Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/islamid/public_html/forum/arsiv.php on line 174

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/islamid/public_html/forum/arsiv.php on line 174
İslami Düşünce Platformu (Arsiv Ana sayfa) => Sorular ve Cevaplar

Konu: TARTIŞMANIN AMAÇ VE ÖNEMİ

Sayfa: [ 1 ]

abdulhamit 03.08.2007 16:54:22
Değerli kardeşlerim, tartışmanın amaç ve önemi konusunu sizlerin görüşlerine açıyorum. Neden tartışırız ? Neyi tartışırız. Niçin tartışırız. Tartışmadan amaç nedir ? Üzüm yemek midir yoksa bağcıyı dövmek etkisiz hale getirip bütün üzümleri yemek midir ?

Kuşkusuz , hepimizin kendine özgü fikirleri ve doğru bildikleri inançları vardır ve KİMSE bu bildiğinden de kolay kolay yanılmak istemez. Birbirimiz fikirleri de her zaman aynı benzerlik göstermeyebilir. Tıpatıp olmak zorunda da değildir. Bu aynı zamanda insanın yaratılış fıtratına da uygun değildir. Değişik fikirlere sahip olmak zorundadır. Fakat şu da çok önemlidir ki, kişi benim fikrim her zaman en doğrudur. Bundan başka doğru kabul etmem veya ikna edilemem. Dediğiniz de işte o zaman en büyük yanılgı içine düşersiniz. Fikir ve düşüncelerimizi akıl etmeli ve test etmeliyiz doğruluk derecesini araştırmalıyız ki,. Peşin fikirli, ön yargılı olmamalıyız. Ben senelerden beri bu düşüncedeyim ve bu düşüncelerimi bir anda yok edemem. bu düşüncelerimin kesin doğru olduğuna inanıyorum dememeliyiz. Eğer, öyle dediğimizde karşı taraf ile tartışacak neyiniz kalır. Tartışma kısır döngüden başkasısı sonuçlanmaz.

Tartışıp, eğer hatalarımızı algılayabiliyorsak veya karşı tarafı ikna edemiyorsak, bunun birkaç nedeni olabilir. Ya kendimizi iyi ifade edemiyoruz. Ya biz yanılıyoruz. Ya da karşı taraf peşin hükümlü, ön yargılıdır.
Şimdi ben bir konu açsam ve desem ki bu konuyu tartışalım. eğer karşı taraf bana şöyle bir mesaj verirse. haydi sen ne söylersen söyle fakat bu söylediklerini asla kabul etmeyeceğim dese artık tartışacağımız ne kalır ?

söylediğim o ki, tartışmalarda peşin fikir ve ön yargılardan uzak durmalıdır. dediğim dedik dememelidir.
Elbette her birey kendi düşüncelerinin doğruluğunu ispatlayacaktır ama her inandığı düşünce kesin doğru olabilir mi ? Bunu araştırmasını çok iyi yapmalıdır. Zaten tartışma anında bu araştırma kendini belli eder tartışmada bu eksikliğini fark edebilir. zatan tartışmadan amaç karşı tarafın göremediği veya eksik araştırdığı bilgileri verip sunmak ve onda bu düşüncelere hakim olmasını sağlamaktır.

Bunu da göz önünde bulundurması çok çok önemlidir. Gerektiğinde yanıldığını da itiraf edebilmelidir. Bu davranışta çok önemli. veya en iyisi allaha havale etmesi Allah (C.C) (C.C) bizden daha iyi bilir demesi daha uygundur. Tartışmadan amaç birbirimizin doğrularını kabul ettiğimiz gibi birbirimizin de yanlışlarınıda kabul etmeliyiz. Bu aynı zamanda tartışmaya katılmayan ve konu hakkında yeteri bilgisi olmayıp, konuyu izleyenleri ve okuyucuyu da yönlendirecektir.

Bir konu hakkında fikir tartışması yapmak, fikir alışverişnde bulunmak doğruları ve gerçekleri ortaya çıkarmak demektir. Bizim de amacımız eğer önyargılı değilsek gerçekleri kabul etmektir. Gerçekleri nasıl kabul edeceğiz? Hem kuran ayetlerini hem sahih hadisleri ve hem de aklımızı kullanarak değil mi ?

Hakikat hesabına yapılan fikrî tartışmalarda maksat ve esasta birleşilmekle beraber, vesilelerde ihtilaf edilir, farklı düşünülür. Bu tartışma, gerçeklerin her köşesini açığa çıkardığı gibi, hakka ve hakikate de hizmet eder. Fakat tarafgir bir şekilde ve garaz dolu firavunlaşmış nefis hesabına ve kendini beğenerek yapılan fikrî bir tartışmadan hakikat parıltıları değil, belki fitne ateşleri çıkar. Çünkü bu tarz fikrî bir tartışmaya giren kimselerin fikirlerinin aynı noktada birleşmesi mümkün değildir. Çünkü hak namına yapılmadığı için tartışmalar aşırı bir hal alır, sonsuza kadar devam edip gider. Tedavisi mümkün olmayan çatlaklara, yaralara sebep olur. Çünkü maksatta ittifak edilmemiştir.

