taş, sonra kurban, daha sonra tıraş olacaktır. Bu sırayı bozmuş olacağından bir koyun kesmesi gerekir.

6 - Soru: Bazı hacı amcalar, hacda Cemre taşı atarlarken taşları yıkadıklarını söylüyorlar ve "Bu ne için yıkanıyor?" diye soruyorlar?

Cevap: Bahsi geçen taş, ibadet için atılacağından, temiz olması gerekir.

7 - Soru: Şeytan taşlama işi, bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde öğleden evvel yapılabilir mi?

Cevap: Yapılamaz. Zevalden sonra başlar. Sabahla öğle arasında taşlama birinci gün içindir. Dördüncü günün vakti de öğle vaktiyle başlarsa da öğleden önce atmaya müsaade verilmiştir
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 26 Ekim 2008, 03:54:53 ÖÖ 03
TARTIŞMADAKİ GÖRÜŞÜMÜ İFADE ETMEM GEREKİRSE

Alıntı
Prof. Bayraklı, pek çok yanlış bilinenin düzeltilmesi gerektiğini belirterek "Bakara suresinde Allah neler yapılacağını söylüyor. Bunu diyen Allah Mina'da şeytan taşlayacağını unutmuş sanki. Allah'a hakaret ediyorlar" dedi.

Diyen bayraklıya şöyle sormak lazım. Tamam kuranda geçmiyor ve Allah da unutmamış ki, söylememiş, peki bu eylem kurana zıt mıdır ? Peygamberin uygulamasıyla sünnet olamaz mı ?  Peygamberin uygulaması kurana zıd olamaz.ve onun söylediği iddia edilen hadisleri eğer kurana zıddıyet gösterirse işte o zaman hadis peygamberin sözü olamaz.

Bana göre farz değildir. Sünnettir .ve peygamberimiz bu uygulamayı hadisleri ile belirtmiş, sünnet olarak yapmıştır. Sünnet olmamış hadis olarak da söylememiş olsa dahi , şeytan taşlanmasının kurana aykırı bir eylem olduğunu söyleyemeyiz. Kuranda olmamasına rağmen kurana zıd bir eylem değildir

Alıntı
Şeytan taşlamanın farz olmadığına dikkat çeken Prof. Beyza Bilgin ise "Hadiste, Kuran'da yoktur ama dini yaşamda her zaman yeri vardır" dedi.

Öte yandan Prof. Filiz Şahin şeytan taşlamayı reddetmenin "halk bilimi ve sosyolojik açıdan doğru olmadığını" savundu

Evet bu görüşlere katılırım.

Yalnız şuna dikkat çekmek isterim ki, burada ki taşlama manevi bir taşlamadır. İnsana daima düşman olan Allah tarafından kovulmuş olan şeytanın bu taşlama ile kalbimizden sökülüp atılmasıdır, bu taşlama ile yalnız iblis değil onun ordusundan oluşan cin ve ins ( insan ) tüm şeytanlar da taşlanmaktadır

Bu taşlama esnasında haddi aşanlar var. Ve zanediliyor ki, şeytan oracıkta durmakta ver allah ver eline ne geçerse at da at. Vur da vur. Kimisi ayakabısını çıkartır fırlatır ona . Kimisi de elindeki şemsiyeyi ... Ve çoğu zaman o heycan ve o sinirle hedefi şaşıranlar da oluyor bu defa atılan taşlar hacılara isabet ediyor, hacıların yaralanmalarına neden oluyor. Hatta ezilmelerle ölümler....

DİKKAT DİYORUM BÖYLE YAPMAKLA MÜMİNLER ŞEYTANIN OYUNUNA GELMESİNLER, ŞEYTAN VESVESESİ İLE BEN YALNIZ ORADAYIM HAYDİ ELİNE NE GEÇİRSEN TAŞLA BENİ DEDİRTMESİN.  BİRİBİRİMİZİ YARALAMAK VE EZMEK. EN ÇOK ŞEYTANI MEMNUN EDECEKTİR BU UYGULAMA.

ŞEYTAN TAŞLAMAYI ŞÖYLE DÜŞÜNELİM

Şeytan taşlama; kötülükleri, haksızlıkları, zulmü ve zorbalığı bir protesto anlamı taşır. Şeytan taşlayan hacı mümin, bu hareketiyle şeytana, şeytanın yoluna uyanlara ve bütün kötülüklere karşı çıkışını sergilemiş ve kendisinin de bundan böyle asla şeytana uymayacağını ortaya koyar...

