Bizler inancımızı işte böyle yaşıyoruz.

• 27 Cevap
  • 13526 Görüntüleme

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı FECR

• *
  • 4698
  • Selam Hidayete Tabi Olana
    • FECR
Ynt: Bizler inancımızı işte böyle yaşıyoruz.
« Yanıtla #15 : 30 Mayıs 2011, 10:42:46 ÖÖ 10 »
Haluk abi
Sizinle bir çok konuda hem fikir olabiliriz.Ama;
Başörtüsü
Kadınların erkeklere imamlığı
M.Kemal
Hacc
Oruç
Namazın kılınışı vs konularda
ve en önemlisi peygamberimizin fonksiyonunu konusunda sizinle aynı düşünce değilim.Sizin bu konulardaki düşüncelerinizi kabul etmemekle birlikte, şahsınıza  yönelik hakarette de bulunmadım,bulunmam da. Çoğunlukla yazılarınıza yorum bile yapmıyorum ama bazen dayanamayıp :) yorum yapmak zorunda kılıyorum.M.Kemal ile ilgili yazdığınız yazıya da dayanamadım :)

Ayrıca başka sitelerden kovulma olayını ,bir başka sitede anlatmanız hoş bir durum değil kanımca.Orda yazılan iletileri ve karşılıklı yazışmalardan bu sitedeki insanların haberi olmaz.Olayı tek taraflı aktarmış oluyorsunuz.Yazılarınızda "başörtüsü yoktur,kadınlar erkeklere imamlık yapabilir,M.Kemal'i dini ihya eden biri olarak  lanse eden ve peygamberimizin sahih hadislerini bile kaale almayıp,kendi mantığınızı ön plana çıkaran yazılar yazdığınızda islami forumların yöneticileri tarafından uyarılmanız da doğaldır.Direkt olarak hiç bir forumda yasaklanma olacağını sanmıyorum.

Selam Hidayete Tabi Olanlara

http://kuranneslifecr.blogspot.com

« Yanıtla #16 : 30 Mayıs 2011, 02:39:18 ÖS 14 »
Bakın ben sizin düşünceleriniz için tek kelime, sizin bana söylediğiniz şekilde söylemedim. Sizin Haniflik inancınızı yargılamadım. Zaten bu benim haddime de düşmez. Peki ben sizin gibi düşünmeyince, acaba bu sözleri hak etmiş oluyor muyum? Onuda Rabbime bırakıyorum. Bu konu benim için kapanmıştır. saygılarımla Halukgta

EN AZINDAN BÖYLE SAFINIZ BELLİ OLSUN Kİ,İNSANLARDA ONA GÖRE SİZİ DEĞERLENDİRSİNLER....Çünkü benim kendi islami itikatimde Allahın hükmüyle hükmetmeyen idareciler kafirdir,ve bunları kafir görmeyenlerde KÜFRÜ ÖRTÜKLERİ İÇİN ve kafirin manasıda HAKKI ÖRTEN OLDUĞU İÇİN,KAFİRİ KAFİR GÖRMEYENDE KAFİRDİR......

ŞAHSINIZA Bİ DİYECEĞİM YOK AMA BENİM İSLAMİ İTİKADİME GÖREDE Şahısların fikirlerine musamaha vardır,ama SAYGI SADECE İSLAMİ FİKİRLEREDİR.Çünkü saygı değerli fiill ve düşüncelere verilir...ve bir şeye saygı gösteriliyorsa o şeye değer veriliyor demektir.

*

Çevrimdışı movsar

• movsar
  • **
  • 50
  • zorlaştırmayın,,kolaylaştırın bea
    • yuuuhhhhh
« Yanıtla #17 : 30 Mayıs 2011, 06:39:24 ÖS 18 »
bu heryerde böyle.. burada da böyle başka yerlerde de böyle..
herkes karşındakinden kendine İteat istiyor... kimse farklılığa tahammül edemiyor...
ya sev ya terk et hesabı...

« Yanıtla #18 : 30 Mayıs 2011, 08:43:57 ÖS 20 »
Değerli Fecr kardeşim. Başka siteden kovulma olayını anlatmamın nedenini sanırım yanlış anlamışsınız. Ben o sitenin ismini zikretmedim, onları küçük düşürmeyede çalışmadım, eğer bunu yapsaydım hata olurdu. Benim anlatmak istediğim yazımın ana konusu olan hadisin, yanlışlığını ve bu yanlış bilgiye dayanarak, nasıl davranış gösterdiklerini anlatmaya çalıştım.