Özetleyerek verdiğimiz bu izahlardan sonra şunu diyebilir miyiz ! Bir fikri tartışmada genellikle şu durumlar hasıl olur. Her iki taraf birbirine doyurucu, ikna edici cevap veremezler.Sonuç: Tartışmadan bir sonuç elde edilemez. Taraflardan biri ötekine ikna edici, doyurucu bilgiler verdiği halde, sırf kibir ve kendini beğenmişlik uğruna karşı tarafın bilgilerini kabul etmez.Eğer Tartışmacıların herbiri ön yargılı, peşin fikirli değilseler tartışma çok hayırlı bir şekilde sonuçlanır. her iki tarafta amacına ulaşmıştır. Artık hakikat ortaya çıkmıştır.Doğru yanlış belirlenmiştir. Bir gerçeği daha açıklayacağım ve kendim şahsım için konuşuyorum. Ben hiçbir zaman fikirlerimde sabit fikirli ve ön yargılı olmadım. Buyrun bana kendinizi ispatlayanız. fikrimi değiştireyim sizin fikrinizi kabul edeyim ve sizi tebrik edeyim. Eğer, ilmi ve akli tartışma yapabiliyorsak !

Her bilenin üzerinde de başka bir daha iyi bilen vardır. bu söz de benim değil rabbimin kurandaki ayeti ve sözüdür( YUSUF suresi 76 AYETİ )

abdulhamit 03.08.2007 18:36:24
ilginç değil mi?
tart-ışmak,
kökünde bir 'tart'mak var..
terazi.. iki kefe sağda ve solda..
ne kadar hazîn..
terazinin bir kefesinde yükte hafif pahada ağır bir inanç,
diğer kefesinde
yükte ağır pahada hafif bir safsata..
gözler terazide;
kararı terazi verecek
ve
terazi hangisi GÖZÜNE (kalbine değil) büyük ve ağır gözükürse
onu
şampiyon ilan edecek..
adaletsiz tartan teraziler!
sizi belediyeye şikayet edeceğim,
gün gelecek
tezgâhlarınıza el konulacak!

(

kutbay 03.08.2007 18:58:14
yazı uzun ama okunması gerektiğini düşünüyorum.

Alıntı
abdulhamit
haydi sen ne söylersen söyle fakat bu söylediklerini asla kabul etmeyeceğim dese artık tartışacağımız ne kalır ?

bu satırları okuduğumda aklıma ilkokul yıllarım aklıma geldi;

Öğretmenimiz bir gün münazara yapacağını söyledi, üçer kişilik iki grup oluşturdu, sonra bize akıl ı savunacaksınız karşı tarafa da para yı savunacaksınız dedi. 1 hafta boyunca ekibim ile kendimizi çürüterek doğruya ulaşmaya çalıştık...

Gün gelmişti, öğretmenimizin masasını tahta önüne çektik tek olan su bardağının yanına birkaç bardak daha getirmişti. o an o bardaklar geldiğinde kendimi trt de yapılan bir açık oturumda hissettim. Tartışma başlamak üzereydi öğretmen bize döndü siz neyi savunacaktınız dedi. AKILI savunacağız öğretmenim dedik. O zaman siz parayı savunacaksınız dedi ! Ama öğretmenimlerle itiraz etmeye başladık 5 dakika sessizce itirazlarımızı dinledi haliyle karşı tarafta aynı itirazları ediyordu:)
sonra; Zaten çalışırken kendinize muhalif olmadınız mı? sorusu geldi. durduk düşündük ha evet dedik (1)
Her ne kadar rahatlatıcı soru ile konuya başlasakta endişeliydik. Konuya başladık ve tartışma gayet güzeldi sanki karşı tarafın söyleyecekleri şeyi biliyorduk...(2)

Yıllar sonra çıkardığım dersler:
(1) : bir fikri reddetmeden evvel fikri kendi içinde sorgula
(2) : Karşınızdakinin savunduğu konuyu çürütmek istiyorsanız o konuyu en az onun kadar iyi bilmeniz gerekli
(3) : Savunduğunuz konuyu önce kendi içinizde çürütmeye çalışın

Ben niçin tartışırım : hoşuma gidiyor Smiley bir nevi sohbettir benim için konular üzerinde turlamak dans etmek...
Kelime dağarcığım gelişiyor, bildiğimi zannettiklerimi paylaşıyorum veya yanlış olduğunu öğreniyorum. zafer için iyi olmak gerekir bu da bildiklerin ile değil doğru bildiklerin ile olan şeydir.

abdulhamit 03.08.2007 22:02:10
Alıntı
Yıllar sonra çıkardığım dersler:
(1) : bir fikri reddetmeden evvel fikri kendi içinde sorgula
(2) : Karşınızdakinin savunduğu konuyu çürütmek istiyorsanız o konuyu en az onun kadar iyi bilmeniz gerekli
(3) : Savunduğunuz konuyu önce kendi içinizde çürütmeye çalışın

Ben niçin tartışırım : hoşuma gidiyor  bir nevi sohbettir benim için konular üzerinde turlamak dans etmek...
Kelime dağarcığım gelişiyor, bildiğimi zannettiklerimi paylaşıyorum veya yanlış olduğunu öğreniyorum. zafer için iyi olmak gerekir bu da bildiklerin ile değil doğru

Konuya yaptığınız fikri katılımınızdan dolayı çok çok teşekkür eder. bunların hepsi tarafınızca yapılmış harika tesbitlerdir. ve aynı zamanda bizlere çıkartılacak ders hükmündedir

Sayfa: [ 1 ]