Taşlama, bir bakıma  lânetleme mânâsı taşır. Zîrâ o devirlerde lânetleme, taşlamak sûretiyle yapılırdı. Nitekim şeytana «racîm» yâni taşlanmış, taşa tutulmuş denmesi, onun lânetlendiğini ifâde etmek içindir.

Şunu da belirtmek gerekir ki, burada şekil itibârıyla yerden alınıp atılan taş, aslında günah işlememeye, günâha atılmış olan taştır. Niyet, Allahın rızâsına ulaşmaktır.
 
Yine çakıl taşlarını atmaktan maksat, şeytana buğzetmektir. Çünkü o, Hazret-i Âdem’i topraktan yaratıldığı için küçük görmüş, kendisinin ateşten yaratılmış olması sebebiyle üstünlük iddiâ etmiş, gurura kapılmıştı. Cenâb-ı Hak da onu, küçümsediği bu toprak yığını olan taşla taşlatmaktadır.  

Burada şeytan taşlarken ulaşılması gereken şuur ve hassâsiyet, hayatımızın tamamını kuşatmalıdır. Şeytanın kalbimize fısıldadığı her vesvesede
 
ONA KARŞI EUZUBİLLAHİMİNELŞEYTANİRACİM DEDİĞİMİZDE

“Taşlanmış şeytanın şerrinden Allâh’a sığınırım.” ifâdesiyle bertarâf etmek gerekir. Böylece son nefesimize kadar her fırsatta şeytanı taşlamak îcâb eder Kİ, Allah şöyle buyurmaktadır:

“Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni tahrik edecek olursa, hemen Allâh’a sığın!..” (Fussilet, 36)

Hac ve umre ibâdeti esnâsında şu ana düşünceyi de akıldan hiç çıkarmamak lâzımdır:
Hac ibadeti yapanlar,Onun huzurunda onun manevi evinde  Ondan başka ilâh olmadığına şahadet ettikten sonra bir daha nefsin, şeytanın ve hevânın arzularına yönelmemeye söz vermiş olmanın idraki içinde olduklarını bilmelidirler.Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: eliflamra - 26 Ekim 2008, 03:30:10 ÖS 15
bu tartışma bayraktar bayraklı ve Abdulaziz Bayındır arasında geçmişti
ben siizn fikirlerinizi öğrenmek için sormuştum
ayrıca detaylı bilgiler de vermişsiniz Allah razı olsun teşekkürler
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 26 Ekim 2008, 05:49:36 ÖS 17
Alıntı
bu tartışma bayraktar bayraklı ve Abdulaziz Bayındır arasında geçmişti
ben siizn fikirlerinizi öğrenmek için sormuştum
ayrıca detaylı bilgiler de vermişsiniz Allah razı olsun teşekkürler

Ben de size teşekkür ediyorum . Bu vesile ile biz de bu tartışmada görüşlerimizi belirtmiş olduk.

Tartışmada Abdulaziz hocayı haklı görürüm
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 28 Ekim 2008, 03:21:00 ÖS 15
Mustafa ÇELİK / Vakit
 
Şeytanı taşlama hususunda İslâm ümmetinin mesuliyeti müşterektir. Dünyanın her tarafındaki Müslümanlar, insî ve cinnî şeytanları taşlamakla mükelleftirler. 
 
Dolayısıyla dünya Müslümanları insî şeytanları ve bu şeytanların ortaya koydukları sosyal ve siyasal organizasyonları, sistemleri ortadan kaldırmak için söz ve işbirliği yapmak mecburiyetindedirler.

Kurban bayramı, ümmet çapında şeytanı, şeytanlaşan insanları, düzenleri, sistemleri taşlayan Müslümanların sevincidir. Şeytanların alkışlandığı, şeytani plan ve projelerin işlendiği topraklarda bayram kutlamanın anlamı ne ola ki? Koyunlarını Allah’a, gençlerini Allah’a karşı savaşan sistemlere, organizasyonlara peşkeş çeken Müslümanların Kurban bayramı kutlama hakları olur mu?

Asrımızda Müslümanlar koyunlarını Allah’a kurban ederlerken, Allah’a karşı savaşan sistemler, rejimler de Müslümanları kendilerine kurban ediyorlar. Şayet Müslümanlar şeytan taşlamayı hayatlarına taşımış olsalardı, bugün İslâm topraklarında emperyalist güçler Müslümanların mallarını, canlarını, namuslarını pay-ı mal etmeye güç yetiremeyeceklerdi. Şu bir gerçektir ki; şeytan taşlama kültürüyle büyüyen Müslümanlara şeytanlaşan insanların güçleri yetmez. İşte Filistin, Afganistan, Çeçenistan direnişleri. Filistinli çocukların terörist İsrail’li Yahudilere attıkları taşlar, hacda şeytana atılan taşların hayata yansımışlarıdır. Sizin, her gün Müslümanların kanlarını akıtan yerel ve küresel katillere atacak bir taşınız yoksa, siz şeytan taşlama kültüründen mahrum kalmışsınız demektir.