Bana karşı tavrınıza gelince, sabrınızdan dolayı teşekkür ederim. Benimde inancıma ters düşen yazılar oluyor, ama ben hiç sinirlenmiyorum, çünkü o yazının sorumlusu ben değilim. Herkez yaptıklarından sorumlu olduğuna göre, benim müdahale etmem, yada sinirlenmem söz konusu olamaz.

Bizler hurafe inançlarımıza ne denli bağlandığımızı ve karşı düşünceye takındığımız tavrı anlatmaya çalıştım. Bunu yapmakla hata ettiysem, buda benim hatam diyebiliriz.

Kimi arkadaşlarım karşı düşünceye ne denli ve ne şartlarda saygı duyulması gerektiğini söylemiş. Ben onlarada saygı duyarım, çünkü elimden hiç birşey gelmez. Gerçek doğruları bir gün imtihan kağıtlarımız açıldığında göreceğiz.

Saygılarımla Halukgta

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5131
    • depo
« Yanıtla #19 : 30 Mayıs 2011, 11:37:52 ÖS 23 »

haluk abi cevabını gündüz görünce "yok artık"ın ötesinde iğneleyici cümleler kuracaktım ama madem alıngansın yumuşak konuşmaya çalışayım inşallah...

Alıntı
halukgta
Metini okudum, video da söylenenden çok fazla açıklama yok. Gökten indiği söylenen kitaplar sözünden, Allah ın gönderdiği kur'an dan bahsettiğine dair tek bir açıklama yok. Toplumun içinde bulunduğu hurafe inanç ve onların kitaplarından bahsetmediğini nereden bilebiliriz? Kesin bir açıklama olmadığı halde, nasıl böyle bir kanıya varabiliriz.

"gökten indiği sanılan kitaplar"
abi allah rızası için sokağa çık önüne geleni çevir ve sor;

"gökten hangi kitaplar inmiş olabilir? " ya da
"gökten indiği SANILAN kitaplar cümlesini duyunca aklınıza hangi kitaplar geliyor?"
diye bir sor. hatta bunu türkiye sınırları dışında dene en doğuda japonyadan en batıda amerikaya kadar her kıtadan insanlara sor ve alacağın cevaba bak.

ya da hiç o kadar  yorulma ve vicdanına sor "gökten indiği sanılan kitaplar" ne olabilir ? cin ali serisi mi ?
ayrıca sen kendi cümleni kurarken SÖYLENEN kelimesini kullanıyorsun ama m kemal SANILAN kelimesini kullanıyor. kullanılan kelimeler kavramlar önemlidir ve bambaşka anlamlar doğurur. o yüzden lütfen mevzu metni tahrif etmeyelim.

Alıntı
halukgta
Bugün Allah ın kitabı askıya alınmış, onun yerine okunan ve bunlar da Allah katındandır, onları daha iyi açıklar dedikleri kitaplardan bahsetmediğini hangimiz biliyoruz da bu kadar emin konuşuyoruz. Allah gıybetin ne kadar kötü bir şey olduğunu verdiği örnekle açıklar bizlere. Bırakalım gıybeti de, yapılanlara bakalım. Atatürk ün iman adına yanlışları varsa hesabını verecektir. Eğer Atatürk din düşmanı olsaydı, kur'anı Türkçe ye çevirtir miydi? İslamı daha doğru ve güzel anlamamız için ilk adımı atmıştır. Böyle bir insan nasıl olur da dinsiz olur.

abi hiç gıybet demogojisi yapmayalım lütfen. tamam mevlana mesnevisine said nursi risalelerine manevi hava katıyor ben yazmadım yazdırıldı gibisiden zırvalıyorlar ama, m kemalin de meclis kürsüsünde bu kitaplardan bahsedeceğini zannetmiyorsun değil mi ?

bir kere cümlenin devamında DOĞMA kavramını kullanıyor. lütfen araştır doğma kavramı nedir ve hangi kitaplar için söylenebilir.