Her ülkenin, her beldenin taşlanacak insî ve cinnî şeytanları vardır. Şeytanlar taşlanmadıkları zaman keyfîliğin, küfrîliğin ve cebrîliğin otoriteleşmesi kaçınılmaz olur. Taşları bağlanmış, insî şeytanları salıverilmiş ülkelerde insan hakları olmaz. Hürriyet ve zürriyet emniyeti kaybolur. Bu nedenle diyoruz ki; Allah’ın mülkünde insanca, Müslüman’ca bir hayat yaşamak, kendimize ve başka insanlara faydalı olmak istiyorsak, şeytanı taşlama kültürünü hayatın bütün katmanlarına yaymalıyız.

Allah’tan gelen vahyin karşısına dikilen, vahyin ölçülerine uymayan ve boyun eğmeyen, vahye boyun eğenleri de vazgeçirmek için uğraş veren herkes şeytandır. Şeytan, yerine göre insan, yerine göre ideoloji, kanun, yasa, gelenek, görenek, totem, yönetim olabilir. Hayatın her kademesinde şeytanla, şeytanın vesveseleriyle, icraatlarıyla karşı karşıyayız. Bu nedenle şeytanı taşlama mesuliyetimizi vazifelerimizin öncelikleri arasında bilmeliyiz.
Allah’ın hükümleri karşısında enelerinden vazgeçmeyenlerin özendikleri de şeytandır. Kendi hevâlarını Allah’ın gönderdiğine tabi kılmayanlar, ya kendileri şeytan olur veya şeytana ve şeytanlaşanlara tabi olurlar.

Mü’min kişinin, kendisini esir etmeye çalışan nefsini, şehvetini, hırsını Kur’an ayetleriyle terbiye etmesi, şeytanı taşlama cümlesinden sayılır. Dolayısıyla hacc’a gitmeden önce de şeytan taşlanır. Müslüman oldukları halde bu dünyada şeytanı taşlamayanlar, bizzat insî şeytanlar tarafından taşlanır.

Şeytan taşlama kültürü, "Bismillâhi vallâhû Ekber!..” ile başlar. Çünkü hacc’da şeytan taşlanırken böyle söylenerek taşlar atılır. Bismillah diyorsan, Allahû Ekber diyorsan şeytan ve hizbinden korkma. Bu dünyada korku kralının esiri olanlar, “Bismillah, Allahû Ekber”i idrak edemeyenlerdir. Şeytan taşlama kültürü bize taraf olma şuurunu kazandırır. Müslüman insan, hak ile batıl arasında bitaraf kalmaz. Çünkü hak ile batıl arasında bitaraf kalan bertaraf olur. Hacc’da şeytana taş atarken şeytanı ve hizbini recmediyoruz, reddediyoruz. Şeytan ve hizbinden değil, Allah’tan ve Allah’ın hizbinden olduğumuzu ortaya koyuyoruz. O halde “Rabbim Allah’tır” diyen herkesle birlikte şeytanları taşlamalıyız. Allah’tan yana olanları desteklemeliyiz. Allah’tan yana olanlarla bir ve beraber olmalıyız. Allah’tan yana olmak, Allah’tan yana olanlarla beraber olmak, Allah’tan yana olanları desteklemek, şeytanları taşlamaktır. Mü’minlerin kardeşliği, Allah yolundaki dayanışmaları, şeytanı ve uşaklarını kahreder. Hacc’da şeytanı taşlayanlar aynı zamanda İslâm kardeşliğinin de provasını yapanlardır.

Netice olarak Allah’a kurbiyet/yakınlık için feda etmek anlamına gelen kurban, bayram sevincinin ifadesidir. Bayram ise, şeytanı taşlamış olmanın başarı sevincidir. Hacc ise, şeytan taşlama kültürüyle büyümüş ve yoğrulmuş mü’minlerin Hz. İbrahim (as) ile Hz. İsmail (as)’in izini takip etmeleridir. Hz. İbrahim (as) ile Hz. İsmail (as)’in izini takip edenler, günlük hayatlarında şeytanları taşlamayı ibadet bilmeli ve fiilen bu ibadeti ihya etmelidirler.
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA FIKRALARINDAN
Gönderen: abdulhamit - 31 Ekim 2008, 11:48:53 ÖS 23
Zekeriya Beyaz birgün hacca gitmiş,sıra şeytan taşlamaya gelmiş.Tam eline taşı alıp atacağı sırada şeytan demişki; sendemi Zekeriyaa..
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: maxpayna - 31 Ekim 2008, 11:50:38 ÖS 23

:D :D :D
abi bu süperdi işte

sende mi brütüs :D :D :D
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 31 Ekim 2008, 11:57:04 ÖS 23
Alıntı
sende mi brütüs

Hayret ! Şeytan bile şaşırmış Zekeriya beyaz nasıl olur da bana nasıl taş atabilir diye !
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 01 Kasım 2008, 12:00:10 ÖÖ 00
Kardeş

Meydanlarda atıp tutan politikacılarımızdan biri hacca gitmiş. Hac farizasını yerine getirirken sıra gelmiş şeytan taşlamaya... Eline almış taşları, iç huzuru ile şeytan taşlamaya koyulmuş...

Ama o da ne? Taşın düştüğü yerden bir feryat, bir yakınma yükseliyor ki sormayın gitsin...
Şeytan hem ağlıyor hem de bir şeyler söylüyor.
Bizim politikacı merak etmiş, kulak kabartmış. Şeytan:
- Olur mu böyle olur mu, diyormuş, kardeş kardeşi vurur mu?
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: maxpayna - 01 Kasım 2008, 12:02:01 ÖÖ 00

 :D

abi bu gece bomba fıkralar var sende
allah razı olsun.......
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 01 Kasım 2008, 12:09:00 ÖÖ 00
Müslüman: Al sana!!!.Al sana!!

Şeytan: Atmayın olm, Atmayın yaaa!!!

Müslüman: Al sana İbliss!!!

Şeytan: Ahhh!! kafaaamm!! Kim attı o sonuncuyu !!?? Şu iri olanı??!!

Müslüman: Ben!! Ben attıııım!!

Şeytan: Ben de seni yoldan çıkartmazsam!!!
Adamın biri camiye giderek hocasına hocam beni sürekli şeytan rahatsız ediyo demiş. Hocasıda seni ne diye rahatsız ediyo evladım söyle demiş. Hocam sizi tekme tokat dövmemi istiyo demiş. Hocada şaşkın bi şekilde aman evladım hiç öyle şey olurmu hiç şeytanın lafına uyulurmu demiş.

Neyse ertesi gün olmuş aynı adam gelerek hocasına yine şikayette bulunmuş hocam yine şeytan rahatsız ediyo bu sefede kesmemi istiyo sizi demiş.

Hocasıda aman evladım şeytana uyma demiş. Ertesi gün olmuş bu seferde bi kese altınla gelmiş. Hocasına hocam bunu size vermemi istedi şeytan demiş. Hocasıda eeee arada sırada şeytanın lafına uyucan demiş.
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAMA TARTIŞMASI
Gönderen: abdulhamit - 20 Kasım 2008, 05:03:09 ÖS 17
Şeytan taşlama kültürü  

İslâm dininin bize kazandırdığı kültür çeşitlerinden birisi de, şeytanı taşlama kültürüdür. Şeytanı taşlama kültürü, yerel bir kültür değil, evrensel bir kültürdür.
Çünkü İslâm dini şeytanı taşlama kültürünün sembol eğitimini her sene Hacc mevsiminde müntesiplerine yaptırır. Hacc, İslâm ümmetinin evrensel yıllık kongresidir. Hacc, aynı zamanda dünya Müslümanlarının yıllık kıyam merkezleridir.

Hacc’da her ne kadar asıl olan Kâbe’yi tavaf etmek ise de, şeytanı taşlamak da Hacc’ın vacipleri arasında zikredilir. Hacc’ın vacipleri arasında şeytanı taşlamanın yer alması bizlerin de hayatımızda bazı şeytanları taşlamamızın yerinde olacağı anlamına gelmektedir.
 
Şeytanı ve uşaklarını taşlamak, Allah’a kulluğumuzun gereğidir. Ancak Müslümanların bütün işleri, şeytanı taşlamaktan ibaret değildir. Müslümanlar olarak sadece şeytanları taşlamakla gün geçirmemiz doğru olmaz. Ama başta nefsimiz olmak üzere, çevremizde dolaşan ve insî şeytanlardan olduklarından şüphe etmediğimiz bazı şahsiyetleri de recmetmemiz gerekmektedir. Tâ ki, bu şeytanların yapmakta oldukları ve yaptırmak istedikleri kötülüklerden kendimizi, ehl-i beytimizi ve çevremizi koruyabilelim.
Şeytanı taşlama kültürü, kim işlerse işlesin, kimden gelirse gelsin kötülüğün her çeşidine karşı kesintisiz mücadele seferberliğidir. Hacca giden her hacı adayı bu seferberliğe gönül rızasıyla katılacağını ikrar edip ahdeder. Kulluk kitabımız Kur’an-ı Kerim, insî ve cinnî şeytanların şerlerinden korunmamız gerektiğini ifade buyurmaktadır.
 