Alıntı
halukgta
Dinsiz olan bir insanın yanında bunca insan nasıl tek bir yumruk olur? Nasıl Allah bir dinsize bu kadar zaferler nasip eder?

birinci sorun uzun bir sosyolojik vaka. kısaca şöyle; o tarihlerde ülkenin durumu malum ve çözülmeye başlamış ülkeyi bir arada tutacak otoriter ve dirayetli bir LİDER lazım. fransızı rusu ingilizi yunanı vd.. leri kapıya dayanmışken çıkan lideri iman testine mi tutacaklar bu biiiirr

mustafa kemal ilk ortaya atladığında çok da islamii söylemler taşıyordu. hilafet elden gidiyor hilafeti kurtaralım diye halkı etrafında topladı. böyle yapmasa destek az olabilirdi. dini bir sos kattı kendine hilafeti kurtaralım gazını da verdi.
hutbeler falan derken millet bunu dindar sandı. ama ne zamanki ipleri eline aldı tek adam (faşist dikdatör) oldu o zaman rengi döndü bu ikiiiii

ne demiştik; ne zamanki ipleri eline aldı tek adam (faşist dikdatör) oldu o zaman rengi döndü veeee
kendisine muhalefet edenleri bir bir sallandırdı sürdürdü başına gelmeyen kalmadı. sıkıyosa itaat etme adam faşist dikdatör.

haa unutmadan kuranı türkçeye çevirdi falan demişsin abicim;
kuranın mealini hazırlayan ve sonradan vazgeçip mısıra kaçan  mehmet akif ersoya sor neden meali yarım bırakıp mısıra kaçtın diye ?

ya da tefsiri hazırlayan elmalılı hamdi yazıra sor neden bi süre sonra evden çıkmaz oldun cuma namazlarına gitmez oldun diye....!!!

son olarak; allah bir dinsize bu kadar zaferi nasıl nasip eder ? öyle mi ?
allahın sözü mü var sadece müslümanlar kazanır diye ?
allah çalışana gayret edene ekmeginin peşinde koşana verir.

şu anda amerika müslüman olduğu için mi süper güç ? yoo tam tersi islam düşmanı ve adamlar güçlü değil süper güç.
ve tarihte olsun günümüzde olsun ister savaş kazanmış olsun ister ülke gücü olarak ele alalım zafer kazananlar müslüman mı ? tam tersi kazananlar hep islam düşmanları kaybedenler hep müslümanlar...!!!

Alıntı
halukgta
Bu konuşmada eğer Atatürk bu sözleriyle KUR'AN dan bahsetmiş olsaydı, meclis ayağa kalkardı. Çünkü o mecliste öyle insanlar vardı ki, inancı için her şeyi yapar.

abi adam dikdatör faşist astığı astık kestiği kestik birisi.  muhalif mi kaldı hık diyecek adammı kaldı
adam gibi adam mehmet akif ersoy bile mısıra kaçtı. nedeennn ?
birinci meclis açılış resmine bakıp de dualar ile açıldı sarıklı takkeli hocalar vardı sanırsınız öylemi...
o birinci meclis. bu konuşma 1937 artık m kemalin son devri.  demokrasi yok muhalefet yok farklı ses yok .

Alıntı
halukgta
Birileri meclis kayıtlarından bunları acaba ne yapmak için çıkarmış olabilir dersiniz? Toplumu Atatürk ten soğutmak için. Halkın bilmesi gereken o kadar önemli konular açıklanmazken, bunların açıklanması manidardır.Acaba bu bilgileri ortaya sürenler. Atatürk ün din konusunda ne kadar hassas olan bilgilerini, sözlerini neden imha etmiş olabilirler? Suudilere peygamberimizin kabrini yıkmak istediklerinde ordum ile oraya gelirim diyen mesajını şimdi kayıtlarda bulamıyorlar. Acaba neden? İşte birileri bizi en önemli değerlerimizden koparmak istiyor, ama bizler bunun farkında bile değiliz.

başkasını bilmem ama ben sadece gerçeği haykırmak için konuşuyorum. kim dost kim düşman bilinsin istiyorum
hangisi HAKK hangisi BATIL ayrılsın istiyorum. ben gerçeği istiyorum.yoksa banane mustafa kemalden.
yukarıda anlattığım gibi m kemal toplumu arkasına almak için dini kullanmıştır. gücü elde edince de ne demiştir;

can dündarın dediği gibi ( can dündar da mı m kemal düşmanı ki bunları anlatıyor) :
" ( m kemalin) Bir ingiliz yazara söylediği "benim dinim yok. Bazen bütün dinler denizin dibine batsın istiyorum" sözlerini Diyanet İşleri Başkanlığı'nın girişine asalım."

abi belki geçmişte m kemal hakkında iyi şeyler duydun bildin o yüzden konduramıyorsun ama ya bildiklerin yanlışsa
islamı öğrenirken yaptığın titiz çalışmayı bu konuda da yapmanı isterim.
unutma RESMİ TARİH  yalan tarihtir. gerçek tarih farklıdır. inşallah tüm yönleri ile yakın tarih gün yüzüne çıkar.

ayrıca m kemali bu kadar savunacağın yerde neden kemalizm dayatması altında ezilen müslümanları savunan bir iki kelam etmiyorsun abi ? m kemal mi bizden çok çekti yoksa bu ülkenin müslümanları mı kemalizm den çok çekti ?

mustafa kemal inançsız olabilir karışmıyorum hakaret etmiyorum onun dini ona benim dinim bana
ama mustafa kemali zorla sevdirme dayatmaları ve kemalizm dinine zorla iman ettirme çabaları gına getirdi
gözümüzü açtık m kemal ilk okul m kemal orta okul kemal lise kemal üniversite kemal askere gittik kemal
hatta 10 kasım günü yolda yürürken zııırt diye herkes hazır ola geçsin m kemal(e saygı) (bu kadar komiklik olurmu)

yeter lan sizin dininiz (kemalizm) size bizim dinimiz (islam) bize. aaaaa (bu cümle meclis dışıdır haluk abi üstüne alınma) :)

abi birsürü kaynak verdim link verdim m kemalin başka sözlerini gösterdim. artık araştırmak iman edip etmemek sana kalmış.

hanif konusuna girecektim laf uzadı neyse başka bahara inşallah...

allahın selamı doğru sözü işitip de kulak verenlerin üzerine olsun...saygılarımla

« Yanıtla #20 : 31 Mayıs 2011, 11:37:14 ÖÖ 11 »

Değerli arkadaşım,  bu konuda son cevabım dediğim halde, size karşı saygımdan, tekrar cevap verme ihtiyacı hissetim. Mehmet Akif in durumu ve Elmalının evden çıkamadıklarını söylemişsiniz, doğrusu bu konulardan ne kadar eminsiniz de bu örnekleri veriyorsunuz. Bugün yakın tarihimiz anlatılır bizlere, acaba hangisi yüzde yüz doğru. Yazınızda (lideri iman testine mi tutacaklar ) demişsiniz. Peki, şimdi bizler neden iman değerlendirmesi yapıyoruz. Neden iman adına yargılıyoruz, buna hakkımız var mı? Varsa bir yanlışı huzurda hesabını verecektir. Elmalı Hamdi neden Türkçe meali yazdığı için evden çıkamasın, yaptığı kötü bir şey miydi?

Siz gerçekleri istediğinizi söylemişsiniz, peki ben gerçeklerin gizlenmesine mi çalışıyorum acaba? Yoksa ben hiç kimseyi din adına yargılamayıp, onu Allaha bırakarak, ülkenin düşmanlardan temizlenmesi adına yapılanlarımı değerlendiriyorum.

Bildiğim konuların yanlışlığına gelince, çok doğru bunu hiçbir zaman göz ardı etmedim. Ben inanıyorum ki bana öğretilenlerin yüzde 50 si doğru değil. Ben detaya bakmam sonuca bakarım. Detayı ben bilemem. Hele hele kişiler hakkında hiç yorum yapmam. Çünkü Allah ne diyordu, kimin takvaca üstün olduğunu yalnız ben bilirim. Atatürk ün hiç mi yanlışları olmadı? Olmaz olur mu, insan olacakta hata yapmaması mümkün mü? Söylediğiniz gibi düşman işkâl etmiş, o ortamda insan hata yapmaz mı hiç?