“De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine, insanların hükümdârına, insanların ilâhına, o sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar. Gerek cinlerden, gerek insanlardan.” (Nas Sûresi/1-6)

“Biz böylece, her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar birbirini aldatmak için süslü sözlerle vesvese verirler. Rabbin dileseydi onu yapamazlardı. Artık onları iftiraları ile baş başa bırak.” (En’am Sûresi/112)

“Üzerlerine Allah’ın ismi anılmamış olanlardan yemeyin, çünkü onu yemek yoldan çıkmaktır. Şeytanlar, dostlarına, sizinle mücadele etmeleri için telkinde bulunurlar. Eğer onlara uyarsanız, muhakkak ki, Allah’a ortak koşanlardan olursunuz.” (En’am Sûresi/121)

Bizler cin cinsindeki şeytanları görebilme imkânına sahip değiliz. Ama etrafımıza dikkatlice baktığımız zaman insan sûretindeki şeytanları görebilmemiz pek zor olmayacaktır. Belki bunlar, insanlığı, iyilikseverliği, sevecenliği, vicdaniliği kimseye bırakmazlar. Onlara sorarsanız dünyada onlar kadar iyi insan bulunmamaktadır. Ancak fiilleri hiçbir zaman onların söylediklerini doğrulamamaktadır. İnsan sûretinde olup da toplum içinde yaşadıkları halde hemcinslerini hep gayr-i ahlâkî mecralara sürükleyen, gayr-i meşru rejimlere yönlendiren, Allah’ın hükmünü ve hakimiyetini dışlayan insanlar şeytandan başkası değildir.
 
İnsî şeytanlar, bizim gibi insan oldukları halde kendi akılları hesabına Allah’ın gönderdiği hükümleri beğenmeyen, eleştiren, Allah’ın hükümlerini askıya alıp kendi akıllarını beğenen, kendileri gibi insanların kendi hevâ ve heveslerinden icad ettikleri hükümlerle hayatlarını düzenleyen ve bu düzenlemeyle iftihar eden kişi ve kimselerdir. Bazı insanlar bunu bizzat yaşayarak yapmakta ve çevresindeki insanlara kötü örnek olmaktadır. Bazıları ellerindeki sosyal ve siyasal imkânları, güçleri kullanarak şeytanlığını sürdürmektedir.

Bu noktada bakıldığında biz Türkiyeli Müslümanlar insî şeytanların bol olduğu bir ülkenin insanlarıyız. Dolayısıyla şeytanı taşlama kültürü günlük hayatımızın vazgeçilmezlerindendir.Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: “Rasûlüllah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Beytullah’ı tavaf etmek, Safâ ve Merve arasında sa’yetmek ve şeytan taşlamak Allah’ı zikretmek için emredilmiştir.” (Ebu Dâvud, Menâsik 51, (1888); Tirmizî, Hacc 64, (902)
Dikkat edilirse, şeytanı taşlamak Allah’ı hatırlamak cümlesinden sayılmıştır. Yani Allah’ın mülkünde insî ve cinnî şeytanlardan Allah’a sığınmak, insî ve cinnî şeytanları taşlamak, onların insanları Allah yolundan alıkoymak için icad ettikleri, dayattıkları kural ve kaideleri ortadan kaldırmak için mücadele etmek şeytanı taşlamaktır ve zikrullah cümlesindendir. İnsî ve cinnî şeytanları taşlayanlar, Allah’ın hükümlerini gündeme taşıyanlardır.

Mustafa Çelik 26 Aralık 2007 Vakit
Başlık: Ynt: ŞEYTAN TAŞLAYAN ALEVLER !!
Gönderen: abdulhamit - 20 Kasım 2008, 05:18:00 ÖS 17
CİN- 8: Göğü yokladık, orayı sert bekçilerle ve göktaşları ile dopdolu bulduk.

9- Daha önce göğün elverişli dinleme yerlerinde pusuya yatardık. Fakat şimdi hangimiz oranın seslerini işitmeye çalışsa kendisini bekleyen göktaşları ( Alevli taşlar ) ile karşılaşır.

10- Acaba yeryüzündekiler için kötülük mü dileniyor, yoksa Rabbleri onlar hakkında iyilik mi diliyor, bunu bilmiyoruz.