Atatürk ü sevme konusuna gelince. Hiç kimse bir başkasını sevme zorlamasında bulunamaz. Fakat sonuç itibariyle ülkemizin içinde bulunan durumundan kurtarılmasında büyük rol oynayan bir insana, düşman olmakta sanırım haksızlık olur.

Bizler Atatürk ü, İngiliz yazarın söylediği sözlerden mi anlamalıyız sizce? İngilizlerin ne melun, ne fitne bir toplum olduğunu, sanırım benim size anlatmam doğru olmaz.

Günümüzde geçmiş olaylar için bizlerin, hangisinin hak hangisinin batıl olacağını söyleyip kararlar vermemiz gerçekten çok zor, hatta imkânsız. Çünkü o kadar yanlış ve fitne bilgiler içimize sokulmuş ve toplum etkilenmiş ki, tıpkı İslam inancına soktukları gibi, bunu yapabilmemiz için, o günlerde yaşamamız ve olaylara şahit olmamız gerekir.

Atatürk e diktatör faşist demişsiniz, lütfen o dönemi hayalinizde canlandırınız. Ülke düşmanlar tarafından paylaşılmış, içinde İngiliz ve diğer ülkelerin ajanları, padişahın gönderdiği kişiler cirit atıyor. Sizce nasıl bir disiplin altında o ülkeyi yönetmeye çalışırsınız? Elbette çok hatalar yapılmıştır, bunu hiç kimse inkâr edemez.

Şimdi de gelelim Hıristiyan ülkelerin gelişmişliğine. Bizler kur’anın ışığından ne derece nasiplenmediğimizin güzel bir örneğinden söz etmişsiniz. Aslında bu konu bir başlık altında yazılacak kadar önemli. Acaba İslam ülkeleri neden başarısız, Hıristiyan Ülkeleri neden başarılı. Acaba Allah onların sırf çalışmalarından dolayımı başarı, huzur mutluluk veriyor dersiniz?

Allahın çok önemsediği üç şey, topluma adaletle hükmetmek, kendisine saygı gösterip onu yüceltmek ve insanlık adına güzel şeylerde bulunmak. İşte ellerindeki kitaba bakarak yaptıkları, en önemli üç konu. Biz bunların hangisini yapıyoruz? Hiç birisini yapmıyoruz. Hatta işin kötüsü, Allahın rehberi elimizde apaçık dururken, biz onu devre dışı bırakmış, rivayetlere iman ederek, dinden çıkmışız. Böyle bir topluma Allah yardım eder mi?

Daha fazla uzatmak istemiyorum. Bizlere düşen Atatürk ü din ve iman adına yargılamak olmamalıdır. Bizlere düşen ülkenin içine düştüğü zorluklardan, kurtarma adına yaptıkları olmalıdır. Günahı da sevabı da herkesin kendisine. Bu konuda kimseyi yargılayamam, kınayamam. Ancak şunu söylerim, Allah senden razı olsun Atam, bizi melun İngiliz in, Yunanın ve onların yandaşlarının mezaliminden kurtardın, elbette ülkemizin fedakâr, cefakâr halkı ile bir yumruk olarak. Bugün özgürce ibadetimi yapıyorsam, engellenmiyorsam bunda senin payın büyüktür. Bu ülkenin bağımsızlığı için kan akıtan herkesin, Allah günahlarını affetsin, demekten başka bir şey gelmez elimden. Sizinde düşüncelerinize saygı duyarım.

Saygılarımla Halukgta

« Yanıtla #21 : 31 Mayıs 2011, 12:38:38 ÖS 12 »
yeter lan sizin dininiz (kemalizm) size bizim dinimiz (islam) bize. aaaaa (bu cümle meclis dışıdır haluk abi üstüne alınma)
MAXPAYNADAN ALINTI....

YOK, YOK LANI KALDIRIYORUM AMA BÖYLE DÜŞÜNENEDE ,SENİNDİNİN SANA BENİM DİNİM BANA DEMİYECEZDE NE DİYECEZ...

« Yanıtla #22 : 31 Mayıs 2011, 07:30:08 ÖS 19 »
yeter lan sizin dininiz (kemalizm) size bizim dinimiz (islam) bize. aaaaa (bu cümle meclis dışıdır haluk abi üstüne alınma)

maxpaynadan alıntı.....

sayın abim hangi meclistekiler girer,HALUK ABİNİZİ AYIRIYORSANIZ ONUN NEFSİNİ TEMİZE ÇIKARMAK İSTİYORSUNUZ DEMEKTİR..Yanılıyormuyum...ve maxpayna abim tekfir edilmesi gerekeni tekfir etmeyende TEKFİR EDİLİR...YANİ KÜFRE RIZA KÜFÜRDÜR....YANILIYORSAM DÜZELTİN....

*

Çevrimdışı maxpayna

• *
  • 5131
    • depo
« Yanıtla #23 : 31 Mayıs 2011, 09:20:33 ÖS 21 »

Alıntı
müslümanlardan

sayın abim hangi meclistekiler girer,HALUK ABİNİZİ AYIRIYORSANIZ ONUN NEFSİNİ TEMİZE ÇIKARMAK İSTİYORSUNUZ DEMEKTİR..Yanılıyormuyum...ve maxpayna abim tekfir edilmesi gerekeni tekfir etmeyende TEKFİR EDİLİR...YANİ KÜFRE RIZA KÜFÜRDÜR....YANILIYORSAM DÜZELTİN....

sayın müslümanlardan;
meclis dışı derken oradaki "yeter lan" haykırışı/çıkışı meclis dışı anlamında not düşmek istedim zira karşımdaki hangi fikirde olursa olsun kişiye böyle hitap etmem. bu haykırış da belli bir şahsa değil zihniyetedir.

tekfir meselesine gelince;
ben fikirleri-düşünceleri- inançları eylemleri yargılarım(değerlendiririm) ama şahısları yargılamam bu nedenle fikir- düşünce -eylemlerin islama aykırı olduğunu dile getiririm islam dışı derim ama ben müslümanım diyen hiçbir allahın kulunu tekfir ederek sen müslüman değilsin demem haddim değildir.

bu arada "tekfir edilmesi gerekeni tekfir etmeyen de tekfir edilir" tekerleme gibi cümlenin delili nedir merak ettim.

sözün özü şahısları tekfir etmem. daha doğrusu tekfir etmek kavramı lugatimde yok...saygılar...

« Yanıtla #24 : 01 Haziran 2011, 11:34:32 ÖÖ 11 »

Alıntı
müslümanlardan

sayın müslümanlardan;
meclis dışı derken oradaki "yeter lan" haykırışı/çıkışı meclis dışı anlamında not düşmek istedim zira karşımdaki hangi fikirde olursa olsun kişiye böyle hitap etmem. bu haykırış da belli bir şahsa değil zihniyetedir.
MAXPAYNADAN ALINTI...

BU HAYKIRIŞINIZI YAPTIĞINIZ İZAHATTAN SONRA ANLADIM ,VE BAHSETTİĞİMDE LAN MEVZUSU DEĞİLDİ YİNEDE BUNDANDA BAHSETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER...

tekfir meselesine gelince;
ben fikirleri-düşünceleri- inançları eylemleri yargılarım(değerlendiririm) ama şahısları yargılamam bu nedenle fikir- düşünce -eylemlerin islama aykırı olduğunu dile getiririm islam dışı derim ama ben müslümanım diyen hiçbir allahın kulunu tekfir ederek sen müslüman değilsin demem haddim değildir.MAXPAYNADAN ALINTI...

CEVABIM..Fikir düşünceleri,eylemleri yargılarsında BU TÜR FİİLLERİN FAİLLERİ OLUR DEĞİLMİ...VE İSLAM DIŞI EYLEMDE OLAN VE SİZİNDE BU TESPİTLERİNİZDEN SONRA KİŞİ HALEN BEN MÜSLÜMANIM DİYORSADA SİZ ONA MÜSLÜMAN DİYE Mİ BAKARSINIZ..

bu arada "tekfir edilmesi gerekeni tekfir etmeyen de tekfir edilir" tekerleme gibi cümlenin delili nedir merak ettim.
MAXPAYNADAN ALINTI..

Tevhidin aslını elde edememiş kişilere Müslüman muamelesi yapmaları
Mürselat
1- Dalga dalga salınanlara,
2- Kasırga gibi esip savuranlara,
3- Her yana dağıtanlara,
4- Doğruyu eğriden kesin çizgilerle ayıranlara,

"Allah ve rasulünün kafir ve müşrik olarak vasıflandırdığı kişileri müslüman olarak kabul etmek veya onların küfründe ve şirkinde şüphe etmek veya onları tekfir etmeye yanaşmamak Allah ve rasulünün hükmüne karşı çıkmak olacağından böyle düşünen kimse küfre girer."

"Muhammed b. Abdu'l Vehhabşöyle diyor:

"Bir takım kimseler de yalnızca Allah'a (c.c.) ibadet ettikleri halde, müşrikleri tekfir etmiyor ve onlara düşmanlık beslemiyorlar."

Şeyh Abdurrahman bin Hasen'in, İnsanı İslam dininden çıkaran şeyler nedir? sorusuna verdiği cevaplardan biriside şudur:

"Müşrikleri tekfir etmemek ve onları kafir olduklarında şüphe etmek veya onların doğru yolda olduklarına inanmak." (Tevhidi İnanç - sf: 80)

- Beraber velayet paylaştığı kişilerin şirklerini ve küfürlerini görmemezlikden gelmeleri. Küfre rıza küfürdür kaidesinin gereğini yapmamaları.

Bazı insanlar kendileri iman ederler fakat eski cahiliyede kalan tortularınıda yeni düşüncelerine karıştırmaktadırlar. Bu sebeple müslüman olduktan sonra bir türlü netleşemezler. Hatta küfür ehl-i ile müslümanların yolunun netliğini birbirlerine karştırırlar.

Muhammed b. Abdulvahhab:

‎"Kim müşrikleri tekfir etmez veya onların küfürlerinde şüphe duyarsa ya da onların yolunun doğru olduğunu kabul ederse kafir olur." (Tevhid Risaleleri - sf: 48)

Ebu Hanife'ye "Bir kimse kafiri kafir olarak bilmem derse?" diye soran kişiye, "O kafir gibidir" cevabını vermiştir. (Ebu Hanife'nin Beş Eseri - sf: 40)

Ebu Hanife bir başka yerde şöyle dedi:

Said b. Müseyyeb'den bana ulaştığına göre, kafirleri bulundukları mevkie indirmeyen onlar gibidir" (Ebu Hanife'nin Beş Eseri - sf: 43)

1-Asluddin meselelerinde cehaleti mazeret görmek. Yani ben domuz eti yemem fakat domuz eti haramdır da demem gibi.Yada ben domuz helaldir demem fakat helaldir diyenede kafir oldu diyemem.

CEVABIM..Allahın hükmüyle hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileriridir.maide 44.şimdi küfrü açık olan ve sizinde yaptığınız tespitlerden sonra halen bu tür insanları müslüman olarak görmeniz karşısında sizlerde onlar gibi olursunuz.

sözün özü şahısları tekfir etmem. daha doğrusu tekfir etmek kavramı lugatimde yok...saygılar...

MAXPAYNADAN ALINTI.

CEVABIM.
peki siz kafirun süresini nasıl değerlendiriyorsunuz ve bunun gibi bir çok ayeti...AYRICA BU KOUYU ŞU BAŞLIKTA SİZİNLE DEĞERLENDİRELİM...

[KENDİLERİNİ, TEVHİD EHLİ ZANNEDENLERİN BAŞLICA KÜFÜRLERİ]..

NOT BAKIN SAYIN ARKADAŞIM BEN SİZİN FİKİRLERİNİZE DEĞER VERİYOR VE VARSA Bİ YANLIŞIMIZ BUNU BULMAYA ÇALIŞIRKEN VEYA DİNİMİZİN ASLINI YAŞAMAYA ÇALIŞIRKEN BİRBİRİMİZİ UYARMAKTIR ve yazdığım bazı sözler SİZE TEKERLEME OLARAK VEYA NİNNİ GELEBİLİR SİZDE BUNLARIN REDDİYESİNİ YAZIN BENDE ONA GÖRE DEĞERLENDİREYİM ÇÜNKÜ müslüman sözü dinler ama HAK OLANINA UYAR...ZÜMMER 18...

ayrıca lailaheillaallah TEKFİR DEĞİL MİDİR..

*

Çevrimdışı kutbay

• *
  • 2536
    • İslami Düşünce Platformu
« Yanıtla #25 : 01 Haziran 2011, 03:24:40 ÖS 15 »
Ayrıca başka sitelerden kovulma olayını ,bir başka sitede anlatmanız hoş bir durum değil kanımca.Orda yazılan iletileri ve karşılıklı yazışmalardan bu sitedeki insanların haberi olmaz.Olayı tek taraflı aktarmış oluyorsunuz.

Sevgili FECR, halukgta bu konuyu açarken bir siteden kovuluşunu işlemekten ziyade,kendisininde ifade ettiği gibi;  kavulma nedeninin yanlış bilgilere dayandığını ve bunu ifade edemediğini dile getirmeye çalışarak esasında bir bilginin tashihini yapmıştır.

Ayrıca, kısır döngüde olan ve ikili münasebetler doğrultusundaki iletişim çakışmaları (sana katılıyorum) haricinde, bilginin düzeltilmesi ve istişare edilmesi için ve ayrıca kaynağının duruşunu, müslüman kardeşlerimiz ile paylaşmak için bilgi kaynağının dile getirilmesini abes karşılamıyorum. Bizler bilgide de savaşmak zorundaysak eğer, yanlış işlenmiş bilgilerin kaynaklarını birbirimize duyurmalıyız ki, hedefi bilelim. Nasıl ki bir yazarın yazılarını eleştirmek için yazarın yazısının tümünü veya ilgili paragrafını linkiyle birlikte veriyorsak ve sonrasında da yorumumuzu yapıyorsak, eleştiriyorsak, taşlıyorsak, bir sitedeki kişisel düşünceyide aynı şekilde değerlendirebilmeliyiz.

Bu vb. bilgi savruluşlarının aynı veya benzer amaçla açılmış bir başka siteden/forumdan alınmayacağı, eliştirilemeyeceği etiğini zamanında kim ortaya koymuşsa bilgiyi hapsetme düşüncesinde olmuştur. Sadece bu hususlarda etik olan, bir başka siteyi/yönetimi savunma yapmasına fırsat vermeksizin eleştirmek, hakkında konuşmak, atmak/tutmaktır.

Seninde farklı düşünmediğini tahmin etmekle birlikte, bu düşüncemi yukarıdaki paragrafının kıvılcımlarıyla oluşturduğumu söylemek isterim.

Bunlar benim düşüncelerim, aksi düşüncede olursak bunu istişare edebiliriz.
Belki ben yanılıyorumdur.
Allâhûmme Salli Alâ Seyyidinâ Muhammedin ve Alâ Âli Seyyidinâ Muhammed

*

Çevrimdışı Rahmetli

• *
  • 1056
« Yanıtla #26 : 12 Ağustos 2011, 12:28:11 ÖS 12 »
Epeydir takip edemiyordum, formun geçmişini incelerken dikkatimi çekti de müslümanlardan kardeşin linkini vermeye çalıştığı videoyu siz sevgili forum üyelerinin dikkatine sunuyorum...
Konuşmada genelleme söz konusudur. Ve genellemenin içine gökten indiği sanılan bütün kitaplar girer. İstasna yapılmadığı için bu ifade konuşmayı yönelttiği toplumun müslümanlık iddiası dikkate alınırsa özellikle vurgu Kuran-ı Kerim'edir. Modern değişimin gereğide budur. Modern aklın öngördüğü seküler bir hayat sadece Mustafa Kemal değil yönünü/yüzünü batıya dönmüş tüm yöneticilerin kabul ettiği bir biçimdir.
İyilik su gibidir, içmeyen ölür...

*

Çevrimdışı Rahmetli

• *
  • 1056
« Yanıtla #27 : 13 Eylül 2011, 01:38:31 ÖS 13 »
Konunun güncelliğini muhafaza etmesi anlamında...
Bu tür paylaşımların karalama mahiyetinde olduğu iddialarını da dikkate alarak, bir müslümanın hiç kimseyle kişisel bir takıntısı olamaz olmamalı da..
Kabul etmediğimiz ve eleştirdiğimiz geleneksel din algısının yerine ikame edilmeye çalışılan Kemalist yapının hiç te zannedildiği ya da sunulduğu gibi masum olmadığının vurgulanması ve altının çizilmesi maksadıyla... Bu yapı geleneksel islama değil bizatihi islama karşıdır...

İyilik su gibidir, içmeyen ölür...